Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(75)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Ziki eu prima, ca-s la o cu mama.

Pt mine e asa: daca e dupa 2 ani, nu vreau sa aud de bona. Sunt prea perfectionista si nu cred ca as fi multumita de cineva, nu cred ca s-a nascut bona aia. Le-am tot analizat in parc si fiecareia ii gaseam ceva ff serios si grav si inacceptabil. In plus, nu-mi place lipsa de control pt atat d emulte ore: nu stiu cum isi petrece timpul, cum umplu orele, daca il lasa la TV, daca ii vorbeste (eventual corect gramatical), daca il ignora..nu mai vorbesc de chestii mai grave. Sincer, nu vreau sa descoper ce as fi in stare daca as afla ca imi loveste/injura/umileste copilul.
Avand si un picut d eexperienta in spate, as alege gradinita (cu toate imperfectiunile ei), macar stiu ca sunt cu personal calificat, invata fff multe lucruri.
Nu stiu cum va fi experienta cu gradi la stat, o sa va povestesc de luni incolo, dar cu privatul am fost ff multumita de ei si de evolutia lui Robert.

Daca vorbim de copilas mic, pana in 2 ani, 1 an jumate...e f discutabil, aici imi pot da teoretic cu parerea, practic nu am fost in situatia aia. Poate pt un bebe e mai bine o bona...desi..br...ma dor degetele sa scriu asa ceva, se lupta corpul meu cu mine, eu sunt clar contra bonelor. Deci, la bebei mici...nu stiu ce as face, ce as alege...as pensiona-o pe mama, as reloca-o pe socrela...nu stiu!!!

Aici vorbesc doar de Romania, unde cresele de stat is putine, personal putin, crese private sunt o strutocamila, de fapt sunt gradinite private care primesc si copii mici...deci, parerismul meu e doar pt Romanica, manca-i-as gura ei!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

fetelor, multumesc mult ... i-am dat prima doza...cu lacrimi in ochi...ma simt super vinovata, desi , asta e, se poate intampla oricui, sunt alti bebei grav bolnavi . dar stiti cum este...doar sunteti mame !

RSZ : eu as alege cresa , particulara( nu de fitze, doar ca la particulare sunt mai putini bebei ) ... si neaparat supravegheata video...sunt unele care au optiunea sa vezi de la serv ce face bebe .

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madalina_m spune:

La mine va sta soacra cu bebe dar de la 3 ani tot vreau sa il dau la gradi.
Prietenele mele care au fost nevoite sa apeleze la bone au fost multumite. Cred insa ca au fost foarte norocoase. E adevarat ca au avut recomandari pt ele. Nici eu nu mi-as lasa copilul cu o necunoscuta timisa de o agentie, de exemplu. Sau dintr-un anunt.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monika_bt spune:

La multi ani tuturor Anelor mici si mari!

AMR:5 kg

Mamica de minune Antonia Luiza (18 feb.2011)
Multumesc Doamne, multumesc parinte Arsenie Boca, multumesc sfintelui Spiridon si Fecioarei Maria.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ziki spune:

Lori, si eu tot de Romanica vorbesc, ca pana plecam cred ca o sa dureze in total doi ani, fara exagerare.
Din pacate, nu mai merge planul meu cu statul acasa doi ani, desi inca mai sper... Eu una sper sa-mi gasesc ceva Work-at-Home, eventual traduceri pe felia mea...
Dar trebuie sa incep sa ma gandesc si la planul B, la copii nu prea imi plac surprizele. Eu una am fost foarte multumita de cresa, si o sa merg marti sa intreb cum e cu lista de asteptare. Dar ma gandesc daca nu cumva acum 4 ani eram eu mai flower-power si imi scapa ceva din partea cu cresa... Am si o prietena care nu concepe viata fara bona, cica e o batranica fosta profa care e blanda, bla-bla.
Noi ne gandeam si la un compromis, cresa de la 8 la 12, si apoi bona de la 12 la 18...
Si mama-tata in weekend si sarbatori legale..
n-aveti idee ce ma oftic!

MADA, CARMEN sa'mna de raspunsuri. La noi ca la nimeni, bunicii nici nu suna sa vada daca mai traim...

sanziana, de doi pestisori flavia- 19.03.2006 si felix- 26.02.2011
din cuibusor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

Carmen..pup mamica dulcesi puiul si mai dulce..off o sa treaca si tu nu ai de ce sa te simti vinovata,stiu cum e sentimentul ca l-am avut si eu pe perfuzii pe Tudor..si nu doresc numanui
ZIKI....draga mea eu as alege cresa tot particular .Dai un ban dar sunt alte conditii si alti copii,nu sunt fitoasa nici rasista dar pt copii nostri ce e mai bun,in limita posibilitatilor

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Buna mamici!

La multi ani Anelor pentru azi si Mariilor pentru ieri ca ramasesem restanta!

Si pupam bebei bolnaviori sa treaca. Carmen si eu m-am simtit vinovata cand i-am dat antib. piscotului dar a trebuit pentru ca altfel nu scapam nici de temperatura nici de rosu in gat. Noi am luat 10 zile Cedax 2ml/zi. Initial primisem Zinnat 5ml de 2 ori pe zi, dar am zis pas.

Am vazut ca ati abordat subiectul bona vs cresa. Eu una nu stiu ce sa aleg...pe de o parte imi place cresa particulara ca socializeaza, sunt putini in grupa, mai invata cate ceva, au personal calificat si bineintele o varianta cu supraveghere video...pe de alta as alege bona de frica bolilor facute prea devreme una la mana si a doua la mana ar trebui sa stau tot eu cu ea acasa...cu bona nu-mi surade pentru ca nimeni nu e mai bun pentru copil decat mama lui si stiu sigur ca nimeni nu ar avea atata rabdare sa stea cu el mai ales cum e piscotul meu care nu se joaca singura decat 1 minut pana constata ca nu mai sunt in preajma si apoi se pune pe urlat pana o iau in brate...mai nou vine in bucatarie dupa mine plangand si se agata de piciorul meu...ma mai enervez si eu cand nu apuc sa fac mai nik, dar e copilul meu si trec peste...dar un strain ar face asta...in concluzie stau acasa cu ea cat inca mai pot...am noroc de o sefa intelegatoare, dar sa vedem pana cand:))si oricum daca ramanem singurele parca mi-e mila sa o privez si de prezenta si bratele mele...mai vedem cum evolueaza lucrurile.

Referitor la cursuri mi-e mi-ar placea ceva legat de fotografie, inot, film, asistenta si ar mai fi unele, dar bugetu-i limitat...

La intalneala daca va hotarati eu-s available sambata, luni, marti, miercuri...de joi incolo nu ma bag pentru ca o sa fiu in oala si nu cred ca voi fi o companie placuta...unde vreti voi dar nu in lilitari ca nu stiu sa ajung cu masina...IORE da, Tineretului da, Vacaresti da, Herastrau da, deci spuneti unde si cand si-s acolo daca-s in zilele mai sus mentionate.

Despre sistemul nostru de invatamant...mi-ar fi placut mai mult un invatamant ca in Anglia...imi pare rau ca nu mai stiu cine povestea aici...dar e genul pe care l-as adopta...ceva care sa puna in miscare aptitudinile copilului, sa-l lase sa se exprime singur nu sa-i dea cineva mura-n gura cum ne dadea noua sau, ma rog, mie...ce folos ca am terminat litere si acum fac cu totul altceva?

Am bagat la cap si partea cu povestile si cea cu incaltarile

Gata ca m-am intins. Va pupez si va doresc un weekend linistit!

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

edit.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

Mada asa e cu ghetutele alea inalte. nici eu nu sunt de acord, mai ales dupa ce am vazut k nu paseste cum trebuie. dar mama...asa stie ea ca e bine, ca se formeaza mai bine mersu, ca nu calca stramb, bla bla bla si asa m-am trezit cu 2 perechi p care a dat si o caruta de bani. cand ies eu cu ea, ii pun adidasii, cand vine ea, ii pun aia, ca oricum ea nu sta sa o puna p jos sa mearga, ca o doare spatele.

Carmen...imi pare asa de rau pt ala micu. off off. eu zic sa ii dai antibioticul. si sa treaca repede buba si sa nu mai aveti probl cu nimic de acu incolo

RSZ: as alege cresa. mi se pare mai ok. bona cum ati zis si voi, nu sti peste cine dai, cum se poarta, cum vb, ce activ face cu el. bunicile inca sunt tinere sa iasa la pensie. asa k nu avem nici o sansa sa ne bazam pe ele
v-am zis k eu din martie am "inscris-o" la cresa. adica a inregistrat=o intr-un caiet. era p locu 98 din 160 si asta pt la anu.
desi am asa o strangere de inima. ca poate sa vina cu diverse boli de acolo, sa raceasca mai des.si mai ales ca o sa fim cateva ore despartite.
chiar dc imi scoate peri albi uneori, ex azi, cand am lasat-o sa urle in tarc si am plecat la bucatarie. si asta pt ca luase o revista, i-am tot luat-o cand o baga in gura, ii explicam frumos ca nu e voie, ca e cah, am incercat sa ii distrag atentia cu altceva, nimic. tot la aia tragea. a reusit sa rupa o bucatica, i=am deschis gura sa i-o scot..atat mi-a trebuit..s-a pus frate p un urlat isteric de ziceai k o omoara cineva.
si cu toate astea tot imi e greu sa stau departe de ea si sa o stiu ca nu e prin preajma. stiu ca va trebui sa ma obisnuiesc. va trebui sa mearga la gradi, scoala,etc.

hai k am vb o groaza.ma duc sa vad ce mai fac, ca somn nu am, nati doarme deja. la noapte sigur se trezeste si la max 7 e in picioare.

o seara frumoasa




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabrielaromt spune:

Subiectul cresa vs bona e vedeta zilele astea. L-am tot discutat!
Eu vreau sa-l dau pe Tudor la cresa privata, de undeva de anul viitor prin mai. In ianuaie ma intorc la munca, vine mama, soacra, sora si or sa mai stea cu randul pana iesim din sezonul rece si sper eu ca o sa fie mai putine viroze. De ce am ales cresa privata si nu una de stat? pt ca la alea de stat au prea multi copii in grija si ar mai fi si altele, dar asta e motivul principal.
Nu vrau bona pt ca nu am incredere intr-o femeie oarecare, care poate veni chiar si cu recomandari. asa la cresa sunt mai multi ochi si daca se intampla sa calce una stramb nu cred ca o sa o tina patronul in continuare.
Iar le gat de bone, sa va povestes ce a patit o prietena, care e si vecina cu mine. Ea a preluat bona altor priteni. La respectivii a stat doi ani cu fetita, toate bune si frumoase. De vreo doua luni au luat-o vecinii cu un baietel de un an si 8 luni. Zilele trecute ma suna vecina sa ma intrebe daca s-a intamplat ceva in bloc, ca a sunat-o bona sa-i zica ca in bloc a avut loc o crima, ca un vecin si-a violat copila si sotia si pe urma le-a omorat... Vecina ma suna disperata sa ma intrebe daca s-a intamplat ceva. In bloc liniste si pace... nu se intamplase nimic. aseara ne intalnim si imi povesteste ca bona avea un scenariu intreg in cap si se enerva daca i se spunea ca poate i s-a parut. Iar ce a pus capac a fost ca cica i-a pus copilului o perna pe ureche ca sa nu auda grozavia...
Mi s-a facut parul maciuca..

cam atat ca m-am intins...

Mergi la inceput