ce mai citesc copiii de 8 ani?

ce mai citesc copiii de 8 ani? | Autor: Kehleyr

Link direct la acest mesaj

Buna,

Fetita mea de 8 ani a descoperit placerea cititului. A devorat toate cartile de povesti (prescurtate sau nu) pe care le are, toate volumele din Jurnalul Unui Pusti, toate numerele din Rahan, Habarnam-urile, Tom Sawyer... si nu mai stiu ce sa ii mai dau . Eu la varsta ei citeam Jules Verne, dar am incercat si i s-a parut greu. La fel s-a intamplat cu Comoara din insula.

Nu mai sunt la curent cu aparitiile mai noi, si nu mai imi aduc aminte ce altceva citeam noi la varsta aceea. Colt alb? Parca e prea trista. Muschetarii? Cred ca e prea mica. Ma gandeam la primul volum din Ciresarii...

Astept idei .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

Ce frumos! E minunat sa aud ca sunt copilasi care citesc. Baietelul meu nu vrea sa citeasca si pace ... am incercat cu o multime de carti si nu a prins acea 'febra' a cititului pe care speram sa o mosteneasca de la mine. Adevarul, este ca e o alta generatie:)

Si eu am crezut ca o sa ii placa Jules Verne insa ... nu a fost impresionat deloc.

pf, si eu mai astept sugestii de la alte mamici cu carti pentru aceasta varsta.

Sanatate si o zi cu soare va doresc!

**************
Linkurile mele: Supereva.ro | Blogul meu | www.facebook.com/#!/desprecopiicom" target="_blank">DC pe Facebook

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

Vin si eu cu niste sugestii, din ce citeam eu pe la 8 ani: Basme si legende - Petre Ispirescu, Basmele lui HC Andersen (care sunt destul de multe), Basme, povesti si legende romanesti de tot felul, Povesti nemuritoare (logic! - erau si multe volume), Povesti: africane, aromane, chinezesti, japoneze etc, am inceput sa citesc Legendele Olimpului de Al. Mitru, scrierile amuzante ale lui Mircea Santimbreanu - "Recreatia Mare" si altele de-ale sale.

Pe la sfarsitul cl. a 5-a (10-11 ani) am citit Ion si Rascoala ale lui Rebreanu, si culmea mi-au placut tare mult; si la varsta aceea m-am apucat de Jules Vernes, care abia atunci mi-a placut f mult, am facut mare pasiune pentru el.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns A_Iulia spune:

A mea are 7 ani si jumatate si tot la fel si-a descoperit pasiunea cititului.
Ce am mai luat eu si a citit recent, in afara de Jurnalul unui pusti: cartile cu Geronimo Stilton (astea-i plac la nebunie), cele cu Hanna Montana, cele cu Spioanele...High School Musical.
Mai sunt tot felul de carti (Vidia si comoara zanelor, basme etc) - daca mergi la Diverta ai sa gasesti acolo o oferta destul de variata.

Poti sa-i mai dai carti de ghicitori!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Ai mei copii au 8 si aproape 10 ani si tot ce au citit scris de Astrid Lindgren le-a placut. La fel Roald Dahl. Vad ca sunt cateva traduse si in romana, poate le poti rasfoi tu inainte si te hotarasti daca i-ar placea sau nu.

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihaela_s spune:

Astrid Lindgren recomand si eu cu caldura. A mea implineste sambata 8 ani si le-a devorat deja...bine, in suedeza dar am vazut ca sunt traduse si in romana.

Apoi fetei mele ii place tare mult sa citeasca enciclopedii, sau are o carte cu care mereu sta in brate, e mai groasa...se numeste 1001 intrebari si raspunsuri, e fascinata cate lucruri afla de acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cristina_C spune:

Pentru ca de curand am fost in Creta, baietelul meu a citit cu mult interes o cate de mitologie greaca pentru copii (in germana). Legendele Olimpului in romaneste i-am citit-o noi in romana pe la 6 ani. Recomand, pe langa Habarnam, Aventurile sau Alfons Zitterbacke, se vor distra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

la 8 ani, a mea a citit: micutele doamne de louisa may alcott , colt alb (astea in vacanta spre clasa a doua), basmele de petre ispirescu cum a mai zis cineva, fram ursul polar pe la 7 ani, da ne tine de varsta, asa s-a nimerit.
Cand ajung la bucuresti ma mai uit in biblioteca ca citit f multe.
din iunie pana acum a citit toate harry potter si poveste fara sfarsit de michael ende.

jules verne inca nu a reusit sa guste, poate nu se mai potriveste la generatiile astea?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crystall spune:

[quote]citat din mesajul lui Sabina



jules verne inca nu a reusit sa guste, poate nu se mai potriveste la generatiile astea? [quote]

Eu una, nu cred asta; eu i-am prins gustul abia dupa 11 ani, cand l-am citit in deplinatatea sa, fascinandu-ma. Probabil e o chestiune de varsta, inveti mai multe despre viata, si experimentezi mai multe pana sa-l citesti cu drag.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kehleyr spune:

Multumesc mult pentru sugestii . O sa imi notez numele autorilor straini, pe care chiar nu ii stiam, si o sa ma uit in librarii.

Cu Hannah Montana si spioanele nu prea sunt eu de acord, mi se par cam... needucative .

Legendele Olimpului le-am cautat in varianta lui Mitru, dar nu le mai am iar prin librarii momentan nu le-am gasit. I-am luat eu o varianta prescurtata, dar desi are poze frumoase, e mult prea laconica.

M-a tentat Neverending story si pe mine, dar cred ca a vazut filmul de 5 ori si nu va avea rabdare si la carte (inca...) pentru ca va spune ca o stie.

Am intrat azi la librarie si i-am mai luat Aventurile lui H. Finn, Mary Poppins (cred ca prima) si Heidi. Sper sa ii placa...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

ah, noi avem regula asta, nicio ecranizare nu se vede inaintea filmului)exceptie disney clasicele, pe care totusi le stia din citite si povestite in copilaria f mica)
si l a harry potter a vazut filmele dupca ce a citit cartea.

eu eram f reticenta cu HP, insa le-am citit si eu cu nesat in aceasta perioada:D



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!

Cum mi-am alaptat copiii


Sabina's blog, Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput