Bulgarasi de ian-feb 2012 (16) Alaturi de Chri70!

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Eu imi fac sperante mari pentru Chri, la odiseea de nov-dec 2011 a fost cazul unei mamici care, tot asa, a intrat in travaliu prematur, dar pana la urma medicii au reusit sa-l retina pe bebe la caldurica. Acum se apropie cu pasi repezi de termen. Asa ca, Doamne ajuta, sper din suflet ca aceasta poveste sa se repete si in cazul lui Chri!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 20+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sophia_m spune:

mda,liniste mare
cand am si eu timp de internet fuge lumea

carucior 3 in 1 luam si noi, din ce am vazut pana acum e mai rentabil la pret decat daca le-ai lua separat
si cand ma gandesc cate trebuie cumparate parca ma panichez, poate uit ceva, poate iau prea multe si nu-si au rostul, poate, poate..
sa nu mai zic ca ma tot gandesc daca o sa stiu sa ma descurc cu bebelusul, cu baia, cu alaptatul, etc...eheeeeeeeeeeeeee

maine o sa merg si eu sa imi fac programare la coafor, ca m-am saturat de parul asta lung, il vreau scurt pana la umeri, un bob filat ceva si apoi trebuie sa ma vopsesc ca arata radacinile mele ca ceapa
macar capul sa fie ingrijit, daca la corp incep sa arat ca bunica-mea

voi ce mai gatiti?
eu am facut azi (inca nu sunt gata) cartofi cu pui condimentat la cuptor si o ciorbita de pui cu legume


si cel mai important..
azi l-am simtit si eu pe bebe mai serios
niste gadilaturi si fluturari si cand am apasat un pic am simtit o lovitura usoara
ce frumos

********************************************

http://tickers.baby-gaga.com/p/dev049prs.png

16+


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

chri ,draguta ,multa putere si doamne ajuta sa treceti cu bine peste clipele astea dificile,ne rugam sa fiti bine amandoi

lexi, nu cred sa iau mai mult in prenatal si post. decat salariul
meu,doar e 85% din el,+\- ceva ,dar eu acum sunt in medical si iau mai putin decat obisnuit cu 1 mil.deci o sa iau cu atat mai putin decat daca mergeam la serv. dar nu mai conteaza...noi sa fim sanatosi

sophia , mersi de carti,am inceput sa citesc cate ceva

io sunt in focul zacustii,fac 2 in 1 si cu fasole si cu vinete,separat ,bine, ma ajuta mama ,io cu zisu' mai mult


minunea mea 22+

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Sophia, eu mi-s aici pe metereze
Daca vrei maine o sa incerc sa pun aici o lista primita de la prietenele mele cu copii. Practic e centralizat tot ce trebuie pentru bebe. Mie mi se par destul de multe dar asta este. La altele nu m-am gandit deloc cum ar fi : prosoape mici pe care sa le pui in cadita cand il speli sau cand il ti pe umar sa regurgiteze, comprese sterile de sters la ochi, betadina de curatat buricul, baneocin pudra tot pt buric, ser fizioligic, scutece de finet si asa mai departe.

Acum la capitolul gatit seara, eu am cumparat o bucata mare de coaste din piata. Le fac diseara la cuptor impreuna cu o salata mare de rosii cu branza. Scot ceapa din cauza arsurilor.
Nu stiu maine seara ce o sa fac. Ma batea gandul de niste dovlecei pane sau umpluti dar nu am putere sa mai fac nimic imediat ce ajung acasa.
Poate o sa fac insa niste paste. Calesc ceapa cu carnita si pun sucul de rosii si sare si piper si torn peste paste si gata, asta este.
As mai face zi mazare in week-end, mi-e dor de mazare.

Poate aveti idei de ciorbite pentru week-end

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Matzaila_81 spune:

Ha, in week-end fac si eu zacusca si pun vinete la congelator. ce bine ca mi-ati adus aminte.
Ce buna e zacusca cand te intorci acasa dupa o zi grea la birou. painica proaspata, zacusca, o slaninuta acolo si gata masa de seara .

Iaura, mi-a trecut pofta de coaste acum, vreau zacusca ce-mi facusi tu mie?????

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Chri, Doamne ajuta sa fiti bine!! Asteptam cu sufletul la gura vesti de la tine.



Alina 20+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Iaura, eu ti-am spus cum a fost la mine, cat am lucrat, pe durata sarcinii (si nu numai), salariul meu era 17 milioane in mana (adica net). Brutul era la vreo 26 mil, parca, nu mai stiu exact. Cand am intrat in prenatal, primeam salariu 20 de milioane in mana (ma rog, pe card). Cand am intrebat cum de primesc mai mult, asta mi s-a raspuns: primesti 85% din salariul BRUT, nu din cel net, iar cel brut e mai mare. Dar ce spun eu e chestie de 5 ani, din 2006. La medical e altceva, e normal sa iei mai putin pentru ca ti se scade din salariul net, nu din cel brut. Nu stiu insa cum mai e legea acum, ca in 5 ani s-au schimbat muuulte.
Matzaila, sunt unele lucruri pe care nu trebuie sa le cumperi neaparat, parerea mea. Eu, de exemplu, am folosit si la baita (pentru pus in cadita) si la regurgitat, tot scutece de finet. Luasem din acelea mari, de 80x80 si am constatat ca, pentru ce-mi trebuiau mie, erau mult prea mari, asa ca le-am taiat si am facut din ele mai multe mici. Si au fost super folositoare. Mai am si acum 1-2 bucati ramase de atunci, plus ca am mai cumparat acum o tura.
De asemenea, suzete, biberoane, sterilizator, pompa de san eu v-as sfatui sa nu luati de pe acum, pentru ca nu stiti sigur daca/cat/cum veti alapta. Poate reusiti sa alaptati cel putin 6 luni si atunci biberoanele, suzetele, tetinele pt nou-nascuti nu-si vor avea rostul. Nu stiu, zic si eu, sigur ca e strict parerea mea si fiecare face cum crede ca e mai bine pentru ea.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 20+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Matza, daca stateai mai aproape de mine, iti "aruncam" un borcanel de zacusca

Si eu sunt pt carucior 3 in 1. Cat despre caciulite, eu nu i-am pus Sarei NICIODAtA in casa. Afara am scos-o a 2-a zi dupa ce ne-am intors din maternitate. Si asa am ramas si acum: plimbarete
Matza, da, sunt o gramada de lucruri de cumpoarata pt bebelus. Trebuie sa te gandesti si la un spatiu unde sa depozitezi atatea.
Eu la Sara am avut norocul sa ii cada buricul in spital, asa ca am fost scutita de problema asta. Oricum, betadina e bine de avut in casa. Poti folosi si tu, in cazul in care ai o rana, o operatie, zgarietura, etc.
De infasat nu am infasat-o niciodata, nici nu as sti cum A purtat Sara jeans din prima luna

Noi azi am fost in parc si am ajuns lesinate de cald.. Stiu ca im va fi dor de vara, dar zau ca nu mai suport caldura asta

Sofia, poti sa faci o supa minestrone, pe care sa o mananci rece sau ciorba de fasole (asta as manca eu), sau ciorba ardeleneasca de perisoare de pui cu smantana ( e o bunatate, dar e cam grea..Eu fac mai degraba iarna, nu vara)

Mergem sa luam niste mici ca mi-e pofta. Si bineinteles, alaturi de zacusca


Alina 20+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Lexi,

Alina 20+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza27 spune:

Chri, mult curaj, Dumnezeu sa fie alaturi de voi si sa va ajute sa treceti peste aceste probleme. Noi ne rugam pentru voi!!!

15+

Mergi la inceput