Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

adinule sa ti traiasca comorile
frumosi tare,se vede ca i ai tinut la munte toata vare
las ca la vara viitoare nu ne mai dam dusi de la munte nici noi cu una cu doua

dr de fam, acum o sapt, a sarit repede ca vai dl Razvan are platfus, ca sa i faceti masaj in talpa sa i se formeze scobitura...tulai doamne, ce dilie de femeie.....

nici nu s a ridicat bine copilul in picioare si repede are ceva

tre sa le gaseasca ea ceva de fiecare data cand ne vede

off

in rest crestem, facem nebunii, ii scotem peri albi lui mama, adik mie
ma duc sa i culc ca urla unul din ei de jale mare

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Haha...eu i-am dat zanei si cartofi prajiti, si oua ochiuri (le zice ou cu bila, ca i-am facut eu din plastilina si i-am zis ca-i fac o bila pt galbenus) la care mananca doar galbenusul, si crenvusti Ce nu face o mama disperata....a si mananca si de la mac. Mananca chifla de la sandvis, ca restul mananc eu
Inainte cd vedeam mame ca dau la copii astfel de lucruri, ma uitam urat. e acum eu ii dau zanicii, ca nu moare dc o data la cateva saptamani mananca cartofi prajiti (ii plac f mult), sau o pizza sau crenvusti. Ba mai mult, a gustat cola, i-a placut. De cate ori vede cere, dar se multumeste sa guste sau sa primeasca 'cola de copii' (adica sucuri de fructe) Acum a descoperit tic-tac-ul. a mancat aproape o cutie intr-o zi. m-a inebunit cu bobo ale ei, am lasat-o in pace, si a uitat deja de ele. Si-a facut damblaua si gata. Eu nu pot sa-i spun cd vede in magazine diverse ca tot ce e bun nu e sanatos. adica ii spun, dar ea nu intelege, asa ca ii mai cumpar bomboane, ciocolata, etc. Ea e genul de copil care mai nou cere tot ce vede, asa ca nu pot sa o refuz mereu. De exemplu, saptamana asta a cerut sunca de porc. I-am luat de curcan, si exact ca un copil care n-a mai vazut asa ceva, a mancat doar sunca din sandvis. Dupa 3 zile a inteles ca primeste si nu a mai infulecat ca sparta. Asta nu inseamna ca va fi prea des in meniul ei. Nu trebuie sa exageram, dar nici sa n-o las sa manance nimic din ce pofteste ca nu e sanatos.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Am o mare dilema: unde sa pot gasi in Bucuresti carnita curata?

O singura data am cumparat 1 kg de carne de la unii care vand produse bio dar sa dau 100 de lei pe kg... deja e destul de mult. Nici nu stiu pe cine sa mai intreb, n-am rude la tara, tata sta la curte dar n-are curte sa creasca ceva animalute (are 2 catei si 1 motan) si soacra nu creste animale. Nu stiu ce sa fac. Curcanul din comert e curat? Am vazut curcan de la Penes, o fi bun?


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Multumim pentru retete. Eu pana acum am fost mai comoda, ca nu prea a mancat si nu m-am straduit sa fac multe incercari de mancaruri sofisticate. Acum mananca, dar o iau incetul cu incetul, sa vad ce prefera si ce nu. Azi i-am dat dimineata branzica de vaci cu o piersica si cu multe cereale Burtica sanatoasa. Mai tarziu i-am dat nistre brocoli fiert la steamer si ficat rupt cu mana, bucatele mici, alternate cu iaurt, incat sa o ajut sa inghita. A papat fara probleme. Nu ma mai stresez ca trebuie sa manance mult, ca nu e cazul. Cat mananca, mananca. Important e ca nu mai face mofturi la mancare. Ma enerveaza doar ca nu o mai pot tine in scaunul de masa, ca se ridica in picioare in doi timpi si trei miscari. E ceva de speriat. Voi patiti asa ceva sau e scaunul meu mai prost gandit? Mi-a spus o prietena ca si ea patea la fel cu fata ei, dar nu am intrat in detalii. Cred ca atunci cand va mai creste nu va mai avea loc sa iasa din ham, dar acum se intoarce cu fata la spatar, din intoarcere si cateva miscari sus-jos, stanga-dreapta ii iese o pulpa din chinga, apoi reuseste sa indrepte un picior si succes pentru micuta David Copperfield, care se elibereaza cu o veselie :) Si cand se ridica, prinde gust si tot asta vrea... Acum o hranesc in scoica sau in patutul ei, printre jocurile ei. Mai rau e ca se misca intr-una si mai dau pe ea, pe pat, pe cearsaf si ma enerveaza. Eu nu prea o las sa isi bage mana in castron, dar azi era atat de mozolita, ca la sfarsitul mesei am lasat-o sa bage mana si sa faca ce vrea. Mare bucurie, a luat si lingurita si o strangea in mana, tare ii mai place. Dar mi se pare aiurea sa o invat asa, ca pe urma asa mananca mereu. Asa mi se pare mie, desi stiu si teoria cu lasa copilul sa faca ce vrea, sa ia masa ca pe o joaca. Dar eu nu pot, mor cand pica mancarea pe ea, daramite sa se mozoleasca in par si pe corp. O voi face cand va invata sa manance singura, atunci consider ca merita, dar pana atunci nu...

A reinceput emisiunea Traieste sanatos pe Antena 2 si azi a vorbit dr. Tiron despre problemele copiilor la picioare/incaltaminte. Exclus sa luam incaltaminte cu talonete, cu relief. Doar daca la 3 ani jumate, patru ani se constata a avea probleme, se merge la doctor, se ia amprenta plantara si se fac niste plantare (talonete) personalizate. Am analizat talpa Iuliei si pare normala, ca la adulti, cu scobitura si toate cele. In fine, sper sa nu aiba probleme, ca va spuneam ca sta cu degetele incovoiate mult timp si mersul e uneori aiurea. Dar invata ea sa mearga, zic eu. Are timp!

Va pup, mergem la nani, ca sotul lucreaza!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Hai ca sotul vrea sa termine de vazut ceva, asa ca mai scriu putin:

Amelia: Da o fuga in afara Bucurestiului, pe unde sunt sate si poate gasesti o sursa de pasari. In fata curtilor, pe seara stau oamenii si vand ce pot: legume, oua de tara etc. Si cu ocazia asta intrebi si de pasari. Trebuie sa gasesti, cred eu... In comert gasesti pasari de la ferma, care oricum au infiltratii cu hormoni, asa ca nu sunt in niciun caz ca cele de tara.

Voi de unde luati biscuitii de bebei, din hypermarketuri? Eu pana acum nu i-am dat deloc, zicand ca cerealele sunt tot cam asa. Doctorita mi-a recomandat sa ii dau, dar de unde, incat sa fie mai ieftini, dar si buni si ce imi recomandati.

Gata, s-a dat startul la nani. Noapte buna!



Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog,

Elfica, printesa mea papa in caurior. AM avut un scaun de masa pentru vreo 2 saptamani, timp in care n-a mancat in el. Statea pur si simplu aplecata in fata si nu deschidea gura. Asa ca l-am returnat. Si si ea isi baga mainile in mancare, dar nu in castron, ci in gura. Baga mana, scoate mancarea, si-o pune in par / ochi / urechi / nas. Miroase bine a piersici, ma dispera ca trebuie sa curat totul in jur la fiecare masa (si printesa mea nu are rabdare neam!) si uite-asa. Ma bucur cand mananca fara sa lase cel putin un sfert din mancare aiurea. Mai grav e ca lapticul meu se cam duce, si asa rau imi pare ...

Eh, fug un pic la baie, ca se trezeste printesa in curand.


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Buna, eu iar sunt in picioare de la 6.40. cred ca Patrick se crede angajat model...nu vrea sa intarzie la job Azi e ultima zi de plaja. Nu-mi vine sa cred ca a trecut vara. Ne facem bagajul si o tulim acasa. La anul o sa vin cu un golanas mergator si o 'caprita'. Nu o sa mai am bebe Ce repede trece timpul
Amelia, de ce zici ca lapticul e pe duca...sa stii ca in jurul varstei de un an a A. am crezut si eu ca nu mai am lapte, dar de fapt ea incepuse sa mai ciuguleasca si altceva si nu mai trebuia sa produca tzitzi asa mult. nu le mai simteam deloc pline de lapte, erau moi. Dar ea a continuat sa suga inca 3 luni jumatate. si lapte era de ajuns, ca o vedeam cum inghite.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Corina , printesa mea papa 3 mese solide / zi, iar noaptea tot incerc sa o dezvat de supt, sa pot dormi si eu macar 3 ore legate. Din ce vad eu si ea suge, dar nu cred ca se satura, adica la un supt din ambii sani nu-i ajunge de o masa, doar asa, de desert cel mult. Ieri dupa ce a supt pe la ora 17 a papat si 100-150 ml de iaurt cu cereale. Doar seara si dimineata ce nu mai cere supliment, ca e adormita, in rest...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

hello,
amelia, hai in ototpeni, ne facem vecine,ca nenea are 3 parcele, super liniste, aproape de centru/biserica/polimed/primarie/piatza.activeaza pm,ca sa ne intelegem!

corina, te inteleg perfect cu chpisurile, mc etc!
pupez fetele, sunt la un curs de info si intre 2 lectii fac prostii.
pricineii mei sunt bine, am inceput combinatia lp fara lactoza, lp cu lactoza, le-am dat deja puti iaurt cu banana, le-am bagat la loc piersica, ieri au papat vita, azi si maine legume cu curcan de tzara, in care legume am bagat si ceapa din nou.
cum faceti gris cu lapte? cu lp? cat gris la cat lapte?
va pupez ca ma prinde profa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Adi , e activat pm.

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput