Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

vreti poze cu bebeii? uitati aci:
http://s1083.photobucket.com/albums/j387/adipapazi/

Adi, mami de ana si ioachim


Buna dimineata!

Ce dulci sunt picii Adi !


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Heidy, f frumoase pozele. Mi-ai facut asa un chef de mers la budapesta
Ramo, wowwww...primii pasi. Ai flacau mare!!!!Felicitari!
Adi, mama ca au crescut! f frumosi!
Legat de incaltaminte....cati dr atatea pareri. Arianna a avut tal valg si mi s-a recomandat incaltamintea de la ortopedia. a purtat pana pe la 2 ani NUMAI ortopedia. Dupa i-am luat si d ela alte firme (unele chiar mai scumpe), dar vreau sa va zic ca n-am gasit incaltaminte, mai ales sandale care sa tina atat de bine piciorul, sa calce atat de bine cu ele cum sunt cele de la ortopedia. Asa ca acum ii caut tot ortopedia, pt ca la noi chiar s-a vazut diferenta. Acum a purtat toata vara crocsi, sandale primigi si unele ieftine, ceva cu H. Dupa o vara a inceput sa calce mai aiurea, se impiedica mai des, si parca ii fuge si picorusul, desi are 2 ani si 9 luni. Deci trecem iar la ortopedia.
Vreau sa va zic ca alt dr, Dr. thiery, mi-a spus ca el nu recomanda incaltaminte cu talonet. Ca e ca si cum ne-am indesa noi un cartof in incaltaminte. la bebei e fiziologica lipsa scobiturii talpii. Deci ii chinuim cu talonetul. Dar eu am ales totusi 's-o chinui' pe A. pt ca vreau sa calce corect. Si sunt f multe firme care au talonet. Ce am mai observat, si nu stiu dc e coincidenta. A. are acum scobitura talpii, pe cd alti 2 copilasi pe care ii stiu care n-au purtat talonet, nu au, desi o fetita e mai mare cu un an decat A.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ramo_P spune:

Citat:
citat din mesajul lui adipapazi

vreti poze cu bebeii? uitati aci:
http://s1083.photobucket.com/albums/j387/adipapazi/

Adi, mami de ana si ioachim


ce-mi vazura ochii!!!! niste frumuseti de copilasi, sa-ti traiasca!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eliza_cri spune:

RAMO la mai multi pasi pe mai departe e un dulce rau de tot

HEIDY cred ca la voi am vazut poze de prin budapest...frumos dom'le de invidiat nu alta pupam familia frumoasa

ADI frumosi si puii tai , vreau sa iti zic ca sunt niste frumosi amandoi in pat de adorat si numai buni de pupat


azi vreau sa o trag si eu pe zuza in pozne si sa bag si un filmulet cum merge ea si in 4 si in 2 ...zilele astea le si urc pe net

pup merg sa strang dupa ei dorm de 1 h si nici pana acum nu stransai nimic asa ma lua o leneeee



stelele mami pe cerul sufletului ei
Ionut Pavel www.youtube.com/watch?v=hTdWNW140s8" target="_blank">iubire fara limite
Dimitrie Gabriel Antonia Stefania minunile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Heidy, multumim pentru capitol, mai ales ca ai fost pe pozitii imediat! Am vazut poze foarte frumoase cu voi, sotul a laudat aparatul si obiectivul :) Ce aparat e? Si Tudor e un scump, blondinul cu ochi albastri, daca i-or ramane asa, o sa fie sic rau. Dar stiu cazuri cand pana la un an au avut ochi albastri si parintii se bucurau ca ii raman asa si apoi s-au transformat in caprui. A mea ii are caprui, oare se mai pot transforma, stiti? Eu ii am verzi si mi-ar placea sa ia ochii mei, dar nu mai am sperante.

Multumesc pentru precizarile cu incaltamintea, ca nu stiam. Nici nu auzisem de marca Ortopedia, o sa caut sa vad unde se gasesc, oare in farmacii? La Babyexpo nu am vazut, dar e posibil sa fi ignorat din nestiinta si lipsa de interes, ca atunci era Iulia prea mica si ma interesau alte chestii. Cand e BE acum in toamna, ca nu mai stiu decat ca in septembrie sau octombrie.

Adipapazi: Petrecere frumoasa la mare, daca mai boieriti pe acolo! Iar daca vrei peste, incercati in Olimp, la Popasul Pescarilor. Ne-a recomandat Beatrice locul, eu nu am ajuns, desi am intentionat, dar am lasat-o pe ultima zi, chiar in drum spre Bucuresti si s-a nimerit sa fim pe fuga, ca mai trebuia sa luam o cunostinta din Mamaia, iar ea elibera camera si nu avea pe unde sa se adaposteasca pana soseam noi, iar soarele era ucigator, incepuse canicula chiar in ziua aceea, fapt pentru care am renuntat la peste.

Fetele care fac gris cum il fac? Ma refer in special la cele care alapteaza, ca sa stiu cum sa procedez si eu. Il faceti cu LM sau cu lapte din comert? Sau se face la varsta asta a copilului cu LP? Ce proportii puneti, dati-mi si mie o idee, ca m-ar tenta sa incerc sa-i dau.

RamoP: Super tare baiatul tau! Ce bine se tine pe picioare! Cat a trecut de cand s-a ridicat in picioare pana a luat-o din loc singur?

Cele care au pus pachetele cu legume pentru ciorbitele de la iarna, cum ati procedat? Ati facut pachetele cat pentru o ciorbita, cu toate legumele necesare si le-ati pus in pungute separate dupa ce le-ati oparit in prealabil? Sau cum ati procedat? Si daca asa, cat le-ati oparit, cateva minute? Imi recomandati ceva, cele cu mai multi copii? Ce tine mai bine, ce nu tine, ca sa stiu ce sa pun mai degraba? Sa pun si ceva fructe care se mai gasesc acum, ca pana acum nu m-am invrednicit? Adica piersici, pere, prune, caise, desi caise il tot rog pe sot sa imi ia si imi spune ca nu gaseste, asa ca mi-e ca le-am pierdut si pe ele. Sau sa las iarna pentru citrice, ca atunci face un an si incep sa ii dau, ii dau banane si alte fructe exotice care se gasesc indiferent de anotimp?

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns heidy spune:

Buna seara,

Elfica multumim de complimente, aparatul nu e al nostru este al prietenilor cu care am fost si stiu doar ca este un Nikon. Eu sper ca Tudor va ramane cu ochii albastri ca si mostenire de la sot, la par insa ma astept sa i se inchida ca fix la fel era si sotul cand era mic si acum l-ai vazut in poze, e aproape saten.

Si Tudor e pe LM 100%, dar branzica, grisul, orezul cu lapte le fac cu lapte din comert 1,5% sau 3,5%, cum gasesc ..

Adipapazi, distractie placuta!! Ai niste grasunei tare frumosi.


Corina... ehe.. ma uit la poze si m-as mai duce si eu cel putin inca o data. Chiar vorbeam cu sotul ca poate la anul mergem din nou si mergem sa mancam curtos-colac (habar n-am cum se scrie) si sa mergem la SPA - bai termale ca cica sunt renumiti pt asa ceva.

Adipapazi ce autobuz care se arunca in Dunare? Am mers cu un 16 care trece peste podul cu lanturi si urca la Bastionul Pescarilor si care are numai soferi care merg ca niste zanateci .. zau ca zici ca vor sa descarce "marfa" in Dunare.. dar nu stiu daca la asta te referi.



Fericita mamica de Tudor Andrei POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adipapazi spune:

dragile mele,

reveniram la domiciliu. gasit copii suspect de cuminti. nu indraznesc sa cred ca s-or fi mai cumintit.se joaca in patutz cuminti cat pregatesc eu baia si tati desface bagaje, au papat tot, am mers in vizita sa vdm niste terenuri (cica facem casa), au stat foaaaarte cuminti in scaunele, singuri in spate. acum dorm dusi.
am frecat covoarele, parchetul, dezinfectat jucariile, skimbat paturile, pregatit mashina de spalat pt maine dimi, fct baie la cap, uscat la par.

incaltaminte ortopedia gasiti la unirea, la etajul ala pt copii, costa in jur de 200 roni perechea.

da, corina, dr. thierry este super, il stiu si pe el si l-am vzt si la traiesxte sanatos. este foarte bun. pai daca arianna se simte bine cu ortopedia, da-i inainte cu tupeu. i-am luat si eu lui ioakim adidasi de toamna primigi, sunt excelenti, piele foarte moale, bleumarin cu alb si rosu, arici (nu inteleg si nu recomand incaltarile cu sireturi,tot timpul tu ii legi si ei desfac, plus ca se baga greu in picior), sunt lati si talpa super moale, 120 roni.e foarte tzantzosh cu ei.

va multam pt admiratie, deci nu sunt chiar cioara cand zic ca sunt frumushei bebeii mei!

sunt tare fericita ca o fetita nascuta odata cu ai mei, dupa 9 luni de spital, a ajuns acasa, respira fara aparate, sta chiar si in fund, bate spre 7 kg si a inceput si diversificarea. asa ca sa ne bucuram de bebeii nostri sclifositi, dar sanatosi, care nu au stat in incubator atata!

ioakim e mare fan tobogane, urca si pe scari, si direct pe tobogan, stie sa se impinga din fund si sa isi dea drumul. deschide usi, scoate din dulap, stinge tv. sa stie el tot!mare fericire pe ei cand ne-au vzt, bucurie, batut din palme, eu lacrimi etc.

fug la nani!
sa aveti somn pufos!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fluturasha23 spune:

Elfica si eu tot ortopedia i-am luat Iuliei. Mai eu magazin si in obor la parter. Sunt cam scumpe ce-i drept dar noua ne-au fost recomandate. Si am vazut clar diferenta intre ele si altele, ma refer la modul cum calca copilul. Acuma fiecare mama alege si dupa posibilitati. Despre dr. Thierry numai cuvinte de lauda! Super ortoped!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Buna dimineatzaaa....mai pe la pranz....cu cafea,ceai sau milk shake cu banane si cirese de la congelator
Heidy mersi de capitol....sunteti tare frumosi in poze..cat despre Tudor..eu cred ca ii raman deschisi ochii...parerea mea

Elfica eu am intrebat retoric daca ii dai carnea in legume nu cu scop de a supara pentru ca in viata mea am vazut mame care au recurs la gesturi muuult mai disperate cand nu mancau copiii,chestii gen crenvusti,cartofi prajiti cu oua ochiuri, suculetz Prigat...adica d'astea "inofensive"...metoda ta e mult mai putin nociva dar nu o vad ca o solutie pentru simplul fapt ca o pacalesti si exista riscul sa refuze si fructele cand va realiza ce faci...eu ma bucur tare de mesajele tale si de faptul ca ati intrat pe un fagas normal.Mie imi e greu sa dau sfaturi pentru simplul motiv ca de multe ori am incalcat propriile mele regulei (una e aia cu nu mancati la tv ...cand Didi nu manca-am avut vreo 5-6 zile-ii dadeam drumul la Duck tv si o pacaleam macar cu 100 g legume )...Eu spun cum fac sau cum as face ...restul depinde de fiecare mama in parte.Pofta mare Iuliei si tie putere sa faci fata provocarilor.

Adi ai copii frumosi dar nu esti dreapta cu ei.......adik Ioachim grebleaza,conduce...face chestiile grele si Ana isi pune baticul sau banderola si citeste...pai drept e???..unde e egalitatea intre femei si barbati? ...sunt scumpi foc

Sugubina...nu mergem bine cu olita ca sunt de 2-3 saptamani pe drumuri.Fimiu s-a mutat la mama si dimineata spre pranz,dupa ce papa cerealele/fructele fugim la el si ma intorc seara la 21.Acolo nu mai car si olita asa ca face la oala doar dimineata cand sunt pe faza si o vad ca devine serioasa ..scapa si kk si pp.La cresa mi-au zis ca ei ii pun la program pe toti la oala la ore fixe si isi creaza reflex si am luat programul sa-l aplic dupa 12.09 cand incepe Vic gradinita.Pana la anul in sept se invata si ea la oala ca alea sunt 2 la 15 copii si prefera sa-i stearga la cur pe toti de 2ori/zi decat sa stea sa schimbe pampers cum le vine si cand le vine la copii.Nevoia ne invata si pe noi.Mama are 5 nepoti in dotare si nu se baga la ultimi doi ca numai poate...asa ca astia ajung la cresa

Amelia daca te consoleaza cu ceva, desi stiu ca nu te va consola si Claudia adoarme mai nou la 1-1.30...adoarme la 22 si dupa 1 ora se trezeste plangand,daca nu ajung la primul scancet langa ea se ridica in fund si ma striga si Adios somn pana la 1...rade,se ridica,bate din palme..orice dar sa nu doarma ...dimineata la 7 suge in somn si se trezeste de-a binelea la 10...m-a facut cu nervii...de azi o bag la armata sa vad daca-mi iese...

Eliza si noi tot pe jos pe cearceaf mancam....ma gandesc sa le iau masuta de plastic cu scaunele ca la gradi pt la primavara si pana atunci facem picnic in mijlocul sufrageriei.

Ramo ce ma oftiiiiici ...ia sa nu mai mergeti asa repede...mai odihniti-va si voi pana pleaca si ceilalti

Congelat
-dovlecel curatat de coaja si samburi taiat bucatele (iau cat imi trebuie din punga fie de ciorba fie de mancare/sufleu) -crud
-conopida in buchetele crude
-ardei crud taiat in jumatati
-fasole verde fideluta-oparita(in apa cu sare) bine,scursa si aliniata in pachetele de cate 500g (ca nu o sa-i mai fac dupa 1 an cate o lingura de mancare zilnic
-ardei copti curatati de samburi pentru tocanita ei cate 2/la pachet; pentru salatele noastre cate 8-
-am mai facut 2 pungute de aprox 1kg cu ghiveci:morcov,telina,fasole,conopida,dovlecel,vanata,patrunjel radacina-toate crude si taiate in cuburi mici
-spanac pun oparit bine si scurs bine in pachetele cat pentru 2-3 portii
-mazare -cruda
-fructe am pus doar visine si un pachet de cirese restul fructelor le fac compot cu 1 lg de zahar la borcanul de 800g...oricum va avea peste 1 an cand vom desface compoturile asa ca zaharul nu-l consider o problema.

cam atat


Despre Claudia...e adorabila,din 22.08 se ridica in patul ei in picioare si face genuflexiuni,e tare haioasa cand se ridica pentru ca in prima faza incearca sa apuce bara de sus cu gura ..apoi pune mainile cum trebuie si se ridica.Prin casa se deplaseaza la inceput in 4 labe si cand oboseste are un stil (vorba unei prietene"sarpe-fluture")foarte ciudat e, se sprijina pe antebratul stang si arunca mana dreapta in aer impingand in acelasi timp in genunchi sau se taraseste efectiv.Nu mai doarme in patul ei de 2 saptamani...adevarul e ca am obosit eu si m-am resemnat...oricum voi ajunge si cu ea in faza in care "ma va parasi " intai sa doarma la mamaie ca frasu,apoi la o prietna,apoi la un prieten ..si uite asa ma consolez ca momentele astea sunt doar ale mele si dorm cu ea in pat...dupa suptul de nani de la ora 22 o pun in patul ei dar la 1-2 ore se trezeste si cand se vede singura acolo se pune pe bocit...atunci o iau cu mine in pat,suge si ramana langa mine.Chiar daca o las in patul mare dupa 22 ea tot se trezeste asa ca nu fac nici o afacere cu aplecatul peste pat decat ca stau linistita 1-2 ore ca, daca se trezeste nu cade.
Cazaturi-nu a luat pana acum decat doua de pe parchet pe parchet ...adica statea in fund,s-a aplecat dupa ceva intr-o parte si pac cu capul...dar cade pe covor asa ca durerea nu e mare...doar sperietura e mare.

Orar de masa/somn-varzaaaa...
Incep cu seara ca acolo e singura ora fixa
22-LM Somn
24-24.30 LM ;aici de multe ori se trezeste la 24 si se joaca pana la 1 apoi Somn
6.30/7.30-LM si Somn
9.30-10 LM de alint pentru o trezire cu zambetul pe buze
11.30-cereale sau fructe cu biscuiti (la cereale am incercat sa-i iau din alea cu bucatele dar cum le baga asa le scoate...ca la doi dinti ai ei si aia strambi cu ce sa mestece ?)
13/13.30 -16/16.30 Somn cu o dusca de LM inainte ca sa fie somnul dulceee
16-16.30 legume cu carne sau mamaliguta cu ou,branza si iaurt
16.30/17-19.30 -joaca afara pe iarba,in leagan sau in carut
19.30-iaurt cu biscuite sau fructe compot sau coapte cu biscuite...masa asta e luata numai in parc..urmeaza dans....si drum spre casa
21.30-21.45 baie
22-22.15 LM..............si o luam de la capat
Daca nu se trezeste la 24 pentru verificarea mamei din dotare ..adik daca e la apel si nu umbla de capul ei prin cluburi atunci baga un supt la 3.30-4....... e mai rau decat la 3 luni ...asa ca bagam noaptea canitza cu apa in functiune ca sa inteleaga si ea cum sta treaba cu somnul de frumusete...

Nu vorbeste decat in limba ei...muult si neinteles....nu merge in picioare nici sustinuta, nici cum...ca nu vrea ea....nu sta cuminte mai mult de 5-10 min si aia daca e Tv-ul pe desene Duck tv .....in rest trage de fire, se duce la prize,misuna in toata casa ca eu am blocat usile sa nu se inchida si sa nu ramana cumva singura in spatele vreunei usi...macar asa merg si eu singura la wc si apoi o caut prin casa (ce bafta pe mine ca am doar 2 camere )
Este un copil absolut normal asa cum era si frasu la varsta asta.Nu mananca bucatele dar ii mai pasez cu furculita si inghite fara sa mestece....nu mi se pare ok ca ies tot asa cum au intrat...perseverez si vad eu cum o scoatem la capat cu mestecatul...poate cand or iesi si sus dintii.LA Vic la 9 luni jumate au iesit 3 dinti in 12 zile ( a fost jaleeee) dar dupa asta manca doar pasat cu furculita si carnea taiata cu cutitul marunt si mesteca frumos,nu se inneca...asteptam cei doi dinti de sus si la ea si schimbam aspectul mancarii
Macarici cu succes
-musaca din 1 cartof/1 morcov/1 ceapa mica/1 ficatel/1 ceasca de suc de rosii si 1 fir de marar.Legumele fierte separat.Ficatul fiert in lapte separat.Se pun in cratita ca la musaca;un rand legume un rand ficat taiat in bucati,marar tocat peste ficat,un rand de legume.Se acopera cu apa si suc de rosii si se fierb in cuptor 20 min.La bleduit pun 1 lg de ulei de masline.Cartoful nu-l blendui ca nu-l mananca pentru ca iese oribil,ala il pasez cu furculitza bine de tot ....de aia pun in cratita jos morcovul apoi ficatul cu ceapa si marar si deasupra cartoful ca le pot separa rapid.
-mamaliguta cu galbenus,branza dulce si iaurt.Fierb malaiul in lapte si apoi amestec cu celelalte ingrediente si blendui.Iaurt pun in functie de cat de acru vrea copilul sa manance
-ciorba de potroace - 1 ficat si un cub de pulpa se fierb.Separat fierb cate 1 bucata de morcov,telina,pastarnac,cartof,ceapa,radacina de patrunjel.Carnea fiarta se spumeaza si apoi se spala cu apa calda si se pune peste legume.Adaug 1 lg de orez spalat si fierb pana se umfla orezul.La sfarsit adaug bors fiert cu 1 fir de leustean,dupa gust.Pasez legumele si o las mai lunga...sa fie ciorba...ieri de ex a mancat 50 ml ciorba cu f putina carne in ea si legume si 180 g de musaca.
-supa cu galusti...pentru oameni mari dar cu f putina sare si fara adaosuri gen delikat,etc...cu multe legume am amestecat o galusca si a ras
-gris cu lapte si mar.Rad un mar si il calesc cu putina scortisoara.Pun deasupra 1 Lg de gris si subtiez cu lapte de 3.5 (ala de 1.5 mi se pare apa colorata ). si fierb 15 min Nu stiu cantitatea de lapte ca eu am lapte cald intr-o canuta si pun in functie de cat mi se pare mie ca mai trebuie ca sa fie grisul fiert sa nu o doara burtica.
-orez cu lapte si para...pe acelasi principiu cu cel de mai inainte doar ca para o fierb la aburi si o blendui apoi o pun in orezul cu lapte si presar scortiosara.
Azi avem ghiveci cu carne de vita in meniu

cam atat ca m-am lungit pentru toate zilele in care nu am intrat .
Da semne de somn asa ca o bag la nani si eu trec sa oparesc 2 kg de fasole verde pentru congelat.

La multi ani sarbatoritelor si sarbatoritilor din ultimele zile.
Dantura alba si sanatoasa tuturor piticlontilor carora le ies dintisori si rabdare "nedintzosilor" si mamicilor din dotare...vine el si randul vostru si nu o sa fie chiar funny
Felicitari mergaretilor...la mai mare

sa nu uit...cea mai faina jucarie pt ea (in afara telecomenzii,bidoanelor de apa si a pachetului de servetele )...e borcanul de biscuiti de la Fisher Price...l-am luat pt Vic cand avea 9 luni (la primul Craciun ......ce a trecut vremea) si e fascinata sa puna capacul,sa-l apese pe nas sau sa bage formele in borcan....merita luat daca va intereseaza parerea mea

acum e cu mainile sub vitrina unde am aparatul de masaj si fierul de calcat in cutii si trage de cutiile sa le scoata.Dupa ce le scoate se aseaza in fund si se aplauda singura...atunci cand nu e preocupata sa roada din cutie si tre sa fiu pe faza sa-i scot cartonul din gura

Voi ce activitati mai prestati cu ei?

si va doresc o saptamana usoara



am gasit un link cu retete de la o mamica si prietena...incercati poate va inspira ceva aici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna ziua mamici si pitici,

Adi, unde va faceti casa? Ca si noi am tot cautat mai mult pe net, ca nu prea avem finante, dar ne intereseaza.

Anul trecut am cautat pentru socri, pe care oricum nu i-a prea interesat, tot ce-au vrut ei au cumparat, dar am batut drumuri lungi pe caldurile alea mari...


Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput