Clubul ursuletilor & ursuletelor de novdec2010(35)

Raspunsuri - Pagina 21

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Joann cereale am nestle 5cereale si orez cu trei fructe. NU pun 7masuri de cereale, max doo! vorbeam de cat lapte:) adica cam 240ml

Da dorm toata noaptea de pe la 2luni juma.(Multumesc Doamne!)


Bryny mie orele imi suna bine ca si interval. Asa or fi unii mai mofturosi incearca rabdarea parintelui. Eu zic sa nu mai cedezi la masa de la 14.30 sa ii dai titi imediat, ci sa astepti sa ii fie cu adevarat foame si sa ii dai. Tre sa fii PUTERNICA! Eventual sa ai doo feluri pregatite. A, si cu greutatea puate ai mai citit ca avem doo zlabaturi-Ilinca mea are la aproape 11lunite 7.3 si la fel si Iulia bebe de Elfica..Deci mai ai pana sa ne iei. Sper sa nu ajungeti acolo, evident.

Pe Pufice cand mai fac fitze la ce am gatit,aduc si un iaurt (pe care il adora!) si pun si iaurt putin in lingurita si asa le pacalinizez.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Bryny, dc bebe vrea san, da-i san, dar nu-l lasa sa se sature. Eu asa mai fac cd nu ma inteleg cu el. II dau sa suga si apoi ii dau bucatele de legume. De ex, piureul de cartofi nu l-a vrut pana cd mi-a venit ideea sa-i dau de pe degetul meu. El mananca mult mai bine dc ii rup eu cu mana si ii dau din mana mea. De la prea multe insistente, cred ca are fobie de lingurita
A, si la noi a inceput sa manace mai bine de cd ii gatesc normal, adica fac o supa ca pt noi, dar fara sare si arunc prima apa. Carnea i-o fac la cuptor....zilele trecute s-au batut turcii la gura lui si a lu' sorasa pt ca le-am dat aripioare din comert (eu le dau de obicei de la tara) facute pe gratarul cuptorului. I-am dat cu mana, nici macar maruntit cu cutitul. a mancat 2 aripioare.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns JoAnn spune:

sugubina pai si zuzele tot 7 cupe cu laptic papa, la 210ml apa...si cu cerealele sigur iese vreo 140 ml.

acu ca ai zis ca pui nestle...mi-am adus aminte ca atunci cand foloseam si eu fetele refuzau sa mai pape noaptea.
acu le dau de la milupa 7 cereale de astea bio.
or fi mai satioase de la nestle???

bravo puficeleor ca dorm toata noaptea. si lasa pe mami si tati sa se odihneasca.

eu acus am anul de cand nu am dormit macar 6 ore legate...
si somnul era una din pasiunile mele...vai cum ma mai pricepeam

faza cu iaurtul o aplic si eu.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dosita spune:

Bryny nu te necaji, si baietelul meu s-a nascut cu 3700 gr, iar acum are aprox. 8500 gr. Mananca bine (nu chiar ca mancaciosii barlogului, dar nu face fite mari), dar se pare ca asa e felul lui, ia greu in greutate. Ar fi bine daca ai reusi cumva cu legumele acelea, incearca tot felul de combinatii, acum, ca e mare, poate manca aproape orice...Eu am observat ca lui Aron ii plac mai mult mancarurile care seamana cu ale noastre (de uameni umani - vorba sugubinei), dar mai nesarate, fara chestii interzise prin ele. Trebuie sa fii inventiva.
Va pup pe toate, fara exceptie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Elfica spune:

Mi-e dor de o baie in cada, rasfat etc. Si azi speram ca voi avea parte, dar nu... Gaza de obicei adoarme pe la 8.30, dar azi a dormit cat a papat, apoi s-a trezit si era ca noua. A stat, a vorbit pe limba ei su niste mama presarate ici colo si am reusit in final sa o culc pe la 10 si ceva. Ce sa mai fac baie, repede dus, spalat pe cap , o mascuta pe fata si iar sirena m-a chemat :) Iar o dusca de lapte si acum ma usuc si eu la par.

Maine plec din Buc si mai am treburi, asa ca va tzuc si va urez weekend placut, copil neplangacios la plimbare Ameliei, copii dormiciosi lui JoAnn si mancaciosi celor care au bebei mai sclifositi! La mine nu mai face mofturi la mancare, mananca tare bine, acum avem probleme ca nu mai vrea sa stea nicaieri, ii place pe covor, sa aiba spatiu de joaca. I-am mai dat de mancare si asa, ce sa fac, dar mi-e o ciuda de mor cand cade mancare pe covor, fie din lingurita mea, fie din gura ei, ca face baloane si da mancarea afara si pana ajung eu sa culeg cu lingurita, pac, o gasesc pe jos. Daca mai si stranuta si imprastie peste tot, e tot ce imi doresc!

Sa auzim de bine!

Fericita mamica de Iulia Andreea, nascuta pe 26.10.2010 POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

va multumesc din suflet mamicilor!ati fost f dragute toate!

Amelia Ilie
eu incepusem bine cu pireu pana iam bagat galbenusul cand se scutura parcai dadeam lamaie sil pacaleam cu sizi sa ia macar cateva lingurite si am ajuns la urgenta ca a vomitat ca un om mare si era moale ca o carpa,ceva sa intamplat de la ou cred!! de atunci nu lam mai fortat dar nici nu a mai vrut nici legumele nici pireu,nici supa simpla...si nu am mai insistat iam dat o pauza de vreo luna nu am mai facut nimic pt ca am vazut ca manaca carnea in cereale...dar o sa incepa asa cum ai sps tu de la capat
Dosita
pai cum sa nu ma necajesc ca toata lumea cand al vede asta mi spune "ce slabut e?!nu manaca?!"mam gandit si eu ca greseam dandui lapte cand se trezea,,,imiera mai usor ca se potolea repede dak plangea,ai bagam sanu si era super,,,acum no sa mai fac asa,,,cand se pune masa la noi e calare pe noi vrea sie l ce mancam noi dar chestia e k noi nu pmancam sanatos,mai mult prajeli,cartofii,gratare etcai dau o coaje de paine si lam linisti si stau cu o frica sa nu se inece offf BraveGirl sa sti ca ai dreptate am vazut ca ce ai dau cu mana mananca,o saincerc sai fac pireu mai gros asa sa pot sai dau cu mana!pot sa pun paine in pireu sa fie mai gros?
Dosita
baietelu meu sa nascut pe 24.11.2010 12 zile diferena!eu ma incepu divesificarea la 6 luni pt ca a avut dermatita atopica si are in continuare un teren atopic pt ca la diferite chesti a facut alergie deaia eu nu prea pot sai dau orice treb sa fiu f atenta de ex odata iam dat sa guste din ciorba noastra si sa inrosit imediat in jurul gurii.si eu si sotul eram slabuti cand eram copii dar bebelusi parca eram ptin mai gresunei dupa poze si culmea eu nu am mancat san decat 3 luni si dupa aia ceai cu biscuitii ca asa se dadea inainte!probali ca ai dreptate asa este felu lui dar oricu eu cred ca nu mananca cat trebuie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bryny spune:

sugubina esti f draguta mai incurajat nu nu citisem in urma,nu am mai intrat de f mult timp pe forum de fapt rareori deschid calc.pt ca nu ma mai lasa bebelu si cand doarme nu stiu ce sa fac mai repede...stiu ca am gresit cu titi,tarziu miam dat seama de marea greseala...offf.Azi cand sa trezit iam pregatit supa de vitel cu morcov si carnita nu avvrut..si iam dat iaurtel de la nestle cu banane si am pus eu biscuiti si a mancat...e prima oara cand manca iaurt ca pana acum am tot incercat si nu avrut nici macar facut de mine in casa nu avrut...la mai multe kg bebeluselor tale!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Buna dimineata barlog !

Elfica weekend placut! Ce vorbesti tu de rasfat in cada? Ce-i aia si cu ce se mananca? Ca eu de vreo 9 luni nu mai am parte decat de dus contra-cronometru, cu printesa la usa, in carucior sau cu tati si cu ochii pe usa de la baie.

La multe lunite ursuletilor sarbatoriti azi:
Patrick Stefan bebe de misticgirl
Ana Maria bebe de ratusca83
Maysaa bebe de douradoudu
Tudor Andrei bebe de Heidy
Natalia Maria bebe de Bebelu
Sa cresteti mari, sanatosi si norocosi!


La multi ani si pentru Bebelu86! Sa ai parte de tot ce-ti doresti!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BraveGirl spune:

Amelia, Te inteleg perfect. Azi dimineata m-am trezit in urletele lui Patrick. ziceai ca-l taie cineva. Ma mir ca n-au chemat vecinii protectia copilului. Urla pt ca il lasase buni singur in patut, ca se dusese si ea la baie, ca tot omul. Cd m-a vazut s-a luminat tot la fata, m-a certat si si-a cerut portia de
Eu maine fug cu sotul din dotare la munte. Plecam pe la 11 si ne intoarcem duminica Nu ma intereseaza cat/cd/cum o sa planga puiutii mei pt ca am nevoie ffff mare de o relaxare. Maine facem 6 ani de la nunta si am zis ca e un motiv bun sa se mobilizeze lumea sa stea cu copii si noi sa fugim. Nu cred ca se intarca bebe doar ca nu suge o seara. duminica cred ca va recupera mama denaturata ce sunt Eu admir f mult mamicile care pot sa stea ani in sir fara sa plece de langa copilasi, dar eu una nu pot. am nevoie si de putin timp pt mine, sa ma regasesc, sa-mi regasesc partenerul. Eram femeie inainte sa fiu mama, acum parca sunt doar mama. Vreau sa fiu iar si femeie, sa ma simt bine, sa ma bucur si de altceva ce nu tine d ecopii. Imi iubesc copii enorm, dar mai bine sa fiu implinita pe toate planurile, nu numai ca mama.

==========
Corina
Mami de Arianna Maria (18.11.2008) si Patrick Stefan (16.10.2010)

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amelia_ilie spune:

Distractie placuta Corina ! Sa vii bine dispusa si odihnita! Si La multi ani! pentru aniversare! La 6 ani e nunta de zahar / nunta de fier. S-o petreceti pe gustul vostru!

Mami de printesa Cristiana (29.12.2010)

Mergi la inceput