Am nevoie de sfaturi intr-un caz de divort

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Elifim spune:

Imi cer scuze pt greselile din text si lipsa semnelor de punctuatie, insa scriu de pe tel si incerc sa scriu Mai repede... Oricum sper sa se inteleaga ce am scris... Multumesc!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

pt partea cu nu poti pierde custodia sunt 2 probleme:
1. custodia comuna
2. nu esti alcoolica samd...da-mi voie sa rad. in .ro se poate intampla orice!

de aceea i-am propus sa faca tot posibilul sa aduca copil si sot in Marea Britanie. Pt ca acolo nu e "locul unde se poate intampla orice".

Elifim, moralul sos. Solutii exista, discuta insa si cu avocat, de ce nu, din ambele tari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

pt partea cu nu poti pierde custodia sunt 2 probleme:
1. custodia comuna
2. nu esti alcoolica samd...da-mi voie sa rad. in .ro se poate intampla orice!

de aceea i-am propus sa faca tot posibilul sa aduca copil si sot in Marea Britanie. Pt ca acolo nu e "locul unde se poate intampla orice".

Elifim, moralul sos. Solutii exista, discuta insa si cu avocat, de ce nu, din ambele tari.

www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=I%20love%20DC&page=2" target="_blank">Victoria (des.1), fetita frumoasa si curoajoasa, te iubim!



in ce sens? o casatorie incheiata pe teritoriul unui stat se desface de instanta acelui stat, nu de a altui stat. deci nu poate divorta acolo, in Marea Britanie...in cel mai bun caz, acolo isi poate reintregi familia dar cum scrie ca nu mai exista sanse...

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela

Citat:
citat din mesajul lui cleo78

Citat:
citat din mesajul lui NinaB

pt partea cu nu poti pierde custodia sunt 2 probleme:
1. custodia comuna
2. nu esti alcoolica samd...da-mi voie sa rad. in .ro se poate intampla orice!

de aceea i-am propus sa faca tot posibilul sa aduca copil si sot in Marea Britanie. Pt ca acolo nu e "locul unde se poate intampla orice".

Elifim, moralul sos. Solutii exista, discuta insa si cu avocat, de ce nu, din ambele tari.




in ce sens? o casatorie incheiata pe teritoriul unui stat se desface de instanta acelui stat, nu de a altui stat. deci nu poate divorta acolo, in Marea Britanie...in cel mai bun caz, acolo isi poate reintregi familia dar cum scrie ca nu mai exista sanse...

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

nu stiam asta. Adica, daca eu am emigrat de 3 luni, trebuie sa ne intoarcem amandoi si sa stam in ro aproape 2 ani cat dureaza un divort, cu infatisari, amanari, asistenta sociala pt copil, partaj, etc ? Hmm...dificil - trebuie sa existe si alte solutii.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

Citat:
citat din mesajul lui emanouela


in ce sens? o casatorie incheiata pe teritoriul unui stat se desface de instanta acelui stat, nu de a altui stat. deci nu poate divorta acolo, in Marea Britanie...in cel mai bun caz, acolo isi poate reintregi familia dar cum scrie ca nu mai exista sanse...

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail


cred ca se poate desface si pe teritoriul altui stat, am cunostinte care s-au casatorit in romania si divortat dupa ani de zile in sua, din spusele lor tot ce au facut ptr divort au facut in sua...

Nina, 25+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

eu m-am referit strict la sit lui Elif...practica sta cam asa, teroetic se poate desface si in tara in care cei ce vor sa divorteze au avut ultimul domiciliu comun. Elif, ultimul domiciliu comun l-a avut in Romania. in general practica, in alte tari, e mai greoaie, mai anevoioasa, costurile sunt altele...de ex in Italia, stiu un caz stabilit de multisor acolo, a durat cca 5 ani, nu mai vb de costuri.
cleo nu trebuie sa veniti, puteti delega avocatul, prin procura, sa se ocupe de toate. acum depinde si de situatie...se poate face si de comun acord si treaba dureaza 2 luni....apropos...nu vrei sa stii ce tarif are un avocat in Be sau Marea Britanie, crede-ma

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Atita timp cit casatoria nu e recunoscuta pe teritoriul unui anumit stat,nu ai cum divortza in statul respectiv!

Intii trebuie recunoscuta casatoria si abia apoi potzi inainta formele de divortz!

editez s aspun ca d efapt ideea era ca sa reintregeasca familia in Anglia,el isi facea cu timpul un rost si apoi putea divortza ,daca alta solutzie nu exista!

Insa ce spun eu e valabil doar in anumite situatzii!(ea sa nu fie implicata intr-o alta relatzie,asta ar fi pe primul plan,ca pe el ,pe sotz il poate aduce si tzine s afaca cursuri d elimba si apoi daca se pune pe picioarele lui...drumul e liber!Nu cred ca el ar refuza in asemenea conditzii venirea in UK!)

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput