Fiv la Sibiu(32)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns printe spune:

eu am lista de la polisano:
Analize pentru doamna
1.Analize generale
Grup sangvin, Rh
Glicemie, TGP, TGO
Hemoleucograma
TQ, APTT, INR
2.Analize obligatorii in primele 3 zile de menstruatie
Estradiol Prolactina
FSH TSH
LH Testosteron
3.Analize vaginale (in afara menstruatiei)
Examen secretie vaginala
Examen cito-tumoral Babes-Papanicolau
Culturi cervicale
Testare Chlamydia, Mycoplasma si Ureaplasma
urealitycum
Analize pentru sot/partener:
Spermograma
Spermocultura (+/-)
Analize pentru ambii parteneri:
VDRL
Serologie HIV
Atg HBs
Atc anti-VHC

oricum sa le luati cu voi pe toate, ca dr va zice ce sa mai repatati si ce nu. Sunt unele din ele care nu are rost sa le repetati cum sunt grupa sanguina, rh...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ciuripica spune:

Dragele mele,
va spun cu bucurie ca crudiutalida a nascut pe 22 aug o minune de printesa.felicitari tali

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorelei78 spune:

crudiutalida ,felicitari pentru printesica,sa fie sanatoasa!
Vad ca s-a ingrosat randul 'sibiencelor' de cand nu am mai postat,bun venit celor noi si bafta maxima!Referitor la tratamentul pt FIV,acesta poate costa mai mult sau mai putin.O sa primiti tratament pt primele cateva zile,dupa care mergeti la monitorizare si daca nu raspundeti la tratament se poate sa mareasca dr doza.Eu asa am patit,mi-a dat doza de gonal de 225 ui, a marit-o la nu mai stiu cat si in final a fost 300 ui.Gonalul fiind f scump,tratamentul a ajuns sa ma coste 5000 ron.Bafta multa la stimulare!
Eu am creat capitolul cel nou,dar nu am stiut sa trec cap vechi pe prima pagina,vad ca cineva l-a introdus.
Va pup si ne mai auzim!

Cand Dumnezeu spune NU ,are pentru tine un DA mai mare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

Lorelei, multumim.

Ti-am urmarit povestea, imi pare rau ca nu ai reusit, dar cred ca esti o fire puternica si lupatatoare, iar in final sunt sigura ca vei reusi.

Am vazut ca tu ai platit mult pe tratament si ai facut doze mari. Mi-e mi-a zis doar sa imi cumpar 2 pen-uri de 900. Doza inca nu o stiu, o sa aflu sapt viitoare.

Deocamdata sunt in asteptarea menstrei, care cica ar tb sa vina sambata. Sper sa nu intarzie chiar acum, pt ca pana in prezent venea la fix.


Felicitari crudiutalida pentru pritensa. Sa fie sanatoasa si parintii sa fie mandri de ea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maria81 spune:

lorelei multumim Doamne ajuta sa se implineasca acest vis de a avea bebe la toata lumea

va pup pe toate



Mutatia MTHFR 1298 A>C heterozigota, FVL pozitiv, 3 IA nereusite, 1 FIV nereusit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lyette spune:

Simonne
Esti bine? E fetita, baietel?
Eu am 19 saptamani si 5 zile..........Alaltaieri am fost la ecograf si mi-a spus ca pare a fi fetita! Si mutrita e de fetita!
Ai simtit bebelusul miscand? Eu tot astept, iar uneori am senzatia ca ceea ce simt este o miscare a bebelusei....., iar alteori intru in panica tot gandindu/ma daca o fi bine.........
Pana cand ai luat utrogestan si ce doza?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

mai fetelor, eu citesc aici si nu-mi vine sa cred: pai voi aveti ceva subventionat? Adica, daca dati minim 7.000 lei, la care vad ca adaugati si analizele, la care veti mai adauga vitaminele clar, asta plecand de la ideea ca veti raspunde bine la tratament, sa nu primiti mai mult gonal, eu ajung cu suma pe la 8.000, minim. Fara trombofilii si alte balarii care costa de rup. Pai unde e subventia????? daca la privat un fiv simplu (fara icsi), dar la care ai niste pachete pentru monitorizari, te costa 7.000 - 8.000 lei, dar iti poti cumpara tratamentul din Ungaria (care nu te duce mai mult de 2.000 lei), de ce va mai chinuiti? Ca sunt convinsa ca alergatura asta pentru analize (Hiv-urile, hepatitele, care-s scumpe rau si astea), alergatura pentru depunerea dosarului, deja sunt obositoare, dar si costisitoare (adaugati numai combustibilul pentru masina, zilele lipsite de la munca). Sa nu va suparati pe mine, dar eu cred ca e chiar mai scump decat e la particulari, vorbind de un fiv care n-ar ridica mari probleme.
mariuca mea draga fa un calcul, te rog, ca in special pentru tine am intrat aici....ca parca prea se aduna miile alea de lei noi, nu? Sti ca eu sunt cu inima stransa si pentru tine, deci sa nu mi-o iei in nume de rau, please

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns misspii spune:

crudiutalida- FELICITARI! Sa fie sanatoasa si refacere usoara.
Ma bucur pentru fiecare dintre voi,va citesc zilnic si va doresc numai bine.
Lyette
Va pup pe toate si sper sa citesc numai despre reusite.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns printe spune:

aristica, scutirea nu e mare, dar e ceva.
Ai inteles gresit, 7000-8000 de ron ne ajunge cu tot cu tratament. Dar nu punem aici drum, cazare, si tratamentul de trombofilie(care cel putin in cazul meu il voi avea).
Eu spre exemplu nu pot sa-mi iau tratamentul din Ungaria, sunt din Iasi si mi-e practic imposibil sa ajung prin zona aia sa-mi procur tratamentul, plus ca nu stiu o boaba de ungureste.
In ceea ce priveste procedura de FIV, mie imi trebuie obligatoriu ICSI pentru ca problema e la sot.
Daca e sa platesc fara program ma ajunge numai procedura 10000 ron, aprox, dupa noile preturi de la Sibiu.
Nu scutesc enorm de mult, dar iaca cand nu ai inca 1500 euro is buni si aia daca sunt subventionati de stat.

Nu am umblat f mult dupa acte, eu cel putin n-am avut probleme la CAS sa imi iau adev, analizele le-am facut la un laborator, si am mers la un notar sa legalizez 3 acte. La primul drum la Sibiu (care oricum ar fi fost tot trebuia sa-l fac) am depus si dosarul.
Iar analizele oricum le faci, fie prin program, fie pe banii nostri, acestea sunt analizele obligatorii la Polisano.
Eu am avut noroc ca le aveam pe majoritatea, a trebuit sa fac numai hormonalele si inca vreo doua ieftine, asa ca s-a simitit un pic mai usor din punct de vedere financiar.

Probabil mai mult cantaresc emotiile: il aproba, nu-l aproba.

Si inca o chestie, prin program e acoperit si ICSI si nu patim in plus pt embrioni de z5, am intrebat pe dr Ispasoiu si mi-a zis ca programul acopera tot ce se intampla in laborator.


Poate pentru unii care isi permit li se pare ca mai mult face umblatura decat banii, dar spre exemplu eu, nici ma gandeam sa fac anu asta FIV, pentru ca nu aveam de unde, si programul a fost ca o gura de aer, cu toate ca pentru restul tot ma imprumut, neavand suma necesara in totalitate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

printe ba am inteles foarte bine!
O citez pe maria" 3000 ron ecografiile pentru monitorizare, anestezia si inca ceva, si 4000 ron tratamentul.

3000 + 4000 = 7.000, adica: monitorizari, anestezie, tratament (presupunand ca nu se ajunge la tratament de 5.000 lei cum s-a postat mai sus)...si "inca ceva" eu cred ca inseamna P4, E2, LH - adica analizele pe care le veti testa in timpul stimularii, ca mi s-ar parea absurd sa le platiti si p-astea.

Pentru a depune acest dosar, costa MINIM 1.000 lei setul de analize (nu conteaza ca le-ati avut facute, sau ca le-ati facut acum, caci tot platite sunt).

7.000 + 1.000 = 8.000

La aceasta suma, adaugam minim acid folic si femibion (sau orice alt complex de vitamine doriti), adaug si progesteronul intravaginal, si spermograma cu spermocultura pentru sot. De aici esti de acord ca mai scot din buzzunar MINIM 200lei?
8.000+200 = 8.200 lei

Atat costa MINIM aceasta interventie, desi este suvbentionata de stat. De acord, este acoperit ICSI, dar 1.500 de euro, inseamna, calculand 1 euro=4,2 lei, 1500x4,2 = 6.300 lei

daca iau aceasta suma 6.300 si o adaug la ceea ce platiti voi, 8.200?

6.300 + 8.200 = 14.500 lei ATAT te costa o interventie care ar trebui sa fie subventionata de stat. Iar asta nu e corect deloc! Eu tot nu vad reducerea!

Si asta o spune o persoana care s-a dat peste cap sa reduca orice cost pentru fiv (nu trebuie sa te deplasezi in Ungaria pentru pastile, ti le pot aduce fetele care fac fiv in Ungaria), o persoana care ia orice e moca de la stat. Nu ma scald in bani, ba chiar asta e motivul pentru care sunt atat de revoltata.
Ma uit la pretul procedurilor de pe prima pagina si vad ca cea mai scumpa trece usor de 10.000, la care, daca adaug tratamentul de 4.000, ajung la suma de 14.000. Unde e reducerea?
Eu nu vad decat o clinica, care beneficiaza de acesti bani in scop propiu!

PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

"Niciodata sa nu mergi la un doctor caruia i-au murit plantele din birou !"

Mergi la inceput