Strumfi&prichindei iul-aug2011(2)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Miha, eu am mereu la mine un scutec de finet, si papam unde ne vine! Nu pot sa merg pe strada si sa planga . Si nici nu am cum sa fug mereu acasa, ca ar insemna sa stau numai acasa! Eliza rar doarme afara cand iesim, probabil nici orele nu sunt potrivite, dar cu caldura asta nu am putut iesi decat dimineata, dupa ce se trezeste, cand e clar ca ea ar vrea sa ne tzatzarim cateva ore...nu sa umblam de nebuni...asa ca...ne plimbam de nebuni, mai facem pauze si mancam...



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Buna seara dragi mamici. m-a apucat plansul cand am vazut numele puiutului meu la titlu, va multumesc.
Acum intru un pic cat ma mulg, azi am avut o zi lunga... la spital i-au facut radiografie si , multumim lui Dumnezeu , este bine , nu este bolnav , deci este doar purtator .Va urma un tratament preventiv timp de 6 luni, care consta in administrarea zilnica a unui sirop, pt ca de pastile nu poate fi vorba la aceasta varsta.I sa mai facut si skin-test pt care mergem luni sa il interpreteze . La o luna de la inceperea tratamentului va trebui sa faca analize la ficat sa vedem cum tolereaza acest antibiotic... Am o gramada de temeri , stiu ca e bine asa , ca nu e bolnav , dar sa dai tratament atat de indelungat unui bebelus atat de mic, ma gandesc daca va tolera , daca va mai manca le fel , daca va mai creste la fel de bine.... of doamne ... o sa ma invinuiesc toata viata ca am ales sa nasc acolo..
cat despre ,mine .. nu am dormit mai deloc , am prea multe ganduri si griji... vreau sa fiu puterinca pt el , sa ii transmit incredere si tarie , dar mi-e teama sa nu clachez..... sunt obosita dar cand ma asez in pat stau cu ochii atintiti la el in patut si nu vreau parca sa ii mai inchid..off , poate maine vom avea o zi mai buna...

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Roberta, nu ai d ece sa te invinovatesti, nu esti tu de vina!!!! Hai ca prima rza de soare a iesit, e doar purtator.


Krissy, am sa studiez pe indelete siteul

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Babilicious da ce sa facem, suntem mame, deci trebuie sa fim alaturi de pruncii nostri, mai ales cand au monstrii astia de colici.

Krissy, da si eu mi as dori sa nu faca fata mea anumite vaccinuri, dar pentru ca suntem doi sunt si doua pareri. Si crede ma ca sunt foarte contradictorii, adica sotul meu este total pro medicina asta si pur si simplu zice ca s nebuna daca ii zic ce contin vaccinurile. Zice sa ma uit pe site uri specializate, ca de ex NHS (sistemul national de sanatate in UK) si nu pe alte site uri. Cica internetul nu e chiar asa cum pare. Ma termina cu ideeile lui si efectiv nu stiu cum sa ma fac inteleasa ca nu mi doresc ca ea sa faca anumite vaccinuri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

miha, ti-am citit patania de azi, scuze dar m-am prapadit de ras, parca te si vedeam cu pantalonii pe vine.
mai sunt si astfel de zile, eu iti recomand sling-ul. eu il am tot timpul cu mine, cum nu mai are rabdare cum ii mut curutul in sling
sa treaca repede cearta cu sotul

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:



Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Lissa, ce iti face inimioara?????


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ilida spune:

Miha - ce peripetii ai avut!!! N-as fi vrut sa fiu in papucii tai. Dar stiu ca duap ce trec o sa te gandesti la ele si o sa razi :) Fugi si te odihnete, pedepseste-ti sotul prin a sta la noapte doar el cu beelina. Pupici sa treaca supararea

Savvy - eu stiu ca te poti vopsi in voie, ultimele studii arata ca nu interactioneaza cu sarcina si alaptarea. Oricum, pt linistea ta, cauta vopseluri fara peroxid de amoniu. Cred ca L'Oreal are o gama(Casting), poate Garnier mai gasesti (ceva cu bambus)

Cristina - mii de multumiri pentru detaliile cu vaccinuri. DIn pacate nici eu nu eram prea informata cand am nascut si bebe deja are prima doza de HepB..deci va rebui sa i le fac si pe restul. Acum insa o sa ma uit mi atenta la lista lor si o sa cer mai multe detalii. Dar sa stii ca poate avea alt fel de probleme bebe mai tarziu, iti spun ce au patin niste prieteni aici: cand au dus fata la scoala nu au primit-o pt ca nu avea lista lor completa de vaccinuri. Asa ca au fost nevoiti sa i le faca pe toate, inclusiv de varicela - desi fata facuse varicela!!!! Deci poate e bine sa intrebi si pe la scoli ce si cum.

Roberta - ce usurare ca e doar purtator! Privste partea buna a lucrurilor, ia-le asa cum sunt si concentreaza-te pe ce ai de facut de-acum inainte pt bebe.




am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oxidoni spune:

Salutare si de la noi in noua casuta, care sper sa ne gazduiasca in armonie si cu vesti bune!

Alexia, multumesc de chemare... Asa mai scriu si eu, ca de citit, is la zi, de pe tel, si-s cu gandul mereu la voi. Doar ca mi-e greu sa scriu

Roberta, imi pare f rau ca tre sa treceti prin asta. Ma rog sa va fie bine. Sanatate lui Gabriel si voua putere. Va imbratisam

Noi suntem bine... am fost la bunici, a fost f bine, iar de pe 27.08 suntem si crestinata (am Mai scris despre asta...a fost minunata M)
La bunici a fost un copil model... Papa, somn, joaca. De cand am revenue acasa e Mai motocoasa :)

Azi noapte a fost greu, ca respira greu din cauza unor muci lichizi.. Acum e ceva Mai bine. Intrebare: de la ce temp( luata rectal) se considera febra?

Va pup pe toate si sper ca maine sa scriu de pe calc, deci Mai multe :)






Mami de minune de fetita Miruna-Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Krissy spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida
Cristina - mii de multumiri pentru detaliile cu vaccinuri (...) Dar sa stii ca poate avea alt fel de probleme bebe mai tarziu, iti spun ce au patin niste prieteni aici: cand au dus fata la scoala nu au primit-o pt ca nu avea lista lor completa de vaccinuri. Asa ca au fost nevoiti sa i le faca pe toate, inclusiv de varicela - desi fata facuse varicela!!!! Deci poate e bine sa intrebi si pe la scoli ce si cum.
Ilida, stiu ce zici, dar sunt deja in problema cu Sophia, dat fiind ca ea merge la gradinita de trei ani jumate si de doi ani am oprit vaccinarile si la ea. Depinde de legislatia fiecarui stat, dar in principiu prin legea federala nu poate sa ti se impuna vaccinarea sau orice tratament medical sau excluderea copilului din scoala pe motiv de imunizare. E drept ca trebuie sa completezi un formular special/waiver, ceea ce am facut de ceva vreme la Sophia, cel mai recent saptamana asta ca incepe noul an scolar de marti, si iar au trebuit date medicale aduse la zi. Uite formularul asta il dau eu si e f explicit in paragrafele de inceput. Si pediatrul mi-a zis ca are o gramada de copii vaccinati mai selectiv, de toate varstele, si nu au nici unul probleme la scoala, doar prezinta "scutirea legala" de la parinti.

Cristina, mami de www.totsites.com/tot/sophiantonia" target="_blank">Sophia Antonia (1 martie 2007) si Philip Christian (16 august 2011)

Poze

"The past is history, the future’s mystery, the present is a gift – that’s why it’s called the present"

Mergi la inceput