Strumfi&prichindei iul-aug2011(2)SANATATE GABRIEL!

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

alexia, e bun debridadul, il va linisti. si eu ii dau. mine bonisanul nu mi-a placut. a fost agitat si a facut caca rosu de la el. infacolul e bunicel. dar cel mai bun in stari de agitatie, mi s-a parut debriodadul.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lulusor77 spune:

Buna si de la noi!

Stam in umbra, dar va citim aproape zilnic. Krissy, esti o scumpa ca de obicei, ca intrebi de noi.

Noi suntem bine, mancam bine, ne-am ingrasat 400 gr. int-o sapt. Colicii ne supara din cand in cand, dar deja in limite rezonabile. Ieri am iesit pe caldura, ca am mers sa-l vedem pe tati la concurs (alergat proba de 5 km.) si dupa aceea a fost tare agitat. A mancat la 21.30, la 22.00 a adormit pana la 13.40, cand a mancat 20 min. si iar a adormit pana dim. la 7.00. Asa bine am dormit si eu, ca nu a scancit deloc noaptea, a dormit dus. Iar la 7. cand s-a trezit avea chef de zambareala si gangureala, de mai aveam un pic si-l mancam de drag. Vad ca are deja un program destul de regulat, cam la 3 ore manaca. Din pacate nu doarme de fiecare data intre mese, e destul de vioi si tine chiar de la inceput foarte mult timp ochii deschisi. M-am comandat un cantar sa-mi fac proba suptului, pt. ca n-am nici cea mai vaga idee cam cat mananca la o masa. Lapte am suficient, nici nu poate goli ambii sani la o masa, dar nu ma mulg (nici n-am pompa) si vad ca pana acum n-am avut probleme.
La mine e mama de o sapt. si asa de bine e!!!! Mancam si noi mancare normala, la ore fixe, ma bucur si eu in tihna de un dus. Ieri am iesit o jum. de ora doar cu sotul ca am avut ceva treaba, mi se parea tare ciudat sa nu-l am pe Eric cu mine si m-a apucat asa un dor. Am fugit repede acasa ca nu mai puteam.

Roberta, am citit ingrozita ce vi s-a intamplat si imi inchipui prin ce treci. Ma apuca si pe mine plansul cand ma gandesc la voi, dar eu cred ca-ti vei gasi putere suficienta incat sa-i di si lui si sa va faceti bine. Te si sunt cu sufletul alaturi de voi.

Miha, m-am prapadit de ras cand am citit patania ta. Pe langa intamplarea haioasa, si felul tau de a povesti e super haios. Esti bine acum cu sotul?

Krissy, ma bucur ca ai abordat tema vaccinurilor, sunt si eu interesata. Imi doresc sa-i fac cat mai putine, acum incep sa ma documentez. Mi-am cumparat o carte despre vaccinuri scrisa de un doctor german, e greoaie de citit in germana si dureaza, dar daca citesc ceva interesant va impartasesc si voua.

Corry, si eu voi incerca sa-i scot masa de noapte. Vad ca oricum nu mananca mult noaptea, asa ca si eu cred ca ei beau mai mult de sete decat de foame, asa ca incercarea de a inlocui aceasta masa cu ceai, mie mi se pare ok. Oricum tu ai incredere in pediatra ta si te va ajuta si instinctul de mama sa faci ce-i mai bine pentru puii tai.

Alexia .

Am vrut sa scriu mai mult dar am uitat. Pusi la toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Hello,

Ilida imi pare rau sa aud de bebe mic si vanataia lui. Sper ca sunteti mai bine acum.

Babylicious sotului tau si multa fericire!

Betty felicitari pentru Filip...sa vezi distractie cu 2 specimene active

Cory nu stiu ce sa zic cu ceaiul ala...tu alaptezi excusiv? ca stiu ca la alaptat exclusiv nu se da nimic, nici ceai, nici apa...Acum avand in vedere ca tu ai 2 poate e mai bine asa cum ti-a zis dr ta cu un program bine stabilit.

Alexia sper sa gasesti solutia la monstrii de colici care va chinuie...am inteles ca s-a retras de pe piata Sab Simplex-ul, stie cineva de ce? Eu din ala am folosit cu succes la Razvi.

Lulusor felicitari pt programul lui bebe...

Matza mica s-a lenevit...suge putin si adoarme la tzatza...o pun jos, incepe sa maraie (ca ea nu plange aproape deloc, numai geme si maraie), iar o pun la san trage de 2 ori iar adoarme...Imi e un pic frica ca pierd laptele, sanii nu mai sunt asa tari ca la inceputul saptamanii. Am zis ca sa vad cum ii merge luna asta cu alaptatul exclusiv, daca nu creste bagam completare. Si cred ca am inceput cu colicile ca se cam framanta de la burtica, nu tare, dar se framanta.

Aaaaa, am uitat sa va intreb: Andra face kk foarte moale si gaben, asa moale a facut de cand s-a nascut zici ca e diaree...a mai patit cineva la fel?

Ma enerveaza ca nu pot scoate nimic la pompa, peste 2 sapt ma duc la o nunta si as fi vrut sa pot sta mai mult si sa-i dea mami cu biberonul.

Astazi ne-a cazut si buricul, am iesit afara pt prima data - ii place la aer. Avem si cercei - o sa fac poze sa ne vedeti.

Pe mine ma mai ustura operatia, dar numai noaptea...foarte ciudat. Marti merg sa-mi scoata firele.

Pup fetele

Crisspy, fericita de Razvi si Andra - Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

Off Roberta, cand am citit ce ai scris de micutul Gabriel te rog sa ma crezi ca mi-a stat inima... ii doresc multa, multa sanatate, iar tie nervi de otel, calm, si optimism. E bine ca dintre doua rele, el il are pe cel mai mic....

Miha, foarte funny patania ta de povestit copiilor si nepotilor

Legat de vaccinuri: sper sa nu zic prostii, dar citisem pe undeva ca nu poti sa iti inscrii copilul la scoala (si gradinita) daca nu are vaccinurile obligatorii facute. E cu dus si intors, bineinteles...

Krissy, e bine sa te rasfeti un pic, nu? eu l-am trimis pe al meu sot in parc cu cel mic, si i-am zis sa nu vina acasa decat dupa 3-4 ore de plimbat asa ca acum IN SFARSIT am si eu un pic de timp pentru mine

Ramona, cum mai sunteti?

Oana, tiza mea, la multi ani sotului si din partea mea! si la multi ani tuturor bebeilor care au mai sarbatorit o lunita zilele astea

Mai fetelor eu nu stiu ce sa mai fac cu somnul copilului, ma dispera efectiv! orice as incerca, oricat de mult il tin treaz ziua, intre 12 si 3 noaptea e treaz!! nu vrea sa doarma! ieri de ex. am fost la nasi si a stat in curte, in aer liber, de la 5 dupa amiaza pana la 12 noaptea. A fost perfect, nici nu simteam ca aveam un bebe cu noi. Cum a ajuns acasa, cum s-a trezit ma dispera, nu stiu ce sa ii mai fac, am programul total dat peste cap din cauza asta.

Pe la ce varsta incep sa gangureasca, sa zambeasca? al meu zambeste in somn, si parca de vreo doua ori l-am prins cu ochii semi-deschisi, zambind, dar avea circumstante atenuante: il freca mama pe burtica, sa ii treaca colicii . E prea devreme sa ma gandesc la asa ceva? noi maine facem o luna si o saptamana, si tot astept sa vad niste progrese...

revin.

Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ireth spune:

crisspy, uite aici un link cu poze despre kk bebelusului:
http://www.7p.ro/ DesktopModules/ Articles/ ArticlesView. aspx?PageID=0&ItemID=241&mid=3666&wversion=Staging (stergi pauzele)
mie mi s-a parut foarte util! stiu ca a mai fost pus pe-aici la un moment dat, dar in caz ca n-ai fost pe faza, uita-te acum

Corry, tu parca nu alaptezi? le dai numai lapte praf? sau amestecat?legat de ceiut: stiu ca la bebelusii alimentati exclusiv cu lapte praf se recomanda ceiut, pentru ca nu are aceeasi capacitate de a potoli setea ca laptele de mama (ca e totul omogen, nu e ca laptele matern, la inceput mai apos, apoi mai gros). Cel putin asa am citit.

fetelor, am gasit la alta odisee un link foarte interesant si interactiv:
http: //www. nestlebaby.com/ ro/nestle_baby_club /curve/curve.htm
eu cum sunt obsedata de masuratori si greutati si alte chestii, mi s-a parut foarte util. poate il punem la inceput de pagina, la linkuri utile.

Ilida, sper ca bebe mic n-are nimic, si a fost doar o speritura! si eu ma mai gandesc "ce sa-ar intampla daca l-as lovi", avand in vedere ca sunt destule colturi prin casa.


Oana, mami de strumf Casian Octav (29.07.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

mamici si pitici!

Corry si mie mi se pare prea devreme introducerea ceiutului.Dar tu faci cum crezi !

Noi am avut prima data,o pediatra redusa tare. Pacat ca mi-am dat seama abia la Anastasia cand deja facusem greseli (mari ) cu Filip. Internet ne-am pus abia cand avea Filip 3 luni, noi nu stiam nimic despre cum se creste un copil si asa ca ne-am bazat pe "experienta" doctoritei.

Asa ca la 2 luni , am inceput diversificarea cu sucuri de fructe, la 3 luni ne-a spus sa-i bagam supita, la 4 luni deja ne-a spus sa-i bagam branzica, apoi carnita, apoi galbenus de ou...si tot asa

Langa noi era si mama care tinea isonul doctoritei si utie asa am gresit enorm .

Si doctorita aia ne "recomandase" sa-i scoatem masa de noapte lui Filip si in loc de lapte sa-i dam ceai. Macar atat n-am facut !

Din fericire am renuntat la ea, dupa ce m-a facut in fel si chip cand i-am zis ca ii culc pe copii la 10 seara si ea mi-a spus ca sa le dau Peritol ca sa se culce la 8, ca ea asa-i facea lui fi-su si dupa ce ne-a facut scandal cand am refuzat vaccinarea ROR a Anastasiei, ca ea are un anumit nr. de nu stiu ce si ca este platita in fct. de nu stiu ce....o idioata!



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Noi pt colici folosim acum doar Infacol si mi se pare destul de eficient. Aseara cel putin era razboi la fundul lui

La inceput i-am dat si eu de cateva ori Bonnisan,pe principiul ca etse din plante, dar voma de fiecare data dupa ce i-l dadeam asa ca am renuntat.

Crisspyasa este kk de bebe mic alaptat . Sau mai poate avea prin el niste chestii ca niste seminte de susan.

Alexia noi am folosit si borcanelul de apa pus pe calorifer, dar mie sincer ,nu mi se pare deloc eficient.



Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ireth, Filip cand era bebe avea perioada de stat treaz intre 5-7 dimineata, iar Anastasia mai devreme de 1 noaptea nu se culca.Asta pana spre trei luni (poate chiar 4 )

O sa-si regleze el somnul, stai linistita.

Peste vreo 2-3 saptamani o sa fie si el mai "comiunicativ"


Petru este un cuminte. Nu mai pot de dragul lui. Dupa zuza de Anastasia, asa de mult mi-am dorit si eu un copil cuminte, care sa doarma noaptea si sa nu urle non stop ca ea si uite ca DD mi-a ascultat ruga. Azin opate a dormit de la aproape 11 pana la 4.15.

Ieri s-a intors pe burtica Este un simpatic cum strange piciorusele si manutele si se impinge de fund si cu o manuta se impinge de cap

Acum face "exercitii" ca sa se intoarca de pe burtica pe spate .

Tot ieri am fost si eu intr-un butoi imens. Am zis ca o iau razna. M-a enervat Anastasia la maxim (si asta face de cateva zile): urla si tipa din orice, da din picioare, fff neascultatoare si mai nou si ne scuipa (de unde a luat-o si pe asta , nu stiu).

Am cam tipat la ea si bineinteles ca aseara am avut remuscari si m-am jelit toata ca am tipat la ea, apoi m-am jelit ca am realizat ca o sa creasca mari si ca o sa plece la casele lor si apoi iar m-am jelit ca am tipat la ea.

Plus ca Petru , ieri de trei ori cand ii dadeam sa pape a uitat sa respire , m-am speriat f tare si l-am pazit aproape toata noaptea (si eu si sotul).

Marti ne ducem iar la doctor. Ar trebui si pt vaccin, dar dupa crizele de apnee de ieri imi este fff frica.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Ireth am adaugat link-ul cu graficele de crestere !

Morenna am modificat si te-am adugat si la zile de nastere . Apropo Filip al meu este in aceeasi zi cu tine .

Acum ma duc sa ma intind un pic ca toti ai casei dorm.

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

anaemi, comaportamentul Anastasiei este forma ei de a isi arata gelozia fata de Petru; poate cu el nu are nimic, dar facand aceste tantrumuri va atrage atentia voua. Stiu cum e...si Ana face la fel.
Cum adica a uitat sa respire??? um ti-ai dat seama? cand sugea???


noi suntem bine, Ana cu traznaiele ei, Filip din ce in ce mai dragut. Colici, avem dimineata si seara, diminetaa la 7.30 si tin vreo 15 min, iar seara cand si cand. Cel mai mult plange de somn. Dupa cum ziceam, eu nu ii mai dai nimic pt colici.

in sfrasit mi-am facut site cu torturi. Atata m=a batut Cristi la cap de am cedat

Anamaria, serios vorbesti ca i-ai diversificat la 2 luni pe Filip??? Wow!!! Astefel de pediatrii ar trebui concediati! Cum se simte? Nu are probleme digestive???

Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Mergi la inceput