Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(73)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

la asta m am gandit si eu, dar......deh

tort

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Voua v a fost recomandat isoprinosin la bebelusi?


Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebelu86 spune:

am vb cu adi

desi pediatra ei si cei de aseara din spital au zis ca are rosu in gat cu puroi, deshidratat si cu febra, i-a dat antibiotic si glucoza pe perfuzie, acu la budimex i-au zis k e viroza si tre sa ia doar nurofen si antidiuretice.

cica diareea a luat-o de la adi. ca dc s-a stricat ea la burta, automat ia si copilu. eu una nu am auzit asa ceva. mai ales ca si eu si sotu am mai avut probl cu stomacu, nati nu a avut nimic.
ma gandesc ca asta e valabil doar in cazul in care mama a contactat un virus ceva si atunci se transmite si la copil. dar nu cred varianta cum ca dc adi a mancat ceva ce nu i-a facut bine s-a transmis si la copil. nici macar nu il alapteaza.

saraca e terminata si nu stie incotro sa o ia si pe cine sa creada.
plus ca a internat-o si i-a dat un patut mic pt mihai, iar ea nu are unde sa stea. si in acelasi salon mai e un copil cu pneumonie si numai stiu ce ..




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Mirela, ce iti spune tanti aia e cam aiurea... Daca e cultura lactica, cum sa fie din excremente. Poate vroia sa zica de culturi bacteriene... Asa am auzit si eu, dar zvonacul se referea la o marca anume, care foloseste bifidus (care vezi doamne, se gaseste natural in intestinul gros, deci de aici ideea de materii fecale). Ne zice expertul?
(edit - vaz ca pana m-am documentat eu, expertul a raspuns )

Cat despre ficat, parerile sunt impartite.
desprecopii zice 8-9 luni, "bebe magia" zice 7-8 luni, "retete copii" zice 7 luni, "medicul tau" zice de la 6 luni fiert si cand sunt putin mai mari-prajit in unt si cred ca daca mai caut 5 site-uri mai gasesc 5 pareri. Vegetarienii vor spune ca e plin de toxine, nevegetarienii vor zice ca contine fier si vitamina D (cica si vitamina A...)
Am mai avut discutia asta la un topic trecut - fierul din carne si mai ales din ficat e mai usor asimilabil decat cel din vegetale. Acum, tu esti sefa pe mosia ta, hotararea iti apartine.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angieangie spune:

salut!!!!
eu apar mai rar dar sunt aici mereu..numai ca nu am timp cateodata nici sa mananc..stiti cum e
avem deja 3 dintisori!!!!!!!!!!!!!si multe nopti nedormite
pup si revin ca urla

poze Tudor



cea mai fericita mamica de frumos si sanatosTudor- Cristian 20.01.2011


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Daca tot pregatiti cafea pentru mine...mai trageti si sfori
Neata!

Multa sanatate pentru Mihai si multa putere pentru Adi!

revin cu vesti despre noi mai incolo.



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Magnetism79 spune:

Am revenit de pe meleagurile Moldovei!!!
Frumos, f. frumos, nunta a fost micutza cei drept au avut 100 de pers cam asa dar a fost frumos, iar finii sunt minunati, au fost f. atenti!!!!
Dedicutz , hai ca mi-am adus aminte ca ma intrebai tu, sora mea a nascut la maternitate la Brasov cu un sef de sectie de pe-acolo nu stiu sa-ti zic numele ca mi l-a mai zis o data si am uitat, cert e ca fac ceva pe el de doctor daca asa isi trateaza pacientii care ii dau si bani!!!!
Azi face si fiica-mea 7 luni , nu imi vine sa cred ce a trecut timpul!!! La multi ani si pt bebelusii nascuti azi!!!!!
Sanatate multa beblusilor bolnaviori si celor cu dinti noi1!!! SA treaca mai repede!!!
Mie mi-a adus fina mea ceva tare de tot din Irlanda Bonjela se numeste si e super bun pt dintocii bebelusilor!!!
Roxx bafta la gasit tortul!!! Eu iti recomand tortul de tiramisu, usor de facut si super bun!!!!!!!
Gradinita lui G.B.incepe de-abia la 1 oct deci inca mai avem vacanta!!
Mirela pupici special la motanei si sa dea DD sa vina gazele alea mai repede, nu stiu cum te descurci!!!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

asa, asa Simo ca ma durea umarul de atata tras de sfoara.

bebelu asemenea balarii mai rar aud! Daca mama are gastro-virus, bacterie, whatever, nu transmite decat daca greseste la reglule de igiena, nu prea cred ca e cazul Aditei. Cred ca la asta s-a ref dr. ala, ca asta esplicatie nu as avea.

Apropo de balarii, v-am zis ca am cartea aia cu locurile unde gasesti toate vitaminele, mineralele... e carte care recomanda, "propovaduieste" vegetarienismul. Ok, ok, dar au astia un talent, ca si dna farmacista vegetaraia cu iaurtul ei din caca...astia din carte iti arata ce gargauni are carnea, cu poze horror...nu inteleg de ce tre s afie asa de radicali. Sunt decizii personale, nu tre s avad viermi, caca si altele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Deeci gataaa... Ma pun pe furaciune ca nu mai tine!
Dupa ce imi termin proiectul "Darius pe internet", idee furata de la ziki, ma apuc sa iau la rand capitole de odisee si de scutece sa pescuiesc retetele. Cred ca adun de o carte de bucate


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

bonjela avem si nou din UK, dar am constatat ca are aceeasi substanta ca si calgelul. La noi nu ajuta deloc-deloc, desi vb d eun anestezic usor.

Mergi la inceput