INSEMINARE 81

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Dancutza,
Eu una am avut recomandarea (verbala) facuta de Cezara Bucur sa fac HSG-ul ,dar nu am avut o trimite fizica, scrisa.. iar in momentul in care am ajuns la receptie si le-am pus tot teancul de analize pe masa(i-am lasat sa isi ia de acolo tot ce le pofteste inima ),fisele de consultatii cu numele Cezarei, nu au comentat nimic!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Buna, fetelor!
Am fost si la Medlife acum pentru ca febra persista, chiar dupa 3 zile de antibiotic. Examen ORL si la boli interne. Se pare ca este ceva la plamani, dar nu-mi pot face radiografie din cauza sarcinii. Nu-mi vine sa cred ca ghinion am, nu am mai racit de 5 ani (nu zic de febra sau alte alea). Tusesc pana la sufocare cateodata, altadata pana la voma, imi e super rau, am facut febra musculara la spate de la tuse.....Sunt super speriata, bebe e prea mic pentru ecografie, chiar nu mai stiu ce sa fac :((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BelissimaEva spune:

Andra scumpa mea,
Foarte bine ca ai fost la spital pentru consult amanuntit.. acolo stiu ce au de facut in orice situatie!
Temperatura asta, bat-o vina, trebuie sa cedeze intr-un fel..
Ce medicatie ti-a fost data? Va trebui sa continui cu antibiotice?
De patru zile ma gandesc numai la tine si te rogggggggg din suflet sa fii puternica si sa te faci bine cat de curand pentru ca samburelul are nevoie de tine sanatoasa si vesela !!
Pup dulce,dulce

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisstal_18 spune:

Buna dragele mele,

Sensibila ,ce mare si frumoasa s-a facut printesa ta ...
Pentru fetele care nu ma cunosc,eu sunt o mai veche aspiranta la titlul de mamica careia doctorul genetician nu i-a dat sanse prea mari de reusita in indeplinirea dorintei..Am cazut in depresie si am luat o pauza de inseminari(am facut 6 IA dintre care 2 reusite,dar finalizate cu avort menstrual ),iar acum ma gandesc ca ar fi bine sa imi revin si sa incerc sa o iau de la capat ,poate Doamne,Doamne va fi de data asta alaturi de mine si imi va darui minunea mult visata .

Merge careva dintre voi la Dr Moisa ? imi puteti spune ce tarife mai are ?...banuiesc ca de anul trecut s-au mai modificat si la dansa

Multumesc si pupici

P.S. am vazut multe fete noi pe aici pe forum...doar Sensibila a ramas pe receptie,gata sa fie de ajutor fetelor cu sfaturi si vorbe numai de incurajare...asa cum am cunoscut-o si eu ...o draguta
Carmen,tu ce mai faci ? Am citit ce ai scris si imi pare tare rau ca sansa nu ti-a suras nici tie,pana acum ,dar nu iti pierde speranta,destinul iti poate face o surpriza oricand .Acum un an eram la fel de demoralizata si deprimata,dar ce puteam face ? M-am gandit la adoptie ,dar parca nu as vrea sa pierd aceea senzatie sa imi simt copilul crescand in burtica si asa ca vreau sa mai incerc vreo cateva IAD...si poate daca nu voi reusi nici de data asta voi depune dosarul de adoptie.Tu ai spus ca ai AMH mic,ce valoarea are ?

Iti doresc tot binele din lume si tot ceea ce ti-ai propus sa se realizeze




Vreau si eu sa traiesc acea clipa minunata...sa fiu
CRISSTAL




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dankutza spune:

Andra, draga mea, imi pare tare rau ca treci prin asta, exact acum cand ai reusit. Sunt convinsa ca va trece totul si bebe va creste in burtica sanatos. Ai incredere in sansa ta! Te pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexa78 spune:

Cristal, ma bucur ca ai gasit puterea de a continua.
Sunt convinsa ca de-a lungul vremii te-ai gandit la multe variante de a avea un bebic, nu vreau sa te supar, dar te-ai gandit si la FIV cu PGD? Poate si la sot se vor gasi cativa spermatozoizi buni, iar diagnosticul embrionilor inainte de implantare ar putea rezolva problema ta. Costurile sunt intr-adevar mari. Probabil deja te-ai gandit si la varianta asta. uite ce am gasit pe sfatulmedicului, nu pot afisa link-ul aici:

Daca ai un istoric de defecte genetice in familia ta sau daca ai avut pierderi de sarcina (spontane) repetate, ar trebui sa incerci sa faci un diagnostic genetic preventiv, inaintea implantarii (PGD). Testele PGD te pot ajuta sa determini starea de sanatate a embrionilor tai inainte de a fi implantati in timpul tratamentului de fertilitate. Acestea te pot ajuta sa-ti cresti sansele de a duce la termen o sarcina sanatoasa.
Diagnosticul genetic preimplantare (PGD) este o procedura de testare, folosita pentru detectarea embrionilor nesanatosi (bolnavi) inainte de a fi transferati in uterul tau in timpul tratamentului FIV. Dezvoltat in anii 80, testul PGD este folosit pentru detectarea problemelor specifice ale genelor sau ale cromozomilor embrionului. In timpul stadiilor precoce de dezvoltare, celulele embrionului tau sunt analizate pentru detectarea anomaliilor genetice. Prin detectarea problemelor genetice inainte de implantare embrionii nesanatosi sau cu defecte pot fi eliminati, permitand implantarea numai a embrionilor sanatosi in cursul fertilizarii.


MTHFR A1298C heterozigot, PAI 4G homozigot
2 IA reusite dar pierdute la 6 sapt

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Andra_C spune:

Sensibila, multumesc!
Am citit ce a mai facut printesa ta, si a mea face din zi in zi mai multe, imi vine sa o mananc! Da-i un mare pup din partea mea!
Carmen, prietena mea are un baietel infiat si o fetita a ei, (diferenta intre ei este de 9 luni) si vreau sa-ti zic ca ii iubeste la fel si sunt atat de scumpi amandoi! Un copil iti umple sufletul, indiferent ca are sau nu genele tale! Felicitari pentru decizia luata!
Aruam, tin pumnii sa se prinda din prima la FIV! Poate faci si 2 deodata sa stii o treaba! :)
Eva, Dankutza, stii ca . Va multumesc pentru tot!!!
Crisstal, iti doresc sa-ti strangi fortele si sa o iei de la capat, sa-ti dea Dzeu puterea necesara!

Eu tot nu sunt bine, de azi mi-a schimbat antibioticul cu Zinnat, febra iar am avut, am scazut-o cu algocalmin. Am fost ieri la spitalul de plamani, M. Nasta si mai ca nu m-a batut dr de garda ca nu mi-am facut film la plamani inainte de a ramane gravida, in fine, nu ma mai enervez acum aiurea :) Sper sa fie saracutul bebe cu atatea medicamente :((((((((

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen_ch_12 spune:

Crisstal,ma bucur ca ai depasit starea rea, am citit cap. din urma de la adoptie si ti-am gasit o postare, parca, ma gandeam ca ai si trecut la fapte.
AMH-ul meu a scazut din sept.2010 de la 14.57 pmol/l la 6.72 in iunie, cand mi l-am repetat pt. FIV-ul gratuit, din cauza asta nu am avut sanse(nici cu 14.57 nu as fi avut, ca e tot in intervalul de fertilitate scazuta).

Va multumesc pt. sustinere, deja am fost azi la primul curs, am avut emotii ca la scoala, cand nu stiam lectia, avem si teme de facut pt.saptamana viitoare.

Daca inainte eram oarecum invidioasa pe cele care ramaneau usor insarcinate si faceau o droaie de copii, acum cred ca sunt indiferenta, am alte prioritati, de la stresul cu drumurile si inseminarile am trecut la stresul ca nu stiu ce parere isi face psihologul despre noi, cum va fi in anchete cand vor veni acasa si altele...
Va doresc tuturor bafta si sa avem toate puiutul dorit cat mai repede!

''Succesul este suma eforturilor mici repetate zi de zi''
Robert Collier

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Dupa 3 IA nereusite la dr. Cezara Bucur, m-am hotarat sa-i cer parerea si dr Anca Moisa. Mi-a analizat dosarul la Giulesti, iar pe 27 sept mi-a facut o IA la cabinet, recomandandu-mi totodata sa fac si urmatoarele analize la Matei Basarab: profil trombofilie(8), homocisteina, gena PAI, AMH.

Iata o parte din rezultate, obtinute azi:

Proteina C - activitate (plasma, Sysmex CA
1500)
- Met. cromogenica rezultat 110.50;
interval de referinta 70,00 - 140,00

AMH (hormon antiMullerian)
- Met. ELISA, gen. II ng/ml Schimbare de tehnica din 10.08.2011.
Gen. II = 1.4 x Gen. I
1 ng/ml = 7.14 pmol/l

rezultat 2.80
Femei:
Fertilitate optima: 5.66 - 9.40
Fertilitate satisfacatoare: 3.07 - 5.65
Fertilitate scazuta: 0.43 - 3.06
Fertilitate foarte scazuta/Nedetectabila:
0.0 - 0.42
Suspiciune de ovar polichistic: > 9.40
Barbati:
1.3 - 14.8

Homocisteina

rezultat 9,26

- Metoda HPLC umoli/l < 10 ideal
10 - 12 acceptabil pentru subiecti
sanatosi
12 - 30 hiperhomocisteinemie moderata
30 - 100 hiperhomocisteinemie
intermediara
> 100 hiperhomocisteinemie severa

Pana ajung la dr Moisa, incerc sa le interpretez. Cat de ingrijorator este AMH? Valoarea este exprimata in ng/ml sau pmol/l. Care este parerea voastra?

Pentru cine intreba de tarifele de la cabinet, IA costa 500lei, incluzand prepararea spermei si o eco. transvaginala inainte de aceasta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauricea2002 spune:

Crisstal, ti-am copiat de la prima pagina dr. MOISA : Consultatie + echografie 130 Ron, Echografie 60 Ron
Inseminare la cabinet 500 Ron (din iunie 2011) + 200 Ron preparare sperma, Spermograma 70 Ron
Cred ca astea-s tarifele, daca IA a ramas tot 500lei.

Pentru cine a mai mers la dr Moisa, ma puteti lamuri ce-i inseamna scor cerv 12 si 0,5ml sau mil = 18 mil A+B ? (e scris de mana si nu prea inteleg)

Mergi la inceput