Mamici si copii din Arges (3)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

ralu da-i in colo de colegi, tu sa fii sanatoasa si fericita! iti inteleg pe deplin frustrarea si chiar mai bine decat crezi. ma bucur ca te-ai distrat la munte, insa nu am inteles ce anume s-a intamplat la intoarcere. sper ca nimic grav! fetele sunt bine la gradi? la dansuri merge doar cea mare sau si pitica?
sorana ti-ai mai revenit sau tot racita cobza? de unde ti se trage? de la coptul legumelor afara? gata conservele? la ce scoala l-ai inscris pe codrin? pitica cum este la gradi, e bine?
noi am renuntat sa mai mergem la gradinita nr 1, imi era cam peste mana acolo, asa ca am ramas tot la gradinita 10 din gavana.
anca v-ati mutat la ap sau tot in garsoniera? cum a inceput erica gradi? ce conserve ai mai facut pana la urma?
biluta ma bucur pt voi ca ati facut vaccinul si ca sunteti bine. fetita cea mare la ce gradi merge?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

cum merge cu gradinita la voi? la noi totul este o experienta noua. piticii mei anul acesta merg la gradi in grupe diferite, nu mai sunt in aceeasi grupa!!! au amandoi colegi noi, d-ne educatoare noi si clase noi. eu vb doar pt rares sa il mute intr-o grupa mai buna, cu copii doar de varsta lui, iar pe rebeca sa o lase la vechea clasa, insa i-a mutat pe amandoi. de fapt toata gradinita cred ca s-a reorganizat. inainte erau amestecati copii pe varste de la 3 la 6 ani, iar acum am vazut ca rares este in clasa doar cu copii nascuti in 2005-2006(ca el), iar rebeca in clasa cu copii nascuti intre 2008 (ca ea)-2009. sper sa fie mai bine asa si sa se cunoasca rezultatele. inainte chiar nu eram multumita de gradinita asta, insa era mult mai aproape de casa decat altele.
ieri au fost f incantati sa mearga la gradi, au intrat singuri de placere fara sa comenteze fara sa ceara jucarie, insa astazi rebeca a cam carcotit si rares s-a luat dupa ea. pana la urma a intrat el primul si apoi s-a dus si ea la grupa ei. ma intreb cum va fi maine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Mirela, sa va fie de bine iesirea..v-ati distrat bine vara aceasta...aveti acum rezerve de buna dispozitie pentru iarna. Tu ce ai auzit, incep sau nu copiii clasa 0 la scoala? Eu mereu zic ca vorbesc cu directoarea de la gradi, dar uit.

Doar Riana merge la dansuri...daca isi exprima dorinta Erica, va merge si ea din toamna viitoare, momentan e prea mica. Auzi, nu-l dai si pe Rares, sa faca echipa cu Riana? Hai ca am fata frumoasa

Mersi pentru consolare...nu am cum sa nu pun la inima, ca asa sunt eu, dar am hotarat sa mai pastrez distanta, ca pana la urma sunt noua, nu ma cunosc, si se poate interpreta orice spun. E greu in lumea astora mari, nu-i de mirare ca Riana vrea sa ramana copil toata viata. Nu a fost nimic grav duminica, cred ca am scris eu cam aiurea, eram suparata. Oricum, azi s-a schimbat situatia, m-am inveselit cu o pereche de pantofi si o geanta. Sa mai zica cineva ca shopingul nu e terapie buna....


Gasca pitica, mai treceti pe aici.





Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

fetele!
tare dor mi-a fost de voi.
Eu cu mutatul, de sambata dormim la apartament, munca multa, impachetat ,despachetat, curatenie si toate cele. De abia aseara la 9 au venit de la gaze sa-mi instaleze aragazul, becuri nu am decat in dormitor, baie si bucatarie, nu am priza in bucatarie(ma tot amana tipul care trebuia sa o aranjeze), iar scurgerea de la cada picura si zicea ala ca vine maine
Azi la munca, treaba multa si tot asa
Ralu imi pare tare rau , da treptat, treptat trec toate. Un mare de la noi.
Mirela sa va fie de bine concediul(Fie vorba intre noi, sunt invidioasa)
Sorana ce faceti?
Stiti ceva de clasa 0? Cum sta treaba? CUnde si cand se fac inscrieri?


Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

salutare fetelor!
anca lasa ca usor usor le pui tu la punct pe toate pana atunci rabdaaaaaaaaaaaaaaaaare si tutun! parca asa era vb aia nu? desi tutunul este cam daunator si cam scump la buzunar :P
ralu din pacate rares nu le are cu dandul absolut deloc, abia daca suporta muzica la tv, mereu gaseste motive ca e prea tare sau prea urata, asa ca slabe sanse sa fie pasionat de asa ceva.
am vazut ca ai fete frumoase, pt ca si tu esti la fel, deci nu se pune problema din punctul meu de vedere sa nu fiu PRO pt rel copiilor. insa mai degraba ca parteneri de joaca decat de dans. cred ca ar face echipa mai buna la asta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Anca, nervi de otel..maine poimaine ne spui ca ai terminat amenajarea.

Mirela, nu-l gasesc pe ala de se rostogoleste pe jos..cunosti vorba.. frumoasa ca din c....scoasa...ce-i drept pe fete le-am cam nimerit, dar zau ca nu-i meritul meu/nostru.

Sorana ce zici, ca tu ai baiat maricel?..dar voi parca sunteti cu karate sau.....

Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata fetele!
rabdare....a plecat de tot. Traiasca tutunul
De terminat nu e chip ca s-au terminat finantele. Gata sunt bucataria si dormitorul nostru.
Hai Ralu ca esti tare frumusica, da fetele sunt superbe
Mirela azi au mai zis ceva la gradi?
Pe unde aveti pile pt clasa 0 ca vreau si eu. Ce stiti despre scoala 4?

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

buna! la gradinita este ok pana acum, nu comenteaza mai deloc, insa nici nu i-am dus de la 7 dimim cum ii duceam de obicei. este al meu sot in concediu si i-a dus el la 8.30-8.45. plus ca i-a luat la pranz toata saptamana. sa vedem cum va fi saptamana viitoare cand vor ramane la nani, ca acolo este durerea lor, mai ales a lui rares care nu ar mai dormi deloc la gradi. beki adormea usor pana acum la gradi, dar era cu frati-sau, cand va fi singura fara el nu stiu cum va reactiona, daca o va lua somnul sau nu. oricum si sotul termina concediu joia viitoare, soacra pleaca la tara duminica asta si nu stiu cand vine, probabil peste 1 luna, asa ca vor trebui sa ramana la nani ca nu au incotro.
despre clasa 0 inca nu am aflat nimic. probabil cand va fi sedinta cu parintii se va discuta sub asta. despre scoala nr 4 habar nu am nimic, nici macar unde vine.
eu ma gandisem la scoala 19 langa biserica de langa padurea din gavana. nu cunosc pe nimeni inca care sa-mi faca intrarea. stiti voi pe cineva sa ma ajutati?
asa cel mai aproape de mine ar fi scoala nr 6, langa parcul lumina adik exact langa casa mea, insa am inteles ca jumate sunt tigani veniti din bascov, ceea ce nu imi place absolut deloc. sau scoala nr 15 care este chiar langa gradinita lor, insa despre ea nu stiu chiar absolut nimic. aveti informatii despre vre-una dintre scolile mentionate?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Citat:
citat din mesajul lui ank999

Neata fetele!
rabdare....a plecat de tot. Traiasca tutunul



Mai, lasa tutunul si faci baia si bucataria..no ofence.
Scoala 4 habar n-am unde este. Stiu doar unde e scoala 11, ca am locuit langa ea, in rest sunt cam varza cam cu tot ce tine de Piteti, ca eu am fost adoptata intr-a 11. Adoptata de oras, ca sunt naturala a lu'mama si-a lu'tata

Mirela, de la 7 ii duceai pe cei mici? Cum te descurcai? Bine ca au acceptat repede ideea ca sunt separati.

Eu n-am nicio pila pe nicaieri cu scoala. As prefera sa o dau pe Riana, undeva pe langa gradi, ca probabil va merge acolo la after school. Macar de ar spune clar cum se va proceda, dar la cat sunt de cretini, nu m-ar mira sa aflam la anu prin primavara.

Anunt oficial ca nu mai avem nevoie de partener. Riana va face balet in primul an. Vedem de la anu, daca merge spre dansuri sportive sau mai ramane la balet o perioada.
Asa, mai am una oficiala..Riana a pierdut un dinte azi, primul. I se misca de ceva timp unul, altul se misca mai incet,iar cei definitivi au iesit deja prin gingie in spate. Asa ca am dus-o azi la dentist ca sa ne spuna ce e de facut..i l-a scos pe cel care misca mai bine, iar pentru celalalt mergem saptamana viitoare. Am fata mare, ce mai...si un pic cam stirba, dar nu pentru mult timp.

Maine e vineri, iuhuuu.



Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

woaw deja i se schimba dintisorii? nu este un pic cam devreme? eu stiam ca dupa varsta de 6, chiar 7 ani incep sa se schimbe dintisorii la pitici. a avut ceva probleme cu dintii pana acum? la cate luni i-au aparut ei dintisorii cand era BB? oricum felicitari zanei maseluta ca ii aduce dintisori noi. face balet? super. cred ca este tare incantata.
da, eu tot anul trecut i-am dus de dimin devreme la gradi pe pitici, cam pe la 7.20-7.30 ii lasam la grupa, pt ca altfel nu aveam cum, trebuie sa mai ajung si la serv, nu? oricum mereu intarzii la serv... mai rar sa ne portimim amandoi la program si sa mergem amandoi cu ei, si mai rar cand se nimerea al meu sot sa lucreze dupa-masa si sa ii duca el la gradi dimin un pic mai tarziu, in rest mai mult eu sunt "cal de bataie" cu dusul copiilor.
bine, soacra mea este pensionara acasa, socrul meu este somer acasa, tata este tot pensionar acasa (sta la 500m distanta de casa noastra si are masina), insa nimeni nu se "ofera" sa faca serviciul de a duce copiii la gradi, drept urmare trebuie sa ma descurc singura cum pot. ce sa fac...
asa ca mai am doar saptamana viitoare de "relaxare" cat mai este sotul inca in concediu, dupa care voi lua mata de coada cu copiii la gradi la acelasi program de dimin. uuuffff...


Mergi la inceput