Mamici si copii din Arges (3)

Raspunsuri - Pagina 10

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ralu80 spune:

Salutare fetelor..

Sunt tare innebunita cu clasa asta 0 pentru Riana. Azi a vorbit cineva la sc. 11, si cica sa vada cate inscrieri sunt si in functie de asta se vede daca se face sau nu. Eu nu pricep, ori e obligatorie, ori nu e. Maine sper sa fiu pusa in legatura si cu direcoare de la sc.4. Deci nimeni nu stie nimic. Dar am vorbit azi cu nasi-mea care are niste proiecte cu Ministerul invatamantului si mi-a spus ca e stabilit, din 2012 ciclul primar va avea 5 ani si va incepe cu clasa 0, pentru copiii care vor implini in anul calendaristic 2012, 6 ani. Daca nu vor avea loc in scoala(si sigur nu au), vor face ore la gradinita, dar cu invatatoare, nu cu educatoarea. Adica, un fel de clase inchiriate de scoala(desi e mult spus, ca sunt amandoua de stat). Inscrierea copiilor se va face la scoala. Marea problema este ca nu exista metodologie, inca nu se stie ce se va preda. Ca de obicei,lucrurile se fac cam in dorul lelii in tara asta, fara niciun stiudiu in prealabil..mama lor de idioti. Eu zic sa mergeti pe la scolile, unde vreti sa va duceti copiii si sa-i inscrieti, ca astia poate fac totul oficial prin primavara, si sa vezi omor atunci la inscrieri.
Anca, daca aflu ceva de la sc. 4 iti spun.

Nici la munca nu ma pot concentra, stau numai cu gandul la tampenia asta cu scoala.



Raluca mami de Riana(2 iulie 2006) si Erica(3 septembrie 2009)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

salutare fetelor! am avut ieri sedinta la rares si m-am "usurat" de 150lei: 30lei pt cele 5 caietele, 100lei pt rechizite si 20lei/semestru pt sapun, hartie igienica la nivel de gradinita. mai ramane sa luam pahare de plastic cate 1 set/luna si ramane sa dam si bani pt camerele video de la intrarea in gradi si pt nu stiu ce perdea la bucatarie dar nu s-a stabilit exact cat.
a venit si directoarea insotita de o invatatoare de la scoala 19 care ne-a explicat ca legea pt clasa 0 a fost aprobata si adoptata, deci toti copii care vor face 6 ani pana la 31 dec 2012 vor merge in clasa 0 obligatoriu. ne-a mai zis ca intr-adevar nu s-a adoptat metodologia dupa care se va efectua clasa 0, deci nu se stie exact ce anume se va preda, ce materii se vor face etc, dar ca pana in primavara probabil va fi adoptata si ni s-a recomandat sa mergem sa inscriem copiii la scoala inca de acum pt ca, de ex, la scoala 19 vor fi doar 3 clase 0, care chipurile vor merge in aceeasi formula cu care incep (invataror+copii) pana la nivelul clasei a 4-a inclusiv.
lasand problema salilor de clasa care sunt sau nu, eu nu am inteles un lucru. daca legea asta cu clasa 0 este doar pt cei ce vor face 6 ani pana la 31 dec 2012, ce se intampla cu cei care au deja 6 ani, deci la anul vor face 7 ani, vor intra si ei in clasa 0 sau ei intra in clasa 1? si de unde vor avea ei invatatoare si pt clasa 0 si pt clasa 1?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Danutza26 spune:

o fetelor ce de bani,dar asta e.aveti copilasi mari.noi suntem mici.robert al meu s-a nascut pe 23 ianuarie 2010 prin cezariana a avut 3850 gr,nota 9 la nastere.eu pe 2 ianuarie 1984.mai am cateva luni de stat acasa,sunt in concediu de crestere copil,nici nu imi vine sa ma intorc la serviciu,nu stiu cum o sa fac ca bebe al meu nu sta deloc fara mine.dar am noroc ca ai mei parinti stau cu un etaj mai sus decat noi pe aceasi scara.
robert e un copil bun,papa,se joaca cu alti copii dar uneori e cam rautacios si se enerveaza repede si incepe sa tipe.cred ca de la atata rasfat de la tati.poate se mai schimba pe masura ce creste.la anul vreau sa-l dau la gradinita dar inka nu ne-am orientat.mai e pana atunci.ce sa va mai spunem deocamdata atat,va citim in continuare si sa vedem ce prostioare mai fac copilasii nostri.pupici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Salutare.
Danutza imi pare rau ca nu te mai pot baga in listuta la capitolul asta, da nu ma mai lasa sa editez subiectul. La capitolul urmator va fi prima mea grija, da la cat de capiata sunt...
Ma bucur mult ca esti alaturi de noi , iar despre intorsul la serviciu...tare greu e, stiu bine.
Ralu anunti imediat ca poate le facem colege si poate asa urmeaza si Erica mea exemplul Rianei, ca azi imi zicea Dna ca e lenesa la scris
Mirela anul urmator incep atat clasa 0, cat si 1 si cred ca vor mai angaja educatoare.

Week-end placu va doresc!
Mirela si Sorana ami au un pic si pleaca acasa

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

danutza bucura-te de timpul petrecut cu piticul tau. stiu ca este greu, si uneori iti doresti sa mai stea si cu altcineva, nu numai cu tine, insa crede-ma ca nu te vei mai intalni cu aceste clipe. cand va fi un pic mai mare iti va fi dor de zilele astea cand era mic. stii vorba aceea: copil mic - probleme mici, copil mare - probleme mari! nu stiu daca il va primi la gradinita atat de mic, probabil la camin. e bine daca ai ajutor de la parinti. macar cand se imbolnaveste are cine sa stea cu el acasa.
si eu am ajutor cu piticii. ii mai duc la mama in weekend si mai dorm cate o seara pe acolo, uneori chiar tot weekndul, iar in rest soacra este de baza pe timpul vacantelor si cand nu este plecata la tara pana venim noi de la serv, ca este pensionara (locuim la curte impreuna de vre-un an jumate). insa sa stii ca uneori imi doresc sa nu fie nimeni prin preajma care sa le tina partea si sa ii razgaie fara rost. mi-as dori sa pot sa le dau educatie asa cum vreau eu, fara sa intervina cineva, sa se bage fara rost, sau sa imi zica "haide, mai lasa-i ca sunt mici si ei". eu nu sunt f autoritara, sunt ca si cainele care "latra, dar nu musca", insa incerc sa ma tin de niste reguli pe care le-am stabilit in cresterea si educatia lor.
anca, pai cui ii place sa scrie? si rares este lenes, dar se vor obisnui cu timpul. trebuie sa mai facem si noi un pic acasa cu ei, sa ii ajutam si sa le dam un pic de incredere in ei ca pot, ca se descurca, ca nu este greu. eu mi-am propus sa ma ocup temeinic de el anul acesta.
rares in schimb retine imediat poeziile si cantecele si are o imaginatie f bogata. ca sa nu mai zic ca face niste conexiuni si da niste replici de om mare. spre ex ieri ii zicea sotul ca d-na de la gradi il apreciaza f mult ca este baiat destept, ca l-a laudat ca a invatat poezia si ca sa fie atent la ore ca d-ne este desteapta si il invata multe lucruri interesante, la care rares zice "tati, sa stii ca d-na nu e chiar atat de desteapta pe cat crezi tu", taica-su il intreaba "de ce rares zici asta?", la care rares "pai daca era asa de desteapta zicea si ea poezia din capul ei! ea nu zice din capul ei, o citeste din carte!!!" :)))))))))))))
sau alta faza mi-a zis-o d-na ieri la sedinta: a incercat sa faca o fabula pe roluri cu ei si erau 3 baietei care vroiau sa fie povestitorul, printre care si rares bineinteles. cu cum el nu vrea sa cedeze sau sa piarda, uraste sa nu fie el "cel mai cel dintre...", ca nu cumva sa primeasca altcineva rolul pe care si-l dorea el ce se gandeste baiatul meu: "d-na, nu are cum sa fie nici un baiat povestitotul, pt ca povestitorul este o mamica", adik fabula era scrisa de o femeie =)) :)))))))))))))))
sa aveti un weekend placut! eu astept niste prieteni pe la mine la o pizza. 6 adulti cu 6 copii, va dati seama ce va iesi.... maine voi munci pe branci sa aranjez casa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata fetele. O saptamana frumoasa va doresc.
S\Mirela super tare Rares. Gandeste bine , baiatul , nu gluma
Cum a fost intalneirea la pizza. Mai ai o bucata?
Eu sambata am muncit pe branci sa mai aranjez cate ceva prin casa, da tot tabara e, am montat mobila la Erica in camera (v-am spus parca ca aveau nasii mei printr-un depozit pe care nu-l mai foloseau o mobila noua pe care cel care avea acolo fabrica acum vreo 3 ani a lasat-o acolo?) mai imi trebuie pat. Parca tabara din casa imi taie tot elanul. Sa vorbesc saptamana asta cu cineva care face mobila pt pat, urgenta e insa eliberatul garsonierei ca vineri trebuie sa dau cheile.



Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca daca nu vrei ceva scump poti gasi paturi din lemn sau fier forjat rezobabile la pret la jysk, iar canapea/fotolii rezonabile la atlas langa fabrica de bere. eu de acolo mi-am cumparat 2 canapele extensibile pt mansarda la 800lei/buc, iar de la jysk paturile de lemn masiv pt copii la 300lei/buc, iar al meu din fier forjat la 400lei, insa le-a trebuit saltele pt ca nu erau incluse in pret.
super ca ai facut rost de mobila pt camera ericai. asa noroc mai zic si eu! cred ca este super incantata erica. si voi si mai mult ca ati scapat de o grija.
pana la urma nu am mai facut pizza la mine pt ca unii dintre prieteni nu a mai putut sa vina ca ea s-a dus la tuns/vopsit etc, iar ceilalti asteptau pe cineva la ei, asa ca ne-au chemat si pe noi pe la ei. am facut eu o placinta cu mere si dovleac, ei un pui la cuptor si gata distractia.
pe la 21.30 am plecat acasa ca erau obositi piticii mei. plus de asta sotul trebuia sa se pregateasca pt serv ca a lucrat tot weekendul, iar eu am fost singura cuc cu amandoi piticii pe cap. rebeca mi-a facut capul mare tot weekendul, a fost f maraita si nervoasa din orice ca e racita un pic desi am tot bagat la siropuri in ea, tuseste si ii curge nasul. sambata mancare de facut, seara am fost la o nunta de care si uitasem ca trebuie sa merg. i-am luat si pe pitici pt ca nu am avut cu cine sa ii las. nu le-a prea placut, muzica li se parea tare, s-au fatzait pe niste scaune si pe sub masa de m-au omorat. pe la 00.30 am plecat acasa. ieri curatenie si vase spalate, am fost in parc un pic pe la pranz, apoi la cumparaturi, nimic interesant.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Mirela multumesc. O sa bag un ochi si pe acolo. Saltele bune unde gasesc? Probabil salteaua va fi mai scumpa decat patul

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela0521 spune:

anca eu saltelele le-am luat de la argintex. f bune si rezistente. preturile sunt cam la fel peste tot. parca 170 lei pt patuturile lor si 280 pt patul nostru dublu. daca mai retin eu bine...
ceva mai ieftin si nu f bune/rezistente am luat de la carrefour, niste saltele de rezerva pt paturile copiilor, in cazul in care dormim cu piticii in camerele lor. erau la reducere si nu am dat decat 50 lei/saltea 1 pers. parca ti-am zis ca ei au paturi de 1 pers, insa mai au un etaj dedesupt, care se trage si se poate dormi, insa vine un pic mai jos, ca si cum ar fi etajat, nu la aceeasi inaltime cu patul lor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ank999 spune:

Neata.
Mirela super ieftine ai luat saltelele.
Si eu vreau sa-i fac patul Ericai cu sertar jos in care sa se poata pune inca o saltea.
V-am spus ca saptamana asta sunt singura la birou? Este groaznic. De abia astept sa treaca asta si controlul fiscal care incepe saptamana viitoare si dau chef

Anca cu Erica Elena Nicoleta (06.12.2006)www.flickr.com/photos/9330118@N03//" target="_blank">poze,

Mergi la inceput