Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (15)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

daca va intereseaza cartea "Mama si copilul" o am in format .pdf.
contine multe informatii utile atat pt perioada sarcinii cat si dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

am cautat si eu pe net interfoane / monitoare pt copii si mi se par foarte scumpe. mai accesibile sunt cele de la Primii Pasi. sunt curioasa, mamicile care au achizitionat deja asa ceva, cele no-name sunt bune de ceva? ca n-as da cateva sute de lei pt ele...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Lexi, vad ca locuiesti in Germania. Din cate stiu eu, acolo se organizeaza frecvent targuri in care mamicile vand din lucrurile copiilor la niste preturi modice. stiu ca mama unei prietene tot aduce unui nepotel papucei si hainite pe care da foarte putin. ai fost vreodata la asa un targ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Annesi, si eu am burta maricica, de fapt e mai kult tuguiata, ca la prima sarcina. In talie sunt inca supla
Eu am cumparat un monitor destul de ieftin pt ce exista pe piata si nu prea a fost bun, dar acum, stiind cat de mult ma folosesc de el, as fi in stare sa dau si 500 lei pt unul.

Mai fetelor, eu am asa o stare de apatie, de somnolenta (cu asta deja m-am obisnuit), dar nu imi place senzatia asta de satietate combinata cu greata, e tare nasoala..Abia dupa pranz pot sa mananc ceva . Dimineata ma chinui sa iau 2-3 guri de ceva, ca sa pot lua vitaminele. Nici apa nu prea intra..
Si vad ca am inceput sa nu mai dorm asa bine noaptea, imi trebuie o perna mai ridicata.

Alina 19+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gianina1983 spune:

Buna ziua si de la mine intradevar angel si la mine e fix cum zici tu doar ca e cam zilnic,multumesc fetelor pt raspuns si pana pe 7sept la control creca o sa sed linistita ca sa nu o iau razna.Annesi sa va traiasca finii si sa va fie de bine nasitu,vreau si eu cartea de care vorbeai plssi o zi frumoasa ....cam liniste pe aici ce fac mamicutele?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Alina, imi pare rau ca te simti asa, stiu si eu cum este ca am fost si eu intr-o perioada din asta de senzatii nedefinite dar total neplacute. la mine au trecut acum vreo 2 saptamani, deci prin sapt 17-18. dar cum fiecare organism este unic in felul sau, se pare ca pot aparea oricand. din pacate eu nu am gasit un remediu clar, am continuat doar sa mananc putin si des, cum mi-a recomandat si medicul si mancam multe fructe pe parcursul zilei. acum insa ma confrunt cu acid la stomac. mai iau din cand in cand un dicarbocalm desi nu sunt mare fan medicamente.
Gianina, mersi de urari. Cartea o sa incerc sa o incarc pe un site apoi iti trimit link-ul. pana una-alta am descoperit un topic care mie mi-a captat atentia: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=95156&whichpage=22
daca citesti cateva pagini de aici vei gasi modalitatea de a te loga pe site si de a descarca fisierele. sigur gasesti ceva interesant acolo pana iti trimit si eu cartea. eu voi incerca de acasa ca acum sunt la servici si site-ul acela pe care sunt cartile este restrictionat
spor la citit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Citat:
citat din mesajul lui annesi

Lexi, vad ca locuiesti in Germania. Din cate stiu eu, acolo se organizeaza frecvent targuri in care mamicile vand din lucrurile copiilor la niste preturi modice. stiu ca mama unei prietene tot aduce unui nepotel papucei si hainite pe care da foarte putin. ai fost vreodata la asa un targ?


Am fost de vreo 2 ori si eu la astfel de targuri, de fapt e talcioc in toata regula. Haine nu cumpar de acolo, nu-i cunosc pe cei de la care cumpar si prefer sa nu iau. Adica, vreau sa spun ca nu stiu in ce conditii au fost tinute, cum si cu ce au fost spalate, etc. Poate sunt eu mai exagerata dar mie mi-e teama. Eu si acum spal hainele Mariei separat de ale noastre, mi se pare nu stiu cum sa-i spal hainutele ei impreuna cu lenjeria noastra intima... Iar celei mici ma gandesc sa-i spal hainele separat si de ale noastre si de ale sora-sii, asa mi se pare mie cel mai igienic. Ca Maria uneori mai scapa pisu pe ea, sau nu se sterge bine de treaba mare si mai murdareste chiloteii, cum sa-i bag impreuna cu lucrurile de bebe? Nu stiu, asa vad eu lucrurile, dar nu stiu daca si altii fac la fel, asa ca eu prefer sa nu iau haine la mana a 2-a de la necunoscuti. Chiar daca le mai spal eu acasa, dar parca tot nu am incredere. Sunt mai ciudata, stiu. Jucarii da, am mai luat.
Oricum aici, daca ai timp sa umbli, gasesti hainute si noi la preturi foarte accesibile, mai ales in perioadele de reduceri. De exemplu, pentru fetita verisoarei mele am luat 2 body-uri Zara la 5 euro setul, un body H&M la 3 euro, papucei H&M superbi la 2,95 euro si lista poate continua. Pentru bebele meu am luat, in afara perioadei de reduceri, salopetica plusata cu bluzita la 9 euro si geaca de iarna (nu de fas, plusata, dar fff groasa) cu Winnie the Pooh la 12 euro. Mi se pare rezonabil.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 19+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Si eu spal hainutele Sarei separat de ale noastre. Abia astept sa spal si sa calc hainute mici, de bebelus.
Eu tot ce voi cumpara (la hainute ma refer) voi spala si calca (pe dos) inainte de a imbraca bebelusul. Asa am facut si la Sara si nu am avut niciodata probleme cu pielea ei.

Lexi, si la noi au aparut colectiile de toamna-iarna, sunt magazinele pline de hainute superbe, dar destul de scumpe.. Nu gasesti salopeta groasa de iarna, de scos copilul afara, sub 30 euro.


Alina 19+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

faine preturi. eu inca astept sa deschida la Sibiu C&A in toamna si H&M candva la anul. pana atunci ma aprovizionez de la Bucuresti. ce dor mi-e de o raita prin magazinele din germania....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns annesi spune:

Alina si Lexi, voi spalati hainitele copilasilor cu un detergent special? sau cu cel pe care il folositi si la ale voastre? chiar am citit nu de mult un articol scris de un medic neamt care recomanda sa se foloseasca acelasi detergent pe care l-a folosit familia mereu, ca bebele e oarecum obisnuit cu el prin intermediul mamei, iar cele sensitive ar putea duce la o ultra sensibilizare a pielii copilului in loc sa o pregateasca pt un viitor "normal".

Mergi la inceput