Strumfi si prichindei iul-aug2011(1)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui ilida


IMPORTANT!!!!

Fetelor, am incercat in putinul timp ce l-am avut sa schitez o stafeta.
Am facut un document in contul de Gmail - se numeste "stafeta catre strugurasi". Va rog din suflet sa cititi, sa veniti cu pareri, imbunatatiri, comentarii, corecturi... Daca chiar am dat-o-n bara, please scrieti voi ceva care sa nu ne faca de rusine si sa ne reprezinte. Ca neuronii mei stingheri mai mult de-atat nu cred ca pot

Si spuneti-mi va rog daca am inteles bine: mesajul asta se posteaza de catre noi din userul comun de iulie_august, la fetele de septembrie-octombrie, fix pe 31 august (maine) la ora 00.00?

Daca e asa, va rog eu sa il puneti una dintre voi cele din Romania, ca eu cu diferenta de fus orar mi-e teama ca ratez momentul, si ar fi pacat.

Va pup, va doresc noapte buna si somn suficient!


am deja un cavaler!
"Viata nu inseamna sa astepti ca furtunile sa treaca. Ci sa inveti sa dansezi in ploaie"



Perfect si am mai tras o runda de plans

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramyy spune:

Buna fetelor!

nu am apucat sa imi iau la revedere de la odiseea si cred a atat va datorez voua si celor 9 luni miraculoase din viata mea (ma rog 8 ca eu am nascut mai repede :) )

asa ca o sa imi iau aici la revedere si va pup pe toate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Neata si de la noi. Madam a mea este fantastica... Aseara mi s a culcat la 11 jumate noaptea si mi s a trezit doar la 5 dimineata ca i era foame, normal. Nu mi a venit sa cred!!! Dar am zis ca nu ma atasez eu de aceasta exceptie, sa nu cumva sa mi fac vise desarte si apoi sa revina la programul de altadata.

Ramonaof bebeii astia ai nostri!! Saracutul Iustin, of nu am stiut ca se chinuie atat de mult sa dea un part si sa faca cacuta. Ii dai ceva pentru asta? In legatura cu venirea ciclului la 5 saptamani, of cred si eu ca as fi speriata. Ai discutat cu medicul? Ce a zis? Ca s foarte curioasa! Am o prietena care a nascut pe 2 februarie, deci acu 7 luni si nici acu nu i a venit ciclul.

La fel si Imi, schiteaza un zambet in somn, clar de la gaze si in rest nimic.... Asteptam primul zambet, deocamdata Ramona sa ne bucuram de incruntarile si plansetele lor!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Buna ziua si de la noi.
Astazi Natalia mea a fost tare cumintica, am reusit sa fac 2 feluri de mancare si sunt si singura cu toate 3 fetele. Amancat si a dormit intr-una, si acum doarme.
Nataliei vad ca a inceput sa ii placa sa vorbesti cu ea, cand sta treaza le las pe fetele mai mari sa stea langa ea si sa ii vorbeasca si toata lumea e fericita:cea mica pt ca nu este singura, iar cele mari se simt importante si sunt fericite cand Natalia le mai si zambeste.

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ilida ce frumos te ai gandit sa dai stafeta la fetele care nasc in sepembrie-octombrie. Minunata idee, am sa citesc ce ai scris pe email imediat ce ne intoarcem de la doctor. Noi tot mergem la doctor de vreo saptamana jumate, in fiecare zi, caci buricul micutei mele (fiind in afara) a ramas o bucatica acolo care nu s a vindecat si trebuie sa i aplice o solutie pe buric sa i vindece rana. Termenul medical in lb engleza e: umbilical granuloma. Nu am idee cum e pe romaneste.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Dya iubita

Eu personal nu am patit asa ceva, ce ai descris tu, dar am prietena mea Elena care a mers in Romania acum, pe 22 august. Si mi a zis ca a mers la mare 3 zile. Pe baiat l a lasat la o matusa de a ei. Mi a povestit ca la mare, 3 zile, s a muls cu pompa electrica. Cica la inceput, datorita faptului ca se mulgea, laptele venea tot mai mult si mai mult. Dupa aia, mi a zis ca in a 3 a zi de muls, deja cantitatea de lapte se injumatatise si se speriase ca n o sa mai produca lapte deloc. Abia astepta sa ajunga sa l vada pe baiat si mi a zis ca a salvat laptele pe ultima 100 de metri. Cica o reactie adversa a mulsului (nu in toate cazurile) este diminuarea laptelui din san.

In acelsi timp, am o prietena care a nascut in decembrie anul trecut si nu a alaptat o la san pe fetita ei caci i a lasat rani adanci in cele cateva zile cand a alaptat o. S a muls tot timpul si i a dat biberon cu laptele ei. Si nu a avut nici o problema, avea lapte pentru 5 copii.

In legatura cu sfarcurile dureroase, pe mine m a ajutat enorm varza. Am pus foi de varza pe san si ca prin minune durerea s a dus. Apoi s a obisnuit sanul si acum nu mai am probleme. Sa vedem cand o sa i apara dintisorii cum va fi. A propos, v am zis ca Imi a mea s a nascut cu o radacina de dintzuc? Pe engleza, tooth bud. Se vede ca e extraterestra odiseei: are un degetel in plus la manutza stanga (operatia e programata cam dupa ce face 1 an) si s a nascut si cu radacina de la un dinte. Va dati seama la inceputul alaptatului cum a fost!! Plangeam pur s simplu, acum e ok.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ramona si eu sper sa stau cat mai mult pe site. Este un privilegiu ca pot fi parte exact din primul capitol din noua tema. Nu vreau sa pierd clipe minunate pe care stiu ca le am pierdut atunci cand eram graviduta, datorita serviciului si oboselii. Vreau sa impartasim impreuna toate clipele frumoase alaturi de puii nostri.

Noi mergem la Cardiff la parinti sotului la fiecare doua saptamani. Urmatoarea data va fi pe 9 septembrie si stam pana pe 12 septebrie. Acolo nu avem internet si de aceea, din pacate, in zilele alea nu pot posta. Dar recuperez eu si sa nu credeti ca scapati de mine!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Ilida, crezi ca am mai rezistat sa nu citesc ceea ce ai scris?? Cand am citit ce ati postat azi si am vazut ca toate fetele sunt incantate de stafeta catre burticile de sept-oct, atunci am fugit drept la gmail si am citit si eu poemul. Este estraordinar, te face sa si plangi si sa razi. M am amuzat super si cred ca te atinge la inima. Well done!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anca-28 spune:

Fetele unde trebuie sa intru ca sa vad si eu mesajul de predare a stafetei scris de ilida?

ANCA MAMI DE IUSTINA(6 ANI), STEFANIA(4ANI) SI NATALIA(6AUG2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mihahegarty spune:

Tre sa o mai zic o data!! Ilida este superba poezia!!! Am de numa!!

Mergi la inceput