Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (44)

Raspunsuri - Pagina 20

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui AllyLaur


Buna ziua din nou !!!

Fetelor, am venit sa ma laud si eu putin cu progresele printisorului meu scump(cra,cra)! Are 3 noi pozitii de stat in pat,respectiv:

1. pe burticca,sprijin doar pe burtica/piept iar manutele,piciorusele si capsorul ridicate de parca zboara.

2. sprijin pe palmute si doar pe varfurile picioruselor,bazinul ridicat la maxim.

3. in patru labute...dar fara sa se deplaseze ci doar se balangane/leagana !

Face asta de cam 1 sapt si sunt tareeeeeeee mandra! Si inca ceva...isi baga toata ziulica piciorusele in gurita si se joaca cu ele iar cand ii dau papa sau apa imi i-a sticluta si bea singurel...evindent ca nu il las ca se inclina sticluta si trage aer, dar totusi.Am imortalizat toate aceste momente si am sa le pun sa le vedeti si voi daca vreti.

Cam atat momentan!



Ally, felicitari pentru noile achizitii motorii ale puiului mic!!! Sigur ca vrem sa-l vedem pe scumpul Edy in actiune!!!
Si pitica mea de ieri si-a descoperit piciorusele si asa se mira si scoate chiote de bucurie cand le "vede" , isi duce piciorusele la gurita, dar nu reuseste mereu sa molfaie degetelele inca nu am reusit sa imortalizez momentul, caci ea cum vede camera de filmat inlemneste si asa ramane , e mai timorata asa ca ma-sa nu se dezlantuie ca Sophia lui Strumphy.
In patru labute nu sta, in schimb cand e pe burtica se deplaseaza taras inainte, dar mai degraba inapoi ca racul si se roteste in loc si cand e pe spate si cand e pe burta, zici ca se "invarte in jurul cozii" de ma mir cum nu ameteste si asa reuseste sa se deplaseze pe distante destul de mari (dintr-un colt al camerei in altul in 2-3 minute cat merg eu pana la baie). Acum 2 saptamani era sa cada din pat, era langa perete si cat m-am intors eu cu spatele pentru 10 secunde tot rostogolindu-se si tarandu-se a ajuns pe marginea patului de am prins-o de-o mana exact inainte sa atinga podeaua ... de atunci locul de joaca este pe jos, astern o patura mareee si-i pun toate jucariile, salteluta de activitati si stau linistita, nu mai trebuie sa fiu cu ochii pe ea ca pe butelie



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Bravo Edutu de Ally - minunati sunt copiii nostri!
Ai dreptate Scrish, mari bucurii cu ei! Noi suntem in parc in fiecare dimineata de la 9.30 pana pe la 12. Doarme o ora sau doua, si in rest ne jucam, ii arat pomii, frunzele, florile, copiii veselie mare!
Ailed, da, urmareste-ti constant tensiunea sa vezi cum evolueaza, si scade cat mai mult sarea; nici cafea prea tare sa nu consumi!
Pupaturi


Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Buna fetele...

Va scriu si eu..asta pt ca este mama pe la noi si l-am pasat pe David...Am fost cu ea si cu bebe la doctor...la noi in oras la un pediatru recunoscut...

La 4 luni si jumatate David are 8 kg si 64,5 cm...medicul a zis ca a crescut foarte bine...Am vb si de problema noastra cu rinichiul si a zis ca daca bebe are reflux clar ne va opera si ca in cazul acestor malformatii congenitale de obicei se ajunge clar la operatie...

Mi-a zis sa ii dau apa plata daca ceaiuri si alte cele nu vrea pt ca tb sa fie foarte bine hidratat si sa evit constipatia caci si asta afecteaza problemuta noastra..Deocmadata nu avem probleme!!!
Am vb de diversificare si mi-a zis sa incep deja cu suculete:morcov,mar,piersica,rosie...cate 6 zile incepand cu o lingurita si crescand progresiv pana la 6 lingurite din fiecare...Dupa ce termin cu cele 4 o iau de la capat dar cresc cantitatea si fac 2 mese pe zi din ele...

Legat de supa..incepem asa ca voi cu radacinoase dar direct piure si apoi adaug si dovlecel,cartof,fasole verde etc...Carnita se fierbe separat si se adauga tot progresiv incepand cu o lingurita pasata..Ne-a zis de ulei de germeni de porumb..atat!!!Se incepe cu 5 picaturi pana la 20 picaturi care este doxa maxima (uleiul fiert la bain-marie..)...Cam atat!!!

Nu stiu ce sa zic de sucuri,darde saptamana viitoare cred ca incerc si eu sa ii dau sucuri..Sa ma vedeti.....Am cumparat si eu o bavetica din acea gen plastic sa nu dam pe noi..dar sigur vom pata toate hainele!!!!!!!!!!!!

Mai intru si diseara...ma oftic ca nu am timp sa scriu pe forum..dar promit ca incerc sa scriu macar o data pe zi...Cum ma vede la calculator sare pe mine si pe laptop..

Legat de statul in fundulet eu il mai pun asa cate putin..este rau???Cand ar tb sa incep sa uil tin cate putin???

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

pisuc, multam, cafea tare nu beau ca mn-am obisnuit sa o beau fara zahar si tare e amara rau...
am luat-o acum e la fel... si chiar azi am mancat fructe si branza de vaci si o tarta cu legume si branza nesarata de vaci... aa si am uitat sa-ti zic... dimi m-am trezit cu ochii umflati si mainele la fel..

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pisucmic spune:

Citat:
citat din mesajul lui ailed_dota

pisuc, multam, cafea tare nu beau ca mn-am obisnuit sa o beau fara zahar si tare e amara rau...
am luat-o acum e la fel... si chiar azi am mancat fructe si branza de vaci si o tarta cu legume si branza nesarata de vaci... aa si am uitat sa-ti zic... dimi m-am trezit cu ochii umflati si mainele la fel..

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)




Ailed, ai un cardiolog sau internist care te urmareste? Ar trebui facute niste analize: sumar de urina, sediment urinar, proteinurie pe 24 ore, proteine totale si albumina in sange, creatinina, uree (cel putin astea). Pus eventual un Holter de tensiune (monitorizare pe 24 ore). Multa sanatate!!!

Pisuc Mic

Ce minune de la Dumnezeu! Mami de dragalas Petru Constantin (02.04.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

da dragutza mea pisuc , am dar acasa in Ro... eu am usoara insuficientza mitrala si am luat vreo 4 ani betalock.... asta vara am facut eco la inima, ekg... toate ok... cred ca ma exagerat cu sarea si nu am baut apa/lichide suficiente...intotdeauna am avut pb cu retentia de apa vara

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lalely07 spune:

Fetele,voi stoarceti morcovul doar la storcator???
Eu am robot de bucatarie,dar nu stoarce ca lumea..si inca nu am cumparat storcator..

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ailed_dota spune:

lalely, a mea vrea morcov doar in supa...eu am cumparat sa vad daca vrea....

mami de fete frumoase:

MARIA DANIELA (07.04.2003) si DODO-ANDRA SIMONA (14.03.2011) si de ingeras (2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Citat:
citat din mesajul lui lalely07

Fetele,voi stoarceti morcovul doar la storcator???
Eu am robot de bucatarie,dar nu stoarce ca lumea..si inca nu am cumparat storcator..

Mamica de comoara David Andrei 15.04.2011
Doamne iti multumim pt acesta minune!




Il poti da pe razatoarea din sticla/ plastic, pe urma pus in tifon steril, si storci cu mana efectiv, mai ales la inceput cand e cantit mica. Eu asa faceam
Acum am storcator.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Multumesc ptr incurajari!
Deocamdata are doar cateva. Mi- e si groaza sa a trezesc maine.


Mamica de Andrei si Maria

Mergi la inceput