Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(72)

Raspunsuri - Pagina 18

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Irinukaaa spune:

Mayane da-o pe pampersi tip chilotel (fara scai). Nu mai are sanse sa-i dea jos - garantez!

Rmbc si la noi e la fel treaba cu trezitul - sanul stil suzeta! Nu cred ca e nimic anormal, in fond e ceea ce stiu ei ca-i linisteste!

pauza nr 2 - revenim

Irina ~ mamica norocoasa de scumpel Patrick Cristian {07.12.2010}

www.dropshots.com/PatrickCristian#date" target="_blank">Albumul piticului si www.dropshots.com/patrickcristian1#date" target="_blank">Botezul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Multumesc pentru raspunsuri Irinuka. Despre noi ce sa povestesc... Eu sunt Raluca fericita mamica a lui Carmen care a venit la noi pe 14.12.2010, dupa 5 ani de cautari si exact dupa ce ma impacasem in sufletul meu ca mie nu imi este dat sa fiu mama (mama naturala, ca mama poti sa fii si altfel)
P.S la ce scriam inainte apropo de rude: din pacate in acest moment din viata noastra nu putem tine distanta de rudele care se cred atotstiutoare, dar vine el si timpul ala... si doamne ce o sa mai imi iau revansa!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Si acum daca tot m-ati incurajat sa scriu sa trec de cele 10 mesaje, scriu ca am impresia ca inca nu am trecut de pragul de inceput.
Asa ca fiind deja tarziu va doresc tuturor o noapte cat mai usoara si somn usor si linistit minunilor voastre.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Buna seara,
scrisesem un mesaj cu explicatie dar nu stiu unde e, in fine,

copiez mai jos un paragraf care explica foarte clar situatia mamelor care se intorc mai devreme la serviciu si care pot benefica de stimulent.

Tinand cond de optiunea fiecarei mame avand in vedere cuantumul si durata CIC :

''Persoanele care opteaza pentru varianta A, vor primi un stimulent lunar de 500 de lei pana la implinirea varstei de doi ani, dar aceasta doaar in cazul in care se intorc pana intr-un an la munca. Daca au optat pentru aceasta varianta si se intorc mai tarziu de un an la munca, nu vor mai primi stimulentul.

Persoanele care opteaza pentru varianta B nu vor primi stimulent de 500 de lei in cazul in care vor dori sa se intoarca la munca mai devreme.''

"In primul pachet, ei pot alege o varianta prin care beneficiaza de o indemnizatie in cuantum intre 600 de lei si 3.400 plafon maxim pentru o perioada de 12 luni. In aceasta perioada, in orice luna doresc sa se angajeze, pot sa faca acest lucru. Se angajeaza si beneficiaza de acest stimulent lunar de reintoarcere la locul de munca pana la terminarea perioadei de 24 de luni. Deci, indiferent cand, intre lunile 1 si 12 se intorc la locul de munca, ei beneficiaza pe intreaga perioada de pana la doi ani de acest stimulent de intoarcere la locul de munca. A doua varianta presupune o perioada mai lunga de acordare a indemnizatiei, dar fara un stimulent de intoarcere la locul de munca, pentru ca in momentul cand te duci si optezi, alegi intre a sta o perioada de doi ani langa copil si in acest caz nu mai exista acest stimulent de intoarcere pe piata muncii".

Deci..daca in data de 1 dec copilul implineste un an,fac o cerere in data de 1 oct (sau mai devreme)..in care solicit incheierea concediului de maternitate si plata aferenta acestuia,urmand ca la data de 1 nov sa fiu reincadrata in campul muncii.

Chiar daca in lege nu este specificat un termen anume,este bine ca cererea sa fie depusa inainte (din cauza de birocratie mare),iar intre data incetarii concediului si data inceperii serviciului sa fie o diferenta de cel putin 30 zile calendaristice.

Bafta!



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns blue_night spune:

Buna seara,
Rmbbc - da, ni se intampla asta cu trezitul si cautatul de san mai mereu la somnurile de zi. Noaptea nu. Sau de fapt si noaptea, doar ca atunci e la cateva ore bune faza, nu tot din juma' in juma' de ora.

Lori, super articolul, multumim! Ca si eu ma incadrez la copil nemancacios... Acum mai e cum e, dar la inceput nimic nu manca - am lasat-o in ale ei, de pe la sapte luni a inceput sa mai miste ceva. Dar are si zile cand aproape ca mananca doar san.

Adryiii - conform legii nu trebuie cu 30 de zile inainte, e suficient si cu o zi - asa de bine au formulat-o desteptii nostri de parlamentari (dar lasa, ca meritam si noi macar atat!). Acum sigur ca logica si bunul simt spun ca ar fi frumos sa fie macar cu o luna mai devreme... Si mai depinde si ce "parere" au doamnele de la asistenta sociala la sectorul de care apartii - mai bine dai un telefon si le intrebi pe ele care le sunt pretentiile, ca sa zic asa. Despre pasi, acte, etc inca nu stiu nimic, ca mai e pana in decembrie.


Anca, mamica fericita a Dianei Maria (02 ian 2011)

Copiii trebuie sa fie indulgenti cu adultii. (Antoine de Saint Exupery)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns missmj spune:

am terminat si eu de copt ardei si vinete, de facut smotru...sunt franta !
raluca bine ai venit la buburuze
simo multumim ! deci in cazul meu, andrei face un an pe 12 ian...deci depun cererea pe 12 noiembrie urmand sa incep activitatea pe 12 decembrie, right ?
deea,lorich si andrei adoarme numai la titi, de vreo 3-4 zile ma chinuiesc cu No cry sleep solution, cica intr-adevar da rezultate si intr-un final adoarme fara titi...vedem !
tunde am uitat de poze...am pus acum cateva pe fb
Mai fetelor...al meu bebe se stramba rau la gra de cand i-au dat dintii...isi suge buzele, le musca, face gura in toate felurile. e tare haios. o sa pun maine un filmulet sa vedeti. si ai vostri fac la fel ?
va noapte buna

Carmen , mamica fericita de bebe mumos Andrei ! (12.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

neata si otona de

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Shines spune:

Neata,

Blue...logica intoarcerii la serviciu cu 30 zile inainte sa implineasca copilul 1 an are doua aspecte :

1. mai intai faci o cerere catre agentia de prestari sociale in care soliciti incetarea platii indemnizatiei cu data la care vrei sa incepi serviciul.

2. dupa prima luna de serviciu,depui dosarul pentru acordarea stimulentului. pentru ca atunci cand depui dosarul iti trebuie si o adeverinta de la angajator din care sa reiese durata concediului si data reangajarii(de acolo reiese ca ai inceput sa recontribui la bugetul asigurarilor sociale, le trebuie practic o dovada ca ai inceput munca). in general adeverintele se elibereaza pe luna precedenta,dupa inchiderea lunii si depunerea declaratiei privind contributiile salariatilor si ale firmei.(sau cel putin asa ar trebui).

Este adevarat ca legea poate fi interpretata in favoarea mamelor,iar daca se intorc cu cateva zile mai devreme va fi la fel de legal sa primeasca stimulentul.
Pentru evitarea problemelor legate de ''neintelegeri'' sau ''impiedicari'' in acte,este de preferat sa se faca cu 30 zile inainte.

Eu va spun ca asa as proceda eu,interpretand legea si stiind cum merg lucrurile la ei,nu luati de bun ce spun,am incercat sa explic doar sa se inteleaga.
Fiecare trebuie sa mearga la agentia de prest. sociale sa intrebe si sa primeasca un rasp clar(nu prin tel sau e-mail).

sa primiti lamuriri si in privinta dosarului care trebuie depus (sunt aprox aceleasi acte care se depun si pentru acordarea indemnizatiei) pentru a nu avea surpriza de a face mai multe drumuri ulterior(cand deja ati inceput si serv,aveti si bebe iar timpul este pretios).



Simo - mamica de pui scumpi , Camelia(2002) si Eduard Matei(2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Wudy spune:

pentru fete!!! Multa ca asa stiu ca va place...
eu as baga insa o ciocolata mare...cred ca am luat-o razna, as manca dulciuri ca la nebuni

Trec repede sa va salut, sper sa mai pot intra astazi dar cum nu se stie daca-mi da fata voie, profit acum
are si ea acum 5 min in care se joaca singura, fara mami

Anka eu te admir sincer. Imi place stilul tau pe care l-ai abordat cu bubu. Si stai linistita, eu cred ca tu nu-ti prea arati sentimentele asa pe fata (sau poate gresesc ?!) si cred ca bubu iti seamana. El trece printr-o perioada a curiozitatii si de aceea vrea si la alte persoane...zic si eu
Cum zicea si Irinuka, a mea este lipita de mine cu super glue. Foarte rar vrea la mamaia dar in rest nu prea vrea la nimeni, daca o ia altcineva sta cateva sec si se uita repede eu unde sunt...ma rog intelegeti voi. Dar ce sa-i cer? si eu sunt foarte atasata de mama asa ca aschia nu sare departe de trunchi
Pe de-o parte mi-ar fi placut sa fie si ea mai "independenta" pentru ca nu intotdeauna pot fi langa ea si va suferi cum si eu am suferit ca un caine cand ma dadea mama la bunica la tara. O cred saraca, nu avea cine sta cu mine acasa si a considerat ca mai bine bunicii decat cresa
O sa vedem curand cum se va acomoda si fara mami, de maine reincep serviciul, luni deja plec la o sedinta in Franta si in oct am deja doua deplasari programate de sefa in lipsa mea desigur
revin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Buna dimineata si din partea mea!
Lori, daca vezi post-ul asta.... ce ziceai tu ca pot sa incerc in loc de debridat? ca daca am cum sa-l evit, prefer.
O zi usoara tuturor.

Mergi la inceput