Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(72)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns adryiii spune:

Citat:
citat din mesajul lui vasilasanita

Anka ms de informatiile privind racelile si febra.

Si la punctul nr 2 mi as dori tare mult sa fie si Stefan mai independent, poate am si eu o parte din vina ca e asa mamos. Nu vrea biberon, nu vrea suzeta, papa doar lm. Adoarme doar la san. Mai adoarme daca suntem in afara in carucior cand e prea obosit(afara nu mai vrea titi - i -o fi rusine ) Daca se trezeste si eu nu s e tragedie curata.

Ce as putea sa fac sa pot pleca de acasa cand doarme?

O sa ma stradui sa i dau iar biberon, dar cu ce? Apa nu vrea in el, poate ar mai vrea lm dar cine sa se mai stoarca? Ultima data am incercat si cu lm in biberon si nu a vrut.

Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !


Daca gasesti o metoda prin care reusesti sa-l faci sa bea apa, ceai, lp sa anunti poporul, ca dau o bere

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Da Lori, am scos capu` ca nu stiam cum sa vorbesc cu tine (nu merge PM) si m-am gandit ca sigur una dintre mamici o sa stie sa-mi raspunda. I-a fost "oferit" fetei castravetele acru de catre "cumnatica" ca ea "stie tot" ca si-a crescut deja un copil; discutabil treaba asta fie vorba intre noi... acuma oricum faptul e consumat, doar ca acuma o sa trebuiasca sa stau cu ochii pe fata ca pe butelii vorba aia; si ele incearca in fel si chip sa ramana singure cu ea.... si tot asa. De imi vine sa fac ca lupu!! :)) Repet, sper sa nu aiba fata vreo problema, in rest nu-i nici o problema.
Un salut calduros tuturor si sanatate copilasilor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

andryii - si noi am avut aceeasi probl cu laptele; nu-l accepta sub nici o forma; nici bibe, nici canita, nici lingurita;
am renuntat dupa 3 sapt de incercari, ca nu voia deloc;

la sfatul nutritionistei i-l amestec acum in piureuri si am grija pe parcursul zilei sa bea suficienta apa; de ex daca ii prepar 150 ml de piure ii pun 4-5 masuri de lp; la inceput aveam probl cu constipatia si pt ca nu bea suficienta apa, plus trecerea de pe lm pe lp; acum e ok; avem mereu canita cu apa la indemana;
ideal ar fi 18-20 de masuri de lp, dar noi ne invartim cam la 15/zi; e bun si atat, mai ales ca ea mananca f bine fructe, legume si carnita, asa ca mergem asa in continuare;

nu e solutia ideala; dar e sg metoda care a functionat la noi; mai incerc periodic sa ii pun cate o masura de lp in apa de baut si o scuipa imediat...

pediatra mi-a zis sa mergem asa pana la urm control din oct; atunci o baga iar pe analize si vedem apoi ce si cum.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

CARMEN;a plecat cu tac-su..are poze pe tel la el..deseara le incarc..dar unde sunt pozele tale cu noul look?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Raluca vezi ca primele 10 mesaje sunt moderate si apar mai tarziu (eu il ratesem pe al doilea); asa ca mai scrie repede vreo 8 mesaje asa, scurte, sa vorbim in timp real. Pupicei la fete dulci!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Sicuta, bine ai revenit, ma bucur ca sunteti bine, ca sunteti sanatoase si mancacioase.

Vasilasanita, incearca supica de morcov la bibe. Sau suc de fructe, compot... Al meu a baut supica cu morcovul pasat in ea, si compot de mere. Sucul de mere nu i-a placut. In fiecare dimineata, cum face ochi, ii bag in gura un biberon cu apa. Are gura uscata si bea cat ii trebuie, cand nu mai vrea incepe sa faca ploita.

La multi ani bebeilor de 30


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

offf..s-a rasturnat mandra si a dat un cap in piciorul de la fotliu..mama masi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lorich spune:

Citat:
citat din mesajul lui rmbbc

Da Lori, am scos capu` ca nu stiam cum sa vorbesc cu tine (nu merge PM) si m-am gandit ca sigur una dintre mamici o sa stie sa-mi raspunda. I-a fost "oferit" fetei castravetele acru de catre "cumnatica" ca ea "stie tot" ca si-a crescut deja un copil; discutabil treaba asta fie vorba intre noi... acuma oricum faptul e consumat, doar ca acuma o sa trebuiasca sa stau cu ochii pe fata ca pe butelii vorba aia; si ele incearca in fel si chip sa ramana singure cu ea.... si tot asa. De imi vine sa fac ca lupu!! :)) Repet, sper sa nu aiba fata vreo problema, in rest nu-i nici o problema.
Un salut calduros tuturor si sanatate copilasilor.


nu are nimic, mai. A fost o incercare/intamplare.
Stai linistita ca sunt si mamici care la 8 luni includ deja in meniu muraturile, eu pe bune stiu una care se lauda cu asta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Lori, stii care e treaba defapt; eu incerc (si cred ca orice mama responsabila face la fel) sa ai ofer fetei un start cat mai bun in viata din punct de vedere alimentar-sanatate sau cum vrei sa-i spui; nu mai vorbesc de faptul ca nu accept sub nici o forma sa ia altcineva (in afara de mine si Mihai) decizii in ceea ce-o priveste pe fata. Numai ca atunci cand persoanele sufera de grandomanie si nu prea au cu ce dovedi asta ai vad pe ceilalti intotdeauna mai prejos decat ei...
Hai ca am facut o intreaga poveste dintr-un nimic, mersi pentru promptitudine si pentru intelegere.
Sa aveti parte numai de zile senine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Duamnelor, la copil care nu mai vrea pampers aveti vre-o solutie?
Deja a devenit o obisnuinta scosul scutecului... Acum sta in puta goala si e tare mandru...
L-am cantarit... 9850 g. Peste o saptamana-doua facem 10 kg...

Fug, ca pe independentul meu l-a lovit dorul de mamiceala.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput