Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(72)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vasilasanita spune:

Sarumana Lorich asa pricepusem si eu din ce am citit pe net. Era mai bine poate daca i dadeam homeopat, dar daca am vazut cum tuseste, am mers pe mana dr.
La tine s a comportat bine printesa, fata de ce face Stefan al meu.

Carmen, dr voia sa mi dea antibiotic si eu i am spus daca nu se poate fara si ea a spus sa vedem cum se comporta urmatoarele zile. Si acu ma gandeam ca fluimicilul asta o fi antibiotic si mi o fi dat totusi antibiotic.
Dumnezeu ne-a binecuvantat cu Stefan (12.01.2011) !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Buna ziua tuturor,
imi cer scuze ca dau asa buzna peste voi... (cunoscand pe o mamica de aici sper sa am circumstante atenuante); am si eu o intrebare: am o fetita de 8 luni jumatate si as vrea sa stiu de la ce varsta incolo se poate da copilului sa se joace cu o bucata de castravete acru (acrit fara otet). Eventual ce se poate intampla.
Multumesc anticipat pentru raspuns, va doresc o zi buna si scuze inca o data pentru modalitatea cu care am pus intrebarea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

ADHNANA, CARMEN_MARIETA, CODRUTA84, MVB, MADA23, GGSK, NUMEIOANA, LILI_G, BEBELUSI, TIERRY, ANA_ANTO, BEBECT, CLAUDIA_SM, BEBYCRY, ACHE, ALEXAM, ALBINUTZZZA, VIOLETA29, INAIOANA, ROXANA_82_CT, MELANIES, MICHISOR, LO, SICUTA13, IUBITA.MARA, LCAZANGIU, DEEA_SAV85, MARIAG, IUBITA_2007, BULINA_MICA, MADUTZA_BRA, ROR, ROXY_S, IRISS_04

sunt date disparute din clubul buburuzelor! Va poftim sa semnati condica Altfel nu va mai luam la clubul scutecelor.

Glumeam... Asteptam un semn de la voi.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

rmbbc, daca e acrit in saramura, dupa un an, ca sarea nu face bine la bebei. Incearca cu un castravete crud.


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anka-maria spune:

Neata!
Fetele cu copilasi bolnaviori, incercati (stiu ca e greu, dar se poate) sa gestionati singurele boala, primele 3 zile (sau cat vi se pare rezonabil). Medicul roman se pare ca sinte nevoia sa "dea ceva", daca tot v-ati dus pe la el. In cel mai fericit caz e un siropel, un puf in nas, in cel mai nasol caz pare a fi antibiotic la tuse.
Febra sub 38 nu e febra adevarata, e semn ca organismul lupta cu ceva. Daca nu creste mai mult de atat inseamna ca razboiul a fost castigat, deci e semn bun. Daca totusi creste, are voie 3 zile sa se mai lupte ajutat de antitermice. Cam dupa 3 zile e clar ca nu razbeste singur si poate e vorba de ceva mai serios. De obicei atunci se si lamureste treaba daca e vorba de un virus, sau de altceva.
Tusea iar e semn bun la inceput, mai ales daca e productiva, inseamna final de raceala. Cateva zile de tuse, mai ales productiva e ok, dupa o raceala. Daca persista sau devine seaca atunci trebuie intervenit.
Cam asta mi s-a explicat mie de catre pediatru. Si a functionat! Important e macar odata sa aveti incredere in organism si sa-l lasati sa se descurce singur. O sa vedeti ca poate! Evident ca orice chestie iesita din comun (febra foarte mare, sufocare, etc) antreneaza o vizita urgenta la medic!
Asa o sa evitati macar jumate din cazurile in care vi se dau antibiotice "preventiv". La un moment dat instictul o sa va spuna cand e vorba clar de o raceala banala cu muci, de un virus, sau de ceva iesit din comun care trebuie verificat amanuntit. Va urez sanatate maxima!
Acuma la punctul 2 o sa va zic ceva naspa, dar voi n-o sa va suparati, ca doar ma stiti, daca ma framanta ceva....simt nevoia sa vorbesc despre asta.
Nu am avut niciodata genul de legatura mama-copil pe care il descrie Lori cu Ana. Nici cand am alaptat! Niciodata nu am avut impresia ca al meu copil nu poate fara mine. Inca din maternitate a avut alternativa bibe. Nu stiu daca asta a fost motivul, dar niciodata in 3 luni jumate de alaptat n-am avut impresia ca ma prefera pe mine ( sau sanul). Cand a refuzat complet sanul n-am fost deloc mirata, practic ne chinuiam deja cu supt numai prin somn. Si nu e vorba numai de alaptat. Accepta mancare de la oricine, aproape ca mananca mai bine cu altii decat cu mine. Adoarme cu oricine ii da suzeta. Nu ma cauta, nu plange fara mine. Se linisteste la oricine il ia in brate, rade la toti. Daca ma vede se bucura foarte tare, dar uita de mine daca ii arati jucarii. E prieten la catarama cu oricine il scoate afara sau il plimba. Daca il iau in brate, vrea la tati, daca il ia tati in brate vrea la mine. Nu plange dupa mine decat daca il las singurel in camera. Daca plec 3 zile (urmeaza sa plec la un curs) sunt convinsa ca nici n-o sa-si dea seama ca lipsesc. Practic intre noi nu exista nici un fel de dependenta emotionala.
Intr-un fel e normal ce se intampla, a mers la cresa de foarte mic, s-a obisnuit cu multi oameni in jur care indeplinesc rolul de "mama". Plus ca sotul meu a fost foarte implicat de la inceput.
Intr-un fel asta mi-am dorit, a trebuit sa merg la munca foarte devreme si am incercat sa ma detasez devreme tocmai ca sa nu-l fac sa sufere cu absenta mea. Numai ca al meu bubu a perfectionat ideea de independenta! Mi-a depasit total asteptarile si acum sunt descumpanita, mi-am dorit asta, dar parca nu vroiam sa fie chiar atat de usor.
Ieri am incercat sa-l culc dupa-masa. M-am asezat cu el in pat si ii tineam mana pe capsor, ca sa se ascunda, stind ca lui ii place sa se cuibareasca. Pana n-am luat mana nu s-a culcat. A preferat sa imbratiseze o perna, si-a bagat nasul sub ea si s-a culcat.
Daca il iau in brate, nu ma tine de gat, nu ma cuprinde in brate, uraste sa-l pup, se zbate sa scape. In fine, e grea mamicia asta.
Ziceti si voi o parere. Am gresit io pe undeva sau copilul asta al meu a plecat de acasa inca de cand s-a nascut?



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

anka poate e mai bine sa fie asa independent, decat sa ti stea atarnat de fusta pana l 18 ani si poate si dupa
avantajul tau a fost cresa, l ai dat de la 3 luni, el s a obisnuit relativ repede si acum e cum e
bv tie....parerea mea
si ai mei sunt diferiti
Razvi ma ia de gat se agata de mine cand trec pe langa patutul lui, se baga cu fatuca in fata mea, vrea pupat, dragalit, urla cand plec de langa el
Robi urla sa l iau din patut sa l pun la jucarii sau sa i dau bibi sau suzeta, sta si el la pupat, dar parca e altfel decat frasu


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loutzy spune:

Si...
Neatza si de la noi.
Nu stiu ce sa ma mai fac cu baiatul asta al meu. Urla si zbiara fara motiv. Cum il iau in brate cum tace. Ma exaspereaza cu statul lui in brate. Daca o tin tot asa nu cred ca mai ajung nici la WC, nu mai vb sa mai fac si alte lucruri.

La multi ani sarbatoritilor de azi!!!



Laura de mic si neastamparat Stefan-Mihai (06.01.2011)
He's a little bit of sunshine, he's a smile to light your days,
he will steal your heart and keep it with his charming little ways-
He's yoar precious baby boy, he's a gift from up above
who will fill your years with laughter and your lives with lots of love.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Anka, de ce crezi ca ai gresit cu ceva? Fiecare om e diferit. De ce nu si fiecare bebe?
Al meu sta la pupacit, dar nu ma tine de gat cand il iau in brate.
Al meu a supt de 2 ori in ultimele 10 zile, si doar cand ii puneam tzitzi in gura in stadiul de semitreaz.
Al meu nu mai accepta sa stea in brate cand ii dau biberonul. Vrea sa si-l bea singur, in patut. In brate se zbate parca il frig cu fierul rosu.
Al meu cand e obosit are un planset-maraiala, si nu adoarme pana nu plec din camera. Dupa ce am plecat, in 2-3 minute adoarme.

E adevarat ca in afara de mine si de al meu n-a prea vazut multa lume, dar cand avem musafiri nu se ascunde, cand am fost la pediatru a uitat de mine sa se joace cu asistenta...

Eu zic ca nu trebuie sa te ingrijorezi. Asta doar daca nu ti s-a muiat inima si acum chiar iti doresti sa mamicesti cum scrie in carti.
Dar gandeste-te ca poate si Lori ar vrea uneori sa fie in locul tau la ora mesei de legume sau de fructe, asa cum vrei sa fi tu in locul ei la ora alintatului


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

Buna fetele

Fusai cu Mario la hairstylist..i-a puscat o freza..noo..e super!
Si fusai cu mandra mica la vaccin..sa ne fie bine dupa
Avem 7600 gr si sus doi dintoi pregatiti pt iesire..Eu astept sa iasa jos cand colo sus e ditai umflat si rosu

Lori;draga mica..cum povestesti despre ea..sa stea mufata la tz pana dimineata de dorul de mami...cum sa nu-i iubesti sufletei scumpi...bucuria vietii
Genunchiul cu buba?

Fluimucil puneam si noi in aerosoli ..au efect expectorant..nu e antib.

Irinuka;poi stai aici noaptea si ai halit toata prajitura mai?..ia zi ti-a mai ramaso bucatica si pt noi?-ha?

Fragrant;Eu am sunat-o pe buni cand i-am trimis banutii dar nu am dat de ea..i-am trimis si sms.Sper sa -i fi intrat in cont.
Cum a fost in Bulgaria?


Alexandru...Alexandra

Nectarie Kevin Naty Tudor


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rmbbc spune:

Multumesc mult Mayane. asa stiam si eu, dar.... fiind la o zi de nastere rudele se cred intotdeauna mai destepte decat mine, ca dor de! ele au crescut deja copii si mai sunt si mai invarsta!! Am vorbit degeaba cand am spus ca in privinta copilului meu eu decid ce si cum. In fine...bine ca am vazut faza relativ imediat. I-am dat multa apa sa bea dupa aceea. Sper sa nu aiba vreo problema.

Mergi la inceput