Pronuntare

Pronuntare | Autor: portugal

Link direct la acest mesaj

Buna ziua am un copil in etate de 17ani dintr-un concubinaj tatal nu sa interesat niciodata de copil.Eu sunt casatorita in Portugalia si vreau sami iau copilul aici nu se poate fara procura de la tata.Am mers si am deschis proces pentru incredintare minor eu locuind in Portugalia am platit avocat sa ma reprezinte pe mine. procesul avind loc in jud Tulcea .A decurs totul normal sa facut ancheta sociala si la domicilul mamei mele ca acolo locuieste minorul in prezent si la domicilul tatalui am castigat procesul sa dat pronuntarea .Acum urmeaza surpriza ca am primit iar citatie pentru 20 septembrie tribunalulOlt unde locuieste tatal copilului cere stramutarea dosarului in jud Olt pentru necopententa locala.Eu nu mai am posibilitate de a plati si in jud Olt avocat care sa ma reprezinte si cum poate un minor sa mearga la un proces din jud tulcea in jud olt .Daca mai e nevoie de detaliI dau dar acum sunt tulburata rau credetima .Si inca ceva tatal nu sa prezentat la proces.Va multumesc



Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nadaflorilor spune:

vorbeste cu avocatul care te-a reprezentat in tulcea, vezi ce te sfatuieste si el, o rezolvare trebuie sa existe

oricum la 17 ani copilul are dreptul de a alege, si in curand face 18, asa ca nu vad ce mare victorie obtine tatal prin aceasta manevra.... dar discuta cu avocatul nu cred ca te va sfatui de rau sau in defavoarea ta

Nina, 23+,

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

1. a fost citat la proces? a fost reprezentat? a trimis/depus intampinare? a cerut stramutare? judecare in lipsa?
2. daca locuieste in OLT si stii asta, de ce a deschis avocatul tau proces in Tulcea. a justificat actiunea prin domiciliul minorului?
3 . citatia de unde e? tribunal sau judecatorie? ce scrie in cerere efectiv? care e obiectul?
4. ai hotararea din Tulcea? ce scrie in ea?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

daca tu ai depus actiunea de incredintare minor, tatal nu e obligat sa se prezinte....poate sa se prezinte, poate sa nu o faca, poate sa aiba avocat, poate sa nu aiba. s-a stramutat procesul pt ca tatal copilului, sau de la cine vrei tu sa iei custodia, a depus recurs cu stramutare. se actioneaza astfel, cu motive intemeiate. daca a depus recurs inseamna ca a avut si avocat. ce poti tu sa faci este sa vb cu avocatul din Tulcea, in general ei au colaboratori prin toata tara, tocmai pt cazuri din astea si poate te poate ajuta el sau sa vii in tara si sa te duci personal sa rezolvi problema. poti sa te prezinti la prima infatisare si fara avocat si sa soliciti un nou termen pentru angajare aparator. e vb de un copil , copilul tau pt care tre sa lupti in primul rand TU, fiind de fata, daca nu, mai asteapta 1 an si copilul face ce doreste, resp vine la tine sau ramane in tara. minorul nu trebuie sa mearga in Olt la procese, nu au voie minorii la procese....doar de e chemat de instanta.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns IonescuOana spune:

Portugal nu te consuma, ai grija de tine si de bebe, stiu ca e greu dar situatia se va rezolva de la sine cand baiatul va avea 18 ani si nu va mai fi minor.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Buna fetelor nina b sati raspund dupa intrebari 1(tatal )a fost citatla proces nu a fost reprezentat de nimeni ca nul intereseaza de copil in 17 ani la vazut de 3 ori si el na cerut nimic dar acum am aflat stramutarea nu a cerut-o tatal a ceruto tribunalul ei au vazut greseala care sa facut.2Da avocatul a zis daca minorul locuieste in jud Tulcea acolo sa se judece aici a fost marea greseala a dumneaii cred.3Citaciea e de la Tribunalul Tulcea mai are o chemare pe 20 septembrie in tulcea si apoi decide presedintele ce urmeaza daca muta dosarul la Olt sau nu.4Hotararea din Tulcea nu o avem inca ca urma sa o luam dar sa intamplat aceasta problema dar se daduse pronuntarea si era in fafoarea noastra nu a tatalui daca il pot numi asa e tata doar cu numele doar sa ne faca viata un calvar.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns portugal spune:

Scuze nam raspuns la toate fetele emanoela acum am aflat nu (tatal ) a cerut stramutarea sa judecat la judecatorir si tribunalul Tulcea a vazut greseala ca pe tata nul intereseaza de copil.Copilul la cautat la 16 ani si (tatal )ia dat intilnire pe strada si a inceput cu morala ca eu sunt vinovata pentru tot ca el nu e linga copil.Acum mai avem o citacie pentru 20 septembria si apoi vedem ce facem daca puteam mergeam in tara dar si aici am alte probleme si nui usor sa plec .Si chiar daca nu reusim acum asteptam pina in iunie cand inplineste 18 ani si copilul vine aici dar trebuie sa fac tot posibilul sa vina mai repede linga surioara lui.Ionescu oana incerc sa nu ma consum dar nu pot simt citeodata ca inebunesc si sotul era bucuros ca vine copilul sa ma mai linistesc si eu .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

e cum credeam, nu stramutare ci exceptia de necompetenta teritoriala.
poti cere avocatului tau sa depuna note scrisa invocand domiciliul minorului. si poate argumenta si lipsa de interes a tatalui in special daca s-a facut ancheta sociala si la el si are cunostinta despre acest fapt (adica ancheta nu s-a rezumat la un "l-am citat , nu a raspuns, nu l-am gasit la domiciliu").
poate si argumenta necesitatea de a sta copilul cu tine pentru binele lui emotional.

la trib olt te cheama el in judecata?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

portugal, tu incerci sa ne spui multe in putine cuvinte si crede-ma ca nu inteleg nimic. ce greseala? despre ce greseala vb tu?
deci ca sa ne intelegem, ai depus actiune pt incredintare minor, s-a judecat in lipsa ta, tu fiind reprezentata de avocatul tau, tatal copilului a primit citatie, nu s-a prezentat si nici nu a avut avocat care sa-l reprezinte. atunci care e greseala?
acum intre noi fie vb.....copilul are mai mare nevoie de mama decat de surioara. na, tu iti stii motivele pt care l-ai lasat la ai tai si ai plecat fara el.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns NinaB spune:

deduc ca tatal a invocat exceptia de necompetenta si judecatoria tulcea nu a luat aspectul in considerare.

intrebarea e cand a invocat-o? la ce termen? sau a introdus apel direct la tribunalul Olt motivand necompetenta teritoriala?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns emanouela spune:

noi deducem dar dupa cate se vede nici ea nu stie exact ce, cand, cum, de unde, de ce, etc.

mamy....frumoasa, desteapta si modesta...de nazdravana Darius Mihail

Mergi la inceput