FIV in Ungaria 136

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

tonirro, m-am gandit azi la tine de 100 de ori, am vrut sa te si sun , dar mi-era ca ma certi ca in loc sa ma pregatesc de evenimentul de maine ( maine o sa fiu nasica de botez) stau calare pe net!

pupici pe burtica, luni dau raportul, ai grija de tine;)


MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bombi spune:

Salutari din Spania, de pe Costa Brava!
Ati scris mult in ultimele zile si abia acum am reusit sa am internet. (da, eu am deschis capitolele noi, dar contul este in principiu "public"; daca vrea cineva parola, astept PM)

Felicitari gravidutelor dragoste777 si gia_1986 si taticului tannoo25!!!

Despre mine, nu am noutati. Am avut pe 7 iulie FET, din pacate a fost nereusit.
Mai departe, nu stiu ce o sa facem. Probabil vom mai incerca inca o data peste citeva luni si daca tot nu reusim, vom schimba macazul ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floryma spune:

Citat:
citat din mesajul lui 5ab1na

anchusa bafta multa! cand estimeaza doctorul punctia?
acum mai iei vitex??

adc multumesc mult
acum...pt ca nu ma las trebuie sa revin cu o problema
eu am facut un singur fiv pana acum. am avut suprefact+menopur. obtinut 13 ovocite incapatanate ca mine probabil:)) sot normal, cu spermograma normala adica, fiv conventional, nici un ovocit fertilizat. doctorul a zis ca pot fi asa de multi factori de vina incat nu trebuie investigat nimic:))
bine...
citesc citesc gasesc intai pe niste site-uri din afara. pricep bineinteles partial ca doar nu-s medic sa pricep din astea.
redau aici copiat din teza de doctorat a unei doctorite din TM...va dati seama o fi copiat si ea din alta parte...pt ca nu cred ca a vazut ea atatea cazuri din astea.
"Dezavantajul agonistului(ex. suprefact) fata de antagonist(ex. cetrotide) este faptul ca prin efectul initial de “flare-up” produce o crestere de LH, care chiar daca este redusa, induce la randul ei o sinteza crescuta de androgeni, mediu care este defavorabil dezvoltarii foliculare."

nu o iau ca pe un adevar valabil in orice conditii, departe de mine, dar inteleg acum combinat cu ce deduc din ce spune adc ca ea a luat in timpul acestui protocol cu suprefact si mastodynon care, inteleg din linkul postat de cybele in care se converseaza balanta_tm si goldi, inhiba/blocheaza LH asta cu androgenii. ceea ce inseamna ca, daca asta s-ar fi intamplat la mine, mastodynon-ul asta ar fi fost bun

tot n-as avea tupeu parca sa iau in timpul stimularii. asta daca as primi protocolul cu suprefact...pe care nu mi-l doresc deloc.
principalele efecte cu care nu m-am impacat au fost: transpiratie abundenta noaptea pe perioada AC+suprefact primele zile. TSH sus din nou. E2 scazuse de undeva de sus, dupa punctie au inceput transpiratiile iar...
eu stiu de ani de zile: cand transpir noaptea inseamna ca in cateva zile imi vine ciclul.

revenind....oare am inteles bine cu LH-ul ala si cu Mastodynon-ul?


Buna Sabina si tuturor,

Felicitari burtici . Desi ma chinui de ceva timp sa inteleg ceea ce voi scrieti (sunt putin paralele cu termenii medicali) pot sa iti spun ca si eu am avut primul FIV, cu 7 foliculi si 3 ovocite si cu ai sotului sanatosi tun si nu s-au format embrionii. Si eu am fost f dezamagita, dr. mi-a spus ca nu trebuie sa ma alarmez si sa incercam si a doua oara si dc si atunci e cu ghinion (si din aceeasi cauza) vom face alte investigatii. Nu am primit nici un raspuns concludent care ar fi putut fi cauza. Si la mine singura problema este a trompelor infundate, altele cica nu....sanatosi tu si totusi dezamagirea a fost una colosala, caci nu m-am asteptat sub nici o forma (parca nici acum nu prea constientizez ca noua ni s-a intamplat asta).
Oricum sper sa fie totul bine si sa am sansa unui nou FIV (sper la sf septembrie inceput octombrie).
Vai imbracisez pe toate

Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

cybele,eu am zis ca nu-mi mai fac planuri in legatura cu FIV ca de 4 ani imi tot programez viata,concediile in functie de procedura,analize,investigatii.
de data asta am zis ca-mi fac planurile mele obisnuite de vacanta,de sarbatori etc etc si daca sunt nevoita sa le anulez din cauza de gravideala-Doamne ajuta!!!nu-i cu suparare insa daca nu ne iese...macar sa ne vedem de viata noastra.

mai mereu am facut greseala de a nu vizualiza lucrurile dincolo de cele 2 saptamani de asteptare de dupa ET...ziua Beta era punctul limita dupa care nu mai exista niciun plan...asa ca dupa Beta negativ m-am trezit oarecum fara scop,fara directie si mi-a fost destul de greu pana am revenit pe linia de plutire.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adc spune:

Acum incep eu cu "inca una si ma duc"

Scriu de azi dimineata si n-am zis-o inca: felicitari Gia1986! Sa ai sarcina usoara, si sa nu te stresezi de nimic in perioada care vine. Daca cifra din nickname-ul tau e anul nasterii asa cum banuiesc, esti o fericita!

Tonirro, am citit la alt topic vestile bune si vreau sa te felicit. Stiu ca si tu, poate mai mult ca mine, stai cu inima stransa, dar n-ai motive, zau! Bebelusul tau e perfect, va veni ziua in care fratele si sora lui il vor tine fericiti in brate, si nu mai e mult pana atunci. Doamne ajuta!

Acum chiar ca am plecat, sa aveti un weekend minunat fetelor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns samira33 spune:

bombi,ma bucur sa te "vad"
imi pare rau sa aud de o noua nereusita.
tot in Cehia faci urmatoarea incercare???

felicit si eu fetele gravidute si va doresc sarcini usoare si bebelushi la termen.


3 sarcini extrauterine
FVL pozitiv,heterozigot-gena1691A
3 FIV-uri nereusite
2 FET-uri nereusite
urmeaza FIV4... in toamna

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anchusa spune:

ca produs ce contine vitex eu iau Premestril si asta numai din cauza ca eu uit sa inghit pastilele,iar premestrilul se ia numai 1 cp /zi.
nu contine pulbere de planta ci extract standardizat in substanta activa(40mg daca imi aduc bine aminte)si mai are in plus un antioxidant puternic - resveratrol- asa ca am zis ca impusc 2 iepuri.

L-am oprit inainte de AC deoarece e un reglator hormonal,dar el"linisteste" hormonii si m-am gandit ca atunci cand incep tratamentul de FIV sa iau ceva stimultor al hormonilor respectiv...maca.
Nu stiu daca e cea mai buna idee, dar incerc.

aaaa...am uitat ceva: vorbeati de donavital ca ar fi fabricat de ozone
e fabricat in continuare de plantextrakt numai ca au vandut brandul(numele) la ozone .O sa vedeti scris pe cutie fabricat de plantextrakt pentru ozone laboratories.

imi place cand sunteti asa harnicute la scris


anchusa



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Fetelor, vin si eu cu ceva "stiri" dupa al doilea eco(6 zile de stimulare): 12 foliculi(6 pe fiecare parte), toti intre 11-12mm. Endometru 7. Din pacate, estradiolul prea mare. Mi-a taiat gonalul pe azi, maine din nou la analiza de sange(fara eco).
Referitor la injectiile facute seara: a zis ca nu este o alegere prea fericita, dar nici probleme mari nu pune.

Felicitari GIA1986 si sarcina usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

fetele cochetele:)

floryma - te rog mult sa-mi spui daca ai avut protocolul cu suprefact sau nu. eu am avut suprefact+menopur. si mie dr kovacs mi-a recomandat doar o noua incercare.
samira - eu inca nu m-am decis cu vitexul sau mastodynon-ul. mi-e teama sa nu fac rau. rau in sensul sa ma dereglez si sa nu stiu sa mai ies din asta. mai vad dupa E2 de luna viitoare. daca tu ai luat si stii deja efectele asupra corpului tau eu zic sa strici o intrebare la dr kovacs. gandesc asa: daca exista vreun dezechilibru estrogen-progesteron (si, din cate inteleg, la tine asa e) ar fi f bine sa fie "reglat" si in luna cu fiv-ul nu? daca ceva din dezechilibrul asta afecteaza endometrul tau n-ar fi rau de luat si in luna aia. dar bineinteles eu ma bag mare de gura sa vb....numai daca dr kovacs da accept la chestia asta. nu ma asteptam din partea lui.
cybele- gand la gand cu bucurie. ei eu botez maine:) sa ne traiasca finii. am stat azi acasa si am facut prajituri pt biserica. nu stiu poate la voi sunt alte obiceiuri. aici se duce dulce si vin la biserica. abia astept. as duce si niste salata de vinete cu branzica si rosii pe niste paine din faina integrala facuta la masina mea de paine dar cred ca sar calul.
mai ziceti-mi daca stiti obiceiuri de maine de la botez. ce ziceti sa duc tartinatele mele la biserica?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 5ab1na spune:

monilaza nu a fost cea mai fericita alegere dar in nici un caz nu trebuie sa te necajesti. nu ai gresit cu nimic si in fond e chiar neimportant.

atata doar ca probabil doctorul va trebui sa faca la alta ora punctia decat orele la care este obisnuit.
ce doze ai de ti-a iesit estradiolul deja marisor? adica, ma scuzi, dar ieri alaltaieri aveai 700 si acum cat s-a facut??

Mergi la inceput