Pasarele colibri (in Alaska si in.. curtea mea :))

Pasarele colibri (in Alaska si in.. curtea mea :)) | Autor: ML

Link direct la acest mesaj

Un filmulet minunat despre pasarelele colibri (n-am stiut ca ajung pana in Alaska):


http://www.youtube.com/watch_popup?v=EUEZkwJulBY


Si de la mine, de pe terasa (din Carolina a de Nord :)) o poza cu una mai viteaza (scuze, nu se compara cu cele de mai sus):

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/Fluturi/?action=view¤t=SAM_3517.jpg

De fapt sunt bataioase, gurese si vesnic flamande :). O incantare, imi pare tare rau ca pleaca, abia le astept la anu'. Acum imi doresc sa gasesc un cuibusor gol, am inteles ca este cam de marimea unei jumatati de nuci :)

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

M-ai innebunit deja cu fluturii tai, acum si colibri?!?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

, sunt multe animalute salbatice aici, dar nu am cum le trage in poza (pe langa iepuri si caprioare, colibri si fluturi, am vazut de f. aproape sau mai de departe raconi, opossumi, curcani salbatici, bobcat (un fel de linx), groundhog (un fel de popandau mare si gras care ne intra cand apuca in gradina ), veverite zburatoare (o combinatie intre veverita si liliac, imi inchipuiam ca numai in desene animate exista pana cand le-am gasit cuibul langa cosul de fum de la casa), castori si heroni (pasari mari de apa) la rau, ba intr-o zi si 3 berze americane (sunt diferite de berzele din Europa iar la munte nu le vezi niciodata) cocotate in bradul vecinului (le gonise uraganul de pe coasta saracele, in urma cu vreo 2 ani. S-ar putea sa le avem oaspeti din nou pe sambata...)

Dar revin la colibri.... cine are cum sa faca rost de documentarul din linkul de jos, sa-l vada (pun trailerul):

http://www.youtube.com/watch?v=khqiruXJE_w

Singura observatie negativa este ca persoana care comenteaza (in documentar, nu in trailer) este japoneza, o doamna, nu prea se intelege ce spune . Dar filmarile si povestea in sine sunt superbe (cuibusor gasit pe sfoara de rufe, ousoare mici cat boabele de fasole, mami colibri grijulie, o pisica pohticioasa.. noi avem catei, nu prea le bagau in seama, dar, la inceput cand am montat "hranitoarele", incepusera sa se ciorovaiasca (pasaricile), cum le e felul. Erau atat de galagioase incat amandoi cainii au inceput sa latre la ele. Amuzant era ca nu se sinchiseau, isi vedeau de cearta ))

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

mi se pare ca tu traiesti o poveste, sau traiesti definitia 'feeriei'. te invidiez (nu cu rautate).
multumesc pt ca ma tragi in lumea asta de care nu stiu cum putem sa uitam asa usor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Asa-i, este minunat. Imi pare bine mai ales pentru copii, desi nu cred ca apreciaza la varsta asta, dar macar invata sa nu tropaie, ca adulti, prin ce ne-a lasat Dumnezeu.
Ar trebui sa povestesc separat mai multe despre creaturile intalnite, nici o zi plicticoasa pe-aici, numai sa vrei sa-ti deschizi ochii .
Dar imi inchipui ca, mai devreme sau mai tarziu, va trebui sa plecam de aici, cine stie peste ce vom da :(.

P.S. 1) Apropo de uitat... am stat doua luni toti 4 intr-un camper (rulota), in asteptarea casei (se construia inca), fara curent, apa si cu WC ca la tara, in curte.
A fost tare greu, pe de alta parte excelent fara computer si casa in care sa te vanturi .
Nu tu alte distractii, inghesuiala de te calcai pe picioare, prinsi ca intr-o capcana cand ploua cu copiii mici, cacaiosi si maraiosi , soricei pe terasa si serpi dupa ei ca sa-i manance,... asa ca ieseam afara !!! (cat n-am mai facut-o de cand ne-am "boierit" iar cu computer, DVD si casa). Ne opream (asta mi-e tot mai greu sa fac acum, cu atat mai mult sa pun in practica cu copiii, prin varsat repeziti ), ne holbam, nu calcam, ascultam, miroseam, atingeam o lume pe care n-o simti la fel in spatele usilor si geamurilor. Uite asa, cum din greu au iesit clipe mirifice si invataram ceva (inca...). Din pacate, repede ne-am obisnuit cu "binele", ne urnim mai greu din casa, dar si cand iesim e terapie curata, indiferent de anotimp.

P.S. 2) Am sa mai intru pe blogul tau, ca vad ca-mi place


La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mik spune:

Eu sunt admirativa ca ai putut poza pasarea (cu cit ai zoom-at ? mai precis discul rosu cit e de mare in realitate ?).

In Mexic aveam un colibri care venea si poleniza lamiiul de pe terasa. O data am vazut doi intr-un magnoliu in floare in capus, insa cit ca caut eu aparatul de poze, pasarelele au zburat.

Deci eu sunt admirativa ca ai putut sa-l prinzi in poza.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Si eu . Am sa perseverez (ca sa pot sa le fiu mai aproape, sa iasa poza mai buna), n-am prea avut timp sa stau ore si ore acolo sa ne imprietenim ca cei din Alaska, dar am citit si in reviste ca se poate (pe cat sunt de mititele, pe atat de neinfricate, nu-i admirabil?).
Eh, ce sa am, nici vorba de ceva sofisticat, un Samsung de 100$ cumparat de barbat (domle' nu sprijina deloc omul fotografia! ). Nici nu inteleg despre ce disc intrebi . Uite, asta camera am:

http://www.steves-digicams.com/press-releases/samsung_sl600_1024.jpg

Daca ai aparat bun, si mai ales te intorci in Mexic, nu te lasa (fata mea se imbracase intr-o jacheta rosie pt. degizare si a pazit feederul pana s-a copt in soare... Zumzaiau un pic in jurul ei, dar nu se lasau pacalite chiar asa cum visa copilul. Cred ca ar fi reusit pana la urma cu rabdare. Si o jachetica subtire .

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Tala spune:

deci rulota zici....
Si eu il tarai pe asta micu sa descoperim natura numai ca prin Ilfov nu-i cine stie ce mare diversitate, asa ca am strans noi ce animalute am putut prin curte. Ne mai delectam privirea si auzul cu ceva bufnite care si-au facut cuib in saceac si tot felul de ganganii (unele, cele care-i par mai deosibite, sfarsesc in sosetele lui fii-miu - i se pare lui ca-i un mijloc de transport potrivit pt ele...)
Dar am notat Alaska pe wish list pt calatorii.
p.s. multumesc de vizita, in scurt timp sper eu ca-l voi reinvia (ma refer la bolg)
pup

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Uite "chestia" (poate nu-i zice rulota in romana, are roti dar noi n-am mai urnit-o din loc. Este lunga cat "sala" acoperita din fata -acolo am gasit sarpele- in camper nu intrau, era de metal, perfect izolat. Acum daca ma apuca vreo tristete sau sunt nemultumita de ceva, dau o fuga pana acolo si subit ma inviorez si multumesc pentru tot ce am ):

http://s100.photobucket.com/albums/m10/40ML/La%20tara%20americana/?action=view¤t=SAM_0861.jpg

Ce draguta povestea cu sosetele baietelului ! Aici sunt un fel de ghiozdanele cu plasa de tantari si usita (sau cutii transparente cu lupa in capac) in care poti sa-ti pui pt. o vreme "comoara". Ma bucura ca, la sfarsitul zilei, copiii niciodata nu uita sa duca goangele afara sa nu ne trezim ca mor.
Poate ajungeti la munte undeva la anu' prin iunie si va duceti intr-o poienita la 10 seara sa vedeti miile de licurici. Citeam pe siteul unui parc national din apropiere ca asigura transport pt. grupurile de turisti fan licurici . Am zis ca-mi iau inima-n dinti intr-un an cand mai cresc copiii si ne ducem la noi pe camp, langa rau, da' mi-e frica sa merg noaptea prin padure din cauza de bobcat . Anul asta ne-a dat o vecina un licurici intr-un borcan . Am intrat cu el in baie, am inchis usa sa fie intuneric si baiatul a suflat usor aer caldut peste el, prin gaurile din capac (facuse ea niste gauri). Lumina la fiecare suflare. Cred ca daca n-as fi avut copii, momentele astea n-ar fi existat.
Imi cer scuze ca nu mai sunt de mult pe subiect, nu ma pot abtine, mai ales ca, undeva in coltul mintii am iarna ce va urma.

Sa aveti parte de cat mai multe gongute, va urez!

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ari spune:

ML, e intotdeauna o incantare sa-ti admir pozele...

Cat despre colibri, vin si pe aici,culmea, chiar si in Montréal, in plin oras!...

Eu n-am avut fericirea sa vad aici, i-am vazut doar prin tarile mai calde. Intr-adevar, minunata pasaruica...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ML spune:

Multumesc, ari .

Am o prietena in Ottawa, in oras, am sa-i trimit si ei atunci filmul si sa-i dau de veste, poate "se prind" si la ea .

La tzara americana (poze)


"Un fluture (de noapte) pe zi si alte " (tot poze)

Mergi la inceput