Clasa I 2011-2012 [3]

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Ibelciug - detaliez:

Pt. after-school mi-au cerut aviz epidemiologic pentru intrare in colectivitate (cu exudate, coprocultura etc.).

Din alte "surse" am aflat ca pt. scoala nu este necesar acest aviz, este nevoie in schimb de fisa de inscriere la scoala de la medicul de familie cu precizarea tuturor vaccinelor efectuate de copil si eventual daca a avut alte boli ... dar nu stiu exact ce este cu formularul asta, nici med. de fam. nu stia.
Ne poate lamuri cineva ?

Pt. a participa la orele de ed. fizica tot asa am auzit ca li se cere o adeverinta de la med de fam "apt pt ed fizica".

Daca tot am batut drumul pana la medic le-am cerut de acum pe toate ... desi prevad ca mai ajung pe acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ela2001 spune:

Manuela unde este magazinul Lumea Copiilor?
50 lei camasa mai desoebita mi se pare OK. La Zara sunt 100-110 lei camasile; e adevarat ca sunt f frumoase, dar prea scumpe.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns manuelacrina spune:

Ela2001 - mag. este pe Bd. Ion Mihalache, langa "Ciuperca" (un fost vechi magazin alimentar cu o constructie rotunda, acum transformat in vulcanizare), la o statie distanta de Pta. Chibrit, cred ca e penultima statie pt toate troleele/autobuzele ce circula pe ruta Pt. Victoriei - Pt. Chibrit (statie de metrou 1 Mai).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns faby57 spune:

manuelacrina,adeverinta cu vaccinarile nu le-ati depus la dosarul de inscriere?
Eu am luat o adeverinta de la medicul de familie din aceea tipizata care pe verso are dovada de vaccinari dar mi-a dat si fisa medicala de la gradinita.Pentru baiat(acum suntem a3-a)nu mi-a cerut nimeni la sport 'apt'pt ed. fizica
Noi am luat uniforma si trening mai avem destule.
Caiete de tip I am folosit in toata clasa intai 10 buc.,iar mate vre-o 6 buc. ,depinde de doamna.Noi aveam 2 ptr. romana si 2 ptr. mate (nr 1. si nr2)cand nr.1 era la doamna nr.2 era la noi pentru scris temele,il duceau pe cel cu tema si luau pe cel de la d-na si tot asa.plus caietul special si manualul si culegerea la fiecare(mate si romana).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

hello

pt sport cred ca e ok orice tricou pe sub jacheta de trening in anotimpul rece, iar cat e cald, sau daca fac sport in sala, ma gandesc ca nu le trebuie tricouri speciale, simple, de bumbac, lejere, doar e vb de sport nu de altceva. Ar fi culmea sa le ceara tricouri albe complet si la sport.

nu stiu cu religia ce sa zic, nu stiu ce cuprinde manualul si nici ce orar va avea bobocelul, nici cine preda religia. Noi suntem ortodocsi si are cateva notiuni introduse in timp de mine, lejer, ca de ex rugaciunea de seara, Tatal Nostru, cu rol de linistire inainte de somn. Amandoi copiii s-au obisnuit si isi doresc asta fix inainte de a se culca, eu mai uit dar nu ma mai lasa ei sa uit de ceva vreme. Asa ca ne rugam toti 3 in soapta si ne culcam. De asemenea i-am invatat tot asa in timp, despre bine si rau, ce inseamna sa fii un om bun, ce inseamna sa fii rau, insa fara implicatii religioase majore. Insa nu ii duc la biserica regulat si nu doresc sa fie obligati sau sa li se impuie capul la scoala ca daca nu frecventeaza biserica cu regularitate si nu se spovedesc/impartasesc e vreo problema. Asta chiar nu as dori sa auda. Astept pana vad cum au orarul, ce optiuni sunt, ce doreste si baietelul, cine vine la ora si apoi decid daca merita sa il scutesc de o bataie de cap in plus.

Si cu sportul, ma intereseaza sa aiba un profesor care nu urla si nu ii fugaresc sau forteaza pana vomita. Eu asa am avut la scoala dintr-a V-a. A fost fff nasol, pt fete mai ales.

parca intreba cineva de bluze cu maneca scurta de bumbac, am luat din real foarte ok, tip polo, cu 14 ron bucata. mai aveau si in weekend cand am fost la cumparaturi. poate iau si pt la anul, sunt la reduceri acum.

in weekendul asta am testat scaunul si biroul cel nou, confectionat de taica-su, sta foarte bine, o sa va pun si poza dupa ce le descarc.

am luat si stilou easy click, ca ziceati ca sunt bune. stiloul e bun, rezervele scriu cam spalacit, asa ca probabil o sa trebuiasca sa cumpar alte rezerve, cele Pelikan de ex. ce i le luasem pt exersat in caietul de acasa si la gradinita au nuanta albastru intens

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Fetelor care nu ati cumparat inca tricouri pentru sport poate mai bine asteptati sa vedeti ce li se cere de la scoala, fiindca asa am facut si eu cu Alex (baietelul cel mare care acum e in cls IV) cumparasem tricouri albe si cand colo le-a dat de la scoala tricouri albastre cu numele fiecaruia scris pe ele...
La ei(scoala 280) este si o uniforma a scolii... pantalon negru/fustita neagra, camasuta/bluza alba , vestuta sau sacou(pentru sezonul rece) si o cravata cu bulinute haios colorata ce merge si la fetite si la baieti.

Am cumparat si noi ghiozdanel si caiete pentru bobocica (nu am gasit tip I si sugative ) dar ni le achizitioneaza mama pana venim noi sa le avem deja cumparate... in rest am luat de toate din listuta prezentata de voi

Adeverinta pentru sport stiu ca este nevoie la fiecare inceput de an scolar



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Camasile albe de baieti la Zara costa 100 de lei, la fel si pantaloni bleumarin cum ni se cere noua. Am fost ieri, asa ca stiu preturile. Incaltamintea tot in jur de 100 lei.
In carrefour au camasi albe de baieti la 20 de lei cu papion.
La H&M camasi albe la 40 de lei, insa eu nu am gasit numere de 7-8 ani.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Mai am o dilema: unde gasesc CUREA de pantaloni, as prefera ceva rezistent, poate chiar piele. Pana acum nu am avut nevoie caci majoritatea pantalonilor erau pe elastic.



Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda141 spune:

Tot la Zara am vazut curele faine.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Si eu am baiatul mai mare intr-a 3-a si in fiecare an ne-a cerut aviz ca e apt de sport. In clasa 1 am dus in plus fisa medicala de la gradinita si avis de la medic ca e apt de scoala.
Camasa nu m-am indurat sa iau de la Zara ca e scumpa. Am luat de la H&M. Avem una de la Zara (primita) dar fiind 100% bumbac se sifoneza pana ajunge la scoala si arata ca o carpa. Curele sunt si in C&A. Noi am scurtat o curea primita de tati (lui tati ii era mica ).
Referitor la tricourile de sport - cate bordeie atatea obiceie. La noi trebuie sa fie albe, dar eu l-am trimis si cu un tricou alb cu doi karatisti - primit la campionatele lui. La o colega de birou tricourile trebuie sa fie musai rosii.

Mergi la inceput