Ghiocei de Martie-Aprilie 2009***340***

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns simonapro spune:


Multumesc tare mult fetelor

Inapreda: am uitat sa zic ce mult imi place tunsoarea si mai ales culoarea la par

anamariame: succes cu dieta,la cat mai multe kg in minus!


Mami de Lucian(16.03.2009) si de Sebastian(05.08.2003)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Si eu am consumat ceai antiadipos din ianuarie 2000 pina in august 2008 seara, de seara, fara exceptie pentru ca devenisem dependenta de el; fara ceai, eram ca un balon; eram la curent cu localurile care comecrcializau macar ceai verde; daca nu, aveam eu in geanta

Eu nu-l recomand pentru ca -din cauza asta- eu imi simteam ingradita...libertatea si nu credeam ca mai pot scapa vreodata de el.

Cind am aflta, insa ca sint insarcinata am zis "stop" si in aproximativ 3 saptamini am scapat de "probleme"; acum, de-o saptamina -cum mi-ar placea sa stea chilotii de baie "cumva" pe mine - ma tot gindesc la el; mai am inca in dulap si ma gindeam ca "numai o saptamina si gata" dar mi-am adus aminte cum am zis dupa ce n-am fumat 10 luni "numai o tigara si gata"! Si, intr-adevar, gata! Fumez din nou ca si cum n-as fi renuntat veci!

No, acum nu stiu de ce v-am povestit asta.
Bianca, si tu bei zilnic?

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bianca2503 spune:

Io il beau cand am chef!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inapreda spune:

Citat:
citat din mesajul lui Bianca2503

Io il beau cand am chef!




Asa mi-ar placea si mie ca tare bine imi era "dupa"; dar, cumva, sa stiu sigur, ca pot sa-l beau, vorba ta "cind am chef", nu "de musai".

Gina lu' Ian

Mi-e dor...
La 2 ani



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrisimo28 spune:

Citat:
citat din mesajul lui simonapro

Lucian se simte mai bine, nu a mai facut febra toata noaptea
De la 1 septembrie incepem si tratamentul pentru imunitate, sper sa-l ajute in colectivitate.

in ce consta tratamentul?

Nu exista decat un singur copil perfect in aceasta lume si fiecare mama il are.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pisik06 spune:

Hello!


BIANCA, LA MULTI ANI! sa fii fericita si ai o viata asa cum o meriti, adica minunata

MONN, imi pare rau ca nu mai mergeti la Moeciu, spor la rezolvat problemele, sper sa nu fie grave

Si noi spargem gask, dupa cum a anuntat Novus
Mor de draci, si ca nu mergem si ca Ana e iar bolnava. Desi ieri dimi avea doar muci si stranuta, ieri la pranz s-a inrautatit starea, a tusit f rau, a vomitat tot, si in somn si imediat dupa masa. Seara a fost si mai rau, a tusit toata noaptea, nu cred ca au fost 10 min linistite, a vomitat pana nu a mai avut ce.
Azi dimi am mers iar la spital. Diagnostic: rinoadenofaringita, iar dr s-a exprimat verbal ca "a facut o criza de astm", in conditiile in care e pe singulair de 3 luni si era pe aerosoli cu dexametazona de 10 zile
I-au facut aerosoli cu adrenalina in spital, o injectie cu dexa, am primit iarasi aerosoli 7 zile, cu ventolin si flixotide, grintuss de tuse, niste chestii de imunitate, aerius si in continuare singulair.
Nu mai poooooooooooot

Gata, asta a fost portia de plans si revolta. Asta este, se pare ca nu ne-a fost dat sa mergem la munte, imi pare atat de rau, imi doream din suflet plecarea asta si parca vestea de ieri ca nu o mai operam a venit ca un cadou. Din pacate, a durat prea putin bucuria.
NOVUS, acum am un motiv serios sa te bat la cap pt o inalneala de toamna tarzie sau iarna timpurie, ca sa stii ca eu pana de Craciun nu mai rezist sa nu va vad

ILINCA, eu nu m-am exprimat pana acum la problema ta cu gradi. Chiar nu stiu ce sa zic decat ca e nevoie sa te simti tu suta la suta linistita cu alegerea. Eu am vazut doar vreo 2-3 gradinite inainte de cea pe care am ales-o, niciuna nu m-a convins din x motive. Alegerea am facut-o si pe criterii subiective, recunosc, pt ca ii cunosteam pe patroni, am avut incredere oarba cum se spune, dar nu m-am inselat. La partea educationala nu sunt eu f convinsa ca e chiar the best (desi e ok, a invatat multe Ana acolo), dar, dupa cum ziceam si mai demult, nu asta ma intereseaza la varsta asta.
Raspuns punctual la problemele ridicate de tine: curtea zic eu ca e obligatorie, ideea cu scosul in parc nu imi surade deloc; poarta era obligatoriu sa fie inchisa. Faptul ca copiii nu au voie diverse chestii nu mi se pare o drama, oricum nicaieri nu va avea parte de libertatea pe care i-o dai tu si oricat ne-am strofoca noi, nu putem sa ii tinem departe de "rigorile sociale", pana la urma tot se vor ciocni de ele, important este sa contrabalansam noi prin educatia de acasa ceea ce vad/aud/primesc in alte locuri. De ex: degeaba ma chinui eu acasa sa evit sa folosesc cuvantul "rusine", cum ajung la socrii il aude macar o data: e rusine sa faci x, rad copiii, etc. Asta este, nu ai ce sa le faci, sunt crescuti intr-un anume mod, au o anume cultura si un anume fond in spate si aia e. La inceput ma enervam tare, acum ii soptesc eu ca "nu e rusine", doar ca nu e frumos sau e bine sa facem altfel, nu rade nimeni de noi, dar...etc. si gata. M-am lungit, sper ca ai inteles ideea. Mie chestiile legate de securitate, conditii, etc. mi se pare esentiale, celelalte care tin strict de background-ul celui care le aplica (educator,bunic, ruda, om de pe strada) mi se par f subiective si incontrolabile suta la suta si sunt un pic mai toleranta.

Hai ca se vede ca sunt nevorbita, dar am stat asa in tensiune zilele astea (Ana, Buni, frmantarile ca de luni nu stiu cu cine o las), ca simteam nevoia sa stau si eu sa dezbat pe un subiect.

Va pup

Mami de minune mica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:



buna dragelor (ca tare dor mi-a fost de voi),

nu mai apuc sa recuperez asa ca imi bag pur si simplu capul aici si gata

despre noi aflarati ca ne luptam cu pleumonia (virala , ce-i drept, luata de micsu' de la gradi; si de combatut - intai ea si din wk si noi ca altfel cum sa ne testam rezistenta la 39.8)
acum este muuult mai bine, noi, de-abia de miscam

ca tot ati vorbit de imunitate - pt asa ceva (in urma administrarii de dexa, hidrocortizoane si de astea) ne-a fost recomandat aller care timp de 2 luni care e taman bun pentru ce probleme avem noi cu nas/gat/ laringo/traheo... zonele noastre sensibile (partea "frumoasa" este ca e taaaare scump, dar asta este, ca la cat am cheltuit cu boala asta mai bine-i luam safirul care-i placuse acum 1 luna ca ieseam mai ieftin)

poarta gradinitei -la noi e cu sistem magnetic si dupa ce apasam pe buton, intai ne identifica si apoi ne da drumul inauntru - si desigur ca e tot timpul inchisa

pupacesc si eu biencuta noastra draga si-i spun La multi ani! si macar ziua de astazi sa fie buricul pamantului

si, nu mai stiu

Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

of, of mai pisik
pupacim minunea mica si tinem pumnii sa se stabilizeze cat mai repede
si noi am inceput singulair-ul si se cunoaste diferenta (noi am primit recomandarea doar pt 14 zile, apoi, mai vedem)



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns novus spune:

Gianina, ma bucur ca sunteti mai bine, ieri chiar m-am gandit la voi


Pisik, sanatate multa si voua !! intalneala viitoare nu o mai ratati, da ?!!


Simonapro, sa va faceti si voi bine repejor !!

Eu sunt toropita de la caldura asta, abia astept sa ajung acasa !!

www.flickr.com/photos/31088780@N05/" target="_blank">Alexandra (03.03.09)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gianina34 spune:

noi nu suntem inca la intrebarile cu " de ce" , pe mine ma "omoara" cu intrebarile despre anumite amanunte din ce vorbesc/povestesc
de ex, aseara la culcare prestam Cenusareasa, ii explicam de unde-i vine numele - ca doarme in cenusa, in soba... la care micsu ma intrerupe sa ma intrebe cine a facut soba



Gianina - mami de micsunica-balerina Andreea - 13 aprilie 2009
avem 2 anisori

Mergi la inceput