Concediu prenatal/postnatal sfaturi?

Concediu prenatal/postnatal sfaturi? | Autor: Bedrosmart

Link direct la acest mesaj

Scriu aici deoarece topicul despre concediu prenatal este inchis si am fost nevoita sa deschid subiect nou.

Am citit cu atentie tot ce s-a scris despre acest subiect, dar, spre rusinea mea, mai am nelamuriri. Rog daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat de specialitate:

Am DPN pe 24 decembrie 2011 si intentionez sa intru in CIC pentru 1 an. Ca atare, conteaza ce venituri nete am inainte de nastere (respectiv ultimele 12 luni).

Privind lucrurile din aceasta perspectiva, este corect sa consider ca e mai avantajos pentru mine sa-mi iau concediu PRENATAL cat mai multe zile (pastrand, evident, acea marja de minimum 42 zile postnatal)? Cu alte cuvinte, ca suma neta (deci care va conta la calculul indemnizatiei din CIC), este corect ca in concediul prenatal voi incasa mai mult ca de obicei?

Mai este valabila prevederea cf. art 66 CCMUNN cu 6 saptamani compensate de catre firma pana la salariul brut 100%? O asemenea cerere poate fi refuzata sau considerata exagerata de catre conducerea firmei unde lucrez? La fel, mi-ar creste si veniturile nete luate in calcul pt CIC.

Evident, incerc pe toate caile sa obtin o indemnizatie CIC cat mai mare, ca la mine conteza fiecare banut.
Tot in ordinea asta de idei, cele 12 luni de venituri nete care se vor lua in consideratie pt indemnizatie cuprind, conform noii legi, si luna nasterii sau mai este valabila prevederea cu luna anterioara nasterii, calculata de 2 ori? Intreb pentru ca de obicei in decembrie se ia prima de Craciun (daca or avea bani s-o dea) si ar conta si asta, plus acel salariu suplimentar ca prima dupa nastere, pe care l-as lua tot in decembrie (deci luna nasterii).

Scuze pentru intrebari, repet, am citit topicurile respective, dar nu am reusit sa ma lamuresc.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

B.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bonsai spune:

iti raspund din experienta mea,deci teoria calculelor nu o cunosc...

sunt bugetara,acelasi calcul cu venitul pe cele 12 luni l-am facut si eu,si am constatat ca e mai avantajos dpdv financiar sa iei prenatalul si sa lasi minin de postnatal cu marja de eroare desigur.

am primit mai mult decat atunci cand lucram deci e mult mai important pt calculul indemnizatiei.

la celelalte intrebari nu stiu sa iti raspund.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

1. Da in prenatal sunt venituri mai mari deci rationamentul tau este corect
2. Este valabil CCMN dar nu pt bugetari desigur nu cred ca se pune problema insa pt ca exact la pct 1 parca spuneam de venituri mai mari in prenatal decat salariul deci ce sa compensezi?
3. se ia ultima luna x 2


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Buna,

1. Intr-adevar in concediul prenatal indemnizatia de concediu de maternitate (adica pre si post-natal) este mai mare decat venitul tau net lunar, cu conditia ca in ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare sa fi avut lunar aceeasi suma. Daca vrei si o formula de calcul spune-mi te rog.

2. CCMUN nu mai este valabil din 2011. Daca nu lucrezi intr-o ramura care are cntr colectiv in vigoare ptr anul asta, atunci nu ti se mai aplica art care prevede compensarea de la indemnizatie la salariul tau ptr 6 saptamani si nici acordarea unui salariu mediu pe unitate pr nastere.
Uite un link catre Ministerul Muncii sa vezi daca exista cntr colectiv pe ramura in domeniul in care lucrezi: http://www.mmuncii.ro/ro/articole/0000-00-00/contracte-colective-de-munca-2074-articol.html

3. Cf normelor de aplicare a OUG 11/ 2011, art. 21 alin.(3) Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva. Asa ca daca nasti in dec, ti se va lua in calcul venitul cuvenit ptr luna dec.
Ref la salariul ptr nastere vezi mai sus la pct.2,

Sper ca ti-am fost de ajutor

Sarcina usoara in continuare

Citat:
citat din mesajul lui Bedrosmart

Scriu aici deoarece topicul despre concediu prenatal este inchis si am fost nevoita sa deschid subiect nou.

Am citit cu atentie tot ce s-a scris despre acest subiect, dar, spre rusinea mea, mai am nelamuriri. Rog daca poate cineva sa ma ajute cu un sfat de specialitate:

Am DPN pe 24 decembrie 2011 si intentionez sa intru in CIC pentru 1 an. Ca atare, conteaza ce venituri nete am inainte de nastere (respectiv ultimele 12 luni).

Privind lucrurile din aceasta perspectiva, este corect sa consider ca e mai avantajos pentru mine sa-mi iau concediu PRENATAL cat mai multe zile (pastrand, evident, acea marja de minimum 42 zile postnatal)? Cu alte cuvinte, ca suma neta (deci care va conta la calculul indemnizatiei din CIC), este corect ca in concediul prenatal voi incasa mai mult ca de obicei?

Mai este valabila prevederea cf. art 66 CCMUNN cu 6 saptamani compensate de catre firma pana la salariul brut 100%? O asemenea cerere poate fi refuzata sau considerata exagerata de catre conducerea firmei unde lucrez? La fel, mi-ar creste si veniturile nete luate in calcul pt CIC.

Evident, incerc pe toate caile sa obtin o indemnizatie CIC cat mai mare, ca la mine conteza fiecare banut.
Tot in ordinea asta de idei, cele 12 luni de venituri nete care se vor lua in consideratie pt indemnizatie cuprind, conform noii legi, si luna nasterii sau mai este valabila prevederea cu luna anterioara nasterii, calculata de 2 ori? Intreb pentru ca de obicei in decembrie se ia prima de Craciun (daca or avea bani s-o dea) si ar conta si asta, plus acel salariu suplimentar ca prima dupa nastere, pe care l-as lua tot in decembrie (deci luna nasterii).

Scuze pentru intrebari, repet, am citit topicurile respective, dar nu am reusit sa ma lamuresc.

Multumesc anticipat pentru raspuns.

B.

Nu va ingrijorati dar de ziua de maine,caci ziua de maine se va ingrijora de ea insasi. Ajunge zilei necazul ei. (Matei 6,33)


35+ cu DPN 01.10.2011 si mamica de Iannis 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Citat:
citat din mesajul lui Kora_B

Buna,

1. Intr-adevar in concediul prenatal indemnizatia de concediu de maternitate (adica pre si post-natal) este mai mare decat venitul tau net lunar, cu conditia ca in ultimele 6 luni din cele 12 luni din care se constituie stagiul de cotizare sa fi avut lunar aceeasi suma. Daca vrei si o formula de calcul spune-mi te rog.

2. CCMUN nu mai este valabil din 2011. Daca nu lucrezi intr-o ramura care are cntr colectiv in vigoare ptr anul asta, atunci nu ti se mai aplica art care prevede compensarea de la indemnizatie la salariul tau ptr 6 saptamani si nici acordarea unui salariu mediu pe unitate pr nastere.
Uite un link catre Ministerul Muncii sa vezi daca exista cntr colectiv pe ramura in domeniul in care lucrezi: http://www.mmuncii.ro/ro/articole/0000-00-00/contracte-colective-de-munca-2074-articol.html

3. Cf normelor de aplicare a OUG 11/ 2011, art. 21 alin.(3) Pentru luna in care s-a nascut copilul se ia in calcul venitul cuvenit in luna respectiva. Asa ca daca nasti in dec, ti se va lua in calcul venitul cuvenit ptr luna dec.
Ref la salariul ptr nastere vezi mai sus la pct.2,

Sper ca ti-am fost de ajutor

Sarcina usoara in continuare



2. Foarte rapid CCMN art. 4 alin 2 precizeaza valabilitatea pe anul 2011 - nu cred sa fi aparut un alt CCMN.
3. Sincer nu stiu de norme de aplicare la OUG11/2011 le ai cumva?


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bedrosmart spune:

In primul rand, va multumesc din suflet tuturor pentru raspunsuri.

Kora, da, daca exista o formula de calcul suficient de simpla ca s-o pot aplica si eu , ti-as fi recunoscatoare pentru ea.

Marius, cred ca Kora s-a referit la normele de aplicare la OUG 111/2011, acolo scrie intr-adevar ca acum se ia in calcul luna in care s-a nascut copilul (deci nu de 2 ori luna anterioara nasterii, cel putin eu asa inteleg).

Cu salariul ala suplimentar ma loveste rau daca nu se mai da, sper ca cei de la mine sa nu se prevaleze de acest nenorocit CCMN care este/nu este valabil pe 2011, dupa cum bate vantul.

Cred ca pana la urma ma duc la serviciu dupa cum ma tin puterile. Daca nu mai pot, intru mai devreme in concediu si ce bani oi lua, aia sa fie.

Mai, voi lucrati in fiecare zi cu legile astea? Cum rezistati ?

Inca o data, multumesc.

B.

Mergi la inceput