Iul-Aug2011-BV Florina&Crisspy!Final de odisee(86)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alexia_ada spune:

Citat:
citat din mesajul lui Roberta84

mAI SI EU POMPEZ JUMATE DE ORE PT CA TOT CURGE .Ssi folosesc pompa elecrica de la medela , care trage de mi-a nenorocit sfarcurile.Scit cam 150 si cum el nu mananca ata la o masa , mi s-a adunat lapte in frigider , asa ca imi permit sa ma mulg cam la 5, 6 ore , dar cand trece asa de mult , scot cam 250 . Multumesc lui Dumnezeu ca am atat din ce sfrijiti de sani am eu, macar sa ma tina asa muuult , ca m-am obisnuit si cu pompatu. beau ceai de fenicul doar , dar e f bun vad.Ii dau si lui cate 30 , 40 de ml pe zi si vad ca il ajuta , decand ii dau nu mai are colici.

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

si cam cat papa bebe la o masa Roberta ? tu ai vreun regim ceva ? ce papi ? Scuze ca te bombardez acum , dar chiar am ajuns in punctul de a hotara ce fac , ca sincer cu 30 ml-40ml/zi nu o pot tine asa . Poate gresesc eu undeva

de buburuza Ruxandra Ioana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Alexia ,BEBE PAPA UNEORI 80 , alteori 100 , chiar si 130 , depinde , vad ca ziua cere mai des , si papa mai putin , chiar si numai 60 , dar dupa o ora jumate iar vrea , eu dau vina pe caldura asta infernala care e de cateva zile aici , noaptea e mai regulat , papa la 3 ore cate 100- 120.Eu oricum pun in bibe cate 130 si sa pape cat vrea. Regim incerc sa tin , adica sa nu mananc ce ar putea sa ii dea lui dureri, dar in acelasi timp ma straduiesc sa am 3 mese pe zi , chiar daca cina e uneori la 23.00.Iau vitamine si fier si beau cate 1,5 litri de ceai de fenicul pe zi. ceaiul il fac direct din seminte , nu dinalea preparate la plic , e mai bun asa natural.Am avut si eu o perioada in care scazuse, luam antibiotic , dar era si o perioada f, f stresata , plangeam zi de zi aproape,i-am dat si eu de cateva ori LP, dar usor , usor mi-am intrat in ritm si nu mai sunt asa de stresata si vad ca si lapticul a crescut.
Iti doresc si tie , cel putin la fel

Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

roberta, tare e pacat ca nu suge la san gabriel. la cat lapte ai, era super comod pt tine sa l alaptezi natural, nu sa te mulgi.
oricum ai super productie de lapte si iti doresc sa te tina asa, ca e si pacat.


alexia, dc te mulgi o singura data pe zi, la o ora fixa, incet, incet, la celelalte ore nu vei mai produce lapte. citeam asta pe undeva, ca manevra de a renunta la alaptat. sa sari cate o masa de alaptat si incet, iti piere laptele. eu zic, ca sa fie mai usor pt tine, sa te mai mulgi totusi, mkr o masa pe zi pe ruxi, sa faca luna.

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Burtocika spune:

Alexia, dar tu cand si cum te mulgi ? Si de ce, bb nu vrea sa suga ?

Eu stiu asa, ca trebuie sa te mulgi la fiecare masa a lui bb, adicva atunci cand el cere mancare, tu te mulgi, daca nu vrea el sa suga. Deci minim la 3 ore ! Plus Galactogil 1 lingura de 3 ori pe zi, plus ceai pt lactatie 1,5 litri pe zi, pana se stabilizeaza lactatia.

Eu am avut probleme si stiu ca nu produc suficient, dar nici chiar 30 ml pe zi !!! Asta e cam egal cu zero, nu merita sa va chinuiti pt atata lucru !

La Irina, eu scoteam la o masa, dintr-un singur san, 100 ml, INAINTE sa suga ea (si goleam sanul, adica asta o faceam doar daca ea nu vroia sa manance sau nu puteam sa-i dau). Altfel, pus bb la san si apoi golit sanul cu pompa pt stimulare.

La Miruna, o pun la ambii sani si dupa ce termina nu mai pot scoate nimic cu pompa ! O data a sarit peste masa si am pus pompa la ambii sani, am scos doar 30 ml, ori ea sigur scoate mai mult ! Deci eu cred ca de dat asta nu reusesc sa scot cu pompa ...

Incearca sa intri la subiectul cu alaptatul - help line si descrie acolo situatia, poate te ajuta fetele de-acolo cu ceva raspunsuri.

*****************************
Irina (2006) si Miruna (2011)
www.goblenpartner.webs.com" target="_blank">mai coase cineva goblen ?
www.dealemele.webs.com" target="_blank">cartile copilariei mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns babyblue spune:

copilul meu plange de peste 12 ore...cred ca ma duc la spital, mi se pare nefiresc...

_

Mami de Iustin-Andrei (18.07.2011)
Doamne Doamne, te rugam ai grija de noi....


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lisssa_ana spune:

Ramona cum sunteti?
Cum adica plange de peste 12h?
Intr-una?
Daca il iei in brate nu se linistete???

Sigur il derenajeaza ceva, a avut scaun azi? E balonat? Are gaze?

12 ore e mult...nici Filip nu plange atat


Mama de Ana (29 Ian 2009) si Filip ( 11 iulie 2011)

Fashion

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roberta84 spune:

Fetele , cine vrea o cafea , ca o dau eu.
Sunt cu un ochi inchis si unu dschis , ca mi-i un somn de mor, dar ma mulg.mai pateste cineva ca mine, ca eu zilnic am probleme cu sanii, mi se infunda cate un canal , de la un muls la altu, m-a saturat, aseara m-am muls la 7 si pana la 10 deja aveam niste galme de toata frumusetea si ma durea ingrozitor , a trebuit sa trag o ora cu pompa ca sa desfund.Daca il tin pe Gabriel in brate sus pe umar mai mult , ca asa ii place cel mai mult , fac galma la sanul unde l-am tinut pe el de ce se intampla asa des nu stiu.
ACU , CRAP DE SOMN , DAR MULG CA DACA SIMT IAR VREO GALMA CRED CA INNEBUNESC.
Ramona , ce face Iustin , e mai bine?
Al meu are ochii cat cepele acum , ca aseara a dormit tun de la 22 , s-a trezit la 00 , apoi la 3 dar a mancat dormind mai mult si acum e fresh , se joaca in limba lui in pat , bine ca sta cuminte sa pot sa ma mulg .Vad ca sta din ce in ce mai mult treaz ziua iar eu trebuie
sa dau din gura precum televizorul ca altfel se plictiseste
Laura ce bine ca poti sa il tii asa mult pe Alex afara , l-as tine si eu , mai ales ca stau la curte , dar e asa de cald , am scos termometrul afara si arata 50 de grade.Pot sa ies de abia dupa ora 7 , si la 8.30 deja se intuneca.
Celelalte mamici , mai dati si voi cate un mesaj sa stim ce mai faceti , sunt aatt de multe care nu au mai scris ... haideti mamici , odiseea noastra impreuna nu se termina aici , asta a fost de abia inceputul.
Mi-e asa de foame, si am mancat le 23 aseara..
HAIDETI , SA AVEM O ZI BUNA , IES CA AM IMPLUT BIBE DECAND SCRIU AICI AIURELI


Mami fericita de bebe Gabriel ( 14.07. 2011)

Binecuvinteaza Doamne copilasii nostri !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Babylicious spune:

Neata! Ramona, zi de Iustin! Sunteti bine???



Oana mamica super-fericita de Eliza Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crisspy spune:

Felicitari Florina Sa fiti sanatosi si tu si bebe

Deci am mai ramas eu ...mai aveti un pic de asteptat pana maine seara.

Crisspy, fericita de Razvi si 39 sapt Andra - Maria

AMR 1 ZI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufi79 spune:

Neata fetele,


Multumim de cafeluta Roberta , acum as lasa-o pe asta virtuala si as incerca una reala .

Felicitari Florina

mami de strumf mult iubit Eduard-Gabriel
Doamne ai grija de noi

Mergi la inceput