Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Laura25

Luminita , numai pampersul ar fi problema pt mersul la gradintia. De vorbit, sunt multi care o fac putin si 'pasareste' pana spre 4 ani si totusi se inteleg doamnele educatoare cu ei. Ar fi super sa le pastreze locurile la gradi. Daca nu, la anul sa ii dai la grupa mare, ca se vor plictisi la grupa mica dupa atata cresa .
Solutia cea mai buna pt scapat de pampers e sa ii tii in chilotei de bumbac. Acum cat e cald e perioada cea mai buna. Vor face pe ei cateva zile, dar usor-usor vor incepe sa ceara olitza/wc. Rares era foarte incantat sa faca la oala din picioare, asa il convingeam la inceput cel mai usor. Fiind amandoi baieti, poti incerca sa ii pui sa faca simultan la wc. S-ar putea sa li se para destul de funny incat sa ceara ei apoi.



Am marfa la bazar umanitar DC

Laura, mami de shtrumphi gemeni: Bianca Andreea si Rares Mihai (13.06.2005)
Cugetari gemene, Poveste cu shtrumphi

'Cos what I feel is the only truth for me



mai, sa stii ca merge bine.
lasati in chilotei sau fara nimic pe ei, ca e inca f cald la noi. in 2 saptamani am reusit, fara absolut niciun efort. sigur, rabdare si perseverenta, au fost multe scapari la inceput, dar merge! la Robi mai avem putin de tras cu kk, dar macar spune cand face si, de cele mai multe ori, inainte de a face! cu edi am rezolvat-o aproape de tot, merge singur si face, isi da jos chiloteii singur, apoi ma anunta. nu-mi vine sa cred.

totusi, mai asteptam putin cu gradi. parca nu-s eu cu inima impacata.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mary1975 spune:

Sarcina cat mai usoara pana la capat Mako. Eu am nascut cand am incheiat 37 sapt, cu cezariana. Nu am cumparat nici un chit ptr anestezie, mi l-au facut din spital. App, cat te-a costat pe tine acesta ? Ai grija de tine in continuare.
Sugubina, ce-mi place cum povestesti tu de puficele tale . Buna reteta ta ptr iaurt si usoara... bine de stiut.
Urez multa sanatate tuturor Mariilor mici si mari, sa fiti fericite si iubite !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mmammarutza spune:

Eu am nascut prematur, din pacate, ptr. ca s-au rupt membranele la 34 de sapt. si 4 zile :((. Am inteles insa ca la 37 de sapt. gemenii sunt socotiti la termen.

Sarcina usoara tuturor gravidutzelor cu gemenashi in burtica! Stiu ca va e greu, dar toate eforturile merita. Veti realiza asta mai bine dupa nastere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mako spune:

Inca nu am cumparat chitul dar in farmacie este cam 450 lei .Si mie mi se pare ciudat sa-mi cumpar anestezia oricum am auzit o gramada de povesti ca si-au cumparat de la seringi pana la tifon (prietena mea acum 2 luni la municipal ) dar chiar si anestezia credeam ca la elias e altfel ...pana la urma chiar nu mai beneficieam de nimic de la stat si asa toate sunt la dublu pt noi :)
Sper sa rezist macar pana la 36 de saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns 2apples spune:

Mako, si eu am nascut in vara asta la Elias si am cumparat si kit de anestezie rahi-peridurala, si multe alte medicamente si pentru perfuzii, etc. asta este... spitalele noastre...
Vezi ca acel Kit de anestezie, care costa 450 la Sensiblu spre exemplu, e la vreo 200 ron la farmacia Tei.
Doctorul meu a tras de mine cat mai mult spre 38 saptamani, desi nu mai puteam, nu mai puteam..dar am putut:) daca poti sta cat mai mult, si ei nu au probleme (eu faceam saptamanal monitorizari din sapt 36), cred ca merita!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna.
-mako- eu am nascut la 37 SA + 1 zi.bebicii au fost foarte bine , de 3060 si 2660 kg.as fi vrut sa nasc la 36 SA, dar vorba dr.- "noi ii scoatem,ei au luat bine in greutate dar organele sunt maturate suficient?".asa ca am mai rabdat o spatamana.as mai fi dus-o si 2, dar treb sa stiu data cand ii scoatem. cand am aflat data, am putut sa mai trag de mine-da, ultimele 2 spatamani ptr mine au fost cele mai grele, nu mai puteam dormi nici pe spate ca nu aveam aer, pe laterale aveam cate un bebic- care imi baga picioruse in ficat, splina,au revenit varsaturile la mine...insomniile erau in floare..brrr..nu-mi doream decat sa nasc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buenas,

mako felicitari, ai 32s deja, mai e tare putin! Eu am nascut la 35s. Probabil ca vrea sa te mai monitorizeze de te-a chemat cu o sapt inainte, f bine face, ca cine stie ce descopera. Totu va fi bine curaj!

Asata cu cumparatu de medicamente si anestezii depinde de statusul doctorului in spital si mai ales si de ce au sau nu in spital la momentu respectiv. E posibil sa ceara sa cumparati..sau nu; eu ma asteptam sa imi ceara, am zis sa ma anunte da nu a fost nevoie; doar scoci dinala de lipit pe operatie, si medicamente pt dupa, cateva.

viss asa e in ultimile sapt nu iti doresti decat sa scaaapi!

Am fost cu Ilinca la control la cardio, are inca separatie acolo intre pereti (din nastere) si ne-a zis ca daca nu se repara de la sine sa se inchida pana la 3-4ani ca tre sa o opereze.Inseamna operatie pe cord deschis.Vai ce ma sperie.Of tre sa o facem si pe asta. Ea se dezvolta normal, inima ii mai munceste ceva mai milt dar nu tre intervenit medicamentos deocamdata ci doar urmarita din 6 in 6luni..

In ultima saptamana am cam realizat ca suntem singuri cu fetele..No familie, cel putin nu dinaia normala care sa se ajute. infine poate am eu pretentii prea mari. Asta e, daca Dumnezeu ni le-a dat ne da si putere si cum sa le crestem, tre doar sa ma invat cu gandu asta.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luminita2008 spune:

eu i-am nascut pe huni tot la elias, in 2008, la 35s. n-am adus cu mine absolut nimic, dupa nastere mi-au facut chiar si vaccinul anti D (eu am RH negativ). poate s-or fi schimbat lucrurile intre timp, din pacate....

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxxy2 spune:

incerc sa mai intru si eu din cand in cand sa mai citesc din experientele voastre minunate cu copilasii vostri.
Mako mai ai putintel,totul va fi bine,am toata increderea ca voi ajunge si eu la saptamana 32,si apoi tot asa mai departe.
Sugubina fruntea sus, fii optimista, totul va decurge bie cu Puficele tale,nu te descuraja, e foarte important sa gandesti pozitiv.
De mine ce sa mai spun, au iesit analizele; cele de sange sunt bune,cu toate ca anemia ma urmareste de la inceput si nu ma lasa, insa la analiza cu tampoanele vaginale mi-au gasit o frumusete de infectie si de ieri am inceput sa iau antibiotice, mai iau fermenti lactici vii(nu stiu cum se spune la noi), apoi trebuie sa continuu 2 luni cu Progesteron plus acid folic si fier cu care merg pana cand trebuie sa nasc.
Oricum, sunt foarte increzatoare, ma simt puternica si nu ma gandesc la nimic rau.Asa cum mi-a zis si o prietena,daca Dumnezeu mi i-a dat,nu o sa mi-i ia inapoi,merg cu credinta in Dumnezeu.
Aici,in Milano(nu stiu daca e la fel in toata Italia), atunci cand nasti nu trebuie sa cumperi anestezii,pampersi,medicamente contra durerii dupa nastere,nici sa nu mai vorbim ca aici nu trebuie sa dai nici un ban la nimeni.
Cat am fost internata am vorbit cu femeile de la mine din salon care nascusera,printre care era si o romanca,dar nu asta are importanta.
Toate mi-au spus si am vazut si eu cu ochii mei ca atata timp cat stai in spital de cand esti nasti pampersi pentru copii iti dau ei,la fel si lapte daca nu poti alapta(cum era italianca cu gemeni), iti dau medicamente contra durerii dupa ce ai nascut si pe deasupra ti se dau si 2 sacosi cu campioane(asa se zice aici) de diferite creme pentru mama si copil, scutece,in fine cam ce ti-ar trebui dupa ce nasti ptr.tine si copil, in modul isi fac reclama firmele.
Tot ceea ce trebuie sa faci este sa completezi un formular pentru ca ei sa se justifice cui au dat cadourile.
Tot ceea ce trebuie sa ai de acasa sunt absorbante pentru tine plus cele necesare toaletei tale si imbracaminte pentru copii.
iar de bani nici nu se discuta.
Ce sa zic,asta e Romania mea,e tara mea,totusi nu-mi place ce se petrece la noi,nu sunt bani pentru sanatate cu toate ca viitoarele mame inainte de a intra in concediul de maternitate au platit toate taxele pentru aceasta.
toate cele bune la mamici si copii, de asemenea si viitoarelor mamici.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-roxy- da, asa e la noi..totusi eu am ramas uimita ptr ca la externare sotul mi-a adus 2 cutii -ptr fiecare bebic cate una, cu creme, unele destul de scumpute- bepanthen,sudocrem, 4 pampersi, servetele umede, reviste despre mama si copil, cateva pliante cu regulile minime de igiena ale nou-nascutului..2 borsete, utile ptr cand pleci in calatorii si chiar in parc
- sugubina- hai nu te mai simti singura, please!eu ieri in timp ce faceam dus, ma gandeam sa nu uit sa va intreb azi, dc exista vreuna dintre voi care si-a crescut copiii singura? dar singura inseamna ea cu sotul. ca eu nu am mama, soacra face scandal si sare chiar la bataie, deci de ajutat -pas, matusimea- sora mamei e la Tulcea..deci...AM PETRECUT ACOLO 2 ZILE LA 2 LUNI SI 3 ZILE LA 5,5 LUNI..ATAT. in rest, eu cu ei.ce sa zic- noi cu ei- ca si tati ma ajuta de cum ajunge in casa, si uneori primul lucru care i-l zic este sa se spele pe maini sa ia un copilptr 10 minute macar, ca sa fac ceva urgent, sau sa merg la toaleta dc nu mai fusesem de dimineata..
sincer uneori imi vine, si ma iau cu altceva si uit, si imi trecealteori imi vine si sunt in parc, si-mi trece iarasa si cu foamea si cu setea

Mergi la inceput