Mamici si viitoare mamici de gemeni&tripleti(60)

Raspunsuri - Pagina 17

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Buna tuturor! Mi-a luat ceva timp pana am recuperat din urma si chiar daca voua vi se pare o polemica, noi cele care suntem viitoare mamici de gemeni, invatam foarte multe din mesajele voastre. Cel putin eu.. In legatura cu dormitul: la primul copil am respectat ceea ce spuneau cartile, l-am pus in patutul lui din prima zi si asa cum zicea si Laura, pt ca il alaptam exclusiv, se trezea des, il luam in patul mare, il alaptam, il puneam inapoi, adormea doua ore si reluam procedeul. A fost groaznic de greu, ne trezeam amandoi, cu sotul, el din solidaritate ca doar eu urma sa-l alaptez, de cate 5-6 ori pe noapte. Eram franti, dar continuam asa, stiind ca asa e bine...
La fetita insa, ne-a venit mintea la cap. Am pus-o in pat cu noi, intre noi doi, mai sus decat erau pernele noastre si cand scancea primea sanul in gura, uneori adormeam amandoua asa, ea era fericita, eu odihnita si a crescut atat de usor, n-am simtit deloc greul de la primul copil. A fost putin dificil cand pe la un an si ceva am obisnuit-o in patul ei,dar am rezolvat si asta cu mangaierile pe spate pe care le primesc amandoi si astazi, care nu dureaza mult pt ca adorm f repede, timp in care povestim, ne iubim, impartasim din ceea ce s-a intamplat peste zi, e un timp f eficient si apoi noi ne retragem in dormitor, iar ei dorm toata noaptea. Acuma, la gemeni cred ca va fi altfel, adica intentionez sa-i culc in patuturile lor, in camera cu noi, pentru ca oricum n-am incapea toti patru in patul matrimonial (nu pot dormi fara sotul meu, e un moft sanatos, cred eu). Desi vreau sa-i alaptez si pe ei, sunt hotarata in sensul asta, nu stiu cum va fi... Dar sunt convinsa ca vom gasi o solutie... Pana atunci inca va citesc cu mare interes, incerc sa-mi insusesc cat mai multe principii si Dumnezeu sa ne ajute!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

dar cat s-a mai scris.... ceinteresante au fost discutiile...

Mucosii au dormit din prima zi fiecare in patutul lui,singurei. Ei,din pacate ,au fost hraniti cu Lp,alaptatul era o joaca. Eva chiar nu a vrut sa accepte sanul,era mica(1910,dar se pare ca nu asta conteaza) si lenesa, dar fomista....cum o puneam la san,incepea sa se lupte cu el, incerca sa suga,nu curgea ca la bibe , trebuia sa munceasca pt fiecare picatura de lapte... nu a vrut, asa ca dadea drumul la plans si eu ii bagam repede biberonul in gura(uneori era cu lapte matern,din ce in ce mai putin...).Multe greseli am facut cat au fost ei mici,probabil voi mai face si de acum in colo, dar cel mai mult regret ca am renuntat foarte usor si repedela alaptat. Tot respectul pentru cele care si-au alaptat copiii

Patuturile lor sunt din cele din fas,cu posibilitatea de a se transforma intr-un soi de balansoar la nevoie.La acest tertip mai recurgeam cand nu se lasau adormiti (mai ales cand am hotarat sa-i fac cumva simultani si in perioadele in care renuntau la cate un somn diurn). Viata lunga nu a avut leganatul cu patutul (legasem niste sfori de pat si ii leganam simultan din fotoliu) pt ca am renuntat la el in momentul in care au inceput sa se ridice in genunchi pe marginea patutului (nu mai avea stabilitate) Asa ca pe la 7-8 luni parca, odata cu coborarea nivelulu patutului au disparut si accesoriile deleganat.Din fericire, deja la acel moment adormeau singuri in patut, cu conditia sa stau cu ei in camera(se uitau prin plasa de la patut si verificau)...uneori recurgeam la magaieri pe spate si povestit....
Eva a inceput sa doarma fara trezire noaptea pe la 7 luni,Dragos s-a trezit pt o masa de lapte pana la un an si 6 luni. Am dormit cu ei in camera pana cand a renuntat Dragos la masa de noapte. Atunci m-am mutat in dormitorul conjugal cu interfon. Fac si acum intre 2-6 drumuri pe noapte la ei, treziri si miorlaieli pe diverse motive ( cald , frig, suzeta, muci,vise etc) dar e ok... merg teleghidata, cred ca nici nu deschid ochii. Prima masa de lapte o avem inca la 5.30 (Dragos) si 6.30 Eva.... asa ca unele din vizite au acest scop. Uneori ii dau si Evei sa pape odata cu Dragos daca se trezeste cand amestec biberonul sau cand vocifereaza el, chiar daca nu cere "apte" ... nu-l refuza, si asa mai fentez inca o trezire ...

De vreo doua zile Dragos are cei mai rai muci ever,asa ca m-am mutat pentru o noaptela ei in camera si am intins canapeaua. Pentru ca abia respira de muci,l-am luat pe Dragos cu mine in pat,adormit, l-am cocotat pe niste perne...sforaia,dar respira ok, nu se mai ineca. Totul ok,pana la prima lui trezire in toiul noptii (asa a vrut el ... mucii sunt de vina) cand ,pentru ca nu a recunoscut locul in care se afla, s-a pus pe un urlat.... a tacut imediat ce l-am pus in patut .... asa ca,chiar daca mi-as dori(si uneori chiar tanjesc dupa un somn in brate cu oricare din puii mei ), cred ca deocamdata nu se mai pune poblema de "cosleeping", poate peste un an cand altfel stam de vorba....



vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Gabitza, m-am uitat si eu la pozele voastre, sunteti tare faini, copiii sunt asa dulci!!! Wow, asa vom fi si noi cu fata si baiat.. Abia astept!!!
Am vrut sa te intreb de unde ai luat caruciorul verde, de iarna, cu roti mari? Noi am procurat ceva, dar nu sunt f multumita de el, visez la unul asa ca al tau, cu roti mari, usor de manevrat... Nu-l vinzi? Poate imi zici marca si cam cat a costat... Ms si pupici!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabitza35 spune:

caruciorul e de la Tako,am de gand sa il vand,nu il mai folosim de la 1 mai 2010 (i-am trecut atunci la cel sport si pe asta l-am trimis la soacra in garaj )
ca sa fiu sincera, mie personal mi s-a parut greu de manevrat(parca Viss a fost multumita- avea la fel).Are roti mari,dar nu sunt pivotante. Are si 30 kg,abia incapea in portbagaj (in Logan cu rotile scoase). Asa,pt copii,e super confortabil ,are si landouri,maner reversibil,husa ploaie,husa picioare pt iarna,cos cumparaturi mare, geanta detasabila incapatoare,copertina destul de generoasa pt a-i apara de soare/vant. Se lasa la orizontala, centuri, etc
Daca esti interesata ti-l dau,dar nu inainte de a ma interesa daca mai exista o problema la una din roti (zicea socrul demult ca se dezumfla, l-am trimis la vulcanizare...nu mai stiu ce s-a intamplat pt ca nu am intrebat)



vara asta :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anahadasa spune:

Multumesc pt raspuns, iti scriu MP ca sa nu mai fac off topic!

Ana, mami de Darius (2005), de Sara (2007) si de gemeni 23 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Anastasia_7 spune:

Mirelus!!!!! Ce bucurie!! Cand te-am vazut pe postari, am simtit ca am intalnit pe cineva drag din familie! Acusica se face anul de cand tot citesc pagina cu pagina si postez pe subiectul deschis de tine,!
Am zis sa incep sa intru sa citesc despre cum este si dupa nastere, ca voi avea nevoie din plin de informatii pe care, din ce scriu si vorbesc fetele aici, imi dau seama ca nu le poti prevedea chiar pe toate din perioada de dinainte sa avem bebeii in fata noastra
Hai ca aici, fiind subiect numai cu gravidutze si mamici, te pot aborda mai des cand imi vine vreo nelamurire in ganduri!
Te pup tare si pe tine si pe motaneii scumpi foc!

„Iubirea lui Dumnezeu fata de cel mai mare pacatos este mai mare decat iubirea celui mai mare sfant fata de Dumnezeu. Dumnezeu nu ne cere minuni. Pe acelea le face El.”
Parintele Arsenie Boca

15+ cu 2

Medicamente: Fragmin 5000 UI- 46 buc.(seringi)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

Buna dragelor,

mmammarutza fix asa sunt ale mele..cu somnu! Adica va dau exemplu acu. Se apropia somnu de pranz. Maraite si plangacioase. Le iau in brate dau apa,urlete de zici ca le arde. Le duc pe rand in patucin, iar plansete. MAGIE: am inchis usa am plecat NU SE MAI AUDE NIMICA! Deci prezenta mea mirifica le agita, nu pot adormi si se prelungeste agonia.

Anduta, probabil ca sunt copii si copii, unii nu dorm si pace decat cu mama, care ii linisteste. Sau mare mister e pt mine de ce unii dorm noaptea si altii nu? vorbim aici tot de bb care beau LP, ca la LM e alta poveste, se scoala ca nu le ajunge, se si digera f repede, ei se mai si alinta la titi, si asa le ramane obiceiu. Da cei care beau LP? si tot se scoala? nu pot deduce decat ca asta e ''modelu'' si ca parintele nu tre decat sa se adapteze la (greaua) situatie.


Nu avem noi multe, si nu o duc bine asa material..da ma gandesc cat de binecuvantata sunt ca dorm de la 21-22 la 8-9! Ma bucur si eu cu ce am ca cu ce n-am ..ce sa fac?

Anastasia_7 sa ne zici ce vei avea, deabia astept sa aflu! La ce nume te gandesti? hai zi-ne stim ca ai tu ceva in minte..

Ariadna am citit ce scriai cu alaptatu.Si ma identific si eu..OF asta e marele meu regret, ca nu am avut sa le dau macar uneia o masa completa pe zi/scoteam 120ml,din ambii sani !! Super putin. Si eu am luat pastile de lactatie..vax albina nimic nuau facut. Si beam si ciai..Conteaza cred si genetica, dc e sa ai ai si cu asta basta.

Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sugubina spune:

adishor_1975 tare cu colega ta..Sunt unele mai vaitacioase.. Pai frate noi sa avem unu, e super, iti faci programu dupa el, si reusesti sa faci si treburi si sa gatesti! Muaaama si are si 2 persoane sa ajute cu bebe. Mama, ce are un monstrulet?

Voi va dati seama ca in ochii celorlati parinti de bebe singuri suntem un fel de eroi? Uneori mi se pare ca vad mila in ochii celorlalti.

Hehe si faza cu Borcanelele care-o fi? e asa greu sa faci ceva pt UN bebe? Sa fierbi o telina un morcov? vai!

Ilincuta are muci si haraie, suntem pe tratament si antibiotic..Sufera saracuta, noaptea trecuta a dormit taticu cu ele in camera pe canapea sa aibe grija sa nu se infunde si sa respire. S-au trezit pe la 7 au mormait intre ele, apoi au mai tras o ora de somn Ma gandeam eu ca ele se mai scoala dimi mai devreme, da nu latra se joaca frumos. Cand le ia rau cu fuamea incep sa se scoale la gard si incep cu eternul mamamaamaaa!


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ariadna33 spune:

Sugubina, pai erau boieroaice fetele tale cu 120 ml de lapte de la tine pe zi, eu daca scoteam 30-40 ml pe zi, si ma mulgeam la fiecare 3 ore ca unul din ei nu voia neam sa suga si ii puneam in biberon... o singura data am scos 60 ml intr-o zi si a fost un mare eveniment... cel care sugea saracul facea atata efort ca sa iasa ceva ca adormea in brate dupa 5-10 minute cu gura deschisa, capul pe spate de ziceai ca a tras la galere.
Asa si ai mei cu somnul, daca mi-ar cauta prezenta si s-ar baga in bratele mele ca sa adoarma as fi cea mai fericita sa-i cuibaresc la mine in brate, dar de cate ori am avut tentative sa-i pun in patul mare langa mine s-au zvarcolit de ziceai ca sunt pe tigaia incinsa... mai repede adorm pe covor decat in pat langa mine sau in masina in scaunelele auto.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adishor_1975 spune:

Citat:
citat din mesajul lui sugubina

adishor_1975 tare cu colega ta..Sunt unele mai vaitacioase.. Pai frate noi sa avem unu, e super, iti faci programu dupa el, si reusesti sa faci si treburi si sa gatesti! Muaaama si are si 2 persoane sa ajute cu bebe. Mama, ce are un monstrulet?

Voi va dati seama ca in ochii celorlati parinti de bebe singuri suntem un fel de eroi? Uneori mi se pare ca vad mila in ochii celorlalti.

Hehe si faza cu Borcanelele care-o fi? e asa greu sa faci ceva pt UN bebe? Sa fierbi o telina un morcov? vai!

Ilincuta are muci si haraie, suntem pe tratament si antibiotic..Sufera saracuta, noaptea trecuta a dormit taticu cu ele in camera pe canapea sa aibe grija sa nu se infunde si sa respire. S-au trezit pe la 7 au mormait intre ele, apoi au mai tras o ora de somn Ma gandeam eu ca ele se mai scoala dimi mai devreme, da nu latra se joaca frumos. Cand le ia rau cu fuamea incep sa se scoale la gard si incep cu eternul mamamaamaaa!


Sugubina si Puficele Mara Diana si Ilinca Miruna 6.11.2010


Sugubina, fetita colegei mele este cuminte, mananca orice, dar colega nu mai suporta sa-si strice manichiura, nu are timp de centura anticelulitica Relax&Tone, merge la coafor, dar trebuie sa se grabeasca si toate astea o deprima! ca s-a plictisit de biberoane etc. si toate astea mi le povestea MIE, care stau singurica toata ziua, seara ce ma mai ajuta tati. in fine..

cat despre adormit seara, de cele mai multe ori fetele adorm singure, dupa ce se ating, se joaca putin. mi s-a intamplat sa ma duc pana la bucatarie si cand m-am intors in camera ("sa le linistesc") ele sa sforaie deja

dar nu e o reteta, frecvent Mara adoarme in drum spre perna iar pe Ioana sa o scarpin putin pe caput si pe spate si e gata si ea.

adormitul nu-i o problema la noi, avem altele
fetele au bioritm diferit si si ziua dorm succesiv nu simultan deci gatit, spalat etc.. dupa 10 seara

mi-am dorit mult sa alaptez, am baut tone de ceai, am luat pastile etc. am studiat site-urile La Leche league si tot nu am fost campioana. Mara a supt bine, la fiecare masa, dar Ioana obosea si adormea dupa 5-10 min.. Plus biberoane la fiecare.. Mara isi tragea jumate din lapte de la san, iar Ioana doar 1/3. intre 5 si 6 luni le-am intarcat, laptele se imputina mereu. asta a fost, poate ar fi trebuit sa ma straduiesc mai mult.

va pup

Mergi la inceput