Bujori si panselute de mai-iunie 2011 (2)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns flipper spune:

* sa imi faca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuk spune:

Oana, si eu am ramas suprinsa de cererea asta, dar am inteles de la o prietena de-a mea (care sta in sectorul 6) ca nu i-a primit actele pentru ca nu avea livretul de familie...sunt in pom daca cere si asa ceva! Ce face Matei? Cum mai stati cu colicii??? Cred ca noi am scapat (tinand cont ca pe 10 facem 3 luni, s-ar putea sa fi trecut de la sine) sau ea reactioneaza fff bine la infacol uk - inca nu m-am prins cum sta treaba! In tot cazul, de vreo trei nopti se culca la 12.30-1.00 (eu o luam in brate, crezand ca o doare burtica, desi nu isi freca piciorusele si nici nu se incorda); aseara am schimbat metoda, am lasat-o maraita in patut si am inceput sa ii cant toate cantecele pe care le-am stiut in viata mea; dupa ce am terminat repertoriul, am trecut la partituri compozitie proprie..eram atat de incantata de creatia mea, incat nu mi-am dat seama cand a adormit copilul...



flipper, si piticuta mea are tot la fel vaccinul, cred ca este ok!Pe noi ne-a avertizat neonatoloaga ca asa va fi, din pricina asta nu mi-am facut griji!

pupici la mamici si bebici, sa aveti o duminica frumoasa!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreealydia spune:

bune, fetelor!
a trecut si botezul si, datorita urarilor voastre , avem cel mai cuminte crestin. in ciuda faptului ca i se tot strica somnul, patric a fost un cumintel. n-a scos un sunet de suparare pe tot parcursul slujbei, nici macar cand l-a bagat/scos in/din cristelnita, de ne-am minunat cu totii. petrecrea a ieist, de asemenea super, in aer liber, la piscina, ne-am simtit tare bine cu totii.
flipper, si eu stiu ca e normal "sa coaca" BCG-ul. eu tot astept vreun semn pe brat, dar nimic, nici la ema nu am observat.
la galati se cere livretul.
si eu vreau sa-i fac rotarix-ul, prima doza la 3 luni. vreau sa-l faca pentru ca ema e la gradi si poate veni cu fel de fel de minunatii. ei, insa, nu i-am facut la vremea respectiva. vom face si prevenarul, tot cat mai devreme, fara a se suprapune pe alt vaccin. emei i-am facut 3 doze inainte de 1 an si dupa rapelul, acum cred ca ne incadram in varianta 2 doze dupa 6 luni si rapelul dupa 1 an. mai discut cu dr.
ema a vut tal valgus si s-a corectat excelent doar cu masaj facut de noi in fiecare seara inainte de baie si cand ne mai jucam cu ea pe parcursul zilei. calca pefect. prima pereche de incaltaminte a fost de la ortopedica, super scumpa si incomoda. nu mi-a placut deloc cum calca. apoi i-am luat nu neaparat de firma si scumpe, cautam si caut si acum sa aiba talpa super flexibila, talonet si glezna inalta. daca nu sunt probleme foarte mari, sunt convinsa ca se remediaza doar cu masaj. nici eu nu sunt adepta ghipsului si daca mai sunt si ortopezi pediatri impotriva, asta imi intareste convingerile.
jucarii... nu ne prea atrag, dar patric e cel mai mic dintre bebeii de pe forum, mai avem timp. caruselul nu e prea interesant, acum ma bucur m-am lasat convinsa de sot si n-am luat unul scump. ii plac mai degraba ambalajele lucioase si fosnaicioase de la bomboane. utila e si paturica/ centru de activitate. la ema am folosit-o pana pe la 7 luni, alternand diverse jucarii. si la noi surioara mai mare e un bun animator si noi, facandu-i tot timpul masaj, gimnastica, comunicand pe limba lui cand are chef sa ganguresca, stimulandu-l sa atinga diverse. e un copil vesel, rade cum vede pe cineva in preajma, stiind ca asta inseamna "dictractie" (cum zice ema).
pupici!


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oana_pui spune:

danu ma mir de cererea asta asa subita..o sa dau si eu un telefon inainte de a ma duce sa depun actele ca sa nu fac drumul degeaba..Matei..colici in continuare..mai se nimereste si o zi buna..dar rare..in fiecrae dupa amiaza avem program de plans si dat din picioare rau..si nu se linisteste pana nu ies afara cu el..si desi e cald..nu prea am incotro.Ma gandeam ca o sa apropie finalul avand in vedere ca mai avem si noi putin pana la 3 luni..dar parca acum mi se pare apogeul apogeului in materie de colici.Mergem la control maine..ca e cam mucios si infundat cu tot serul din lume care i-l pun eu in nas..si pediatra m-a speriat ca s-ar putea sa aiba ceva la plamani...incerc sa stau calma pana maine.
Andreea felicitari pt micul patric, ma rog si eu ca si al meu sa fie cumintel si linistit..am o mare strangere de inima cum va fi..ce va face..dar sper sa iasa bine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floretronela spune:

Buna ziua doamnelor!
Nu stiu daca ma mai tineti minte.. eu stau mai mult pe FB, insa promit ca de acum o sa intru mai des.
Va pupam


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anna_i spune:

Flipper, eu la 3 saptamani dupa cezariana eram in apa. La o saptamana (nici nu aveam firele scoase) faceam baie (il intrebasem pe dr si imi spusese ca am voie).

Si vaccinul lui bebe al meu tot asa arata: rosu si umflatel, parca e un cos.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ania11 spune:

buna ziua,
eu am depus actele pt alocatii in data de 18 aug la Primaria - s5. trebuie si livretul de familie ( copie si original) pe care l-a ridicat sotul de la Casa Casatoriilor in baza mai multor acte ( certif.de nastere, casatorie, etc). IMPORTANT - sotul a mers inainte de depunderea dosarului la primarie de unde a ridicat mai multe formulare tip ce trebuiesc completate, o parte de angajator si o parte de mama. Primaria - s5 nu accepta alte formulare ( de ex luate de pe net) si refuza dosarul. Sotul a ridicat tot de la primarie si 2 liste cu toate actele ce trebuiesc pregatite pt dosarele de alocatii. Mai multe detalii se gasesc la: http://www.protectiacopilului6.ro/document.php?doc=49
ref. baie in cada noi i-am facut fatitei baie in cada mare la 3 luni. Am pus putina apa in baie , cam de o plama; am sustinut fetita cu mana la ceafa tot timpul, s-a balacit, a dat din picioruse, i-a placut mult. exista pt bebelusi colacei speciali de pus la gat pt innot, dar pt bazine mari.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mickylaur spune:

iata ce aveti nevoie la depunerea actelor pt indemnizatie daca locuiti in sector 6:Acte necesare:
A). Indemniza#355;ia lunar#259; pentru cre#351;terea copilului pân#259; la vârsta de 1 an sau 2 ani, 75% din media veniturilor nete realizate în ultimul an anterior na#351;terii copilului.
*cerere (Anexa 1 la HG nr.52/31.01.2011);
actul de identitate al solicitantului - (copie #351;i original);
certificatul de na#351;tere al copilului pentru care se solicit#259; dreptul (copie #351;i original), hot#259;rârea judec#259;toreasc#259; de încredin#355;are în vederea adop#355;iei sau de încredin#355;are a adop#355;iei, hot#259;rârea judecatoreasc#259; sau hot#259;rârea comisiei pentru protec#355;ia copilului pentru m#259;sura plasamentului în regim de urgen#355;#259; (copie #351;i original);
certificatele de na#351;tere ale tuturor copiilor n#259;scu#355;i dup#259; data de 1 ianuarie 2006 (copie #351;i original);
certificat de c#259;s#259;torie (copie #351;i original);
livret de familie;
adeverin#355;#259; eliberat#259; de angajator (Anexa 2 la HG 52/31.01.2011) din care s#259; rezulte c#259; persoana îndrept#259;#355;it#259;:
a realizat venituri salariale supuse impozitului pe venit, potrivit Codului Fiscal, timp de 12 luni anterior datei na#351;terii copilului,
nivelul lunar al acestora,
prima #351;i ultima zi de concediu de maternitate,
data împlinirii celor 42 de zile reprezentând concediul de l#259;uzie,
prima zi de concediu de cre#351;terea copilului;
sau - dovad#259; privind veniturile realizate în anul fiscal anterior celui în care s-a n#259;scut copilul #351;i/sau dovad#259; privind venitul calculat în vederea pl#259;#355;ii anticipate a impozitului precum #351;i copia deciziei de impunere eliberate de autorit#259;#355;ile competente;
sau - dovad#259; eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, în cazul persoanelor care realizeaz#259; venituri neimpozabile;
sau - dovad#259; eliberat#259; de autorit#259;#355;ile competente, în cazul asocia#355;ilor unici;

dovada eliberat#259; de autorit#259;#355;ile sau angajatori din care s#259; rezulte data de la care solicitantul se afl#259; în concediu pentru cre#351;terea copilului (in cazul salariatelor – decizie de suspendare a activit#259;#355;ii) ;
sau - adeverin#355;#259; studii/diplom#259; de absolvire, în cazul persoanele care au urmat sau urmeaz#259; o form#259; de înv#259;#355;#259;mânt universitar, postuniversitar sau liceal;
dosar cu #351;ina din carton (coper#355;i întregi);
pentru plata în cont bancar - extras de cont, deschis la B.C.R., ProCredit Bank, Banca Transilvania, Romexterra Bank, B.R.D., Alpha Bank, Piraeus Bank, Raiffeisen Bank, CR Firenze Bank, VOLKSBANK, UniCredit Tiriac Bank, CARPATICA, C.E.C. Bank, ATE Bank, Intesa Sanpaolo Bank, Romanian International Bank (RIB), OTP bank, BANCPOST #351;i ING pe numele solicitantului;
Alte acte solicitate dup#259; caz.

vaccinul lui matei de pe brat este un pct rosu si atat
si eu am primit indicatii de la gineco sa iau cezarette pt ca perioada cea mai periculoasa ar fi la 2 luni de la nastere, si l-am ascultat, nu au avut nici un fel de greturi sau ameteli si nici dureri de cap, insa dupa 2sapt de administrare mi-a venit menstra si a durat ceva (o sapt) pana a trecut, insa de atunci nu am mai avut.
ma bucur sa aud ca a fost frumos la botez andreea si ne bucuram pe micutul tau ca este asa un bebe cumintel
va fetelor si sa avem o saptamana usoara si scapati de colicii aia nenorociti

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Inna_33 spune:

Andreea, sa va traiasca crestinul Patric!!!Ce bebe cumintel!Felicitari!
Flipper,si mie mi-a dat dr. voie sa fac baie la 2 saptamani dupa ce mi-a scos ata...Iar despre vaccinul de la manutza imi amintesc ca mi-a spus asistenta ca nu e nici o problema daca se umfla, doar sa nu umbla, cu nimic acolo.Nici la Rares nu i s-a intamplat nimic.Numai ca, plimbandu-ma prin parc m-am intalnit cu o fetita careia i-a aparut semnul mare, rosu si umflat la 8 luni...si medicul de familie i-a spus ca nu este nici o problema...
Bebele meu nu suporta deloc zornaitoarele..il enerveaza cumplit zgomotul acela de clopotei!Ii place caruselul, se uita la ursuleti desi nu-i poate apuca el..si mai am un acvariu cu melodii care-l adoarme.Se mai joaca cu jucarioarele de la carut.
Azi facem vaccinul de 4 luni si Rotarixul.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mickylaur spune:

gata getelor incepand de sambata am trecut la varianta sport a caruciorului. am zis eu ca trag de timp pana la implinirea fix a 4 luni insa nu a depins de mine..oricum la mijloc nu mai e decat o saptamana.
acum ca am facut bine sau nu bb e multumit :) ...nu mai trebuie saracutul sa se uite peste cap sa vada ce ii vine in peisaj
partea proasta e ca in landou mai fura pe afara juma de ora de somn, acum este prea frumos sa inchida ochisorii si sa.sper ca asta e acum la inceput ca este cva nou si ca va face nanii in viitor ca si pana acum ...

Mergi la inceput