Strugurasi S-O 11-BRAVO MARRYAN ... (100)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Helenutza23 spune:

buna seara

nu am intrat de vreo 2 zile si aveam emotii acum, ma gandeam cine a mai nascut. vad ca nimeni.

Marryan nastere usoara! vad ca maine ai programata ziua cea mare! tinem pumnii sa fie totul perfect!

azi fac si eu 35 sapt. oau, ne apropiem cu toatele de momentul zero.

35

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Nu lucrez in sistemul medical
Si ma bucur ca am apucat sa precizez asta



Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Seara buna si de la mine

Maryem ,nastere usoara si un bebe sanatos tun

Imi pare rau de Hayat ,biata de ea ,sper sa mai stea bebe acolo la caldurica ca e bine la mami in burtica

Ii doresc multa sanatate si lui Jade

Sei ,trece si la mine te rog ....15 kg ------ 33 saptamani am o pofta de mancare in perioada asta ,vai de mine



Cineva intreba :de ce trebuie sa nu ai unghiile facute la cezariana
Raspunsul mi l-a dat o mamicuta care e la odiseea noastra dar nu poate sa ne se scrie deoarece trece printr-o perioada dificila.Nu stiu daca e bine sa-i scriu numele ,dar ce pot sa spun e ne citeste si e alaturi de noi

Raspunsul ei este : atunci cand exista o problema, scade tensiunea, corpul nu se mai oxigeneaza bine, primele la care se vede cianoza (adica albastrirea usoara) sunt unghiile. Nu este musai sa fie toate la vedere insa ori la maini ori la picioare trebuie sa fie vizibile.



33+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns didianana spune:

inca o varianta era cu chestia aia de pe degete (nu stiu cum ii zice) care ia pulsul cred...Zice ca oja ii poate reduce eficienta..Dar mie nici un dr nu mi-a spus asta,nici nu cred ca a afectat-o cumva, fiindca eram facuta cand m-am operat


32+ si mamica fericita de 3+ anisori

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Tot in viteza pe la net azi ( deja ieri) asa ca nu am apucat sa scriu gandul bun pentru Hayat si Jade si bebeii din burtica.
Sa vina in brate la mamicile lor numai cand vor fi bine pregatiti pentru lumea asta

Cat despre enciclopedie, Doamne cate nu stiu. Cate intrebari fara raspuns am, cate raspunsuri care m-au afundat in mai multe intrebari....
Vinovate de toate astea sunt firea mea si cei 2 ani stati acasa cu Mihnea. Pe mine: nu ai nimic, sau nu are nimic copilul nu ma multumeste. Daca mie mi se pare ceva trebuie sa caut pana aflu de ce e asa. Perfect e sa aflu ca e totul ok dar sa si inteleg mecanismul. Cam de aici povestea. Nu Fac mereu alegerile cele mai bune din lume, dar cand imi asum ceva, prefer sa imi asum in cunostinta de cauza, sa evaluez bine.
Asta sunt eu, probabil exagerez. dar asa sunt eu bine




Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Si daca tot o laudam pe Natalia ca e toata sprintena si va laudati si voi de harnicute foc... sa ma laud si eu.
Azi am facut curatenie in dresing, adica dat tot jos, mutat, triat, organizat, implicit catarat si carat. Am spalat n randuri de haine( ok, nu eu, masina) in tins rufe, strans rufe, impaturit. facut suc de rosii din vreo 10 Kg( cred ca erau mai mult) , acum inca e pe foc( ce grija are soacra-mea de mine sa nu ma plictisesc cumva). Pe langa astea, cele curente:schimbat o lenjertie, harjonit cu un copil vesel, facut papa la cupil mic, adormit cupil... dástea mamicesti
Bre, da harnica mai sunt( imi murira laudatorii)


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

buna seara, fetelor...sau buna dimineata
am intrat si eu sa bag niste motate pentru marryan care intra la ceza maine


Hai Marryan!!!Hai printesa de Marryan!!

Hayat si Jade inca un picut de rabdare si stat cumintele in pat si o sa va tineti comorile in brate! Mai aveti atat de putin! Totul va fi bine in final, sunteti niste viitoare mamici extraordinare
Sei, din cate am citit, mai ai si tu ff putin si ti se indeplineste cea mai fierbinte dorinta, aceea de a iti tine bebelina mult asteptata in brate parca vad ca tu si Natalia veti naste cam in acelasi timp

33+ cu Maria-Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

mor de somn... nu stiu cine ma impiedica pe mine sa opresc focul la sucul de rosii ?! Si maine e o zi
Noaptte buna si sa nasteti numai la termen... 'teles?! Fara emotii nocturne va rog, ca-s prea obosita


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 29+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mikka11 spune:

Mai fetelor, voi ma speriati cu atata treaba, Ionela, vad ca te-a apucat si pe tine acum


Mi-am schimbat semnatura, sambata am implinit 34 saptamani.
Azi am fost la medic, bebelina este ok, mesteca pe acolo sau inghitea, (sper sa fie ok, el asa spune,insa are darul de a nu alarma pana nu e sigur de vreo chestie), e mare, are aprox 2700 gr( e prea mare, nu?), placenta mi-a spus ca nu este inca matura, colul e inchis, nu are nicio treaba, lichid este suficient. Mi-a spus ca pot pleca fara grija la constanta, totul este in regula si nu risc nimic.
Ce m-a ingrijorat este faptul ca mi-a spus ca eu sunt foarte stresata ( cum si-o fi dat seama) si ca i-am transmis starea mea si bebelusei care are pulsul cam mare si este extrem de agitata. A tot masurat ceva pe la inima, de vreo 4-5 ori, la un moment dat m-a pus sa imi tin respiratia, a cautat iar inima si iar a masurat. M-am speriat si l-am intreabt ce nu este inregula, mi-a spus ca este cordonul prea lax si din cauza asta inimioara ei o auzea putin distorsionat, de aceea a trebuit sa imi tin putin respiratia.
IN legatura cu tensiunea, a mea este oscilanta, de regula 11.6 sau 12.8 insa am unele momente cand ajunge la 13.8 ( eu mi-o iau zilnic, de 2-3 ori). Si pulsul e maricel, cam 110-120. Mi-a spus sa continui sa monitorizez zilnic, sa mananc fara sare, mi-a verificat si picioarele sa nu am edeme si mi-a spus ca daca trece de 14.9 sa vin urgent la maternitate. Mi-a dat si niste pastile , Dopegyt, insa mi-a spus sa le iau doar daca tensiunea sare de limita aceea si nu am posibilitatea de a ajunge la el. Sunt foarte suparata ca din cauza mea si a stresului meu pentru mizeria asta de examen, stresez bebele, ma tem sa nu ii fac rau cumva. Deja ma gandeam sa nu ma mai duc, sa il ia naiba, cu toate ca mi-am batut capul cu inspectiile 2 ani si am si invatat ca tampita juma de vara. Oricum imi petrec timpul in ultima perioada invatand si plangand, parca nu mai sunt sanatoasa la cap. Nu am reusit sa spal si sa calc hainutele bebelusei, nu am reusit sa fac curatenie, nu am cautat comoda si in ritmul asta oricum nu am timp de ele pana la sfarsitul lunii august. Am reusit sa ma plang pe jumatate de pagina, mii de scuze...
Eu va pup pe toate si va citesc zilnic, aveti grija de voi

33+ cu Maria-Alexandra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns inutsa spune:

Salutare!
Ce nasol e sa nu poti sta la calc, mai ales ca acum se coc strugurasii. Domnisoara mea mi-a apasat pe cine-stie-ce combinatie de taste, de mi se face negru monitorul, dar laptopul functioneaza in continuare. Si numai ce nu am incercat, si nic, nu am remediat problema. Are momente cand ecranul e ok, dar in 90% din cazuri nu pot folosit calc de nici o culoare. Si asta de vreo 2 sapt si ceva.
Despre noi nu ar fi multe de zis. Am fost ieri la dr si totul e, in mare parte, OK. Am avut ceva contractii ca la nastere, adica nu nu Braxton-Hicks, ci din alea serioase, si l-am pus in alerta pe dr. Mi-a dat 10 zile utrogestan, doar-doar o sta "cetateanul" din burta la caldurica. Colul in schimb e lung si inchis. De acum contractiile s-au rarit considerabil. Bine, nici inainte nu le aveam non-stop, dar cateva zile nasoale tot au fost.
Alta constatare a dr-ului: daca la penultimul control aveam burta mai mare decat varsta gestationala, acum o am mai mica cu 3 cm. Peste 2 sapt merg iar la dr si atunci facem ecografie, ca sa vedem si cum e pozitionat bebele.
Declar si 2.6 kg la 34 de sapt . Imi cam fac griji, sper bb sa nu fie subdezvoltat, mai ales ca si burta imi e mai mica. Pe caldurile astea pot manca fructe mai mult, mancare gatita la amiaza doar, si arareori seara.

Sa nu uit:felicitari primei mamici din odisee!!! Andreea, sa ai o bebelusa sanatoasa si necolicoasa!!!!!
Si scot si motatele pt MaryanHai, Maryan!!!

Sper sa imi remediez problema cu laptopul si sa pot intra mai des, macar sa va citesc

de si34+

bebe din burtica

Mergi la inceput