Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 61-

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Citat:
citat din mesajul lui Gliana

denyand, eu intrebam dar nu am nascut inca
qiao, doar daca-mi creste ceva ... sa fiu barbata....ti-ai gasit...eu si barbatia... baba si mitraliera..........ehhhh, cu aj lui Dzeu o sa trecem cu bineeeee
cezariana a devenit o moda cred dinn cauza unir factori pe care doamnele din zilele noastre nu le mai accepta si aici stim ca orele de travaliu care-ti iau energia sunt f greu de suportat. eu am avut 16 ore de travaliu de m-am urcat pe pereti si asta la 21 de ani, credeti ca acum la 40 ma mai tin nervii???


Mda... oricat de infricosator suna cu durerile astea din travaliu, eu oricum vreau sa nasc natural, macar prima sarcina, stiu ca nu se compara cu nimic nasterea naturala cu cea cezariana.
Nu aruncati cu rosii in mine cele care aleg cezariana, eu deja ma tem ca o sa fiu fortata sa trec pe cezariana in ultima clipa(din cauza organismului meu), dar eu vrea sa incerc natural.
Sa ajung intai pana acolo

Hai curaj Gliana, ca nu mai ai mult.
Ufff ce n-as da sa fiu si eu ca tine cu burtictuza pana la termen sa nasc si eu in sfarist sa-mi tin mult dorit in brate. De cand il astept.


Cu ajutorul lui DUMNEZEU, in curand-curand-curand .
Si asa si asa ! Da, da, da, vreau doi odata!!!
http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Qiao, studiez si asta...daca tot stau acasa ca nu am job, macar ma lamuresc cu niste chestiuni...


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

hai ca m-ma pus azi pe studiat
Calciul este un factor al coagularii care micsoreaza si permeabilitatea endoteliului capilar. Administrat sub forma de Clorocalcin sau Clorura de calciu, are o actiune utila in afectiunile in care se urmareste grabirea coagularii.
Cu alte cuvinte dreg pe o parte si stric pe alta ?!?!?


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

si am mai dat peste o listuta interesanta

Pe scurt, fara a intra in detalii, lista factorilor de coagulare este urmatoarea:
FI – fibrinogenul (convertit la fibrina, constituie unul dintre cei mai importanti componenti ai coagularii)
FII - protrombina (determina conversia fibrinogenului in fibrina)
FIII – tromboplastina tisulara (cu rol in primele reactii de initiere ale coagularii)
FIV – calciul (factorii VII, IX, X, XIII nu pot fi activati decat in prezenta calciului)
FV – factorul Leiden sau proaccelerina (activeaza protrombina)
FVI – accelerina (aceiasi actiune ca FV, de aceea unii autori nu recunosc decat 12 factori ai coagularii, considerand FV si FVI un singur factor)
FVII – proconvertina (se leaga de FIII pentru a activa FVIII)
FVIII – globulina antihemofilica (similara factorului V, cu rol in activarea altor factori)
FIX – factorul Christmas (impreuna cu alti factori activeaza FX)
FX – factorul Stuart Power (activeaza protrombina impreuna cu alti factori ai coagularii)
FXI – prekalikreina sau factorul Fletcher (activeaza factorul IX in prezenta calciului)
FXII – factorul Hageman (factorul de contact, care reactionaza cu alti factori pentru activarea factorului XI)
FXIII – factorul stabilizator al fibrinei si proteinei C (stabilizeaza cheagul de fibrina, fiind parte a unui lant de reactii complex)
Acesti factori de coagulare se activeaza pe doi cai - intrinseca si extrinseca – pentru ca ulterior coagularea sa se desavarseasca pe calea comuna. Din calea intrinseca fac parte factorii I, II, V, VIII, IX, X, XI si XII, iar din calea extrinseca FVII

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:




Cu ajutorul lui DUMNEZEU, in curand-curand-curand .
Si asa si asa ! Da, da, da, vreau doi odata!!!
http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Asta e lista factorilor care pot da probleme de trombofilie...dar sunt cativa care dau mai des. Legat de calciu, cred ca e o problema daca iei mai mult decat trebuie, dar daca nu ai? Ma ia durerea de cap si cred ca am si ceva reactii adverse da la Branca Ursului, ma iau ameteli si valuri de caldura, daca nu iau, nu imi e cald.
Edit: am citit despre reactiile adverse ale BU, cica scade tensiunea si de asta imi da starile astea...noroc ca trec repede.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

denyAnd subscriu
...asa ca m-am decis: cum ciclosul clar nu vine nici azi (in cel mai bun caz vine la noapte, deci mai devreme de maine nu pot declara ziua 1), am mai cerut cateva zile de concediu si plec in Grecia. Ca histeroscopia n-am cum s-o fac pana prin ziua 10, la serviciu va fi haos complet saptamana viitoare, mai bine stau cu dada la soare
...si maine ma uit pe reteta din torpedou, poate cumpar si bomboanele cu vitamine si va spun ce doze mi-a recomandat maretul cititor in vagine


PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Aristica, mi se pare o alegere f buna, daca se poate sa pleci, de ce nu? Macar te relaxezi!



Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

aristica relaxare placuta si sa stai cu ea la soare si pt mine noi ne-am scantit la neuron si am plecat la mare w-e trecut. big mistake ! la ducere am prins toate accidentele de pe autostrada, cred ca am facut-o in 4 ore. la intoarcere am zis sa facem escala sa ne vedem nepotelul care implinise 2 sapt si ... am stat 3-4 ore la coada la bac Am ajuns acsa mai obositi decat inainte.
Gliana cumnata trebuia sa nasca natural cu inducere si cand s-a dus la maternitate nenea dr a cotit-o si i-a zis sa vina a 2-a zi ca ii face cezariana. toata sarcina a stiut ca ea naste natural si pana la urma a ajuns la cutit. macar tu ai timp sa te pregatesti psihic pt asta. eu am vazut-o la o zi dupa nastere si era surprinzator de zglobie, am revazut-o dupa 2 sapt si nici nu zici ca e operata. acum depinde si de organism, dar eu iti prezint exemplele pozitive

---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aristica spune:

incep prin a-mi cere scuze pentru off topic

Cel mai bun drum din Bucuresti spre mare e urmatorul: autostrada pana la Drajna, Drajna-Slobozia, Slobozia-Tandarei-podul de la Giugeni-Harsova-aeroportul M. Kogalniceanu - Constanta(apoi statiunile, cum aveti cazare).
Acum vreo doua saptamani, cand plecam la Sunny beach, am facut si noi greseala de a ne lua dupa ceea ce-a zis Boc: cica a dat drumul la o noua bucata de autostrada...dar n-a zis si ca se circula doar pe sensul de dus si ca aceasta sosea nu are sensurile delimitate prin dunga continua, motiv pentru care cei ce veneau din sens opus dadeau in disperare flash-uri ca sa nu faca oamenii accidente frontale - de aici se circula cu 40,50km/h. Am facut 8, da 8 ore!!!La intoarcere, prin Giurgiu, am facut cel mult 5 ore, cu tot cu opriri pentru mancat, baut, fumat...deci cred ca am mers undeva pana-n 4 ore.

...mareata tara, mareata...



PAI-1 844 heterozigot,MTHFR 1298 A>C heterozigot, endometrioza, sot cu OATS severa, 2 FIVcu ICSI+1 crio-et nereusite

Mergi la inceput