Trombofilia, o cauza a infertilitatii - 61-

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danezza spune:

Gliana

te credem ca ai emotii
incearca sa te gandesti ce frumos va fi sa te intalnesti cu bebe
nu vei avea chinuri ca la nastere normala, baiatul va fi scos frumusel, fara sa fie sifonat :)
vezi ... hai ca parca iti mai trec

MTHFR C677 Homozigot
in 15+
Doamne ajuta!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DenyAnd spune:

Fetele, sa inteleg nasterea va fi doar cu cezariana? Mi se pare sau e chiar ceva comun pt toate gravidutele de la trombofilie?
In capitolele de mai devreme la fel o gravidutza intreba cand sa inceteze clexane-ul, cu 24 ore sau in ziua nasterii. Tot prin cezariana naste. Cred ca a nascut deja
Ce se intampla daca nasti natural si ai trombofilie?



Cu ajutorul lui DUMNEZEU, in curand-curand-curand .
Si asa si asa ! Da, da, da, vreau doi odata!!!
http://www.fertilityfriend.com/home/36cee8
(istoric: sarcina confirmata doar prin HCG, pierduta la 4+ )

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Se poate naste natural si cu trombofilie.


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

MeAlex mai bine iti dozezi vit D inainte (eu am dat la Medlife 180ron) si mergi la un dr sa iti dea doza potrivita. mie mi-a dat multe unitati pt ca am Vit D 12.50 (insuficienta 10-30 ng/mL).
pe langa pastile mi-a mai recomandat jumatate de ora pe zi la soare fara crema de protectie.
eu tocmai ce am inlocuit cele 2 pastile de CalDVita cu 1 comprimat efervescent de Osteo Vitactiv Forte de la Eurovita (asa scap de 2 pastile si le inghit pe celelalte cu zeama fasaita ). are 1000 mg Ca si 20 microg (nu stiu cate unitati) Vit D. din calcule iesea cu ceva mai putin Ca (parca adunate celelalte dadeau 1200 mg), dar Vit D din Vigantoletten cu asta iese cat mi-a dat ... numai ca m-am ramolit si nu mai stiu cate unitati si nu am cutia le mine, doar pastiluta.

edit: vit D nivel optim: 30-100 ng/mL
---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns balanta_tm spune:

Citat:
citat din mesajul lui MeAlex

Balanta , si eu-s la fel cu dulciurile...incerc sa mananc doar ciocolata neagra, sa nu scap in altele mai grave...
Aristica , las' ca vine si bebele, si cred ca vine si fara munteanul ala...ai dreptate, care ar mai fi distractia? Ar fi prea simplu...



Si eu incerc sa ma pacalesc cu ciocolata cu 85% cacao, dar nu e buna neam

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

Gliana curaj! fii barbata !


---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns MeAlex spune:

Qiao, nu mai vreau alte analize...oricum, inca din copilarie am avut probleme cu calciul, asa ca mi-e clar ca am probleme si cu vitamina D. Cu banii de la dozarea asta imi fac alte analize: o mutatie, o ecografie, mai am de rezolvat niste chestii de sanatate...nu cred ca dau in altele daca iau calciu+ vitamina D.
Balanta, eu am mare noroc ca imi place doar ciocolata amara: imi plac Anidor si Heidi, restul nu imi plac.
Gliana, hai ca trece repede, e frumos sa ai emotii! Curaj!


Gena MTHFR - mutatie C677T heterozigot, Gena PAI - mutatie 675 4G/5G homozigot
2 sarcini oprite in evolutie la 7 s, respectiv la 9 s

Tratament pregatire sarcina: Femibion1 1/zi, CETEBE 1 g/zi, MagneB6 2/zi, Q10 1/zi, Folowise 1/zi, aspenter 1 la 2 zile
pentru

http://www.fertilityfriend.com/home/2f1060

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gliana spune:

denyand, eu intrebam dar nu am nascut inca
qiao, doar daca-mi creste ceva ... sa fiu barbata....ti-ai gasit...eu si barbatia... baba si mitraliera..........ehhhh, cu aj lui Dzeu o sa trecem cu bineeeee
cezariana a devenit o moda cred dinn cauza unir factori pe care doamnele din zilele noastre nu le mai accepta si aici stim ca orele de travaliu care-ti iau energia sunt f greu de suportat. eu am avut 16 ore de travaliu de m-am urcat pe pereti si asta la 21 de ani, credeti ca acum la 40 ma mai tin nervii???

mutatia heterozigota a MTHFR A1298C, sarcina oprita din evolutie in 2010 la 4 saptamani.
Acum sarcina in evolutie 38 s cu tratament clexane de 0.6 mg/zi, pregnacare - 1/zi, 1 captafer/zi], no-spa 1/zi
O nastere normala fara probleme acum 18 ani - o fetita sanatoasa tun.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ileanasi spune:

Gliana draga, parca mai acum erai si tu in s. 17-18, si acum deja nasti. Sa fiti sanatosi, ca te ajuta D-zeu sa treci si peste cezariana; iar motivatia e maaare.

De m-as vedea si eu acolo, mai e jumate de drum si emotiile n-au trecut deloc. Tie ti s-a marit doza de anticoagulant pe parcursul sarcinii? Si daca da, cand?



MTHFR 1298 heterozigota, PAI-1 675-4G heterozigota, PAI-1 844G heterozigota, o sarcina oprita in evolutie la 9 saptamani; zilnic Aspenter, acid folic, Vit E, Q10, MgB6, Cetebe, Femibion
INNOHEP 0.35 ml

insarcinata in 19 +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns QiaoBing spune:

MeAlex si eu am luat prin martie Ca+VitD de capul meu doar 1 luna. i-am zis dr si m-a intrebat ce concentratie dar nu am stiut . oricum, eu am picat si la testul consumului de produse lactate zilnice - m-a intrebat cat mananc.

edit: Apropo, Ca are rol si in coagularea sangelui. banuiesc ca nu in sensul bun pt noi. uite alta tema de studiat
---------------------------------------------
MTHFR A1298C, PAI-1 675 4G, PAI-1 844G Heterozigote, TSH sub limita
sarcini obtinute natural 2000 - extrauterina cu pierdere de trompa, 2007 - chiuretaj terapeutic la recomandarea dr, 2010 - sarcina oprita in evolutie 6-7s, tratament cu Clexane 0,4 1/zi in s6
IA mai 2011 Medlife - nereusita

Copiii vostri nu sunt copiii vostri. Ei sunt fii si fiicele dorului Vietii de ea insasi indragostita. Ei vin prin voi, dar nu din voi. Si, desi sunt cu voi, ei nu sunt ai vostri. Puteti sa le dati dragostea, nu insa si gandurile voastre, Fiindca ei au gandurile lor, Le puteti gazdui trupul dar nu si sufletul, Fiindca sufletele lor locuiesc in casa zilei de maine, pe care voi nici chiar in vis nu o puteti cunoaste. Putei nazui sa fiti ca ei, dar nu cautati sa ii faceti asemenea voua, Pentru ca viata nu merge inapoi, nici nu zaboveste in ziua de ieri" (Kahlil Gibran)

Mergi la inceput