cum beneficieza de indemnizatie crestere copil

cum beneficieza de indemnizatie crestere copil | Autor: adrozalia

Link direct la acest mesaj

Buna ziua…am si eu o nelamurire pe care sper sa o elucidez cu ajutorul vostru.Sunt insarcinata in 6 luni iar in urma cu 3 luni mi-am schimbat serviciul.Intrebarea mea este daca beneficiez de indemnizatie crestere copil daca am ultimele 12 luni lucrate in 2 locuri diferite?este nevoie de 12 luni lucrate consecutive la acelasi loc de munca sau e sufficient ca sunt lucrate fara intrerupere?va multumesc din suflet si sper sa ma puteti ajuta.

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns irinabobe spune:

este suficient ca sunt lucrate fara intrerupere insa vei avea nevoie de adeverinta si de la fostul loc de munca pt perioada lucrata acolo.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicabo spune:

Asa este, conteaza sa ai 12 luni lucrate, fara intrerupere, cu acte in regula! Iar nu era nici o problema daca obtineai venituri din somaj, concediu medical, in ultimele 12 luni.
Si da, este nevoie de adeverinte de la ambele locuri de munca, plus ca sunt necesare si la calculul indemnizatiei (75% sau 855% din salariu - nu mai stiu exact cum a ramas pana la urma procentul)

Monica, mami de 2 : Andreea Ioana (11 iulie 2007) si Ana Maria (13 noiembrie 2008)

Povestea sarcinii si a nasterii Andreei

Povestea nasterii super rapide a Anei Maria

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marius spune:

Nu trebuie 12 luni lucrate fara intrerupere - sa nu exageram, trebuie 12 luni asigurate cu venituri profesionale sau asimilate. Aceste venituri pot sa fie din salariu, concedii medicale, somaj, vennituri din activitati autorizate samd.
Marea majoritate a mamicilor au avut o perioada lucrata si concediu prenatal pana sa nasca deci nu au lucrat 12 luni inainte sa nasca ce poate 1o,11 luni care cum dupa care au intrat in prenatal.


Eu pur si simplu / Pagina legislativa

Mergi la inceput