Casatoria

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

De asemenea nu cred ca adulterul se intampla pe fondul unor probleme in cuplul vechi - cred ca se intampla pentru ca atractia (sexuala, sentimentala, emotionala) este naturala pe cand fidelitatea este o regula pe care ne-o impunem si unii pur si simplu nu pot fi la fel de rationali ca altii.




Nu incercam sa discut motivele adulterului ci situatiile in care acesta nu iese la iveala (caci asta era intrebarea initiala). Nu poti sa iti iubesti partenerul si sa nu simti ca te insala. Nu am vrut sa o spun direct caci sunt sigura ca multa lume o sa simta nevoia sa ma contrazica si ar trebui sa ajungem sa discutam ce este iubirea. Eu am prietene si prieteni despre care am simtit, am stiut cand s-au indragostit inainte de a-mi spune. Sa iubesti e poate o cerinta prea mare, e suficient sa fi in contact. A nu fi in contact este o problema de cuplu foarte parsiva, deloc evidenta.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Nu ma pricep la amante dar, totusi, cu cat de putin se poate multumi o femeie? Cu cat din timpul liber al unui barbat?



Depinde. De exemplu daca este casatorita, cu foarte putin. Daca este carierista tot cu foarte putin. Si mai sunt exemple cand o amanta nu solicita foarte mult timp din viata unui barbat.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui buflea

De asemenea nu cred ca adulterul se intampla pe fondul unor probleme in cuplul vechi - cred ca se intampla pentru ca atractia (sexuala, sentimentala, emotionala) este naturala pe cand fidelitatea este o regula pe care ne-o impunem si unii pur si simplu nu pot fi la fel de rationali ca altii.

Nu incercam sa discut motivele adulterului ci situatiile in care acesta nu iese la iveala (caci asta era intrebarea initiala). Nu poti sa iti iubesti partenerul si sa nu simti ca te insala. Nu am vrut sa o spun direct caci sunt sigura ca multa lume o sa simta nevoia sa ma contrazica si ar trebui sa ajungem sa discutam ce este iubirea. Eu am prietene si prieteni despre care am simtit, am stiut cand s-au indragostit inainte de a-mi spune. Sa iubesti e poate o cerinta prea mare, e suficient sa fi in contact. A nu fi in contact este o problema de cuplu foarte parsiva, deloc evidenta.


Probabil ca ai dreptate - ceva trebuie sa se schimbe in rutina partenerului ... mie totusi imi place sa cred ca se poate comite adulterul in mod discret ... in sensul ca poti iubi in doua locuri, pentru ca in general iubim "chestii" care ne fac sa ne simtim bine si toleram "chestii" care nu ne plac ... in continuarea acestui rationament, cred ca un om poate obtine un echilibru interior rezonabil primind "chestii" diferite de la persoane diferite. Sigur ideal este sa primesti totul de la persoana cu care te-ai casatorit - practica dovedeste ca este imposibil.

Gestionarea situatiei nu este usoara, dar este foarte posibila - m-as hazarda sa spun ca jumatate din adultere sunt "decente" ... important este ca ambii parteneri sa isi doreasca acelasi lucru. Acestea cred ca sunt relatiile auxiliare care dureaza cu anii ...
Cand unul incepe si vrea mai mult, situatia incepe si iese de sub control.

In concluzie, cred ca iti trebuie maturitate / experienta sa mentii o casatorie pana la adanci batraneti.
Un semn de maturitate este si mentinerea unei relatii auxiliare decente, in cazul in care echilibrul interior nu se mai indeplineste in universul de acasa (din diverse motive pentru care nu exista un vinovat).
Un alt semn de maturitate este si analiza consecintelor in cazul in care adulterul se afla ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

... mie totusi imi place sa cred ca se poate comite adulterul in mod discret ... in sensul ca poti iubi in doua locuri




Eu n-am putut niciodata sa mint un om iubit. Sunt o persoana deschisa, nu cred ca infidelitatea este o dovada de lipsa a iubirii dar minciuna da. Deci eu sunt tocmai invers, mai degraba vad posibil adulterul indiscret tradus intr-o relatie deschisa. Cel 'discret' intra in contradictie cu sinceritatea care ar trebui sa existe intr-o relatie de iubire.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ela_04 spune:

Va multumesc tuturor pt raspuns.

desprecopii:

Citat:
Unele din raspunsuri le poti gasi aici:

8 lucruri despre casatorie – pe care nu ti le spune nimeni dinainte

am citit articolul acum vreun an cred impreuna cu sotul meu si ne amuzam. l-am mai citit totusi o data .... multe lucruri adevarate acolo

accept92 ... am citit multe din subiectele tale de-a lungul timpului. imi place stilul tau nonconformist de a privi viata daaaar...m-ai pierdut in procente de data asta
Rufus iti multumesc pt raspunsul frumos, usor diplomatic dar daca citesti de doua ori prinzi esenta, si cel mai important este ca vine din partea unui barbat.
Fomalhauti...la mai multi! Cand ma gandesc 21 de ani ...pare o vesnicie!
buflea... prea realista dar iti multumesc pt sfaturi
Va multumesc tuturor celor care ati raspuns unei intrebari poate naive
Cum ati reusit oare sa faceti o casnicie sa mearga atatia ani? care e secretul vostru?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui buflea

... mie totusi imi place sa cred ca se poate comite adulterul in mod discret ... in sensul ca poti iubi in doua locuri

Eu n-am putut niciodata sa mint un om iubit. Sunt o persoana deschisa, nu cred ca infidelitatea este o dovada de lipsa a iubirii dar minciuna da. Deci eu sunt tocmai invers, mai degraba vad posibil adulterul indiscret tradus intr-o relatie deschisa. Cel 'discret' intra in contradictie cu sinceritatea care ar trebui sa existe intr-o relatie de iubire.

Depinde cum definesti minciuna ... are o "valoare" mai atenuata cand minti prin omisiune, adica in general esti deschis dar nu spui chiar tot. Sunt atatea lucruri care nu merita spuse ...

Relatiile deschise cred ca merita un subiect separat - eu nu prea cred in ele, adica cred ca exista dar nu au de a face cu nici un fel de sentiment. Relatiile deschise reprezinta o ruptura declarata si acceptata de ambele parti. Acceptarea realtiilor deschise cred ca are foarte mare legatura cu considerentele materiale pentru care doi parteneri nu se pot desparti.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Sa iubesti e poate o cerinta prea mare, e suficient sa fi in contact. A nu fi in contact este o problema de cuplu foarte parsiva, deloc evidenta.

Mi-a scapat asta ... super interesant - poti detalia ?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Sa iubesti e poate o cerinta prea mare, e suficient sa fi in contact. A nu fi in contact este o problema de cuplu foarte parsiva, deloc evidenta.

Mi-a scapat asta ... super interesant - poti detalia ?


Contactul intr-o relatie e o chestie de mare finete, foarte usor de pierdut. Neata, neata, du copiii, ia copiii, ai platit facturile?, hai la masa, spal io copiii - strange tu masa, cum a fost la servici?, facem si un sex satisfacator inainte de culcare....si...pare o relatie ok, nu? Dar in dinamica asta oamenii nu sunt nici macar in contact cu ei insisi, departe de a fi in contact unul cu celalat. Si cand incep sa se simta atrasi de o relatie extraconjugala poate cauta sa restabileasca in primul rand contactul cu sine, fugind de o conjunctura in care sinele e prea putin important.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui buflea
Relatiile deschise reprezinta o ruptura declarata si acceptata de ambele parti.


Nu stiu de ce, dar pari sa te impiedici mai mult de declarare si acceptare decat de ruptura in sine.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui buflea

Citat:
citat din mesajul lui accept92
Sa iubesti e poate o cerinta prea mare, e suficient sa fi in contact. A nu fi in contact este o problema de cuplu foarte parsiva, deloc evidenta.

Mi-a scapat asta ... super interesant - poti detalia ?


Contactul intr-o relatie e o chestie de mare finete, foarte usor de pierdut. Neata, neata, du copiii, ia copiii, ai platit facturile?, hai la masa, spal io copiii - strange tu masa, cum a fost la servici?, facem si un sex satisfacator inainte de culcare....si...pare o relatie ok, nu? Dar in dinamica asta oamenii nu sunt nici macar in contact cu ei insisi, departe de a fi in contact unul cu celalat. Si cand incep sa se simta atrasi de o relatie extraconjugala poate cauta sa restabileasca in primul rand contactul cu sine, fugind de o conjunctura in care sinele e prea putin important.

Nu stiu daca inteleg ce spui cu "contactul cu ei insasi" ... oare te referi la ceea ce numesc eu "echilibru interior" ?

Mie mi se pare ca oamenii sunt atrasi de o o alta relatie atunci cand echilibrul interior devine normalitate si dupa 10-12 ani de acelasi tip de echilibru, este imposibil sa nu se defineasca aceasta "normalitate". De unde rezulta ca toti oamenii sunt disponibili, la un moment dat, sa-si insele partenerul ...

Solutiile rezolvarii acestui conflict sunt numeroase - incepand de la a-ti cauta activ balansul in alta parte fara insa a dori sa renunti la echilibrul dezechilibrat de acasa (are sens ceea ce spun sau am doar o privire inteligenta dar nu stiu sa ma exprim ? ), a accepta o oportunitate care poate aduce acel balans, a te retrage intr-o lume paralela, a ignora, a te balansa prin alte valori ale familiei (copiii in speta) sau a nu face pur si simplu nimic ca poate trece.

Deciziile depind de educatie, de personalitate (o persoana activa probabil ca va cauta in alta parte), de "ispitele" care apar in momentul confuziei, de mediul social in care subiectul se invarte de valoarea consecintelor ...etc.

Mergi la inceput