Casatoria

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michelle-usa spune:

pt mine raspunsul este simplu.
in viatza mea aplic principii biblice iar conform lor o casatorie presupune dragoste si respect.
Noi suntem casatoriti de 12 ani si iti spun cu siguranta ca la noi nu va exista divortz. unele poate o sa imi rida in nas si arunce zicala: niciodata nu zice"niciodata'.
Dar ma cunosc pe mine, il cunosc pe sotul meu, amandoi suntem uniti in dragostea care o avem pentru Dumenzeu si asta ne leaga si intareste casatoria.

Cand ai pe Dumenzeu in viatza ta si ai dragoste si respect in casatorie, comunici, iubesti, accepti, ierti si niciodata nu o sa dai gres. Dar pt asta e nevoie de 2 care sa mearga pe acelasi drum si sa aiba aceleasi principii.



michelle

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Hmmm, in general primeste 100% cine cere 100%...Iar eu vorbeam din experienta personala (si trecuta) de pe partea cealalta, a celui care se imparte , de ce ai presupuns automat ca numai un 'mnealui' ar putea fi pe partea aia?





'mnealui/'mneaei, fie de ce-am presupus un 'mnealui? fiindca de obicei noi, sexul frumos, tanjim sa fim ascultate, intelese si incurajate

nu esti singura cu experiente personale, nu vorbesc doar din carti. pot fi procente si in a asculta, si in a fi ascultat.

e drept, cerutul de 100% nu se-ntalneste intotdeauna, dar asta-i o alta discutie. sau nu. cazurile in care partenera legitima cere "decat" vreo 40-50%, si intrucat lui ii raman disponibilitati afective (si nu numai) isi trage-o amanta. care initial pare ca se multumeste cu procentul ramas, insa treptat tinde spre acel 100%. moment in care se cam rupe pisica, intr-un sens sau in altul.
si da, putem inversa sexele si aici, dar mi-e greu sa scriu tot timpul cu "slash".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

e drept, cerutul de 100% nu se-ntalneste intotdeauna, dar asta-i o alta discutie. sau nu.





Pai eu cred ca mai degraba nu, nu este o alta discutie. E foarte important sa ai o capacitate de absorbtie de 100% a ceea ce are un om de oferit intr-o relatie. Altfel este just ca ce nu-ti foloseste tie sa nu se iroseasca totusi.





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Pai eu cred ca mai degraba nu, nu este o alta discutie. E foarte important sa ai o capacitate de absorbtie de 100% a ceea ce are un om de oferit intr-o relatie.





foarte important ... si foarte dificil

sa inteleg ca pana la urma accepti si ideea de procente, chiar daca tu nu le-ai experimentat?


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Noi avem 21 de ani de casnicie. Pana acum eu nu am aflat nimic. Nici el. Nici nu banuim nimic, niciunul.

Teoretic nu prea se poate intampla. Adica eu stau toata ziua cu copiii si nu dorm toti niciodata. El pleaca dimineata la servici si se intoarce dupa aproximativ 11 ore (adica 9 ore la servici, 8 plus pauza de pranz si cam o ora dus, una intors). Mai intarzie si zice ca a stat la servici, da' ce sa fie, asa, ca soferii de tir, fara un restaurant, o conversatie acolo...Din cand in cand lucreaza noaptea, dar foarte rar si a doua zi sta acasa.

Una peste alta eu zic ca mi-as da seama.

Practic insa se vede treaba ca nu este asa. Au patit-o o gramada, Tinu (ziaristul care avea un copil nelegitim aproape major) si Schwarzenegger (aoleu, ce amanta si-a gasit si ala). Si mai stiu un caz real cu un barbat care a avut o amanta timp de 16 ani (parca) si sotia nu a stiut niciodata (acu' nu bag mana in foc ca nu stia, poate a inchis ochii; dar legenda, asa cum o stiu eu, zice ca habar nu a avut si cei doi soti sunt fericiti si in ziua de astazi si sunt bunici). Si mi-am mai amintit un caz, un tip care avea amanta o colega de servici si totul era asa, sub ochii tuturor (nu faceau sex la servici, dar nici mult nu mai aveau) si sotia nu stia.

Intr-adevar, "niciodata sa nu spui niciodata".

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui Fomalhauti

Teoretic nu prea se poate intampla. Adica eu stau toata ziua cu copiii si nu dorm toti niciodata. El pleaca dimineata la servici si se intoarce dupa aproximativ 11 ore (adica 9 ore la servici, 8 plus pauza de pranz si cam o ora dus, una intors). Mai intarzie si zice ca a stat la servici, da' ce sa fie, asa, ca soferii de tir, fara un restaurant, o conversatie acolo...Din cand in cand lucreaza noaptea, dar foarte rar si a doua zi sta acasa.

Una peste alta eu zic ca mi-as da seama.


realizezi c-ai enumerat vreo 3 ocazii in care da, se poate intampla? teoretic

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns accept92 spune:

Citat:
citat din mesajul lui mianna

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Pai eu cred ca mai degraba nu, nu este o alta discutie. E foarte important sa ai o capacitate de absorbtie de 100% a ceea ce are un om de oferit intr-o relatie.





foarte important ... si foarte dificil

sa inteleg ca pana la urma accepti si ideea de procente, chiar daca tu nu le-ai experimentat?





Sigur, si accept si ca in general nu avem nevoie de 100% din ce are de oferit partenerul. Dar daca eu vreau doar x% e foarte putin probabil sa existe altcineva care sa vrea exact restul de (100-x)%, asa cum ai spus si tu la un moment dat se va ajunge la o stare de conflict. Si de obicei ala este si momentul in care se afla.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mianna spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92


Sigur, si accept si ca in general nu avem nevoie de 100% din ce are de oferit partenerul. Dar daca eu vreau doar x% e foarte putin probabil sa existe altcineva care sa vrea exact restul de (100-x)%, asa cum ai spus si tu la un moment dat se va ajunge la o stare de conflict. Si de obicei ala este si momentul in care se afla.





adica in care se rupe pisica, cum am zis eu

in lumina procentelor, tare-mi vine-a crede ca da, se gaseste extrem de greu cineva care sa vrea 100 - x, dar se gasesc totusi uneori doua persoane care vor una x si alta y, cu valori comparabile si mult sub 50%. caz in care relatia paralela poate dura ani, ca-n exemplele de mai sus. nu-i musai sa fie folosit in totalitate procentul de 100%, in fond ziua n-are decat 24 de ore

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns buflea spune:

Citat:
citat din mesajul lui accept92

Citat:
citat din mesajul lui ela_04

sau se poate sa traiesti bine mersi cu un om in casa totul sa fie ok si intr-o zi sa afli de la un vecin... o prietena sau chiar de la el ca mai face dragoste si cu colega, vecina etc. Ca o saruta si pe ea ca pe tine, o incurajeaza, ii asculta problemele...


Sa faci dragoste cu mai mult de un om e foarte usor si foarte usor de ascuns, dar...sa incurajezi, sa asculti problemele...partea astea emotionala si afectiva...e foarte solicitanta si cred ca e imposibil sa te imparti intre doua persoane cu aceeasi disponibilitate.

Dupa multi ani de relatie, disponibilitatea afectiva catre partener devine rutina si se creeaza un dezechilibru intre ceea ce ai si primesti acasa (care pare normal, fara surpriza, fara scantei) si ceea ce pare ca poti da si primi de la un partener nou.
Eu nu cred ca exista numai o categorie de persoane care comit adulter - orice om (barbat sau femeie) are potential nativ pentru asa ceva.
De asemenea nu cred ca adulterul se intampla pe fondul unor probleme in cuplul vechi - cred ca se intampla pentru ca atractia (sexuala, sentimentala, emotionala) este naturala pe cand fidelitatea este o regula pe care ne-o impunem si unii pur si simplu nu pot fi la fel de rationali ca altii.

Ce este de facut pentru a-l evita - NIMIC - traiti momentul si fiti pregatiti pentru orice. Cand spun "pregatiti" ma refer la independenta financiara - ca emotional, oricat de pregatit esti tot simti lovitura ...cel mai trist mi se pare sa stii ce se intampla (fie ca tu inseli, fie ca esti inselat) si sa nu poti lua o hotarare din cauza restrictiilor materiale - este trist dar din pacate extrem de comun. M-as aventura sa spun ca daca partenerii ar scapa printr-o vraja de constrangeri financiare, mai mult de jumatate din casatoriile lumii s-ar destrama in buna intelegere.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Fomalhauti spune:

Nu ma pricep la amante dar, totusi, cu cat de putin se poate multumi o femeie? Cu cat din timpul liber al unui barbat?

Pe de alta parte cat din timpul liber poate un sot sa "fure" de la familia lui? Fara ca sotia sa-si dea seama ca se intampla ceva...

Mergi la inceput