Bulgarasi de ianuarie-februarie 2012 (12)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

My Lady, multumesc pt ajutor, o sa caut primele postari ale Alinei ca sa vad DPN-ul si eventual data ei de nastere.
Yasmin, trec imediat in listuta caruciorul roz.


de Maria Cornelia (20.09.2006) si 16+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

Fetelor va rog mult sa ma luminati si pe mine.
Eu am RH NEGATIV si sotul RH POZITIV.
Dr. mi-a dat sa fac dozare de anticorpi pt. RH NEGATIV.
Va rog mult sa-mi spuneti ce analiza este ?
Este cumva HEMOLEUCOGRAMA si de aici ....?
In functie de rezultat iti face un vaccin ceva ?
Sunt cam disperata , ca intreb in stanga - dreapta si nimeni nu stie.

Va multumesc anticipat de raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Anne, nu stiu sa-ti explic exact ce e cu dozarea asta de anticorpi, stiu doar ca in cazul tau se face un vaccin. Cand eram gravida cu Maria, vaccinul asta se facea la 72 de ore de la nastere, nu stiu cum mai e acum. Si eu am RH negativ si mi-a spus doctorul aici ca-mi va face un vaccin in saptamana a 28-a. Numai ca la mine nu e nevoie, sotul avand si el RH negativ. Oricum vreau sa-i repet analiza, sa fim siguri.
Dar nu trebuie sa te sperii, daca esti la prima sarcina, bebe nu va fi afectat in niciun fel. Abia la sarcinile urmatoare pot fi afectati bebeii, de aceea se fac aceste vaccinuri. Asa ca incearca sa te linistesti.

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 16+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns canne-marie spune:

anangel_lexi iti multumesc, de vaccinul de dupa nastere am aflat si eu si va trebui sa-l fac obligatoriu.
Intradevar sunt la prima sarcina.



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Alina_bb, esti in listuta.
Mady_19, bine ai venit!

de Maria Cornelia (20.09.2006) si 16+ cu
Din ce in ce mai mare
Perlute de domnisoara

Bobuletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adrianaBuc spune:

salutari

kraluca, pentru semnatura te legi de DNPul dupa ultimul cm. Oricum asa iti calculeaza si la nastere indiferent de ce spune ecograful. Daca ai 13 sapt si cateva zile, atunci semnatura ta e 13+, pana implinesti 14 sapt, cand devi 14+. Si tot asa....


canne-marie, este o analiza speciala. HEMOLEUCOGRAMA nu are legatura cu dozarea de anticorpi rh.


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori
13+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iaura21 spune:

felicitari fetelor care si-au mai descoperit caruciorul

sophia dragut filmuletul cu bebele ...eu abia acum la 18
sapt. am facut 4d si am vazut-o in timp real ,intr-adevar e alta poveste sa vezi miscarile in timp real,din pacate am doar 2 poze dar la morfofetala de 20-22 sapt. imi va da film pe cd,abia astept

cat despre eco dese ,mie dr. imi recomanda cam la 1 luna si 1 sapt. sau 2 dar eu nu am rabdare si ma duc mai repede , cam la 3 sapt ...daca le fac pe banii mei ,le fac cand am eu chef ...nu ma obliga dr. sa ma duc la eco !?!...dar prefer sa dau banii si sa fiu linistita ca e bine bebelina si oricum mi se face dor de ea si merg cand am chef si pitici pe creier ,ca mai am si d-astia

no v-am pupat si aveti grija de voi

minunea mea 18+

"Intr-o zi un om a murmurat:Doamne vorbeste-mi, si un copac si-a framantat frunzele,dar el nu a auzit.Apoi a intrebat mai tare:Doamne de ce nu imi vorbesti? si un tunet a zguduit cerul,dar el din nou nu a auzit. Omul a privit in jurul lui si a spus:Doamne lasa-ma sa te vad,si o stea a luminat cerul, dar el nu a observat.Apoi a inceput sa strige,Doamne fa o minune ,si in clipa aceea s-a nascut un copil ,dar el nu a stiut. Disperat a strigat mai tare: atinge-ma Doamne si arata-mi ca esti langa mine! Acestea fiind spuse Dumnezeu a coborat si l-a atins dar acesta a alungat fluturele care zbura langa el si si-a continuat drumul.
Ai grija sa nu pierzi o binecuvantare doar pentru ca nu iti apare in felul in care tu te astepti sa se manifeste"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns My_Lady0091 spune:

lexi....vezi te rog capitolul trecut-ultima pagina.nu e inchis nici acum.mai aparuse o acolo.trece-o si pe ea in listutza.a dat datele.

Yasmin-felicitari


eu sunt de parere ca eco lunara e necesara.schimbari pot aparea si de la zi la zi...si-ntr-o sarcina aparent normala....caci sigur nu poti fi 100% ca totul e ok



*Blackmoon Lady 14+si lipistocul meu iubit
Citat:
" Daca vrei sa indrumi pe cineva incepi cu invataturile si sfarsesti cu pildele.."-L.A.Seneca

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Buna fetelor!

Annes Si eu sunt cu aceeasi problema cu rh-ul. Doar ca fiind a doua sarcina, va trebui sa imi fac probabil vaccinul special in sapt 28. La prima sarcina nu am avut probleme, mi-am facut analiza la intervalele spuse de dr meu si dupa nastere mi s-a facut vaccinul.

Sofia Ce frumoooos, am vazut scurtul filmulet si mi s-a facut dor si de bebelunul meu

Bine ati venit burtici noi!!!

Suuper, avem egalitate de carucioare!! 4 roz si 4 albastre!! Cine urmeaza sa incline balanta??

Mai, eu m-am simtit cam aiurea azi..tot dau vina pe vreme, caldura, explozii solare si alte tampenii.., asta asa ca sa nu ma ingrijorez.. Toata ziua mi s-a contractat uterul, foarte foarte des, dar fara dureri. Si n-am facut mai nimc, in afara sa tot urc scarile din casa (avem 2 etaje). Ba chiar am tras un pui de somn de la 11 la 12.30 si inca unul dupa pranz, cu Sara Am luat si un no=spa la pranz, si vad ca sunt ceva mai bine acum. Ma gandesc ca am exagerat ieri cu treaba
De simtit il tot simt pe bebe cum imi da cu pivciorusele Si e destul de activ.

Merg sa pregatesc niste paste. Va pup

Alina 16+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina_anto spune:

Vroiam sa mai spun ceva despre relatia mea cu sotul, dupa nastera Sarei. A fost mai dramatic decat imi imaginam Dar am noroc de un sot calm, intelegator si rabdator. Am fost epuizata fizic si psihic in prima luna, m-am chinuit foarte mult sa o alaptez pe fetitza, nu dormeam, nu reuseam sa imi rezolv nevoile fiziologice atunci cand trebuia, in fine...nasol.. Dar dupa 1 luna jumate - doua, dupa botez, am plecat la Breaza, in toiul verii, si acolo m-am linistit, Sara dormea toata noaptea si am inceput sa ne odihnim si noi si sa ne regasim. Acum macar stiu ce ma poate astepta si nu o sa mai fiu asa socata, dar totusi sper sa ma chinuie mia putin ca Sara in prima luna

Alina 16+ si mamica fericita de ScortzisoaraSara-Maria (09.05.2008)

Mergi la inceput