Strugurasi Sept-Oct 2011-HAYAT JADE SANATATE (95)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

neatza.

si eu insomniaca....

ana, imi pare rau pt problemele tale.

lai, merci si bine ai revenit.
la fel si diana.

eu am avut si cosmaruri in noaptea asta. bineinteles legate de sarcina.
noroc ca printesica mea mi-a facut o demonstratie de gimnastica matinala care m-a binedispus :)

32+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

neatsa, fetelor,

raportez +0.4 kg in plus luate saptamana asta si schimbare de semnatura: 32+
va scriu de pe tel si merge tare greu :( e a 3a oara cand scriu msg-ul asta si din senin mi se inchide net-ul. Uf, sper sa reusesc sa-l postez pe asta!

Inainte de a ma retrage, va ofer niste frappe decof/cof, dupa perferinte, cu/fara inghetata, si suc proaspat de grefe cu portocale!

Va pe toate si va scriu mai multe maine de la birou cand am acces la net de pe un calculator!

31+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

In primul rand Neatza...

Eu am avut o mie de cosmaruri aseara.. dintre care unul in care imi zicea un popa ca eu nu trebuie sa o nasc pe piti ca e "vulpy" , adik ar avea ceva malformatie , si m-am trezit pe la 3 atat de speriata incat imi era frica si de umbrele din casa , am adrormit la loc insa iar un cosmar si acu sunt tare prost dispusa.. desi teoretic ar trebui sa fiu f ok pt ca mergem la iarba verde cu prietena mea cea mai buna cu care ma vad o data la o mie de ani...

Apoi Caty... contractiile mele nu sunt chiar asa de profunde acum ( desi la 25 de sapt aveam exacs asa cum le descrii), sunt pur si simplu contractai pe fond de dureri menstruale...
Citeam aseara ca si dopul uneori se pierde in timpul travaliului alteori cu cateva zile inainte, la fel si cu coboratul burtii , in functie de persoana uneori coboara cu cateva sapt inainte alteori cu cateva ore inainte de nastere..deci nu ne chiar putem lua dupa asta nu?
Eu vreau natural, insa cu posibilitatea de epidurala, nu cumpar inainte Kitul insa plec cu ideea ca daca am nevoie nu ezit ..

MAy.. se pare ca azi noapte am functionat pe aceeasi unda cu cosmarurile, numai ca in loc sa ma binedispun dimineata m-am trezit cu burta tzugui si grea ( contractie)

OAna de unde vrei sa scoti petele? in magazine sunt solutii anti mucegai ( sau detergenti) .. atat pt pereti cat si pt alte intrebuintari.. sunt si la mag gen COra, si la mag de bricolaj..
Si a mea avea o perioada cand sughita de multe ori pe zi si dr a zis ca e f normal..

Annare
.. imi pare rau pt problemute, dar ma bucur ca te vad si ca sunteti bine ..te aateptam mai des

LAI .. Caty si Lore ar fi primele pe lista, apoi NAtalia, eu , Athosik, Matza rebela, LAlic.. care am urma, si totodata care teoretic pana la sf luni trebuie sa nastem..
Pe noi in spitale nu ne lasa cu always, desi am luat si eu un pach de always night dar pt a pune peste chilot si sub abs speciale.. Alwaysul tine umezeala si mai ales daca ai rupturi sau epizotomie riscul de a te infecta e mare..

Alayna
...Cu sughitul e asa cum descrii batai regulate de inima transpuse in ecouri fine la nivelul burticii, nu neaparat langa buric.. e ceva absolut normal, si cica copii sughita mult si inainte si dupa nastere, si numai noi adultii suntem derangati de sughit...

Ionela.. multmim de clatite.. darla ora aia vii si tu cu asa ceva? vrei sa ne ingrasi?

Ma bag la modif kg...



37+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

neata

eu nua ma dormit noaptea asta offf acum cind trebuie sa ma odihnesc mai mult nu pot si pace

vorbeati de dop si scrugeri gelationase rozalii...pai eu am avut joia trecuta si mam gindit ca si eu lam pierdut deja cine stie

camady eu miam luat absorbate postpartum de la chicco 10 $ 100 de bucati sunt fr mari si anume pu aceasta perioada.
eu nu imi fac din vata si tifon, totusi e nevoie sa fie steril asa ca eu cu piticii mei pe creer

in rest ma simt din ce in ce mai prost cu dureri de tot felul de oase, bazin, menstruale, totusi cred medicul cum mia zis ca maxim bebe vine pina in 20 aug...asa d.p.v. al nasterii sunt mai linisitta acum doar ca as vrea si eu ca toti oamneii sa dorm acum ca na pe urma...ciu ciu..

de alimentatia copilului eu sunt deacord cu lali, ionela, si cele care sustin ca copilul rtebuie sa manince sin cit mai mult de la mama si diversificarea se introduce incepind cu 6 luni

nu vreau sa ma gindesc la lapte praf, sper sa am lapric indeajuns sa o satur pe printesa

eu astazi merg sa mi ridic comanda din germania, abia asteopt sa mi vad coletul...uh fetelor dar citi bani am cheltuit dejasi tot nu ma pot abtine

va pupic si va doresc o duminica cit mai frumoasa

Cea mai fericita mami 36 + cu

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sept-Oct2011 spune:

MAI fetelor m-ati indus in eroare cu kg declarate.. majoritatea aveati kg declarate pt sapt asta..

Hai sa strig catalogul sa va zic cine are xx sapt asta
NATALIA
CATY
ATHOSIK
THEEA ea s-a suparat pe noi , poate revine totusi
RALUCA050
ZUBI
ANDRA
JADE - are scuza si ii uram sa se concentreze pe bebe nu pe kgNANNA
HELENUTZA
INUTSA
KORA
ELLY - oare nu o fi terminat cu mutatul?
HAYAT - sa stea cuminte in patit sa lase kg la altii!
MARIA SCU
ALEX
NANE
IONELA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marryan spune:

seidana eu am 15.800 de miercuri cind am ft la medic, si cred ca poti cu siguranta sa adaugi 16 kg la 36 saptamini

Cea mai fericita mami 36 + cu

Cu Ajutorul lui Dumnezeu sper sa ajungem cu bine pina la final

My angel says: "start moving, so I can start blessing"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

adaugati-mi mie totusi 1 kg va rog.
m-am cantarit ieri si am scazut unul ca am zic ca eram mancata si bauta, dar m-am cantarit din nou azi dim si tot asa e :D

deci 9 in total pana acum. merci.

eu imi masor burtoiul cu centimetru si de vreo luna tot 103 am.
e normal sa nu mai creasca?
lumea imi zice ca mi-a crescut dar centimetru zice ca nu.
am intrebat-o pe ginecoloaga si mi-a zis ca e transversala si de aia.
dar nu m-a convins, parea ca-mi da asa un raspuns ca sa fie :D
mentionez ca ginecoloaga mea nu face eco.
am fost la ea si am stat de vorba doar de una si de alta.
pe 16 ma duc la eco.

32+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ionelamaria spune:

Citat:
citat din mesajul lui May3

eu imi masor burtoiul cu centimetru si de vreo luna tot 103 am.
e normal sa nu mai creasca?
lumea imi zice ca mi-a crescut dar centimetru zice ca nu.
am intrebat-o pe ginecoloaga si mi-a zis ca e transversala si de aia.
dar nu m-a convins, parea ca-mi da asa un raspuns ca sa fie :D
mentionez ca ginecoloaga mea nu face eco.
am fost la ea si am stat de vorba doar de una si de alta.
pe 16 ma duc la eco.

32+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro


Pentru a vedea daca a crescut burta se masoara de la osul pubian in sus pana la fundul uterului. Nu circumferinta burtii, aia nu e relevanta.


Mami fericita de Mihnea (14.11.2009 ) acum 28+ cu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lali_mete spune:

'neatza!!!!
Am dormit cu Paul pana la 9.30 ,eu nu am avut cosmaruri. De vre-o saptamana visez numai ,nu stiu ce am ...
Seidana kg le-am trecut eu azi-nnoapte pe la 1.30 ,de aia erau trecute .Si eu am tot XXX saptamana asta ,ca nu m-am cantarit .
Alayna bebelusii sughit mult in aceasta perioada de sarcina,si ceva timp dupa ce se nasc ,este normal. Nu stiu sa iti spun si de ce. Si mie mi se misca ritmic burta si imi dau seama cang sughite.
Ionela eu as fi vrut clatite ieri,dar cum mi se facea pofta,am sarit repede peste mesaj.
Annare nu stiu ce sa iti spun,e greu cand sunt probleme in familie , nu iti arde de nimic,daramite de un forum unde toata lumea e mai mult vesela. Bine ca esti bine acum,mai asteptam vesti.
Oana daca sunt foarte proaspete e posibil sa iasa petele de mucegai la spalat normal,daca sunt mai vechi ies doar cu foarfeca.

Kora multam de tratatia matinala.
Marryan mie mi se pare ca se pregateste corpul tau pentru marea intalnire. asa ma simteam eu in ultimele doua saptamani de sarcina la Paul,exact cum descrii tu.

Eu va pup,ma duc sa imi fac gogosi cu branza.


Pentru Raisa
Lali de Paul-Iulian ( 01.10.2009)
si 35+ cu Ioana Teodora
AMR 5 saptamani

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns May3 spune:

m-ati spart cu dulciurile astea.
ce va invidiez ca n-aveti greturi, n-aveti idee

ionela, stiam si eu asa, dar la gineco i-am zis asa: dna dr, mi-am masurat circumferinta... ; la care ea pana sa apuc sa termin zice: in dreptul buricului, da? eu: da, si e 103 de o luna; ea: pai e bine, la 102 trebuie sa fie la varsta asta.
deci am tras concluzia ca se masoara si asa.

32+ cu Beatrice Ana

zebraroz.ro

Mergi la inceput