FIV 291

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy25

Am facut transfer cu Embrioni congelati prin aprilie.
Am avut 3 embrionasi si i-am bagat pe toti pe 20 iulie.

fetelor, daca renunt la cafea cu cofeina si iau decofeinizata e vreo problema, contine ceva ciudat?

ami


uau faci niste Iliuti! Tranfer in zi Mareeeeeeeeee!!!!!

Eu am baut cafea decofeinizata doar incepand din sapt 8-9, cred ca la inceput mi s-a spus sa nu beau cafea, asa am facut.
Nu am baut nici in alaptare, nu stiu daca a contat dar copilul meu a fost ffff linistit din burtica, apoi fara copici, etc...

sarcina usoaraaaaaaaaaaa!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Amy deci si tu cu FET, sper sa fie cu noroc. Eu la FET am avut beta 336,z13, de am crezut ca s-au prins ambii embrioni. Multam' de raspunsul cu lab. din Ramnic, este de rasul-plansului, mie analiza in sine nu mi se pare scumpa, pana in 50 lei in functie de clinica, la stat si mai ieftina, deci cat pot fii reactivii, dar la ce per. traim, nu ma mai mir de nimic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Despre cafea, mie mi s-a spus ca decat decofeinizata mai bine normala cu lapte si indulcita cu miere. Dr. mea este de parere ca cea decofeinizata nu este ok in sarcina/alaptare datorita procesului la care este supusa, insa parerile sunt imparartite. In primul trim. la toate sarcinile, nu am putut sa beau din cauza raului, apoi am baut normala cu lapte.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camrynna spune:

Multumesc din suflet pt. sfaturi , Castelana , ma bucur ca mi-ai scris , orice sfat este binevenit
Vacanta placuta , Bruni ...sa nu faci efort mare ...

referitor la cafea , Amy , la FIV 2 nu am baut dupa ET Ali cafe ( o cafea arabeasca tare , cu gingseng,insa cu un gust fantastic )si am ramas ...am inceput sa beau prin ziua 13-14 de la ET , fiindca ma durea burta ca la CM si ma gandeam ca vine ,si prin urmare sa nu mai privez de micile placeri.Nu a fost asa

La FIV 3 am baut cate 2 pe zi ( duble ) si...beta negativ

sa fi fost vreo legatura ??? vreo coincidenta ? mai bine nu risti ...insa la tine s-au prins deja embrionii .



Camrynna ,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns amy25 spune:

O sa mai intreb si eu dr, oricum orice sfat e binevenit. Sunt mare consumatoare de cafea dar pt bebe fac orice, deci voi incerca sa reduc la o jumatate cescuta mica dimineata ... sa nu zic ca n-am pus limba.

Iar in ceea ce priveste beta, sa stii Many bani ca nu pretul e problema zic eu pana la urma, ci faptul ca astfel de analize sunt recomandate de medicii care isi dau interesul si nu numai beta se pune in discutie. Nu fac Listeria, Clamidia si etc. adica cele cu risc in sarcina. Nu fac dozari hormonale... pt ca astea treb sa le citeasca un medic bun nu unul care s-a specializat in avorturi si eventual cezariene.Asa ca... bine ca nu s-a desfiintat ca idiotii astia fac orice.In schimb mamele care n-au bani, sunt nevoite sa ramana la ghici cu sanatate viitorului bebe.

ami

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui amy25

O sa mai intreb si eu dr, oricum orice sfat e binevenit. Sunt mare consumatoare de cafea dar pt bebe fac orice, deci voi incerca sa reduc la o jumatate cescuta mica dimineata ... sa nu zic ca n-am pus limba.

Iar in ceea ce priveste beta, sa stii Many bani ca nu pretul e problema zic eu pana la urma, ci faptul ca astfel de analize sunt recomandate de medicii care isi dau interesul si nu numai beta se pune in discutie. Nu fac Listeria, Clamidia si etc. adica cele cu risc in sarcina. Nu fac dozari hormonale... pt ca astea treb sa le citeasca un medic bun nu unul care s-a specializat in avorturi si eventual cezariene.Asa ca... bine ca nu s-a desfiintat ca idiotii astia fac orice.In schimb mamele care n-au bani, sunt nevoite sa ramana la ghici cu sanatate viitorului bebe.

ami


Ok, ai dreptate, dar in tot orasul, ginecologii o fac pe moasele si nimic mai mult? Nimeni nu vrea si altceva? Acum inteleg anumite cunostinte de ce au ales nastere la Buzau, atunci credeam ca este moft, acum cred cu tarie ca le-a fost teama.
Tu maine mergi la beta in Buc. si primesti si rezultatul tot maine?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns castelanaC spune:

http://jurnaldesarcina.desprecopii.com/post/2009/01/12/A-patra-zi-de-sarcina-16-celule-cuminti-.aspx

fetele, am gasit blogul cu sarcina pe saptamani, mie mi-a fost de ajutor! a trebuit sa caut in emailuri de acum 2 ani, nu-l mai gaseam, s-a mai schimbat un pic intre timp.

va pup si reusite la toate!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ninahsn77 spune:

Mi-au iesit 405mIU mi-au zis ca sunt gravida si ca ma vor programa la eco. Acum sunt curioasa daca s-au prins ambii embrioni.


Uimitor este faptul ca din 4 fete care am facut FIV, 3 am ramas gravide , am fost pe serii.
Multumesc fetelor pentru sustinere si doresc la toate sa li se implinesca dorinta.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns uratica spune:

ninash-eu la gemeni(transfer de blasto) am avut in z9 valoarea de 580..asa ca, nu stiu ce sa zic..insa e posibil sa fie si gemeni!au fost fete pe aici cu valori ca a ta si au avut gemeni..
in orice caz-tu sa fii fericita si bebe sau bebeii sanatosi!e ceea ce conteaza!sa ai parte de 9 luni superbe fara probleme!

Doamne ajuta pana la capat!
+25 fetita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns many_bani spune:

Citat:
citat din mesajul lui ninahsn77

Mi-au iesit 405mIU mi-au zis ca sunt gravida si ca ma vor programa la eco. Acum sunt curioasa daca s-au prins ambii embrioni.


Uimitor este faptul ca din 4 fete care am facut FIV, 3 am ramas gravide , am fost pe serii.
Multumesc fetelor pentru sustinere si doresc la toate sa li se implinesca dorinta.


Felicitari . Ron-el are mana buna. Te vor programa ptr. prima echo cand vine el prima data. De obicei intre punctii si ET isi vede si gravidutele (daca si ele sunt dispuse sa plateasca de fiecare data 100 euro )

Mergi la inceput