Strugurasi Sept-Oct 2011-HAYAT JADE SANATATE (92)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns LenaC spune:

May3 stai linistita, eu in primul trimestru am fost la un gratar si am papat carnita care nu era facuta bine bine.
Am vazut prea tarziu si au iesit bine analizele. Important este sa fii linistita


Lena - 30+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Kora_B spune:

Nane, dr mi-a zis sa stau linistita la pat, sa mananc, sa ma hidratez si sa-mi monitorizez tensiunea. Tinand cont ca nu am contractii, nu ma doare burtica, e posibil de la altceva sa am aceste variatii de tensiune si starea de lesin. Mi-a zis si sa fac niste analize de sange (free t4 si tsh) la urgenta, ca sa fie gata miercuri cand ma duc la ea.

Am reusit sa dorm un pic si sunt mai vioaie. Tensiunea e mai degraba mica decat mare, dar in limitele normale

Marryan, daca stai linistita la pat (banuiesc ca asta si faci ) atunci o sa mai tii sarcina. Oricum ai 35 de saptamani deja, asa ca bebe e dezvoltat bine. Ti-am zis ca sora-mea a nascut la 35 saptamani primul baiat si a avut 3,1 kg (mai mare decat Iannis al meu nascut la 39saptm) si un baietel sanatos.
La voi nu se fac injectii ptr maturarea plamanilor cand exista risc de nastere mai devreme de saptm 37? Am o prietena care a nascut acum o luna jumate, la inceputul saptm 37 si i-a dat dr ei sa faca 4 zile, preventiv, aceste injectii.
Ai grija de tine si o sa fie bine

31+ cu DPN 02.10.2011 si mamica de 2 ani +

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns athosik spune:

HAYAT ... m-a trecut un fior rece pe sira spinarii cand am citit ... SA DEA DOMNUL SA REZISTATI PANA LA FINAL SI BEBELE SA MAI STEA MACAR 6-8 SAPTAMANI IN BURTIK!!!!
Suntem toate alaturi de tine .... TIMISOARA te sustine!!!!


JADE .... si tu sa ai grija de tine si sa auzim numai de bine!!!

36+ cu robert-mihai
Dumnezeu sa ne ajute sa ajungem cu bine la final!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Citat:
citat din mesajul lui Dbunny

Hayat ne rugam pt tine sa mai stea bebe mic la caldurica cel putin o luna

deci s-a dus la control rutinar si acolo au vazut problema colului¿ sau avea dureri si dŽaia a mers la medic¿

seidana scurgerile gelatinoase le am si eu de vreo 1o zile, nu cred ca nasc inca...dopul gelatinos e mai murdarel nitel...si cu ceva firisoare de sange.

jade sanatate!

28+

Dbunny si Daniel (23.11.2006)
I never said it would be easy, I only said it would be worth it...


Dbunny ea a avut dureri si contractii de sapt trecuta, ieri a avut si dureri de spate...

Am inteles cu scurgerile si eu le aveam gelatinoase insa u chiar asa.. acu s-au schimbat in mai gelatinoase si groase.. sper sa fie ok, vad ca si pe Marryan o apuca temerile, o fi un prag psihologic pe la 36 s

36+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alayna spune:

Buna fetelor,intru si eu aici la voi ffff indispusa .
Citind titlul ,mi-a si stat inima un pic ,.credeam ca ati inceput sa nasteti ,apoi m-am intristat vazand ca avem 2 burticoase in spital .
Imi pare foarte rau pentru ce vi se intampla fetelor,va tin pumnii sa fie totul bine si sa duceti sarcina pana la capat

Pot sa ma plang un pic la voi ? Se pare ca aici ne spunem bucuriile sau supararile in ultimul timp .

Azi am fost la ginecolog si am iesit fff indispusa. Ieri am intrat in saptamana 31 ,iar fata mea azi cica avea 1500 gr si 30 cm .
Mi se pare atat de putinnnnnnnnnn,ma asteptam sa aiba minim 1900 gr dupa cate stiu ,iar la cm m-a ... terminat . In aceste saptamani ar trebui sa aiba in jur de 40 cm .Acum stau si ma intreb ,are mititca 30 cm de la cap-fund sau cap -talpi ? Prima varianta ar fi acceptabila dupa cate am citit pe internet ,dar a doua e deja horror pentru mine . Si nu mi-a trecut prin cap sa-l intreb atunci de unde pana unde masoara atat .
Daca o sa fie pitica? Eu si sotul suntem inaltuti 1,72 cm ,nu suntem scunzi .

Am iesit azi pe strada cu lacrimi in ochi ,nu aveam chef sa vorbesc nici macar cu mama . M-au sunat cei de acasa nici nu le-am raspuns la telefon .

Si dupa cate am inteles ,azi a fost ultima ecografie . Urmatoarea programare va avea loc pe 1 septembrie si nu stiu ce-mi va face. Cica ma va conecta la aparate sa se auda inima bebelinei etc ,am vazut azi o graviduta cu ditamai burtica facea chestia asta ,eu nu prea am inteles ce se intampla


Uffff fetelor,sunt asa suparata !!!

Ce m-a mai binedispus,i-am luat azi niste chestii pentru bebelina ,body ,pantalonasi ..atat de frumoaseee hainutele ,imi venea sa plang cand am pus mana pe ele


Ma duc sa bag o salata mare cu iaurt ,ma dau serios pe legume si fructe, gata


Va pup si sunt prin preajma



31+

Se pare ca va fi


:)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

Alayna... tare aiurea ziua de azi...
Eu zic sa nu iti faci pb: a mea la 31 avea 1600, de fapt chiar la 32 dupa UM, si dr a zis ca e bine, acu la 36 are 2600 deci a recuperat micuta, nu e ff bine, ca mi-a zis ca de avea sub 2600 ne faceam pb, deci nu era deloc incantat, mai mult la ecograf scrie greutate X +- y grame, deci ce ne da dr e orientativ, erorile pot fi mari..
apoi cu inaltimea siguur era cap fund, si mai mult nu stiu cum poat masura lungimea pt ca la varsta asta stau incolaciti.... mie de pe laa 23 mi-a zis ca in lungime nu mai masuram pt ca nu mai are relevanta..
ASA CA ZIC SA TE LINISTESTI CA BEBI E BINE , si ea simte ca tu esti trista...

36+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andreea_t spune:

capul sus alayna!
fiecare copil e unic.

34+ Doamne iti multumim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns seidana spune:

ALAYNA daca pe mine nu ma crezi uite aici.. la 31 s bebe tr sa aiba 1502 gr.. http://www.babycenter.com/average-fetal-length-weight-chart

1900 o sa aiba peste min 2 sapt

36+ .. DD ajuta-ne sa avem sanatoasa !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

Salut si eu burticile!

Imi pare tare rau pt. Hayat si Jade, le doresc multa-multa sanatate si sa duca bebeii cat mai aproape de termen.

Am fost si eu azi la eco', am citit-o inainte pe Alayna, nu mai imi vine sa dau detalii sa nu o intristez si mai tare, la mine totul e ok.

Merg iara la 35 de sapt sa-mi ia secretie si dupa voi merge saptamanal.

In rest sunt destul de obosita, de fiecare data cand merg la eco' sunt stresata si deprimata la gandul ca daca gaseste dr. ceva? Dar e bine, multumesc lui D-zeu.

ps. nu stiu cum va masoara voua lungimea bebeilor ca mie nu mi-a masurat-o deloc, nu se poate masura cica.

32+ cu ANTONIA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Iris_K spune:

May, ce ai mai facut cu bubitele care ti-au aparut?
Care era cauza? Te mai chinuie?


Vad ca tot scrieti de toxoplasmoza, eu nici nu am facut testul pt asa ceva, niciodata. M-am mai stresat cu el la inceput, dar dr meu a zis ca sunt bani aruncati asa ca nu l-am facut.

Mergi la inceput