FIV in Ungaria 135

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Lougra spune:

Monilaza, injectiile se fac subcutanat în burt#259;, periombilical lateral. Incearca sa vorbesti cu doctorul si sa lamuresti orele, este mult prea important.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

D-zeu sa te ajute!
La fiecare FIV ai facut injectiile dimineata? Oare asa sa le fac si eu?(degeaba ii scriu mail doctorului ca raspunde foarte greu) Si cum se fac? Una intr-o parte, una in alta, si una dupa alta? Scuze cu atatea intrebari, dar sunt novice in aceasta treaba. Si sper sa raman asa, adica sa fie cu ochisori din prima incercare.
[/quote]

Nu, nu la fiecare fiv le-am facut dimi, le-am facut cand mi-a zis dr., si se fac azi intr-o parte si maine in cealalta parte si tot asa. El mi-a zis ca trebuie sa le fac pana in ora 2, dar eu trebuie sa le fac inainte de a merge la lucru ca nu am frigider acolo ca sa pot sa le fac pe rand cu pauza intre ele. Oricum ma trezesc mai de dimi si le fac cam la jumatate de ora distanta, altcumva nu pot. Trimite-i mail la Zadori cu subiectul "Under treatment" poate iti raspunde asa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns floryma spune:

Citat:
citat din mesajul lui loretta76

D-zeu sa te ajute!
La fiecare FIV ai facut injectiile dimineata? Oare asa sa le fac si eu?(degeaba ii scriu mail doctorului ca raspunde foarte greu) Si cum se fac? Una intr-o parte, una in alta, si una dupa alta? Scuze cu atatea intrebari, dar sunt novice in aceasta treaba. Si sper sa raman asa, adica sa fie cu ochisori din prima incercare.


Nu, nu la fiecare fiv le-am facut dimi, le-am facut cand mi-a zis dr., si se fac azi intr-o parte si maine in cealalta parte si tot asa. El mi-a zis ca trebuie sa le fac pana in ora 2, dar eu trebuie sa le fac inainte de a merge la lucru ca nu am frigider acolo ca sa pot sa le fac pe rand cu pauza intre ele. Oricum ma trezesc mai de dimi si le fac cam la jumatate de ora distanta, altcumva nu pot. Trimite-i mail la Zadori cu subiectul "Under treatment" poate iti raspunde asa.
[/quote]

Buna,

Si pe mine m-ar interesa cum ar trebuii facute. La prima tentativa de FIV nimeni nu mi-a spus ca ar trebuii facute intr-o anumita perioada/ora. Eu am stat pe perioada tratamentului in Szeged si atunci cand nu aveam consult le faceam dimineata pana in ora 9-10, atunci cand trebuia sa ma vada le faceam dupa consult (ora 11 sau chiar 13). Oare sa aibe un rol asa de important ora la care trebuiesc facute? Daca da, de ce nu mi s-a spus oare? Eu nu am avut Merional.

O zi reusita si succes tuturor...

Flory

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Am scris mail doctorului cu subiectul "under treatment-question about injections". Sper sa imi raspunda. Sa ma lamuresc cum trebuie luzte injectiile. Va tin la curent pe cele interesate.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Fetele a mai luat cineva legatura cu PK?Este cumva in concediu? Am trimis un mail si nu stiu cam pe cand sa ma astept la un raspuns.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui rubia

Fetele a mai luat cineva legatura cu PK?Este cumva in concediu? Am trimis un mail si nu stiu cam pe cand sa ma astept la un raspuns.


Este in concediu ... pana in 23 august ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Cris_25 spune:

Monilaza, legat de injectii, eu stiu ca nu este foarte importanta ora... e important insa sa fie mereu la aceeasi ora ... In general medicii recomanda sa fie dupa-masa ... deoarece consultatia e dimineata si atunci se decide eventuala modificare de doza...

Eu la Fiv1 si Fiv2 am luat Menopur la ora 17 si Diphereline la ora 20. Acum voi lua doar Gonal F ... iat PK mi-a spus doar sa-l iau dupa-masa... Daca era fff importanta ora, banuiesc ca ar fi precizat...

Ti-am zis eu ca ne tinem de manuta la FIVul asta... Eu incep stimularea pe 18 ... Doamne ajuta sa fie cu ochisori... si la tine si la mine

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Asa stiu si eu ca nu e importanta ora(dar stimularea sa fie dupa-amiaza ca sa poata modifica doza dupa consultatie daca e cazul)
Important e sa fie la aceeasi ora(+/- 30 min).Se poate face stimularea dupa-amiaza si inhibarea dimineata(de ex.).

Cris25 ms , am avut azi dimineata surpriza sa gasesc mail de la PK.Mi-a zis sa repet PRL,TSH,Papanicolau, sa vedem cum sunt si de luna urmatoare o sa iau AC pt ca trebuie sa reglez perioada in care o sa fim acolo(vreau sa intarzii CM cu o saptamana pana in noiembrie ca sa putem ajunge dupa 15 nov in Budapesta,cand avem timp liber si eu si sotul).PRL si TSH mi-a zis sa le repet pt ca eu am alaptat pana in urma cu 5 luni si sa vedem care sunt valorile actuale,daca s-au reglat.Plus ca mi-a zis sa fac si o eco si sa trimit poza cu taietura de la cezariana...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns camrynna spune:

Buna seara ...bine v-am gasit , felicitari celor care au reusit FET sau FIV , celor ce au nascut si cate o incurajare celor care nu au avut beta pozitiv ..
Povestea mea e simpla si trista am 2 FIV -uri ratate , unul reusit cu sarcina oprita in evolutie ,tocmai am facut punctie pe 3 August si nu am nici o veste legata de embrioni .Cei de la laborator nu m-au sunat.Azi ar fi trebui transferati , cred ca aveam dreptul la un telefon macar , chiar daca din 10 ovocite nu ar fi rezultat nici un embrion, trebuiau sa sune sa-mi spuna sa opresc tratamentul de sustinere .Ca au lasat embrionii pana in ziua a 5 a mi se pare deja o situatie de basm , intrucat la noi niciodata nu s-a recurs la asa ceva ( le era teama ca nu vor rezista ).
Singura mea sansa este sa primesc telefon maine pt. un transfer de ziua 5 .Eu una nu-i sun, si de teama de a auzi ca nu am embrioni, dar si pt.a avea dovezi impotriva lor in caz ca ne hotaram sa-i dam in judecata ( se poate demonstra ca au fost neglijenti , etc. )
Am scris aici pt. ca deja m-ar interesa un FIV urmator in Ungaria, vreau sa stiu care este rata de reusite atat la Zadori , cat si la Peter Kovacs.
O seara placuta la toate fetele .

Camrynna ,


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tannoo25 spune:

Citat:
citat din mesajul lui camrynna

Buna seara ...
Am scris aici pt. ca deja m-ar interesa un FIV urmator in Ungaria, vreau sa stiu care este rata de reusite atat la Zadori , cat si la Peter Kovacs.
O seara placuta la toate fetele .
Camrynna ,

rata de reusita nu se stabileste pe medic, ci pe clinica,

http://www.ivfpregnancycenter.com/?p=11

Mergi la inceput