FIV in Ungaria 135

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns cybele spune:

tonirro, pai te scot la cico oricand vrei tu, ca in ultima vreme numai pe forum tre sa intru sa aflu de tine, altfel nu zici nika

da un semn cand te eliberezi si facem baby's day out



MTHFR C667T Heterozigot
FIV 1 Budapesta reusit, sarcina oprita in evolutie la 8 saptamani; tratament in sarcina cu Femibion, Acid Folic 5mg, Cetebe, Clexane 04, Aspenter

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Fetelor sa va povestesc cum a fost la Szeged.
Am facut spermograma si un eco. La spermograma, dupa tratament, a crescut mobilitatea la 10% si a spus doctorul ca este suficient pentru ICSI. Mi-a dat tratamentul: sa mai iau 4 zile in plus AC, iar din 20 august sa incep stimularea. Schema este gonapeptyl 0,1 mg/ml(una pe zi)+gonal f(prima zi nu, a doua zi 150, a treia si a patra 112.5)+aspirina 100 gr(nu prea inteleg scrisul; zic bine???) +femibion(una pe zi)+fish oil(una pe zi)+cetebe(una pe zi).Sa vad cum o sa ma descurc cu injectiile. Sunt greu de luat?
In 24 august trebuie sa merg pt analize de sange si eco. Apoi vedem cum sta treaba. Sper sa reactioneze bine organismul la tratament.
Inainte de a lua injectia cred ca . Spuneti-mi, din experienta voastra, cum v-ati descurcat cu injectiile?
Cam pe la ce ora le-ati facut? Si se respecta ora in fiecare zi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Loretta, vii cu o veste buna?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gretta spune:

Buna fetelor: am o intrebare daca ma puteti ajuta. Sambata ma duc la Szeged la clinica Berkert la dr. Janos Sikovanyecz la un control. Stie cineva cat se plateste laacesta clinica consultatie , eco si discutiile cu medicul? Oare sa fie aceleasi preturi ca la Zadori la o prima consultatie??

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joannaalx spune:

@ monilaza
eu injectiile nu am avut curajul sa mi le fac singura...l-am pus pe sotzul meu care a avut si el emotii la primele intzepaturi....apoi a fost ok. legat de ora la care le-am facut, se spune ca e bine sa le faci cam la aceeasi ora...cel putin asa mi-a recomandat mie dr si anume eu le faceam parca seara dupa ora 7. parerea mea e k nu e mare lucru cu injectiile....e mai greu pana te obisnuiesti. iti doresc sa ai bafta si sa iasa cu ochisori.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lougra spune:

Monilaza, injectiile intr-adevar trebuie facute la aceeasi ora. Unele se fac dimineata, iar altele seara, probabil ti-a spus medicul.
Eu, desi pretindeam ca nu o sa ma intep niciodata, mi-am facut curaj si mi le-am facut singura. Este extraordinar de simplu si nu dor delor.
Incearca si o sa vezi ca este mult mai comod sa nu depinzi de nimeni si nu este nimic complicat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Citat:
citat din mesajul lui Lougra

Monilaza, injectiile intr-adevar trebuie facute la aceeasi ora. Unele se fac dimineata, iar altele seara, probabil ti-a spus medicul.
Eu, desi pretindeam ca nu o sa ma intep niciodata, mi-am facut curaj si mi le-am facut singura. Este extraordinar de simplu si nu dor delor.
Incearca si o sa vezi ca este mult mai comod sa nu depinzi de nimeni si nu este nimic complicat.

Asta este si problema: doctorul nu mi-a spus cand sa le fac, iar cu asistenta nu prea m-am inteles pt ca nu stia engleza. Doar mi-a aratat cum sa le fac.
Deci, cand sa fac gonalul si cand gonapeptylul? Cum ati facut voi?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns loretta76 spune:

Citat:
citat din mesajul lui monilaza

Loretta, vii cu o veste buna?


Da iubita, de astazi am inceput injectiile, chistul nu mai este (sper ca a vazut Zadorica bineeeee), nu imi vine sa cred...chiar nu credeam ca va disparea. In fine voi face 3 injectii pe zi (Gonapeptyl, Gonal si Merional), toate dimineata, asa mi-a spus Dr. ca vrea sa le fac pana la ora 2. Deci in fiecare dimineata 3 impunsaturi, dar nu conteaza, important este sa fie bine pana la capat. Ai sa vezi ca nu e greu cu intepatul, prima oara o sa-ti tremure mana dar te obisnuiesti. Daca te pot ajuta cu ceva...sunt aici. Si marti dimineata trebuie sa ma prezint la apel la clinica. Pe langa injectii mai iau si eu Femibion, Omega 3(fishoil), Cetebe si Aspirin protect.
Ce as mai putea zice decat... Doamne ajuta pana la capat!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lougra spune:

Monilaza, tratamentul meu a fost cu Diphereline 0,1 zilnic dimineata si Menopur zilnic dupa ora 18. Orele sunt foarte importante, mai bine ii contactezi si ii rogi sa iti trimita schema de tratament in scris pe mail.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monilaza spune:

Citat:
citat din mesajul lui loretta76

Citat:
citat din mesajul lui monilaza

Loretta, vii cu o veste buna?


Da iubita, de astazi am inceput injectiile, chistul nu mai este (sper ca a vazut Zadorica bineeeee), nu imi vine sa cred...chiar nu credeam ca va disparea. In fine voi face 3 injectii pe zi (Gonapeptyl, Gonal si Merional), toate dimineata, asa mi-a spus Dr. ca vrea sa le fac pana la ora 2. Deci in fiecare dimineata 3 impunsaturi, dar nu conteaza, important este sa fie bine pana la capat. Ai sa vezi ca nu e greu cu intepatul, prima oara o sa-ti tremure mana dar te obisnuiesti. Daca te pot ajuta cu ceva...sunt aici. Si marti dimineata trebuie sa ma prezint la apel la clinica. Pe langa injectii mai iau si eu Femibion, Omega 3(fishoil), Cetebe si Aspirin protect.
Ce as mai putea zice decat... Doamne ajuta pana la capat!!!!


D-zeu sa te ajute!
La fiecare FIV ai facut injectiile dimineata? Oare asa sa le fac si eu?(degeaba ii scriu mail doctorului ca raspunde foarte greu) Si cum se fac? Una intr-o parte, una in alta, si una dupa alta? Scuze cu atatea intrebari, dar sunt novice in aceasta treaba. Si sper sa raman asa, adica sa fie cu ochisori din prima incercare.

Mergi la inceput