Buburuze de Ianuarie - Februarie 2011(66)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns fragrant8 spune:

neata,
pe fuga si noi, ca suntem intr-un maraton al maraieililor de 2 zile; dintii si-o raceala ne dau nopti albe.
tati are bronsita si e pe antibiotice; si cred ca a luat si sophiotul ceva; deocamdata muci, tuse si stranut; luni aveam programare la dr; daca nu se amelioreaza cu homeopatele, o duc mai devreme...

pt constipatie - la noi merge nectar de prune diluat in apa, sau piure de prune.

roxx - da, esti pe lista.
mirela - nu mi-ai zis cate camilii voiai, am luat 2, daca nu-ti trebuie amandoua, nu-i bai
alinush - ti-am mai luat si tie una.

azi e ziua lui tati - si casa e cu fundu-n sus, valize peste tot...negociez cu sophiotul poate imi da liber sa pregatesc cina...

si da....mare liniste pe aici...que pasa???

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

buna fetelor
sarumana de urari
LMA tati de sophiot
si LMA sarbatoritilor de azi

fetelor, parca suntem blestemati
mi au varsat toata noaptea
aseara Robi s a trezit in jur de 7 si am si zis ca hai afara cu masina, pus copii n scoici via parcul IOR..intins paturica, dat mancare la pisoi si apoi s au intins si ei pe paturica, au mai aparut niste gemenute de la ursuleti si inca o fetita
s au jucat frumos, au zgarmat prin iaerburi, bagat apoi mainile in gura la greu
nu pot sta numai cu stersul mainilor, n am cum
si ce sa vezi azi noaptede la ora 1 a inceput balamucul, au varsat in rate si contingente

dimineata la 7 am plecat de urgenta la spital
mancam de regim, bem saruri minerale, belea
sunt si un pic febrili
offff, nush ce au, ca s cam asimtomatici
cica ar fi un pic rosu in gat si cam deshidratati.....vroia sa ne interneze, ca sa le faca metroclopramid injectabil si perfuzii cu lichide pt hidratare
aaaa si cica Robi era si tahicardic
maa, nu mi ajungea maraia cu dintii, alta buba acum
le am luat niste cereale de regim de la topfer, orez cu morcov care se combina cu apa si se bea la bibi
Razvi a baut un bibi, contrar asteptarilor, frasu....ciuciu, nici batut nu ar bea
iar sarurile in varianta combinate cu apa, numai Razvi le a baut, iar ciudat, iar acum le am facut in combinatie cu ceai si vad ca bea si Robi
lui Robi i am dat niste piure de morcov, pe care l a mancat super bine, ca apoi la 5 minute sa l verse pe tot, la fel cum la inghitit
la vreo ora i am facut un bibi mic de LP+ o masura de cereale de orez integral de la organix
si lui Razvi un bibi LP simplu

deseara le fac niste branzica cu iaurt si ceva fruct
scapam noi si de asta

pupici

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Doloress spune:

Multa sanatate bolnaviorilor! MIRELA cred ca au o forma de gastro. Bine ca macar accepta sarurile, Patrickul meu statea numai agatat de tzatza, cand la gastro e destul de contraindicat laptele, nu aveam ce face, altfel s-ar fi deshidratat de tot.

FRAGRANT - La multi ani lui tati! Si pe mine ma stressa tipa de la CLSC la Patrick cu alaptatul, am mai povestit eu ca am izbucnit atunci si n-a mai venit. Stiu ca sunt super-zeloase. La Kevin le-am zis din prima sa ma lase in pace, am alaptat primul copil 2 ani contrar tuturor asteptarilor, l-am facut sa accepte sanul dupa 2 luni (si cu ajutorul lor bineinteles, de ce sa nu recunosc) asa ca nu mai am nevoie de sfaturi. La al doilea copil sunt mai retinuti.
Si noi suntem intr-o mare febra, pregatiri, bagaje, cadouri. Mare panarama cu doi copii. NU stiu cum ne vom descurca. Ai mei acasa tot asa, agitati si nervosi,nu au cu ce sa vina dupa noi, ca nu incapem tot familionul intr-o masina, au gasit un van mare, dar n-are aer conditionat, asta este, ne-om descurca noi, vreo 6-7 ore pana la Iasi.

Piticania mea a inceput si ea sa se miste in toate directiile, greu, nu-l mai pot lasa in bouncer, in wrap nu mai incape si nu mai sta locului, deci trebuie sa fim mereu amandoi pe faza si eu si tati, fiecare cu cate unul. Asta mare vrea si el joaca, deja vine de la gradi si pune botul inainte de a-i zice eu ceva: Mami, nu vreau sa ma joc singur! SI incepe maraiala. Asta micu daca il pun cu noi pe jos, da cu capul de parchet, daca il pun in pat in 5 secunde e la margine, hehehe, distractie maxima. Abia astept sa-l mai pasez si bunicilor ca tare ma mai simt obosita.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

doloress, poi daca aia nu, ailalta nu, nici lapte?
l am combinat cu cereale de orez integral
macar sa aibe si ceva n burta si sa se si hidrateze
plus ca le tot var pe gat sarurile alea
sunt tare dulci, nush cum le beau ei, ca mie una mi s ar face si mai greata

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piscotel2011 spune:

Uof ce motani bolnaviori!Cand vin belelele vin, parca nu se mai opresc! sa treaca.

Noi am intrat repede, repejor ca suntem in facut de bagajele ca plecam la buni la Braila in weekend Abia astept. Sa mai intru si io in concediu vreo ora-doua asa sa mai incarc acumulatorii:)))

In rest suntem bine, marti avem intalnire cu pediatra sa ne vada si pe noi dupa raceala, pentru balaurul din nas ne-a zis sa curatam nasucul si sa dam cu fucidin(?)...e un unguent care are si antibiotic...o sa o intreb mai multe marti cand ne vedem...

Pupici.

Dana, Mami de Piscotel, Ioana-Alessia (11.01.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catal_ina10 spune:

Si eu pe aici!

Raportez copil atomic. Vioi sau marait, nu mai sta aproape deloc singur si aproape deloc in pat cand e treaz. Pozitia ei favorita e in picioare (evident nu poate sta singura ). Dar daca si Kevinul lui Doloress e agitat, m-am linistit. Inseamna ca asa sunt la 6 luni, nu am scapare. Seara cad lata. Mamelor cu doi copilasi, nu stiu cum faceti!

La multi ani tati de Sophiot! Multa sanatate pentru Sophiot si tati!

Offf Mirela, ce ghinion cu motaneii tai! sa se faca repede bine!

Fetelor din Canada, impachetare usoara si drum bun! Va asteptam pe plaiuri mioritice !

SZ: Voi ati introdus uleiul de masline?

Mandra mamica de printesa filigran Sara Maria - 21.01.2011

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mayane spune:

Loutzy, jumatate te aprob (bepanthene nu are antibiotic), jumatate te contrazic (mancarea are antibiotic)

Asa cum pediatrii dau antibiotice preventiv, veterinarii nu se lasa mai prejos. Si puii si porcii (probabil si vacile) primesc un coctail de antibiotice sa fie, sa nu se imbolnaveasca... De asta devenim tot mai putin receptivi la antibiotice. Capatam toleranta la ele pentru ca le inghitim zilnic.

Si bonus: Monoglutamat

In fine... o sa ajungem sa nu mai mancam, sa nu mai bem, sa nu mai respiram...

Acum sa zic de fi-miu...
Aseara s-a asezat in genunchi, la marginea patutului, sa-l asculte pe tati cum ii canta Iar azi m-a executat cu un "mam, gai" (unde gai=mancare) de m-am topit.

V-am pupat si am fugit la biberonit


"Pluteste drept inainte si daca pamantul pe care il cauti nu exista inca, fii sigur ca Dumnezeu il va crea inadins pentru a-ti rasplati indrazneala"

"Life isn't about waiting the storm to pass, it's about learning to dance in the rain."


Mami ametita de pufletzel Darius Alexandru (05.02.2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns florintunde spune:

mai ce leneveala frate!!


Desteptarea!!
treceti la treaba !

Magnetism;ai pm...misiune indeplinita

Fragrant;La multi ani pt Tati!E ziua si la mamica mea astazi

Pufoaso;pere..caise..provoaca kk moale..si da apa in timp ce mananca..

Mayane;chiar tre sa fac ceva de gai..

Mirelush;pup motaneii bolnaviori..sa se faca bine repejor!

in rest..noi bine...fara buni,fara tati,fara Mario..toti is la treburi..am fugit toata ziua cu Sonica..am avut multe de rezolvat!Le-am facut toate..acusi imi trag sufletul
pupici



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

piscotel, nush mama, dar nu aveau nik aseara
ce balaur or fi bagat in gura nush
mama ei de iarba, ca i contaminata de toti cateii si eu mai stiu de ce alte vietati miscatoare

as pleca si eu la mama, M ma tot bate la cap sa ma duca vreo spatamana la mamaie, dar e copilul lui sora mea acolo, un pusti de 1 an si 8 luni, care nu stie sa mance la lingurita,LP la bibi nu inghite mai nik......si, dadaca la 3 sugari nu ma vad
plus ca eu pe sora mea nu o inghit si pace, cu sare n ochi i as da, ca e atat de vita de nu se poate
atat am invatat o ce si cum sa faca cu copilasul ala si degeaba

sta acum mama, om la 50 si de ani sa se tina cu bibi si cu lingurita dupa un tzanc
in afara de LP, mai bea suc de porto, pe care il face ma'sa dimineata si il indeasa pe gat pana se termina, adik pe tot parcursul unei zi
freshurile se beau in maxim juma' de ora, ca apoi ciuciu, nu mai sunt bune decat de dat la cos
oricum, mama nu i face, ea a facut compot de zarzare si de ala i a dat, i a pus in paharel si i a dat sa bea
ieri i a pus supa de zarzavat in bibi ca altfel nu o manca

balamuc

mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mirela2 spune:

aaa
ca uitam sa va spun ce era mai important
azi noapte dupa ce a tot varsat bietul Robi, la un mom dat se aude din gurita lui un "ma-maaaa" de toata frumusetea
sa pic si nu alta
nu mai nimeream sa l iau in brate de drag ce mi era


mami cu motaneii Razvan si Robert (26.12.2010) si mami de Vlad (12.12.1999)

colacei de inot pentru bebelusi

Mergi la inceput