Strumfi de iul-aug 2007 (220)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

La multi ani Denis !!!!

Vezi Michi si mai zici ca al tau sot nu iese. Bravo voua ca stiti sa va si relaxati

Vivela eu cred ca nu as mai putea sa-l tin in curte cu copiii nicio zi, mai ales ca acum poate sa o fi inteles de ce a incasat-o si sa invete din asta sau se poate razbuna.

Noi am fost la tara dupa Daria si numa bine ca am venit tot fara ea. cand a auzit ca varu-su se duce la circ nu a mai fost chip sa vina. Sper sa o fi inteles ca noi nu o sa putem veni dupa ea decat dupa 5 nopti. Ea e clar ca se simte mult mai bine la mamai-sa, sta in curte unde are topogan, leagan, masuta, are vreo 4-5 fetite de varsta ei pe care le strange zilnic la mama (zici ca-i gradinita acolo). Ziua nu stie mama de ea insa seara la culcare o apuca dorul de noi.

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

Fetelor ma ingrijoreaza si pe mine ceva. La Daria nu am observat niciodata insa la Eric, dupa raceala ce a avut-o la inceputul lunii (sau cel putin noi acum am observat) are pe gat o mica umflatura miscatoare, nedureroasa, un ganglion sub barbie pe la jumatatea gatului. Am crezut initial ca-i marul lui Adam. Am citit ca dupa o infectie orl pot ramane imflamati gamglionii cam 3 saptamani dupa tratament , au trecut alea 3 saptamani insa la Eric e la fel de mare, cam cat o boaba de fasole mai mica.
V-ati confruntat cu asa ceva??? Cat sa mai astept?

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

dana, eu zic sa o mai lasati la tzara! aerul si miscarea le priesc de minune. andrei parca e alt copil de cand sta la munte. pana si tranzitul intestinal s-a reglat, daca aici facea la 2 zile acolo face si de 2 ori pe zi, si numai de la miscare i se trage, ca de mancat mananca la fel.
eu azi am chef de tras matza de coada, sper sa-mi iasa miscarea!

dana, si andrei a avut asa, dar doi, pe gat, in spate, aproape de unde creste parul. i-au aparut dupa ce s-a umplut de coji in cap. 2 doctori ne-au zis ca e o reactie a organismului.....au tinut mai mult de 3 saptamani.......cred ca i-am simtit vreo 2 luni. cica e bine sa fie mobili....

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

mersi Michi
Daria acolo a dat un pic in partea cealalta cu tranzitul, daca aici era constipata acolo i-am luat acum la plecare niste debridat ca mi se tot vaita de burtica. Mananca ffff multe fructe, de multe ori le rupe singura din copaci si uneori nici nu le mai spala . A devenit tarancuta get beget . A invatat sa faca si pisu in iarba, nu se mai duce la wc. m-a facut si sa rad ca de frica sa nu-si ude chilotii se dezbraca complet, face pisu si apoi isi ia iar chiloteii si pantalonii.

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns stefania_97 spune:

Buna fetele,


La multi ani strumfilor sarbatoriti azi sa fie sanatosi si fericiti in fiecare zi a vietii lor

Razvan Gabriel - xerxe2005
Matthew Peter - fianna
Bogdan Andrei - carmena




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mychydutza spune:

hehehe. la fel face si andrei, "uda" toti copaceii din curte! .
sa ai grija cu fructele nespalate, ca andrei anu trecut din cauza morcovilor si a cozilor de ceapa consumate direct din gradina a facut o enterocolita nasoala.

decat sa bei si sa conduci, mai bine sa fumezi si sa zbori!!!!"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vivela spune:

salutare

La multi ani strumfilor sarbatoriti azi:

Razvan Gabriel - xerxe2005
Matthew Peter - fianna
Bogdan Andrei - carmena



cainele am decis sa-l pastram, dar am vorbit cu al meu sa-i facem o ingradire din care sa nu mai iasa. o sa-l lasam in curte de bezmetic doar noaptea, sa alerge daca are chef. de legat nu pot sa-l mai leg, are peste un an si nu a stat niciodata legat, cred ca ar muri de icter sa il pun in lant. cel mai bine i-ar fi intr-o ingradire cu plasa de 2x2 sau mai mare, nu stiu...
de caine am nevoie, sunt oarecum izolata aici si ma simt mai in siguranta cu el dpdv al strainilor. adica daca il vad pe el la 2 noaptea ca sta linistit, nu am nicio indoiala ca nu e nimeni in curte sau prin zona curtii.
il tin sub observatie si fac mereu instructaj cu copiii sa nu mai necajeasca animalele. dar nu prea am cu cine, ca doar stiti cum sunt ai mei .

referitor la "tzaranit", ai mei s-au integrat perfect, sunt toata ziua murdari din cap pana in picioare, de parca le e frica sa nu ramana niciun microb ne-testat. eu n-am mai vazut copii asa de dornici de murdarire, ii spal de 5-6 ori pe zi, poate si mai des, apoi incep sa se tavaleasca pe jos unde e praful mai mare, prin pamant, prin iarba, baga mainile in nisip si apoi se duc sa ia un biscuite, trag matza de coada si o pupa in bot... mi-e groaza. eu nu eram si nu sunt foarte crizata de asta, dar parca sar calul rau de tot.
damian de vreo 2 saptamani aproape face kk cu mucus, apacios, e agitat rau noaptea si non-stop la tzatza. am zis ca e efectul homeopatelor, dar poate o fi luat vreo bacterie sau vreun virus...e curios ca face kk de vreo 5-6 ori pe zi, de vreo 3 ori e normal, restul cu mucus, verzi si cam lichide...
ca se trezeste noaptea e una, dar ca mai trebuie sa-l si schimb de pampers...e f nasol, ca urla de parca ii pun chiloti de tabla.

ma duc sa matur prin camera, activitatea mea principala de cand am venit aici .



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sunflower1979 spune:

salutare!
am revenit si eu la civilizatie (adica internet) si am vazut ca mi-ati transmis urari frumoase! va multumesc din suflet si ma bucura foarte mult gandurile voastre!
incerc cu greu sa ma lipesc de gasca de forumiste din Piatra Neamt si desi ne-am vazut de doua ori, iar pe voi niciodata, ma simt asa de apropiata de voi, iar cu ele cam stinghera. cand m-am intalnit cu Georgiana , parca era a nu stiu cata oara cand ne vedeam. apropo, nu vii week-endul asta la Piatra?

Simo, felicitari pentru miscaretul mic! ce senzatie minunata; iar cu alaptatul, la fel patesc si eu... visez ca alaptez, imi doresc s-o mai fac, e ceva care parca ma "cheama".

Violeta, esti dementiala... cu siliconul in sutien. esti un izvor de amuzament pentru mine!

vivela, ma gandesc ca inca nu sunteti obisnuiti unii cu altii (voi si cainele) si ca poate n-o sa mai faca. mi-e mila de David (bine ca n-a fost mai rau), dar il inteleg si pe caine, caci a reactionat din instinct, cand i se ia ceva. daca te decizi sa-l mai tii, trebuie sa-i inveti si pe copii sa nu-i ia nimic din fata, caci e periculos, si eventual sa-l legi.

in rest nu am citit, asa ca ma scuzati. saptamana asta sunt si ocupata la servici, dar mai revin cand am timp si ma pun la zi cu noutatile.
felicitari si LMA pentru restul sarbatoritilor din zilele trecute si pentru cei de azi - Razvan, Matthew si Bogdan!



Cristina, cea mai mandra mama de Denisuc (30.07.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ddanagh spune:

vivela de ce nu ii dai niste biotics sau enterolactis (2-3 pliculete)?

un tot: Dana cu Daria (20.07 2007) si Eric (20.09 2010)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

La multi ani sarbatoritilor de azi!

Si sa ma laud ca mi-am schimbat (in sfarsit) poza de la profil, ca cealalta era de cand avea Matei 11 luni

Gabi subscriu cu probioticele.

mami de Hisham Matei 28 iulie 2007 si17+ cu Yusuf Gabriel

Mergi la inceput