Bulgarasii de ianuarie-februarie 2012(11)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lalitzuza spune:

Buna seara la toata lumea.
Puiutza te inteleg prin ce treci,trebuie sa te mobilizezi,sa gandesti pozitiv. Ceva asemanator am patit si eu acum 2 ani cand mi-am facut analizele la un lab. care mi-a dat un buletin de analize doar cu niste cifre , fara cheie de control fara sa stiu ce trusa sau metoda de lucru au folosit, eram disperata la toxocara aveam niste cifre astronomice ...
Noroc ca am gasit o d-na dr la spitalul de infectioase foarte de treaba care m-a lamurit si linistit , am refacut analiza in alta parte si totul a fost ok . Poate nu ar fi rau sa te sfatuiesti cu un dr. de la infectioase sa vezi si parerea lui ... Iti doresc tot binele din lume si ai sa vezi ca totul se rezolva .
La subiectul despre tigari nu ma bag ca nu sunt "practicanta" va inteleg ca va este greu si nu arunc cu pietre .... dar cred ca cea mai buna motivatie este in burtica vostra.
Week end placut tuturor si toate cele bune .

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

puiutza, iti doresc din tot sufletul sa fie bine bebe, suntem aici cu tine si impreuna poate vom face sa treaca mai repede cele 6 sapt

In privinta animalutelor de casa chiar voiam sa deschid subiectul. Eu am un bichon de aproape 4 ani, am facut anticorpii de toxocara canis si rezultatul a fost pozitiv, din fericire anticorpii IGG nu IGM, deci boala a fost in trecut, poate in copilaria mea caci atunci aveam contact cu animalute nedeparazitate.
Imi fac griji pt bebelus dupa nastere, un nou nascut e plapand, nu vreau sa-l expun unor pericole.
Tin totusi sa spun ca am grija de catelus sa-l deparazitez si vaccinez, suntem la zi cu toate, il tund scurt si ii fac baie chiar mai des decat ar trebui. Ne este tare drag, a devenit un membru al familiei, e foarte cuminte si iubitor, un adevarat prieten pt baietelul meu.
Ne este greu tuturor sa ne despartim de el, ma gandeam sa-l dam spre adoptie unei familii iubitoare, ma apuca cand ma gandesc la asta.
O varianta mai buna ar fi sa-l lasam la cineva pt un an, pana mai creste bebe, sper sa gasim pe cineva care sa accepte asa ceva.

Faith, am vazut in poze ca si tu ai "un copil" patruped, tu ce vei face cu el dupa nastere?

de baietel mare si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Eu am avut un copil cu par :) dar acum e la maicamea si e mai rasfatata decat era la mine. Nu credeam ca se poate.. Oricum, mara are contact cu ea cat de des se poate, si o iubeste mult.
Cand eram gravida cu mara a avut si cateaua gestatie falsa atat de apropiata era de mine :)

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biancabia spune:

Am si eu o prietena care are o catelusa, asa de cuminte ca un om. Mai are 3 luni pana la nastere si o va trimite luna viitoare in Romania cu mama ei. E f necajita pentru ca sunt ff atasati de ea, dar sunt constienti ca e mai bine asa. Acum, cunosc pe cineva care nu a renuntat la cutzu nici dupa ce a nascut si nu s-a intamplat nimic. Fetita are aproape 3 ani si a crescut din prima zi cu catelusul in casa, nu a fost nici cea mai mica problema. Cred ca se neglizeaza animalutul totusi dupa ce vine bb

Bianca ALEXIS-ARIAN si 10+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns catiushor spune:

[quote]citat din mesajul lui My_Lady0091

cand pot-trec noile date!

am uitat sa-mi trec anul 18 nov 1986

gravidutza 14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Faith26 spune:

Sara - Da, asa este avem si noi o "catelusa" (cu ghilimele, caci are 5 ani si ~33 kg). Catelusa a fost si ea "mamica" anul trecut.

Eu acum nu vreau sa judec ce decide sa faca o femeie insarcinata cu privire la caine/pisica. Noi nu ne-am pus problema nici o clipa sa o dam - nici in perioada sarcinii, si nici dupa. Probabil ca dupa ce va veni bebe, catelusa nu o sa intre in camera copilului sa imprastie par sau microbi (desi este ca si catelusul tau, deparazitata, vaccinata, etc). O sa avem cat mai multa grija. Ba chiar ma amuzam cu al meu, ca totusi nu de caine ne e noua teama, ci mai degraba de oameni.

Parerile sunt impartite. Noi nu vom da catelusa noastra, care pana acum a fost ca si copilul nostru - din punctul nostru de vedere nu este corect fata de ea, care nu are nici o vina, si in plus, e membru al familiei!!! Probabil deja stii ca ei sufera fff mult atunci cand sunt dati..chiar daca la cineva apropiat...
Indiferent ce vei decide, sper sa iei decizia optima pentru familia voastra

14+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns puiutza27 spune:

Daca as putea sa dau timpul inapoi nu l-as mai da pe Biju pentru nimic (parerea nimanui, nici o analiza, etc.). Cat imi este de dor de el!!!!!!!!!!! Greseli ale vietii pe care nu le mai poate repara nimeni si nimic, ramane doar regretul pentru tot restul vietii si vina purtata vesnic in suflet...

9+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sara_ spune:

puiutza, nu trebuie sa te invinovatesti, ai facut cum a fost mai bine pt bebelusul tau. Pentru copiii nostri niciun sacrificiu nu e prea mare
Faith, pana acum asa planuisem si noi, sa pastram catelusul, sa nu-l lasam in camera copilului...Imi imaginez ca va fi foarte greu, chiar imposibil sa-l tin in frau, e tare zapacit, jucaus, sigur va fura jucariile copilului (in parc isi doreste baloanele, zdranganelele copiilor si cred ca si copiii i se par niste jucarii), ar fi epuizant pt mine sa stau atenta tot timpul la el sa nu sara pe copil.
Nu am luat inca o hotarare, va fi greu...

de baietel mare si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kraluca spune:

puiutza - treci printr-o perioada foarte grea si simti lipsa "prietenului" drag... noi nu-ti putem oferi decat suportul nostru, care sper ca valoreaza. restul trebuie sa vina de la tine, orice decizie trebuie sa o luati impreuna. sa nu regreti faptul ca ai dat pisoiul, a fost complet justificat! referitor la bebe, cred si eu ca ar trebui sa ceri o a doua opinie si, neaparat, sa refaci analizele!!!
nu stiu daca esti o persoana credincioasa, dar cred ca este momentul sa te apropii de
nu mai cunosti pe nimeni care sa fi fost in aceasta situatie?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ALTESA spune:

fetelr si mie mie frica de mor de toxoplasma asta ,trebuie sa-m vina si mie rezultatele pe vreo miercuri.

Toxocara canis am avut inainte sa raman am luat tratament dar apoi nu am mai refacut analizele si nu stiu daca mai am sau nu.

Sper sa nu am toxoplasmoza asta ca asta e -ericuloasa rau din cate aqm auzit.

Eu a si caine si pisica si-i-am dat afara din casa sa doarma in curte mai scapa cateodata prin casa dar ii dau afara.

16+ cu

Mergi la inceput