LMA Maria -Delfinasi in straie de sarbatoare (164)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

Citat:
citat din mesajul lui aelita

dar la voi isncrierile nu s-.au facut in martie-aprilie?ca noi atunci am inscris copiii.acum nu mai gasesti.
oricum stiu ca e greu,frate-meu nu a gasit cu fata de 2 ani jumate .abia in 2012,cand va avea 3 ani jumate si intra la gradinita.acum ar fi la cresa ,dar nu a gasit in primavara.si acum nici atat.


noi gradi de stat avem doar 2 in tot orasul, unde se fac inscrieri in martie pentru anul viitor. dar acolo nici nu sper sa prind loc, ca sti cum e: pe puncte, cati frati sunt acolo la gradi, cati membri are familia, cat de aproape e de casa, daca parintii lucreaza (daca o inscriam in martie nici nu-mi lua cererea, eu nu lucram -deci puteam sa-mi ingrijesc singura copilul), ce venituri anuale avem (prioritate cei cu venit minim, somaj etc)

la cele particulare il poti duce oricand, sunt locuri, problema mea e ca majoritatea au program de la 8-9 pana la 14, si apoi de la 17-20... ori eu plec de-acasa de la 7 si revin la 14 pana in iarna, plec inapoi la 16 si revin la 20... dar in iarna plec la 7.30 si ajung acasa la 18.30 , nu mai am pauza la amiaza sa ajung acasa...

eu am cam trecut cu Maria prin toate fazele: bona, cresa, mama, familie cu copii la gramada. asta de la 1 an si 11 luni! aici in Spania, ca Maria avea 10 luni jumate cand am venit cu ea aici. si intr-adevar in primul an a racit mai des, la inceput aveam probl ca nu-i placea, nu intelegea ce vb, plangea pana facea febra 39ș, familia unde am dus-o scurt timp o lasa sa doarma pana la 12 ca sa nu aiba treaba cu ea, iar eu la amiaza ma chinuiam s-o culc si nu vroia, dormea iar la aia vreo 2 ore si ma prindea noaptea la 23-24-1 cu copil fara somn. asta a fost pentru scurt timp, ca nu m-au tinut puterile la programul ala... noroc ca mi-a spus o mamica ce se intampla . apoi la 3 ani am crezut ca am scapat ca merge la colegiu, daŽde unde!! plateam 10 euro doar ca venea dimineata si-o ducea 100 de metri pana la scoala si uneori o lua la amiaza si o lasa acasa, cand intarziam eu cateva minute! fara s-o imbrace, sa-i dea mancare, nimic! "muncea" 5 minute! apoi a trebuit sa gasesc pe cineva s-o ia la amiaza si sa vada de ea 3 ore, manca la scoala. si intre ce plateam la aia si ce castigam eu atunci, proportia era aproape jumi-juma. acuma vad ca sunt cam tot acolo scorurile, poate chiar mai piparate. stiu insa un lucru sigur: Isa va merge la o gradinita cu personal calificat! no, si daca nu merge asa (desi nu vad de ce nu), imi fac eu propria gradinita, adun eu o mana de copii la mine, ca si-asa mi-s dragi de mor!


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alice_Elena spune:

Adriana daca iti e dor de odisee de ce nu vii la bulgarasi de ian feb 2012? Nu e acelasi lucru ca aici dar..
Noi am ajuns la casa. E bine si racoare. Mara era treaza de la 2 a picat lata, sforaie :))

Mami de Mara Nicolle (20.08.2010) si 16+

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

pupici la mamici si delfinasi, noi plecam in parc

ne "auzim" mai la noapte


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ooana spune:

Citat:
citat din mesajul lui adrianaBuc

oana, daca iti permiti, de ce nu incerci o cresa privata? Acolo sigur nu e acelasi raport intre copilasi si ingrijitoare.

sa va spun ca m-am apucat de citit odiseea E tare cool sa citesti ce mai speria si pe cine...


Mamica de Rebeca Stefania - 03.07.2010, mandra posesoare a 8 dintisori
12+



era o gradinita privata care intre timp s-a inchis din lipsa de copii
pretul era = bona, si nu aveau clineti ca toata lumea zicea ca pentru aceeasi bani mai bine se ocupa 1 persoana doar de copilul tau, fara sa se imparta atentia

cred ca pana la urma o sa ramanem la bona cel putin pana la 2 ani dupa care cresa sau la 3 ani la gradinita


Am implinit 1 an! 08.07.2010

" Nu te uita cu tristete in trecut, pentru ca a trecut si nu te ingrijora pentru viitor, pentru ca e inca departe.
Traieste in prezent si fa-l atat de frumos incat sa merite sa ti-l amintesti" - Ida Scott Taylor


Noi 2
www.youtube.com/watch?v=pLKkGs41RAA" target="_blank">Wedding-videoclip



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns racusor2010 spune:

fetelor unde ati fost voi la mare, am vrea sa mergem intr-un weekend dar nu stim unde. la phenicia e scump de mori in sezon

am implinit un anisor, sunt baiat mare de acum

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bumblebee spune:

Valeu, ma doare capul numai cand ma gandesc la ce voi face cu piscotul cand ma intorc la munca.. Si eu ma intorc de-acum in orice moment imi gasesc ceva convenabil, adica sa nu castig mai putin decat cheltui cu gradi/soacra+ bona, plus eu o cheltuiala cu drum, pachete s.a. Ma pune careva director? si la spalat pe jos..
Soacra sa se descurce singura e aproape exclus, tot mi-ar trebui cineva part-time sa o ajute.
Poate oi fi mai denaturata, ori poate nu constientizez imaginea de ansamblu, dar eu chiar as lucra.

Pufescu, esti prea tare, mami! Cred ca esti fff ordonata si disciplinata, altfel chiar nu ai putea sa te descurci. Dar cred ca iti si doresti, cumva, nu? Ma refer ca ti-e drag sa stai cu puiul tau, sa-i faci tu papa, chiar daca asta-ti incurca treburile de la serviciu. In orice caz, jos palaria! Coafura mai si rezista zi dupa zi!

Alina si Victor Andrei - 23.07.2010
La mare, la soare!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crispro spune:

Mamici dragi, va invit sa ii uram "La multi ani!" Mariei la subiectul dedicat:


30 iulie-LMA Denisa Maria, delfinasa de anca_vlad




Sa-l ajutam pe Alex

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rodyka spune:

LA MULTI ANI, MARIA!!! sa cresti mare, sanatoasa si cuminte!!


am implinit un anisor!! Isa = parfum de fericire (19 iunie 2010)

am implinit 10 ani!!! Maria, printesita mamei (26 iunie 2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rubia spune:

Bine v-am regasit!
Am avut o saptamana extrem de obositoare,acum doar ce am terminat de sters bucataria (golit frigider)...offf ... si fata plange in somn de vreo 2 nopti si abia dorm vreo 3 h pe noapte.
Dar in tot haosul asta exista si ceva de bine:pe 25 iul(de ziua sotului meu) a inceput fii-mea sa stige mam-ma si tot in ziua aia a facut pt prima data kk la WC(pe reductor)...de vreo 3 luni incercam sa o invat sa faca la olita dar cand vedea ca ne apropiam de ea incepea si urla,astfel am hotarat sa-i luam reductorsi sa incercama asa .Eh si culmea ca a mers...vad ca lui fii-mea ii place sa sare peste etape .Mai face "nasuc"-stramba din nas,scoate limba si inchide ochii-face cu ochiul si toate astea cand ii zic eu. Ajunge cat ne-am laudat

NB delfinariu

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns palomina spune:

Hola, fetelor!

Hihihi, Rody .... Eu va urmaresc din umbra ca nu ma lasa Antonito sa respir.... Am fost la ai mei, in Otopeni, vreo 10 zile, ca papi saracu' are mult de lucru Si ca sa-l lasam sa se concentreze a trebuit sa fugim de-acas#259; :))))

La noi toate bune si frumoase, A. Nu sta locului, m-a zapacit.... Face vreo4-5 pasi nesustinut, dar tot nu pot sa-l las de capul lui prin casa pt ca se agata de mobile, de usi, isi prinde degetele in sertare :( , numai prostii face. Asa ca eu stau dupa fundul Lui toata ziua....

Si noi folosim Libero up and go.. Tot din motive de "nervi" :))) mai sunt si la DM marca babylove unii asemanatori si mai ieftini.

Vigantolul eu I-l dau cand imi aduc aminte Si direct in gurita si inca mai e fascinat de cutia de carton :)))) sa vedem pana cand....cand ii puneam apa de mare faceam Si
noi ca Pufescu . Mai nou ii dau si vit C, haha ce fata face :))))

Si eu ma apuc de cautat gradi pt la anul, v-am mai zis.... Ma gandeam sa-l duc pe A. Cam cu vreo 2 luni mai devreme, program scurt, pt acomodare, voi ce ziceti? Aaa, bineinteles ca la gradi particulara, cel putin acum, cat e mic-mic.... Am gasit una care are camere de luat vederi si iti vezi copilul pe internet in orice moment, 1200 RON lunar.... Vom vedea... Oricum, si pe mine ma apuca plansul

Multa sanatate delfinasilor bolnaviori!
....pe curand!





la mas feliz mamacita del mundo - Antonito 18.08.2010

Mergi la inceput