Fluturasi de Martie Aprilie 2011 (36)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns SSABrya spune:

Neata la pranz fetelor.
Cred ca Ayannei ii da pimul dintisor, desi abia are 4 luni.
Dar aseara mi-a plans f rau, pt prima data in viata ei si are gingia de jos f umflata.
Nu stiu ce sa zic, Bryannei i-a iesit primul dinte la 7 luni.
Dar daca cea mica seamna cu mine e posibil.
Din ce stiu de la mama, mie mi-a iesit primul dinte la 4 luni si la 6 luni aveam 8 dinti.

Sa vedem acum, sper sa ii dea repede si sa nu se chinuie, pt ca Bryanna a suportat f usor. Doar la ultimele masele a fost un pic mai nasol.
A apucat-o foamea,revin mai pe seara.

am produse la Bazar

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

ssbrya noi am fost cu gingia umflata+alte simptome mai mult de o luna....pana a posnit si a iesit. bine ca nu a avut alte simptome urate: febra, plans,nervozitate,lipsa poftei de mancare...

persi al multi ani pt raducu!

pisuc, eu zic ca nu ai de sa te stresezi....ai incredere in puiul tau!


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Neata!

Tocmai cand ma plangeam la voi ca nu-mi doarme piticoata, ieri a bagat vreo 5 ore de somn in timpul zilei pe reprize de cate o ora jumatate-doua, iar acum doarme de 2 ore


Citat:
citat din mesajul lui strumphitza


Yvyana, imi aduc aminte de chicoteala mandrei mele de la ora 4-5 dimi cand spui tu de a ta bine ca am scapat si acum doarme pana dimi, s-a obisnuit cu dormitul singurica in camera , nu am mai auzit-o deloc marain sau plangand Tunu vrei sa o lasi sa doarma singurica, sau deja e la ea in patut singurica, nu mai stiu ce si cum ai spus, m-am babit




Strumphitza, ea doarme noaptea in patutul ei de cand am venit cu ea de la maternitate; initial am pus patutul in dormitorul nostru, apoi de pe la vreo luna jumatate, cand s-au agravat rau colicile, am mutat-o la ea in camera ca sa poata dormi tati ca mergea la job chiaun saracul ... asa ca eu dormeam pe canapea in camera ei; acum de o luna ma impart cum ea inca are o trezire pe noapte pentru papa in jurul orei 3-4, prima jumatate a noptii dorm in camera ei, apoi dupa ora 3-4 dimineata ma mut la sot in pat ; precum ea nu adoarme singurica, dupa baita, masaj si gimnastica ii dau san si o pun in patut semiadormita si incepe a se foi, eu o mai mangai, ii mai soptesc cate un cantecel si asa adoarme de tot, ma cam ia si pe mine somnul si adorm si eu ... oricum prefer sa fac asa, caci daca ma mut noaptea dintr-o camera in alta sa-i dau ei papa si apoi sa ma mai chinui si sa o adorm bine si sa ma intorc iar la sot in pat ma trezesc si eu de tot si eu readorm foarte greu (ma mai plang de ea, e clar ca ma mosteneste cu somnul asta iepureste)

Am vazut poze cu pishcotzica frumoasa foc si cum doarme ea cu nasul in plapumioara e tare simpatica!!!

Eu am mai spus ca L a mea nu sufera sa stea pe burta!!!! Probabil de aia nici nu o pasioneaza intoarcerile si rostogolirile... eu o tot impulsinonez, o pun eu pe burtica si intr-un minut se enerveaza si incepe sa urle

Ea e pasionata de mersul cu spatele peste tot pe unde o pun se impinge in picioruse tarandu-se pe spate pana se blocheaza undeva






Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns yvyana spune:

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Dragele mele
cate din voi aveti bebei care nu vor sa doarma decat pe burta? Al meu pare ca e modelul asta, si descopar abia acum, ca in cosulet nu putea... iar eu sunt ingrozita ca daca se sufoca pe burta




Ce ti-e si cu puii astia mici!!! Eu ma ingrijorez ca L nu vrea sa se intoarca nici de pe spate pe burta, nici de pe burta pe spate desi poate (a facut prima intoarcere pe burta pe la 3 luni si de atunci doar de cateva ori a repetat manevra, iar de pe burta pe spate s-a intors o data dupa ce o pusesem eu pe burtica, tot insistand cu intoarcerile si nu se enervase inca si hop! s-a rostogolit pe spate, iar eu eram in culmea fericirii )

Probabil ca daca se rostogolea stateam si eu ca Pisuc cu frica de cum o s-o gasesc dimineata, sa nu doarma pe burtica ca am si eu stresul asta cu riscul de SIDS !


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns madutza_bra spune:

neata fetele!

am intrat doar sa va pup e o zi prea frumoasa ca sa stau pe net

ne auzim diseara sau maine dimineata


pupiiici!


Cozonacelul meu, Cristian Andrei
Buburuza mea, Catalina Ioana

Mada, mami fericita si implinita de Cristian Andrei - 29.12.2008 si Catalina Ioana - 15.02.2011

Poze

---------------------------------------------
Ceea ce nu te doboara , te intareste!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

Citat:
citat din mesajul lui yvyana

Citat:
citat din mesajul lui pisucmic

Dragele mele
cate din voi aveti bebei care nu vor sa doarma decat pe burta? Al meu pare ca e modelul asta, si descopar abia acum, ca in cosulet nu putea... iar eu sunt ingrozita ca daca se sufoca pe burta




Ce ti-e si cu puii astia mici!!! Eu ma ingrijorez ca L nu vrea sa se intoarca nici de pe spate pe burta, nici de pe burta pe spate desi poate (a facut prima intoarcere pe burta pe la 3 luni si de atunci doar de cateva ori a repetat manevra, iar de pe burta pe spate s-a intors o data dupa ce o pusesem eu pe burtica, tot insistand cu intoarcerile si nu se enervase inca si hop! s-a rostogolit pe spate, iar eu eram in culmea fericirii )

Probabil ca daca se rostogolea stateam si eu ca Pisuc cu frica de cum o s-o gasesc dimineata, sa nu doarma pe burtica ca am si eu stresul asta cu riscul de SIDS !





yvyana nu ai de ce sa ai vreun stres...stii ca iti spuneam zilele trecute ca L nu face rostogoliri mai multe decat cate o intoarcere...eii sa il vezi acum.....nu mai tin pasul cu el deci, ceea ce vreau sa iti spun este ca ei evolueaza ffff mult de la o zi la alta....ce nu facem azi, face maine!!


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cami_antonia spune:

pisuc mercic de rasp
petra a fost bolnavioara si a avut o viroza
dar a luat si antonia si a facut cumulat cu ceva in gat
si a iesit f rau
despre antonia era vorba cu febra f mare
offffffff
si mie mi-e frica cu statul pe burtica
al bebelusilor
ce sa zic daca ii place il poti lasa da cred ca supravegheat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bb_yasmi spune:

vaiii mamici...nu mai fiti asa panicoase si aveti incredere in puiutii vostri!! mai ales ca nu mai sunt nou nascuti....si se si intorc singurei (in acest caz)


mamica implinita de fetita (2007) si baietel (2011)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-buna fetelor.deci, madutza se ofera la venit in Parcul Tineretului? care mai se baga? ca eu sunt dornica sa va vad
- pisuc, nu te stresa cu dormitul pe burta.la mine Sonia e moarta dupa pozitia asta, de mica , de la 1 luna o gaseam cu nasul bagat in coltul de la pat, si prefera sa doarma mai la intuneric..mai apoi cand o adormeam in brate isi baga capul in cotul meu, asa imi dadeam seama dc ii e somn, o luam in brate si ea sucea capul spre cUlcusul de la cot. ulterior, a invatat de pe la 3 luni sa doarma pe burta.cand m-am dus intr-o seara sa vad ce face ca maraia- era pe burta cu capul perpendicular pe pat, varat in saltea.o intorc, ma intorc cu spatele, si ea se intoarce la loc.,mi-a stat inima in loc atunci, dar m-am gandit ca nu am alta solutie..acum e experta in rostogoliri, intoarceri de corp, cap..isi ia pernuta o aduce langa fata , nas, apoi o aruncaeu zic ca deja sunt mari si stiu cum sa-si elibereze caile aeriene sa poata respira si dormi ok..

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viss spune:

-CAMI- dc nu ajungi tu in bucuresti la vreo intalnire, in week-endul dinainte de 15 aug mergem noi la venus 3 zile, poate trecem prin eforie ca acolo stai nu, dar nu am retinut nord, sau sud..si ne vedem la un suc, ce zici?

Dupa 3 ani de asteptari - cu ajutorul lui D-zeu, al doctorilor, si al prietenilor care ne-au sustinut intens -
- mami de 2 frumuseti: - SONIA IOANA si SERGIU IONUT - 9 martie 2011 :)

Mergi la inceput