locuri din Romania care ne raman in suflet

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui andacos
facuta cu cap si respectind normele ecologice, asfaltarea ar aduce mult mai mult la bugetul local!Repet,facuta cu cap!

Evident. Mult mai multi bani la bugetul local aduc cohortele de manelisti si gratargii decat adevaratii iubitori ai naturii. Indiferent daca se respecta sau nu normele ecologice.

De ce este nevoie de:
- asfaltarea drumului lui Basescu prin inima Retezatului?
- asfaltarea Transalpinei?
- asfaltarea drumului Caciulata - Cozia?
- asfaltarea drumului Sinaia - Babele?
- asfaltarea drumului Busteni - Gura Diham?
- asfaltarea drumului Predeal - Susai?

Romania este apreciata de turistii straini pentru pitorescul ei. Nu lipsa asfaltului pana-n inima muntilor sau satelor sta in calea miliardelor de euro ce-ar veni odata cu acestia (din contra!), ci absenta infrastructurii primare (aeroporturi modernizate, autostrazi pana-n principalele orase, cai ferate reabilitate samd).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns AgnesLuca spune:

Citat:
citat din mesajul lui Marox

Am trait 25 ani in Bucuresti, da' a trebuit sa vin anul trecut din Franta ca sa ma indragostesc de centrul Bucurestiului! De toate casele alea vechi, prafuite, dar care erau atit de diferie una de alta si fiecare atit de frumoasa in felul ei... Erau deosebite prin varietatea lor si aveau asa un aer de case care au "trait"!

Am descoperit un detaliu arhitectural care nu ma intrigase niciodata pina atunci - casele vechi din Bucuresti, nu cladirile, ci casele mici, individuale, fara etaj, au intrarea prin laterala, prin curte, nu din strada. Oare de ce? Mai buna protectie impotriva hotilor, mai buna organizare a spatiului, moda la timpul respectiv?

Si ce sa mai spun de toate vilele superbe de pe strazile cu nume de capitale - Paris, Roma, Londra?! Sint atit de frumoase, atit de distinse...

Am facut poze, cu oarecare jena sa nu ma vada cineva si sa ma intrebe de ce o fac. Ce sa spun?! Ca mi-e frica sa nu vina un cutremur si sa nu le mai vad deloc, nici macar in fotografie? Sau ca vor fi renovate/darimate si transformate in vile moderne, impersonale?

Marox, mama lui Alex (n. 14.06.03) si a Juliei (n. 29.03.05)



Si eu traiesc aceleasi sentimente in legatura cu orasul meu natal (unul citat de voi in mai multe postari); cu cit umblu mai mult prin lume, cu atit mai mult il vad cu alti ochi. De fiecare data cind ma reintorc gasesc detalii pe care nu le-am vazut inainte.
Imi vine sa zimbesc cind ma gindesc la cei 18 ani pe care i-am trait (aproape) exclusiv acolo, fara sa am habar cit de frumos este

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Lacul Sfinta Ana, Sibiul...

Theiuta

Mami si Nicolas[bobocel de clasa I]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

Cetatea Poenari http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Poenari
eu sunt fermecata de cetati , le ador
are tara noastra foarte multe locuri frumoase , numai ca noi nu stim sa
le pretuim din pacate , sunt multe locuri care si au pierdut farmecul din cauza neglijentei noastre nu vreau sa dau exemple ......


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Theiuta spune:

Citat:
citat din mesajul lui sileriki

Cetatea Poenari http://ro.wikipedia.org/wiki/Cetatea_Poenari
eu sunt fermecata de cetati , le ador
are tara noastra foarte multe locuri frumoase , numai ca noi nu stim sa
le pretuim din pacate , sunt multe locuri care si au pierdut farmecul din cauza neglijentei noastre nu vreau sa dau exemple ......


Evi mama fericita a lui Eric 14.06.2000


Cetatea Rasnovului ai vizitat-o? Dar pe cea a Sighisoarei? Si mie imi plac cetatile...parca ma fac sa ma intorc in timp.

Theiuta

Mami si Nicolas[bobocel de clasa I]

"Te iubesc asa de mult...de parca s-ar atinge doua inimi" - Nicolas, 6 ani si 4 luni


Sanatosi sa fim!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sileriki spune:

am vizitat de Sighisoara efectiv m-am indragostit .si Rasnov e foarte frumos

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns b.nica spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Citat:
citat din mesajul lui andacos
facuta cu cap si respectind normele ecologice, asfaltarea ar aduce mult mai mult la bugetul local!Repet,facuta cu cap!

Evident. Mult mai multi bani la bugetul local aduc cohortele de manelisti si gratargii decat adevaratii iubitori ai naturii. Indiferent daca se respecta sau nu normele ecologice.

De ce este nevoie de:
- asfaltarea drumului lui Basescu prin inima Retezatului?
- asfaltarea Transalpinei?
- asfaltarea drumului Caciulata - Cozia?
- asfaltarea drumului Sinaia - Babele?
- asfaltarea drumului Busteni - Gura Diham?
- asfaltarea drumului Predeal - Susai?

Romania este apreciata de turistii straini pentru pitorescul ei. Nu lipsa asfaltului pana-n inima muntilor sau satelor sta in calea miliardelor de euro ce-ar veni odata cu acestia (din contra!), ci absenta infrastructurii primare (aeroporturi modernizate, autostrazi pana-n principalele orase, cai ferate reabilitate samd).


Da Capcaunule, ai perfecta dreptate!
Sa faci un traseu de munte echipat corespunzator si cu tot ce iti trebuie, inclusiv cu un minim de instructaj(apropos,nu se instruiesc pe nicaieri turistii de ocazie!) este una, dar sa te duci cu jeep-ul pana in usa cabanei este categoric o cu totul alta distractie!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

care si ce ati mai descoperit?

ar fi minunat daca ati veni si cu ceva imagini daca e posibil, sau chiar detalii legate de locurile despre care vorbim

zi faina si o saptamana usoara

celor care sunteti in concedii ... va doresc vacante de neuitat!






Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

Noi ne-am blocat pe moeciu. Ne place foarte mult acolo, e prima data in 10 ani cand merg in acelais loc si la aceeasi pensiune de mai multe ori la rand. Dar e si putina comoditate amestecata si adevarul este ca locul ni se potriveste perfect!
Imi place ca putem sa ne plimbam pe dealuri dar putem si sa ne suim in masina si sa ne miscam incolo si incoace.
Un loc frumos pe care poate nu-l stie toata lumea este schitul bran. Din soseaua care vine din bran si intra in moeciu este indicator in stanga catre Simon, iar apoi la maxim un kilometru, in dreptul unui pod este un drum neasfaltat tot in stanga catre schit, este indicator. Drumul merge printre case iar la un moment dat incepe sa urce prin padure serpuit. Sus sunt o pensiune "conacul domnesc" si schitul bran. Si un peisaj de vis. Cand am fost ne-a prins o ploaie de vara, a coborat ca o perdea, o auzeam dinspre munti si nu stiam ce este. A durat 5 secunde sa ne dam seama ca e ploaia ce auzeam ca a si inceput cu stropi mari.
Uitati www.crestinortodox.ro/biserici-si-manastiri-din-romania/schitul-bran-99112.html" target="_blank">AICI poze si info, e chiar si o harta.

Tot in zona aia, cand cobori in soseaua din simon in loc sa faci la drepata sa te intorci in soseaua principala, in stanga mers pana in capat pana se termina asfaltul. Drumul forestier intra in padure, in rezervatia naturala piatra craiului. E foarte frumos si acolo de facut plimbari la picior. Noi anul trecut am cules fragute pe-acolo. Si poti sa urci de-acolo cat te tine, pana sus

Capcaunule, sunt de acord cu tine. Acum ca ne-au mai crescut copiii ni s-a deschis si noua apetitul pentru drumetii, cautam trasee usoare de facut cu ei. Si tare rau ne-ar parea sa se asfalteze totul pana in usa cabanei sa nu mai ai unde te plimba fara sa te umple de praf si noxe cate un jeep pe minut.

www.obiectiverealiste.blogspot.com" target="_blank">Obiective Realiste
Androix Bijoux

Niste copii si toti copiii!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adra_bell spune:

Rezervatia Comana (manastirea Comana, veche si frumoasa, Delta Neajlovului 1000ha, padure seculara cu arbori uriasi, reminiscenta din codrii Vlasiei). Superb loc de petrecut o zi libera, la numai 30 km de Bucuresti. Nu exista indicatoare prea multe, trebuie sa va faceti traseul de pe Google Earth. Si nu ratati Fantana cu Nucu
Nu stiu sa pun poze aici

blog

asteptandu-l pe Filip (august 2011)

The hand that rocks the cradle is the hand that rules the world

Mergi la inceput