locuri din Romania care ne raman in suflet

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns capcaunul spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk
personal, apreciez locurile care nu sunt la indemana, mai greu de descoperit, acelea pitoresti sau mai putin 'devorate'

idem
Motiv pentru care un peisaj salbatic din Romania ma incanta mult mai mult decat landscape-ul tipic elvetian cu iarba tunsa pana-n bordura proaspat vopsita a autostrazii (plus vacuta Milka zambind fotogenic), cu telecabina plutind deasupra spre hotelul de 5 stele plantat pe varf de munte, ale carui trasee sunt toate via-ferrata.

Iar primarii, care mai de care vor sa faca partii de schi peste tot, telecabine peste tot, sosele asfaltate peste tot, parcuri de distractii peste tot ...
C-asa au vazut ei in Elvetia ca se face turism.

In US a aparut de cativa ani buni un curent invers, de lasare in paragina a locurilor prin multe parcuri naturale, de demontare a infrastructurii turistice pentru a lasa natura sa-si reintre in drepturi.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marox spune:

Am trait 25 ani in Bucuresti, da' a trebuit sa vin anul trecut din Franta ca sa ma indragostesc de centrul Bucurestiului! De toate casele alea vechi, prafuite, dar care erau atit de diferie una de alta si fiecare atit de frumoasa in felul ei... Erau deosebite prin varietatea lor si aveau asa un aer de case care au "trait"!

Am descoperit un detaliu arhitectural care nu ma intrigase niciodata pina atunci - casele vechi din Bucuresti, nu cladirile, ci casele mici, individuale, fara etaj, au intrarea prin laterala, prin curte, nu din strada. Oare de ce? Mai buna protectie impotriva hotilor, mai buna organizare a spatiului, moda la timpul respectiv?

Si ce sa mai spun de toate vilele superbe de pe strazile cu nume de capitale - Paris, Roma, Londra?! Sint atit de frumoase, atit de distinse...

Am facut poze, cu oarecare jena sa nu ma vada cineva si sa ma intrebe de ce o fac. Ce sa spun?! Ca mi-e frica sa nu vina un cutremur si sa nu le mai vad deloc, nici macar in fotografie? Sau ca vor fi renovate/darimate si transformate in vile moderne, impersonale?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cleo78 spune:

Retezatul: lacul Bucura, vf Papusa, Portile de fier;
cheile Nerei
sf Gheorghe din delta si drumul cu vaporul pana acolo
plaja pustie de la portita/vama veche/2mai de acum multi ani
Copoul si gradina botanica


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianad spune:

Fagarasul, zona Sibiu-Sighisoara. Transalpina, Transfagarasanul, Bucovina. Poze din locurile in care am umblat sunt in ghidul de la semnatura.DianaD & Alexandru 12 04 2006www.ghid-az.ro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Motiv pentru care un peisaj salbatic din Romania ma incanta mult mai mult decat landscape-ul tipic elvetian cu iarba tunsa pana-n bordura proaspat vopsita a autostrazii (plus vacuta Milka zambind fotogenic), cu telecabina plutind deasupra spre hotelul de 5 stele plantat pe varf de munte, ale carui trasee sunt toate via-ferrata.




am descoperit acum cativa ani un loc surprinzator
in dorinta de a scapa de ambuteiajele de pe Valea Prahovei am incercat alternative

si am mers intr-o buna zi spre lacul Paltinu si mai apoi sus spre Valea Doftanei

Curiozitatea ne-a dus pe drumeag in sus, cativa km la o altitudine de peste 1000m, pe drumul neasflatat care e cumva paralel cu dn1, dar pe alt versant de munte (pe harta pare a fi cam la aceeasi alt ca Sinaia)

am ajuns in Valea Neagra, am gasit acolo minunatia unui peisaj binecuvantat, cu vilutze razlete si paduri nestiute

am descoperit cu greu chiar si o pensiune
iscodind localnicii ii intrebam daca nu ii dezavantajeaza ca e asa un drum rau pana acolo, stiti ce mi-au raspuns???

citez aproximativ:
deloc! chiar ne impotrivim asfaltarii, aici nu vrem puhoi de masini care sa ne aduca si poluarea zonelor aglomerate, aici vin oameni care apreciaza altceva, si care nu perturba echilibrul naturii cu zgomotul manelelor

am inteles atunci, o data in plus, ca se pot face afaceri si din 'calitate' nu numai din 'cantitate'

uitati aici cateva repere (am gasit pe youtube, semn ca nu suntem deloc putini 'cei care fugim' ...inapoi, spre natura)

http://www.youtube.com/watch?v=V54kZPvBKcI&feature=related

(sunt img din Valea Neagra, la cativa km de Valea Doftanei)




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

pentru voi toti
moment de bucurie


http://www.youtube.com/watch?v=pLbK43HWKL0&feature=related


(identific doar cateva locuri, nu stiu de unde's toate imaginile ..de oriunde'ar fi ele, le simt 'de acasa'...copilaria-mi a cutreierat pe dealuri bogat impadurite si pe drumeaguri intortocheate de pe langa rauri involburate)




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns rall spune:

Sa mergeti cu trenul pe ruta Oravita - Anina (pana nu se inchide). Peisaje minunate (nu e nevoie sa vedeti tot clipul, doar dati asa din minunt in minut):



(gasiti si partea III pe youtube).

Foto: aici, www.oravita-anina.home.ro/" target="_blank">istoric aici si un www.romanialibera.ro/exclusiv-rl/reportaj/trenul-care-escaladeaza-muntii-ar-putea-fi-tras-pe-linie-moarta-229483.html" target="_blank">articol recent.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

oh da am mers acolo rall

cat e de minunat!

imi amintesc perfect cum tineam geamul larg deschis parca sa cuprind toata frumusetea acelor vai, cand trenul a intrat in tunel... locomotiva era cu abur si scotea un fum groooos

cateva sute de metri prin tunel, au fost deajuns pentru a respira din plin 'savoarea' trenului de altadata

am si acum in nari mirosul respectiv

realmente, frumos loc!

Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andacos spune:

Citat:
citat din mesajul lui alinuk

Citat:
citat din mesajul lui capcaunul

Motiv pentru care un peisaj salbatic din Romania ma incanta mult mai mult decat landscape-ul tipic elvetian cu iarba tunsa pana-n bordura proaspat vopsita a autostrazii (plus vacuta Milka zambind fotogenic), cu telecabina plutind deasupra spre hotelul de 5 stele plantat pe varf de munte, ale carui trasee sunt toate via-ferrata.




am descoperit acum cativa ani un loc surprinzator
in dorinta de a scapa de ambuteiajele de pe Valea Prahovei am incercat alternative

si am mers intr-o buna zi spre lacul Paltinu si mai apoi sus spre Valea Doftanei

Curiozitatea ne-a dus pe drumeag in sus, cativa km la o altitudine de peste 1000m, pe drumul neasflatat care e cumva paralel cu dn1, dar pe alt versant de munte (pe harta pare a fi cam la aceeasi alt ca Sinaia)

am ajuns in Valea Neagra, am gasit acolo minunatia unui peisaj binecuvantat, cu vilutze razlete si paduri nestiute

am descoperit cu greu chiar si o pensiune
iscodind localnicii ii intrebam daca nu ii dezavantajeaza ca e asa un drum rau pana acolo, stiti ce mi-au raspuns???

citez aproximativ:
deloc! chiar ne impotrivim asfaltarii, aici nu vrem puhoi de masini care sa ne aduca si poluarea zonelor aglomerate, aici vin oameni care apreciaza altceva, si care nu perturba echilibrul naturii cu zgomotul manelelor

am inteles atunci, o data in plus, ca se pot face afaceri si din 'calitate' nu numai din 'cantitate'

uitati aici cateva repere (am gasit pe youtube, semn ca nu suntem deloc putini 'cei care fugim' ...inapoi, spre natura)

http://www.youtube.com/watch?v=V54kZPvBKcI&feature=related

(sunt img din Valea Neagra, la cativa km de Valea Doftanei)




Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................


Hai ca nu pot cita exact ce vreau(mouse defect)insa asta este o idee gresita!

facuta cu cap si respectind normele ecologice,asfaltarea ar aduce mult mai mult la bugetul local!Repet,facuta cu cap!

Eu mi-as dori foarte mult ca in cele 3 saptamini cit stau acasa vara,una s ami-o petrec vizitind,drumetzind,din pacate insa datorita retzelei de transport te vezi nevoit sa amini,sau sa nu potzi vedea tot ce tzi-ai dorit!

Dana

www.dropshots.com/andacos#" target="_blank">handarbeit

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinuk spune:

Dana iti dai seama ca si noi am fi preferat sa ajungem in acel colt nestiut de Romanie pe un drum neaglomerat, mai lin... 'facut cu cap'si pastrand pitorescul

dar a contat ft putin acest aspect si cate gropi erau in drum cand am descoperit ce se afla la destinatie

ori daca asta e 'pretul' .....sunt dispusa sa fac acest compromis

de multe ori drumul anevoios si greu accesibil poate face tot farmecul unei povesti memorabile de calatorie







Alinuk
si ostrogotzii din dotare: Andu mik (2 ani) si Teo voinik (4 ani)

www.meseriademama.blogspot.com/" target="_blank">timpul vacantei...



............................................................................
Nimic nu-i intamplator!
............................................................................

Mergi la inceput