Iul-Aug 2011-Bv Ireth, Windy & Arianna! (79)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Mesaj de la Gogoshica

Andrei Sabin s-a nascut la 14.28,53 cm, 3350 gr. si apgar 10. Inca suntem la reanimare.Pupam toate fetele si multumim din suflet pt. toate gandurile bune .

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fecian spune:

Felicitari Gogoshica!!!Bine ai venit bb Andrei-Sabin!Adaptare ushoara si sanatate multa multa!!!



Felicia,de (Gabriel) si 39+ cu bulina Ana-Maria AMR 7 zile!!!!

Povestea lui Gabriel
Victoria iese invingatoare!!!

_

Where there is a WILL there is a WAY!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaemi spune:

Felicitari Gogoshica! Bine ai venit bebe Andrei Sabin!

Oxi, de bun este bun Colieful, la noi. E drept ca a avut atunci o criza de 1 ora si parca a mai avut si alta data (tot 1 ora), dar atunci am fost si eu balonata (nu stiu de la ce, ca nu schimbasem nimic in meniul meu).

Oricum pe el scrie ca reduce orele de plans...nu le elimina

Eu ii dau de 4-5 ori /zi/4 pic (seara i-am dat cateodata 5 pic).Ii dau cam la fiecare a doua masa pt ca el papa la 2 ore. Deciu Colief ii dau la 4 ore (dar cateodata mai uit sa-i dau )

Despre rana la san, nu stiu ce sa-ti zic pt ca eu nu am facut niciodata !

Am reusit sa dorm si eu o ora si un pic pt ca eram varza...nu m-am recuperat, dar decat deloc

Apropo de vorbitul cu copilul...eu am vb cu Petru ieri, la modul cel mai serios si l-am rugat fff frumos sa pape si el macar noaptea la 3 ore Si de bine ce l-am rugat azi noapte a mancat....la o ora jumate .

Sa incerc sa-i spun sa se trezeasca mai des, poate face invers


Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns corry_28 spune:

Bravoooo Gogoshica, felicitari
Bine ai venit, bebelus Andrei-Sabin

Fetelor, am si eu o intrebare de om tampit:laptele praf, trebuie sa-l prepar cu un anumit timp inainte ?
Sa va spun la ce ma gandesc:seara sa-mi prepar mai multe bibe cu LP (asta in caz ca nu voi avea lapte)si sa-mi iau un incalzitor, cu mine in camera.Booon, si cand se trezesc strumfii, decat sa incalzesc bibe, fara sa mai ies din camera, fara sa mai cobor scari....
Adica, pot da pe parcursul noptii, LP preparat seara ?

Ce-mi duduie capul, nu?

36+cu "Mugurel" si "Strugurel"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns morenna spune:

buna ziua burtici ,mamici si pitici

felicit si eu noile mamici si doresc o viata plina de bucurii noilor strumfi
despre noi:am fost ieri la eco bebe a ajuns la 3160g +_400g ,dar se pare ca ma paste cezariana pt ca cordonul tot inaintea capului este.e asta e imp sa vina el bn pe lume .Nu am programat cez ,dar a zis ca ne vedem pe fiecare sapt de acum incolo (colul este inchis)
nu ma simt prea bn burta a coborat si am asa o senzatie nasoala cand merg...am impresia ca iese sia inceput sa mi se intareasca burtica cam des (in special cand merg)cateodata imi doresc sa nasc mai repede sa scap de senzatiile astea ...dar cateodata nu pt ca mie intodeauna mi au placut femeile gravide(parca au ceva special)si mai ales ca m am visat mereu gravida....ce iti e si cu hormonii astia de gravida
hai ca mam intins toata gasca

37+super fericita cu un
AMR cca 3 sapt.pana o sa mi tin in brate

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui oxidoni

Buna fetelor,

Intru si eu dupa o lunga absenta. Multumesc tuturor pentru sfaturile cu alaptatul. Acum se pare ca ne-am mai reglat si am intrat oarecum in linie dreapta...in ultimele 24 de ore nu i-am mai dat deloc LP.
Acum am o alta problema: am o mare rana la un san. Nu stiu cum de-a ajuns sa se faca in halul asta, ca de 2 zile, inainte sa-i bag ei tztza in gura, iau eu un prosop in gura sa am ce musca de durere.

De ieri folosesc mamelon de silicon pt sanul ala, si am schimbat si pozitia de alaptat...o las max 20 min la sanul ala, si apoi il dau cu crema. Dar mi se pare ca nu mai trece. Ceva sfaturi? Va rog.

Bine ca macar celalalt e functional. Si sper sa ramana asa, ca are dati cand il vrea ca si suzeta.

De ieri am inceput si noi sa-i dam Colief, si am avut prima noapte fara plans deloc.

Anaemi - parca si tu ii dadeai colief lui Petru, nu? Si totusi, ziceai acu vreo 2 zile ca era intr-o plina criza de colici? Pana la urma, nu e asa bun? Si...voi le-ati dat inainte de fiecare masa? Parca nu i-as da chiar mereu, ca avea doar vreo 2 reprize de plans.

De luat in greutate, a luat intr-o sapt aprox 300 gr. Speram sa fie bine.

Buricul i-am cazut in a 10-a zi, dar azi am observat putin sange la el. Am sa sun dr daca vad iar la urmatorul schimbat.

Cam atat despre noi.

Imi cer scuze ca nu intru mai des, dar inca nu ni se pare usor . De azi am ramas singurele acasa, ca sotul a inceput munca, si timpul e asa scurt...

Felicitari tuturor proaspetelor mamici, tuturor celor ce au ajuns cu bebelusii acasa (Babyblue - ma bucur mult ca sunteti bine acasa), si nasteri usoare celor ce urmeaza.

Va pup pe toate toate.

Mami de minune de fetita Miruna-Maria


da=te cu garmastan, in strat fff gros si lasa sanul gol intre supturi, adik umbla in tzitzi goale ... daca nu ai musafiri.
sange am avut si noi la buric, noi am pus rivanol si mercurcrom, dar la noi a curs (adik picurat) vreo 10 zile.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui anaemi

Mesaj de la Gogoshica

Andrei Sabin s-a nascut la 14.28,53 cm, 3350 gr. si apgar 10. Inca suntem la reanimare.Pupam toate fetele si multumim din suflet pt. toate gandurile bune .

Anamaria cu Filip (06.03.2007) & Anastasia (03.08.2008) & Petru (29.06.2011)

Dragostea [...] toate le sufera, toate le crede, toate le nadajduieste, toate le rabda.
Dragostea nu cade niciodata...







yupiiiiii, felicitari gogosica, bine ai venit Andrei Sabin, sa fiti sanatosi, recuperare rapida si acomodare usoara!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Bravoooo Gogoshica, felicitari
Bine ai venit, bebelus Andrei-Sabin

Fetelor, am si eu o intrebare de om tampit:laptele praf, trebuie sa-l prepar cu un anumit timp inainte ?
Sa va spun la ce ma gandesc:seara sa-mi prepar mai multe bibe cu LP (asta in caz ca nu voi avea lapte)si sa-mi iau un incalzitor, cu mine in camera.Booon, si cand se trezesc strumfii, decat sa incalzesc bibe, fara sa mai ies din camera, fara sa mai cobor scari....
Adica, pot da pe parcursul noptii, LP preparat seara ?

Ce-mi duduie capul, nu?

36+cu "Mugurel" si "Strugurel"


da, LP poate fi preparat inainte, dar trebuie tinut la frigider. parca max. 24h, dar nu bag mana-n foc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Laura13 spune:

ramona eu nu stiu de ce plange bb iustin, daca de foame sau de colici, de ce noaptea mananca asa des, iar ziua nu.
dar ce stiu si am invatat pe pielea mea este ca, din pacate, copilul te simte si simte ce simti si tu. oricat de SF-ist ar suna este adevarat. daca tu esti nervoasa, agitata, cu nervii la pamant, bb nu are cum sa fie linistit.
eu am vazut-o cu dani, o mai vad si acum (dar mai rar, pe masura ce creste). copiii ne simt si simt de ffff multe ori ce simtim si noi.
nu cred ca iti doresti sa tipi la copil si la cei din jurul tau care incearca sa te ajute.
parerea mea este ca trebuie sa te odihnesti, cumva/candva/cu sau fara LP, apoi sa te uiti la bb mic si sa iti aduci aminte cat de mult l-ati dorit, cand de mult ati luptat sa il aveti, apoi sa te linistesti ca sa cresteti frumos, impacati, fericiti, impreuna ... ca o familie.
din tot sufletul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamutz spune:

Citat:
citat din mesajul lui corry_28

Bravoooo Gogoshica, felicitari
Bine ai venit, bebelus Andrei-Sabin

Fetelor, am si eu o intrebare de om tampit:laptele praf, trebuie sa-l prepar cu un anumit timp inainte ?
Sa va spun la ce ma gandesc:seara sa-mi prepar mai multe bibe cu LP (asta in caz ca nu voi avea lapte)si sa-mi iau un incalzitor, cu mine in camera.Booon, si cand se trezesc strumfii, decat sa incalzesc bibe, fara sa mai ies din camera, fara sa mai cobor scari....
Adica, pot da pe parcursul noptii, LP preparat seara ?

Ce-mi duduie capul, nu?

36+cu "Mugurel" si "Strugurel"


Incalzesti apa, o pui in termos si prepari laptele pe loc. Eu stiu ca nu trebuie preparat m,ai devreme.

Mami fericita de bebe Petru Nectarie

Mergi la inceput